Mammillaria_určení druhů, variet a forem

Zde můžete diskutovat o určování kaktusů, sukulentů, požádat o radu při určení neznámého druhu z vaší sbírky...
Tu môžete diskutovať o určovaní kaktusov, sukulentov, požiadať o radu pri určení neznámeho druhu z vašej zbierky...
Alojz
Poděkoval: 225 x
Obdržel poděkování: 229 x

Re: Mammillaria_určení druhů, variet a forem

Příspěvek od Alojz » 26 led 2021, 00:25

Ešte sa dostávam k tretiemu taxónu Mammillaria prolifera,ktorý pestujem.Tak,ako dva predchádzajúce,aj tento som vypestoval z odnože z neznámych prameňov.Pretože je vzrastom z mojich prolifer ďaleko najmenší,určil som ho ako Mamm.prol.subs.arachnoidea.Navyše k jej pomenovaniu ma priviedlo aj to , že arachnoidea znamená pavúčnica a moja rastlina má tak husté okrajové tŕne,že miestami spoločne s ochmýrením vytvára miestami zhluky ako pavučina.Pri hľadaní na internete som sa dostal na stránku Nová Aztekia P.Antálka,kde popisuje nález hore uvedeného taxónu na lokalite v údolí Jaumave.Uverejnil niekoľko fotografií z prírody,kde vytvárajú miestami aj pomerne rozsiahle trsy/ale celkove nie je bežná/.Ale aj tie fotografie z prírody sú dosť detailné na to,že skutočne musíte hladať,aby ste našli nejaký ten centrálny trník,ale aj celkové otŕnenie je dosť riedke.A to sa na moje rastliny vôbec nepodobá.U nich je otŕnenie oveľa hustejšie,okrajové tŕne zakrývajú v podstate celé telo a stredové tŕne sú síce jemné,ale v globále výrazné.

Pre istotu som ešte preveril proliferu,ktorú sme zatiaľ nespomenuli Mamm.prol.subs.zublerae,ktorá má tiež menšie stonky,ale neúspešne/navyše v prírode sa odhaduje len 2500 rastlín tohto taxónu,to by musela byť „sakra“ náhoda,že by sa u mňa „ objavila“/.Tak,akú proliferu to vlastne pestujem?A tak s veľkou pravdepodobnosťou správne určenie som našiel na talianskom fóre venovanom mammilláriám:fotografia s textom Mammillaria sanluisensis CC 381. Mammil.sanluisensis bola popísaná v roku 1949 a malo by ísť o synonymum Mamm.pilispina.Nečudujte sa ,že je tak podobná proliferám,lebo v systéme je zaradená do série Proliferaceae...

DSCN0337.JPG
Rastliny prolifier s kvetmi a plodmi,sledovaný taxón nad kvetom echinocereusu.
DSCN3126.JPG
Rastlina Mammillaria sanluisensis v pravo hore.Vidíte,že stonky sú ozaj malé,výška okolo 2 cm,priemer najviac do 2,5 cm.
DSCN3132.JPG
Detailný pohľad zvrchu,vlasovité,husté,miestami pokrútené okrajové tŕne.
DSCN3134.JPG
Detail zboku,medové priesvitné stredové tŕne až skoro 1 cm dlhé,staršie stredové tŕne vychádzajúce z medzier medzi odnožami až úplne tmavé.Plody dlhé 2 cm,na rozdiel od kyjakovitých plodov prolifier,tieto valcovité.Semená čierne s jamkovanou testou/pod geologickou lupou/.
Na okraj:Pre úplnosť ešte spomeniem Mammillaria prolifera var.roseiflora,hoci určite ide o hybrid alebo cv.,je zo všetkých najkrajšia/Husimu len závidieť :D /
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
jaraiconmaster
Hodnocení: 18.18%
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy, sukulenty a jejich určování - Kaktusy, sukulenty a ich určovanie“