identifikácia kaktusov + žiadosť o radu

Zde můžete diskutovat o určování kaktusů, sukulentů, požádat o radu při určení neznámého druhu z vaší sbírky...
Tu môžete diskutovať o určovaní kaktusov, sukulentov, požiadať o radu pri určení neznámeho druhu z vašej zbierky...
Odpovědět
simitothova
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

identifikácia kaktusov + žiadosť o radu

Příspěvek od simitothova » 14 úno 2018, 11:44

Ahojte, prosím o pomoc, máme doma tieto kaktusy /viď fotky/ avšak absolútne neviem aké druhy sú to. Mohli by ste mi niekto napísať ako sa tieto tri kaktusy volajú? Vopred dakujem :) Tiež by som Vás chcela poprosiť o radu ako docielim aby mi v lete vykvitli, prezimovali v "tme" na chodbe, ale další postup neviem. Ďakujem za rady. Sima
Přílohy
IMG_20180214_093910.jpg
IMG_20180214_111213.jpg
IMG_20180214_111243.jpg

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Re: identifikácia kaktusov + žiadosť o radu

Příspěvek od Martin » 14 úno 2018, 14:03

Příliš vysoká zimní teplota, zálivka v nevhodnou dobu a nedostatek světla v sezóně způsobily, že letos už ti bohužel nepokvetou.

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 18 x
Obdržel poděkování: 202 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 14 úno 2018, 15:50

Martin má bohužiaľ pravdu. Kaktus na prostrednej fotke (žltý kvetináč) nebude zrejme kvitnúť ani v dohľadnej budúcnosti, je to niektorý cereus a tie v takejto veľkosti nekvitnú ani za optimálnych podmienok. Na spodnom obrázku je niektorá mammillaria, bližšie určenie je ťažké vzhľadom na chýbajúci kvet a deformovaný rast. To v tom sivohnedom kvetináči je niektorý hybrid s Chamaecereus silvestri, niektorým sa hovorí Pragochamecereus. V zime rozhodne nezalievať ! Tie bledé neduživé špičky znamenajú rast pri nedostatku svetla.

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 14 úno 2018, 17:18

Keby ten Chamaecereus už teraz nepolievala a dala ho na chladné a svetlé miesto možno by mohol nasadiť púčiky.
Miroslav Varček hľadač krásy

simitothova

Příspěvek od simitothova » 15 úno 2018, 12:37

Ďakujem krásne za odpovede, nemám žiadne skúsenosti čo sa pestovania kaktusov týka, tak to tak aj vyzerá. Takže do budúcna ich v zime vôbec nepolievať, kedy potom treba začať polievať, ako často a kedy potom postupne prestať, začiatkom zimy? Čo sa týka Mammillarie a jej deformácie, dá sa s tým niečo spraviť ? Čo by sa stalo ak by som odrezala vrchné dva výhonky a zasadila, je možnosť že tie by mi ked už nie tento rok, ale budúci vykvitli? Bývam v byte, tak je dosť ťažké urobiť dobré podmienky pre svetlo a chlad, čítala som na internete že kaktusy v zime potrebujú okolo 10-15 stupnov, to viem docieliť len na zasklenenom balkóne, kde je podla mna nad nulou, čiže zima. Alebo v pivnici kde je medzi 10-16 stupnov ale malé okno, čiže nedostatok svetla... Ešte raz ďakujem za rady. :)

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od Martin » 15 úno 2018, 13:12

Zasklený balkon je naprosto ideální místo. Kaktusy snesou teploty kolem nuly velmi dobře, pokud jsou nenapité. Když je tam necháš celý rok, první zálivku jim dáš v dubnu a poslední v září, tak ti pak pokvetou, že nestihneš počítat květy.

iconmaster
Poděkoval: 27 x
Obdržel poděkování: 8 x

Příspěvek od iconmaster » 15 úno 2018, 21:28

Ahoj Simi,
ako zalozne riesenie aj ta pivnica by vyhovovala, len netreba polievat. Tie vyhonky Mammillarie by sa dali zakorenit, ale aj s tym pockaj do jari. :wink:

simitothova

Příspěvek od simitothova » 16 úno 2018, 13:11

Dakujem. :) Ešte ak by mi niekto vedel pomôcť so škodcami na Chamaecereusi, už pár mesiacov nachádzam tieto biele povlaky a z nich neskôr vychádzajúci škodcovia, zvyknem ich likvidovať len vatovými tyčinkai, ale vôbec to nepomáha, lebo ich neustále nachádzam znova a znova. Viete mi poradiť ako ich zlikvidovať ? Ďakujem :) :o
Přílohy
IMG_20180216_130637.jpg

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 599 x
Obdržel poděkování: 469 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 16 úno 2018, 14:07

Tí škodcovia sú vlnatka a koreňovka. Možno ich zlikviduješ na rastlinke, ale máš ju určite na koreňoch. No a keď sú kaktusy blízko seba, ver, že sú už zrejme na všetkých.
Takže čo s tým:
1/ Vyber všetky zo zeme, poriadne očisti korene, ale naozaj poriadne
2/ Poumývaj ich celé pod tečúcou teplou vodou, nie horúcou, tiež poriadne, keď oddelíš nejaké korene, nevadí, zrejme už boli aj tak poškodené
3/ Bolo by dobré si zarobiť do postrekovača vodu s pár kvapkami jari (na umývanie riadu) a následne celé rastlinky postriekať
4/ Nesadiť ich, poriadne poumývať črepníky, určite budú aj na nich škodcovia
5/ Takto ich necháš poriadne vyschnúť a ulož ich niekde, kde je pod 10°C, môže byť už spomínaná pivnica, ale asi by bolo dobré ich zabaliť trebarz do novín
6/ Asi po týždni ich choď skontrolovať a prípadne znova postriekať, tak ako som ti písal vyššie a nechaj preschnúť, nesadiť, znova uložiť na spánok
7/ Bude dobré ich častejšie kontrolovať, či sa škodcovia znova neobjavia
Ešte tu vzniká otázka, či použiť nejakú špeciálnu chémiu, v tomto období. S tým som nikdy v zime nepracoval, to by mohol poradiť niekto, kto použil chémiu aj v zimnom období
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

basarek
Poděkoval: 11 x
Obdržel poděkování: 31 x

Příspěvek od basarek » 16 úno 2018, 20:08

chemii v zimě ne ale lze použít alkohol - líh, alpu, pálenku která se nepovedla a podobně - dát do rozprašovače a postříkat až do skanutí (dokud to nebude z rostliny kapat)

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy, sukulenty a jejich určování - Kaktusy, sukulenty a ich určovanie“