Jaká je to rebucie?

Zde můžete diskutovat o určování kaktusů, sukulentů, požádat o radu při určení neznámého druhu z vaší sbírky...
Tu môžete diskutovať o určovaní kaktusov, sukulentov, požiadať o radu pri určení neznámeho druhu z vašej zbierky...
Odpovědět
Sobjo
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 2 x
Kontaktovat uživatele:

Jaká je to rebucie?

Příspěvek od Sobjo » 12 črc 2022, 13:22

Poradí mi prosím někdo, co by to mohlo být?

Nemohla by ta s "oranžovými" květy být R.graessneri a ta se "světlými" květy R.wessneriana var. beryllioides?
wessn.jpg
Toto by mohla být R.krainziana f. žlutý květ?
mars.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi Sobjo za příspěvek:
miro
Hodnocení: 9.09%

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 172 x
Obdržel poděkování: 129 x

Re: Jaká je to rebucie?

Příspěvek od miro » 12 črc 2022, 18:16

No nemohla, pretože už sú toto poriadne hybridy. Aj keď sa stále pod týmto názvom veselo rozmnožujú a semenia sa ..... ako radu dám jedno. Pokiaľ chce niekto zistiť, či má tú rebucku a či nemá, nech ju pestuje po tri roky celkom izolovane a očakáva semeník. A nech sleduje farbu kvetu, ktorá sa mení, nie je stálá a záleží na mnoha faktoroch o ktorých nechsú kaktusári ani počuť, aj keď kaktusár a to pán kaktusár, čo tomu rozumie povedal, že farba kvetu nie je prvotným rozlišovacím znakom. Záleží na tom, kde a v akom substráte (zloženi prvkov) daná rastlina rastie. Namnož to vegetativne a pestuj v rôznych substrátoch a s rôznou intenzitou zálievky a slnka. Budeš sa po rokoch čudovať. Já už som tým prešieľ a veru som sa často čudoval.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 12 črc 2022, 20:30

No doplním to .... keď som sa začal pradávno zaoberať rodom Rebutia v celom širokom poňetí, poradil mi už vtedy nestor kaktusárov priateľ Harašta (nech nás opatruje) aby som si fotil a dokumentoval po starých kolekciach rastliny. A tak som fotil a dokumentoval. Prečo ... no veľa rastlín bolo dovezených pradávno a často sa ukazovalo, že v ponukách predajcov bolo niečo iného uvedené ako v skutočnosti dodávané. V časoch nástupu hľadania kade akých polných čísieľ sa ukázali rastliny, ktoré mali číslo ... ale v skutočnosti ho mať nemohli :) a zasa sa to pomotalo. Potom sa jazdilo a zberalo, ale na lokalitách už často nebolo nič .... miesto lokality postavené domky alebo orná pôda. A následne došlo aj k tomu, že sme chceli opeľovať a ono nič, pretože sme často mali materiál z pôvodne jednej rastliny, aj keď sme ich dávali dohromady na stovky a stovky kilometrov od seba vzdialených kolekcií.
Nehaním tieto rebucky, sú to krásne a zaujímavé kvietky, ale netvrdil by som, že sú čisté. Niektoré rastliny už roky napríklad dohľadáváme ... a či ich dáme dohromady ťažko povedať.Máme jeden klon a druhý už dlhé roky nikde .... dosť som toho onehdá dostal zo Sardínie z jednej špecializovanej kolekcie a kde boli dávno a pradávno izolované od ostatného sveta. No bez podrobnej tej DNA aj tak ostávame na úrovni "možná je to tá pravá". Ono aj popis často niekto porobil bez toho, aby si dal záležať. No aj tak pestujte a zberajte všetko to v tom rodu Rebutia, teda rebutia,digitorebuti či aylostera a celý okruh mediolobivia .... aj keď zrovna tato časť rodu je ozaj ozaj variabilná. Je to ako so sukou, pred časom sme poznali sedem pojmenovaní a zrazu sa roztrhlo vreco :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Sobjo
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 2 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sobjo » 14 črc 2022, 10:23

Miro, velice děkuji za vysvětlení.

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od miro » 14 črc 2022, 19:17

Sobjo nemáž za čo ďakovať, je to môj pohľad na celú tú vec okolo rebuciek. Odporúčam aj to, že venovať tomu kus placu a vysievať všetko čo sa zoženie a dopestovať to do kvetu. Ale semiačka keď sa aj urobia, vyhodiť. bez milosti vyhodiť. No a potom triediť, sledovať a tešiť sa. Pokiaľ idú takéto rastliny potom do ponuky tak u moje majú meno "Rebucia noname" alebo pre kamaráda "Rebucia zmrdensis". Teda pekné, ale pre "zberateľa" nepoužiteľné. Nech sa darí.

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy, sukulenty a jejich určování - Kaktusy, sukulenty a ich určovanie“