Co se jinam z Argentiny a Chile nevlezlo...

Podělte se se svými zážitky z výprav za kaktusy a sukulenty do lokalit jejich přirozeného výskytu
Podeľte sa so svojimi zážitkami z výprav za kaktusmi a sukulentmi do lokalít ich prirodzeného výskytu
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 úno 2010, 18:05

Ano, je pravda, kromě O.sulphurea v horách Argentiny nic jiného neroste...zmiňovaných 7 druhů v Argentině je omezeno jen na teplé (celoročně) oblasti, tedy ní?inné a sousedící se státy Uruguay, Paraguay, ev. Brazílie...
Mimo O.sulphurea roste v horách také Tunilla soehrensii (jsou velmi variabilní, tak?e je i řada jiných jmen, co? ale není a? tak podstatné), která vypadá jako malá opuncie...nic jiného jsem neviděl. Tak?e doména rodu Opuntia s.s. je severní Amerika, resp. Mexico a USA, jak pí?e Petr... :arrow:
Na druhé straně je zajímavé, ?e zase v JA je v Opuntiaideae mnohem vět?í pestrost, kdy? mnozí autoři řadí rody Pterocactus, Tephrocactus, Tunilla, Cumulopuntia, Maihueniopsis, Puna, ...etc. do rodu Opuntia jako podrody - oproti Opuntia + Cylindropuntia (Micropuntia, Corynopuntia) v SA...alespoň mi to tak připadá...ale nic to nemění na faktu, ?e opunciovité jsou vůbec nejvíce plo?ně roz?ířenými kaktusy, které zaujímají naprosto odli?né biotopy (od ostrovů v oceánu po vysoké hory, či od velmi vlhkých po pou?tní oblasti), teplotní zóny (od tropů po mrazové planiny).... a také jsou to nejseverněji (Kanada) po nejji?něji (Santa Cruz, Argentina) rostoucí kaktusy... Tak?e je pěstujme, proto?e a? na vyjímky se s nimi moc nesetkáme.... 8) :arrow:

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 21 úno 2010, 22:34

A asi aj najvy??ie rastúce, niektoré populácie Austrocylindropuntia floccosa v Peru a Bolívii rastú vo vý?kach okolo 5 000 m. n. m..

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 úno 2010, 23:22

Araucaria araucana je nádherný strom, endemit z pohraničí Argentiny a Chile, který mů?eme sporadicky nalézt i u nás...resp. dá se ji? v některých obchodech koupit...v zahradě působí velmi exoticky....
Byl jsem zvědavý, jak vypadá takový les araukárií...a před dvěmi roky v oblasti přechodu z Argentiny do Chile kolem Pino Hachado jsem je viděl poprvé...

Podruhé jsem je viděl zejm. letos kolem Rio Alumine a Lago Alumine, kde byly skutečné lesy...byl jsem uchvácen...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 25 úno 2010, 00:34

:) prehistorie jak vy?itá...do téhle scenérie jen doplnit dinosaury a máme tu pravý jurský park, v?ak jejich pramáti je jistě pamatují (nechápu proč to Spielberg zasadil rad?i do d?ungle - asi aby tam nebylo moc vidět, jinak aspoň přeneseně plně chápu Tvé "une?ení" Jíří, prostě toto ka?dý den člověk nevidí no a z těch osamocených pěstovaných stromků v Evropě? no to má asi společného s těmito jen geny a tvar, mů?eme se 1000x sna?it to co zkombinuje příroda prostě nedocílíme a to nejen u cizích stromů a jejich přirozených formací, ale třeba i u mnohých kaktusů, prostě příroda je příroda s neomezenými mo?nostmi a skleník, pařeni?tě, zahrada uprostřed Evropy bude v?dy jen skleník, pařeni?tě či zahrada, kdy na?i svěřenci budou více či méně podobni těm přírodním v závislosti na námi projevené snaze přiblí?it se co nejvíce podmínkám přírodním)... 8)

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2010, 12:52

...jooo, prehistorie...no, Petře neboj, ti dinosauři je?tě přijdou (Museum v Trelew), proto?e araukárie byly i současníky dinosaurů, navíc budou i dal?í araukárie.... :!:
A také se mi zdá, ?e se velcí dinosauři nemohli pohybovat v pralese...to by v?e podupali...čili přirozeněj?í biotop by byl něco jako savana s lesíky, max. na svazích mohl růst prales...ostatně některé názory říkají, ?e T.Rex byl spí?e mrcho?rout ne? lovec...
Tento rok jsme viděli více araukárií v údolí řeky Rio Alumine a okolo Lago Alumine..., kde jsme za?ili i pěkný dé?? a sníh... Araukárie rostou řídce mezi ostatními stromy (borovice, cypři?e) a často preferují hrany svahů (čili ne bezvětří...!) a pravděpodobně i toto formuje jejich koruny do podoby takových de?tníků....ve vy??ích polohách (nad ca. 1800m n.m.) jsou tu u? téměř vyjímečně jen araukárie...je to skutečně zá?itek - nikde nikdo a i má přítelkyně říkala, kdy ?e se vynoří nějaký dinosaurus... :wink:

Rio Alumine a první araukárie na hřebeni pravého svahu...

...a u? za dal?í zatáčkou je vidíme doslova přes řeku na protěj?ím svahu...a v?imněte si, ?e jsou spí?e v horních partiích svahu...

...dostáváme se do vy??í nadmořské vý?ky a kolem silnice rostou...

...cesta pra?ka vede do kopce a tady jsme asi 20m nad řekou, tak?e jsme skoro v úrovni vysokého samčího stromu...

...a takový strom by u nás byl velkou ozdobou kterékoliv botanické zahrady....

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 bře 2010, 22:53

...a jedeme dál k Lago Alumine...jezero je rozbouřené, leje jak z konve, v?dy? také Pacifik není a? tak daleko...nikde nikdo...a jen pohled přes mokré přední sklo ukazuje, jak tajemná krajina je kolem...

...je plné léto, leden....tedy na ji?ní polokouli je léto, ale tady téměř v 2000m n.m. (okolní kopce, směr Pino Hachado mají i více) to tak ani nevypadá, kolem le?í zbytky sněhu..., ov?em araukáriím to asi vyhovuje, hm, jak je tady asi v jejich zimě!? To ale vím, na GoogleEarth jsou fotky od Primeros Piňos, kde je sjezdovka..., tak jsou i poslední/první araukárie - tedy zále?í, z kterého směru to bereme...pro nás to tedy byly poslední, které jsme viděli...byl to pěkný hájek...

...od Lago Alumine vede "pra?ka", teď ale spí?e "bahnička" a auto je zase pěkně ?pinavé...V Primeros Piňos začíná asfaltka a také vět?í provoz...ov?em stále lije, i kdy? jsme u? za hlavním hřebenem a směřujeme na východ. Primeros Piňos je u? poměrně ní?e, nějakých 1600m...a a? sem zasahuje vlhké klima. Směrem na východ, směr Zapala, je jasně vidět, jak vlhkosti ubývá a krajina se stává su??í...

...ují?díme vlhkému počasí...a na východě se rozjasňuje...jedeme směr Zapala kolem lokality P.araucanus, P.fischeri, M.patagonica a A.bertinii...a toto jsou ti ničitelé lokalit....desítky, ba stovky koz, pasoucích se na pláních za sebou nechává holoseč....jen M.patagonica a A.bertinii jim odolává....

....pteráky nemají ?anci...nemají silné trny a jsou křehké a jistě i pro kozy chutné...před 2 roky jsem viděl desítky P.fischeri na svahu...dnes byly velmi zřídkavé...no, je?tě tento den jsem je na?el ty P.araucanus a druhý den u? zase svítilo slunce a kvetly A.bertinii...a svet byl zase OK.... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 bře 2010, 13:10

Toto vyprávění o araukáriích by nebylo úplné, kdybych se nezmínil i o těch araukáriích z minulých dob... Jak je známo, jsou araukárie vývojově relativně staré rostliny, které rostly u? v juře a byly souputníky třeba dinosaurů...Ve svém cestovním plánu jsem si vytknul, ?e tento park Bosque Petrificado, čili zkamenělý les u Sarmienta nav?tívím...těch zkamenělých lesů je v Argentině více, ale je jeden z dobře dostupných...druhý, je?tě vět?í jsme také nav?tívili, ale o tom a? později... V Sarmientu jsme přenocovali v kempu u jezera Lago Musters, kde ?lo postavit stan jen díky třem řadám topolů co by větrolamy...a druhý den jedeme asi do 40km vzdáleného parku...

...je zata?eno, občas poprchává...platíme 20 pesos a jdeme sami na prohlídku po vyznačené cestě dlouhé asi 2km... Správce nás upozorňuje, ?e se nic nesmí odsud odnést, tedy kousky zkamenělého dřeva, kterých le?í kolem na tuny...Chápu to, proto?e u? zanedlouho by tam asi nic nezbylo (později jsem viděl na několika místech v zahrádkách i celé kmeny...). Ano - tam to je...ukazoval strá?ce parku...a nemluvil jen tak do větru, jak je na těch vlajkách vidět... :arrow:

...průvodce si zapsal, ?e jsme z Republica Checa, to kdybychom se ztratili, neee - zapisovali se tam v?ichni takto, aby asi měli přehled, kolik turistů se tam uká?e...

...jdeme po vykamenované cestičce kolem kopců a hned kousek dál stojí vedle cesty první dutý pařez... :wink: (ne ten s tou čepicí!), ten vlevo...

a otevírá se nám úchvatný pohled na dne?ní měsíční krajinu...kdy v době araukárií zde byl prales..., ze kterého vlivem přírodních podmínek zůstaly tyto zkamenělé kmeny...?koda jen, ?e bylo tak po?mourno, proto?e barevné kontrasty by vynikly mnohem lépe...

...nic jsem nesbíral, ale alespoň jsem si sáhnul na kmen...u některých jsem měl skoro pocit, ?e silifikace dřeva tak úplně neproběhla, proto?e se to cítilo skutečně skoro jako dřevo současné...

...a ?e by to snad i hořelo...ale ne, ten pocit byl, jako bych sahal po polystyrenu, tedy podobně...bylo to teplé...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 15 bře 2010, 18:05

...počasí bylo de?tivé...a my se pohybovali po měsíční krajině, kde tu a tam koukal zkamenělý kmen prastaré araukárie... Jak to celé vzniklo je otázka a jedno z vysvětlení je náhlá zkáza...

...kdy někde vybuchl nějaký vulkán (hm, zrovna se vrásnily Andy...) a třeba zahradil lávou nějaké údolí...pak ta přehrada praskla a bahno se valilo a "vykácelo" lesík araukárií a následně překrylo bahnem...následovala fosilizace pomocí kyseliny křemičité (výluhy z vulkanických hornin...), toto bez přístupu kyslíku...a za čas byly kmeny u? "trvanlivě" konzervovány...samozřejmě, ?e postup mohl být i jiný...sedimenty ukazují i na mo?nost ulo?ení v moři a následné zanoření do vět?í hloubky a překryv bahnem...zelenkavé jemné sedimenty (glaukonity) mohou znamenat velkou hloubku oceánu...ale asi v tomto případě to bylo jinak... Prostě - zůstaly nám tu krásné památky na doby minulé... často jako by byly poházené po krajině...

...ale to jen vyvětrávaly z bahna, které bylo vrásněním And opět vyzdvi?eno...a podle vodních erozních rýh je vidět, ?e dnes, kdy občas i tady pr?í, má voda odkrývající efekt... a pak se kutálejí dolů svahem a hromadí se v ú?labinách mezi vrcholy...z bahna...

...řez kmenem, který je tady jen ca. 70-80cm v průměru, ukazuje, jak je celý průřez bez po?kození prosycen amorfní křemitou fází, nějakým skoro dřevitým opálem, který mů?e být od čistě bílé po skoro černou, dle v místě přítomných dal?ích minerálů/prvků...

Celá měsíční krajina je uzavřena Cerros Colorados...

...skálou s barevnými vrstvami..., na které jsou vidět i ty erozní rýhy od občasných de??ů...a ?e to byla měsíční krajina, nebyly tam skoro ?ádné rostliny...jen občas kopeček nějakého druhu llarety...

...nebo-li Azorella sp. - asi jiný druh ne? A.compacta....a z ostatních tam byly jen nějaké polosuché keříky...jooo, tady ani kaktusy nerostly a kdy?, tak mimo tento park...(byly tam ale po cestě do parku Ptero.hickenii...).

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 bře 2010, 20:38

Sarmiento - je mestečko skoro jako na konci světa....nebýt tam ten Bosque Petrificado, zabloudilo by tam jen málo lidí..., i kdy? v minulosti to bylo význačné centrum zemědělství nových osadníků z Evropy...byli jsme tam v bance vyměnit eura a tak byl čas pozorovat příchozí - byl tam krásný mix od čistě indiánských, mírně obtloustlých dam, po pihovaté blondýnky jako z Walesu... Město dnes je prý nuda, ale internet tam fungoval bez problémů a mají tam i museum s exponáty na doby slavněj?í minulosti...

Kousek hlavní třídy - "Hrdinům z Malvín" - opět památka na prohranou válku s Anglií z roku 1982...mají z toho pořád mindrák...
?li jsme do musea, které doporučoval i turistický průvodce...a byly tam památky na dobu indiánskou, tak i na začátek industriální...

Jako mnoho podobných budov je i tato pozůstatkem ?elezné dráhy...tedy bývalým nádra?ím...a pár kolejí tam i zůstal...

Z indiánských artefaktů byly asi nejzajímavěj?í tyto koule - které na koncích asi 3m řemene byla účinným loveckým nástrojem - bolaso - kterým indiáni lovili rychlou kořist, jako třeba lamy huanaco...

Z industriální doby se mi líbila tato Trade Mark - proto?e se vlastně prodává dodnes...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 27 bře 2010, 18:38

Trelew je asi stotisícové město, druhé největ?í v Patagonii (po ropněm městě Comodoro Rivadavia) a také největ?í vel?ské město a důvod na?eho zájmu bylo zejména museum dinosaurů...Argentina, zejména Patagonie (zvlá?tě Neuquén a Chubut) je místem nalezi?? s prastarými kostmi dřívěj?ích gigantů..., ?e je to fakt, svědčí i to, ?e v Patagonii ?ili snad největ?í dinosauři v?ech dob Argentinosaurus ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Argentinosaurus ), a tak jsem se vyfotil mezi jeho no?kami...

...a jeliko? tam byla skoro tma, tak je i fotka nějaká tmavá... Nicméně, je to kolos, ze kterého se na?ly jen tyto kůstky a to nahoře je obratel...tedy nějakých 100 tun ?ivé váhy...
Celé museum je plné koster a kostí...třeba tyto dvě byly zejména milé vidět...

...a je vidět, ?e skutečná kost není nijak malá...no, potkat toho velkého asi nebylo a? tak nebezpečné, ale zato toho následujícího by neskončilo dobře..., proto?e tento vypadá u? jistě jako predátor, který se ?iví masíčkem...

... a jemu podobní si jistě smlsli i na tom velkém... Bylo na co koukat a také takový vývoj Země ve zkratce na pou?těném filmu, byl velmi poučný. Kromě dinosaurů tam bylo v?e, co se dá v Patagonii najít, jako amoniti, z nich? tento měl asi 1,5m v průměru...

...tak?e kdy? se plazil (v místním moři), tak to musel být pohled. Vzpomínám si, ?e vět?ího amonita jsem viděl jen ve Var?avě v "museu Země", tam měli asi 2-3 kusy kolem 1,8-2m v průměru...a to nám vykládali, ?e největ?í kus nalezený má 2,5m...co? je tedy u? Mega?nek... Také tam je samozřejmě kolekce trilobitů a jiných, méně zajímavých zkamenělin. Rovně? jsme na na?ich cestách nějaké zlomky amonitů viděli a po celém Neuquénu to není nějak zvlá?tní, v příhodných vrstvách jako kolem Zapaly, tyto fosílie najít...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 bře 2010, 19:16

....jooo, dinosaurů tam bylo tolik, ?e jsme tam byli asi 3 hodiny...sice se tam ?patně fotografovalo, byla tam tma a na blesk zase příli? velké prostory s vět?inou černým pozadím a stativ jsem nevzal...přesto některé obrázky zavě?ených vodních dinosaurů byly velmi zajímavé...

... pro milovníky dinosaurů, by? asi ta dinosaurománie způsobená filmy jako Jurský park je asi u? pryč...by to byla zajímavá náv?těva. ?koda jen, ?e to není blí?...a vlastně ani jiní cestovatelé za kaktusy tam zavítají jen zřídka, proto?e do Patagonie mnoho lidí nejezdí...je to daleko a kaktusů tam druhově či rodově a? tak moc neroste...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 31 bře 2010, 13:29

:) jo, Jiří pěkná prehistorie, určitě by bylo ?koda tou krajinou projet a podobná místa minout, proto díky za podobné upoutávky, mo?ná někoho, kdo do těchto míst zavítá to i bude inspirovat k vlastní náv?těvě...čím častěji jezdí člověk po světě, tím více mo?ná si podobného v?ímá, myslím tím věcí, které mu doplní nějaké znalosti nav?tívené oblasti a tím roz?íří v?eobecný přehled...pro kaktusáře budou asi v?dy kaktusy primárním cílem, ale na druhou stranu v?ak jsou tyhle nám vzdálené země plné i jiných zajímavostí o kterých nám toho moc v na?ich ?kolách neříkali...pěkná reportá?.. 8) :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 dub 2010, 17:26

Jo, Petře...já sám nevynechám na cestách cokoliv, co by mohlo být zajímavé...a nejdu jen po kaktusech, by? ty jsou tím prvotním hnacím motorem cest za oceán. Na ka?dou cestu je třeba se řádně připravit, dnes máme to ?těstí, ?e vychází řada průvodců, podle kterých se dá řídit a kde je řada čerstvých informací... Také samozřejmě internet je značný zdroj informací. Ta inspirace mů?e být pro jiné, i kdy? se tam zase a? tak moc lidí nepodívá...a ty, co tam jezdí, tak ty vlastně časem v?echny znám...a informace si vyměňujeme. Tak?e zajímavá musea, kostely, přírodní scenérie a zajímavosti, nebo v Argentině a Chile třeba termály, na které jsou obě země velmi bohaté...tak toto v?echno nav?těvuji...Minulý týden jsem se bavil s jedním cestovatelem, který byl podobně jako já na skoro stejných místech...ale - nevykoupal se v termálech v El Tatio v Chile, co? je garantovaně zá?itek, na který se nedá zapomenout, nebo byli ve Fiambale, ale nenav?ítili Thermas de Fiambala...nebyl prý zájem...i proto asi budu jezdit sám, resp. jako "velitel" expedice... :lol: . A mohu říci, ?e první cesta byla poznávací, ale druhá u? pohodička, kdy jsem jel sám, kam jsem chtěl a byl tam tak dlouho, jak jsem potřeboval...ač jsem najel za 30 dnů na 10500km...! To? tak...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 dub 2010, 14:25

Exkurze v dinosauřím museu v Trelewu končí u laboratoře za sklem, takto pracovi?těm, kde se preparují nálezy z Patagonie... a zde také je skica jednoho z největ?ích, ne-li vůbec největ?ího dravého dinosaura, je?tě vět?ího ne? je pověstný Tyrannosaurus rex z Jurského parku..., toti? u - Tyrannotitan chubutensis http://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrannotitan nebo diskuse a více informací http://forum.wildprehistory.org/viewtop ... 2167036fb2 , tedy koho to blí?e zajímá...

...tady je tabulka, která popisuje a ukazuje i poměr člověka k dinosaurovi...

...na následujícím obrázku, který byl naproti té laboratoře ukazuje, které kosti se dosud na?ly...

...joooo, potkat tuto pří?eru in natura by nebylo jednoduché... V Patagonii jistě čeká na objev je?tě mnoho "kostí" a je jasné, ?e je to jedno z největ?ích světových nalezi?? na?í dávné historie...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 16 dub 2010, 17:08

:) parádní macek, kdy? tyhle potvory běhali po světě je?tě námi dnes oblíbené kytičky ani neexistovali, tak?e nehrozilo, ?e by nějakého mezihvězdného kaktusáře se?ral zrovna tenhle tvor...pro porovnání: tento ?il asi před 112 mil.lety, první krasule (Crassulaceae) se prý objevily před 77-69 mil. lety, před 65 mil.lety se něco stalo a dinosauři vyhynuli a při?la nová doba a s ní třeba i pravé kaktusy (Cactaceae) které se prý vyvinuly asi před 50 mil.lety (fosilní nálezy, narozdíl od tohoto impozantního dinosaura, samozřejmě u této skupiny rostlin neexistují)... 8) :arrow:

Zpět na „Výpravy za kaktusy a sukulenty - Výpravy za kaktusmi a sukulentmi“