Čo rastie v okoli Tuly, Hidalgo?

Podělte se se svými zážitky z výprav za kaktusy a sukulenty do lokalit jejich přirozeného výskytu
Podeľte sa so svojimi zážitkami z výprav za kaktusmi a sukulentmi do lokalít ich prirodzeného výskytu
kaczo
Obdržel poděkování: 16 krát
Kontaktovat uživatele:

Čo rastie v okoli Tuly, Hidalgo?

Příspěvekod kaczo » 14 črc 2013, 22:36

Som mommentálne služobne v meste Tula v štáte Hidalgo, MX. Mohol by mi niekto sem napísať aká kaktusová flóra (okrem opuncií, tie tu rastú ako žihlava) by som tu v okolí mohol nájsť? Som dosť pracovne vyťažený, ale snáď by sa podaril nejaký výletík do okolia. Vďaka.

Henry
Obdržel poděkování: 1 krát

Re: Čo rastie v okoli Tuly, Hidalgo?

Příspěvekod Henry » 15 črc 2013, 12:36

Vyraz do nějakých blízkých kopců a něco tam snad najdeš. V okolí by měla růst Mammillaria magnimamma, Ferocactus latispinus, nějaký ten Stenocactus, Coryphantha ad. Dej případně vědět co jsi kde našel.

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 18 črc 2013, 22:45

No konečne sa mi podarilo navštíviť jednu kaktusovú lokalitu. Nachádza sa asi 20 km západne od Tuly, neďaleko dediny zvanej Cañada de Madera. Pre skúsených harcovníkov v Mexiku nič moc, ale je to môj prvý podobný zážitok.
Takže videl som tam 2 x Ferocactus latispinus:
Obrázek
Obrázek
jedinú mammillariu
Obrázek
Najviac bolo takýchto coryphánt (20 - 30 som videl), asi polovica kvitla
Obrázek
Obrázek
Niekoľko pohľadov na lokalitu:
Obrázek
presne v strede (zľava doprava) a v jednej tretine (zdola hore) rastie F.latispinus
Obrázek
Obrázek
Ak by ste niekto vedel určiť tú Mammillariu a Coryphantu, proprosil by som. Ten Ferocactus latispinus je hádam jasný.
Ja len dúfam, že sa mi na tejto služobke ešte podarí niečo podobné uvidieť.

Henry

Příspěvekod Henry » 19 črc 2013, 10:48

Paráda Kaczo! To jsi mi udělal radost. Krásné latispinusy. Ta mamilárka vypadá opravdu jako magnimamma. V koryfantách se tak nevyznám, možná je to cornifera. V této oblasti můžeš najít i C. ottonis, severněji octacantha a erecta, jižneji pycnacantha. Tu vesnici jsem na mapě nemohl najít. Můžeš dát odkaz na Google nebo GPS? Jinak zkus jet někam kde to není tak zarostlé. Podle mapy se zdá, že takové kopečky by mohly být severně od Tuly. Hledej spíše bílé skály (vápenec). Takové se zdají být severovýchodně (35 km). V oblasti Ixmiquilpan se dají už najít zajímavé kytky.

Henry

Příspěvekod Henry » 19 črc 2013, 13:03

Jinak taky můžeš využít Google Street View. Jsem to zkusil a hned vidím Echinocactus platyacanthus :-)
1-map1.bmp.jpg

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 25 črc 2013, 07:05

Zase sa mi podarilo dostať na jednu kaktusovú lokalitu. Taxíkom sme sa dostali do centra Tuly a peši šli cez mesto smerom k jednému kopčeku. Miesto sme si vybrali podľa GoogleEarth. Nebola tam nijaka zastavba, takže sme si tipli, že by tam mohla byť nejaká (takmer) pôvodná vegetácia. A veruže sme sa nemýlili. Je to na severnom okraji mesta, je to taký kopček nad cestou, ktorá má v GoogleEarth označenie Magoni. Presné súradnice sú 20°03'40.17" N 99°21'16.58" W. V nasledovných príspevkoch sem vložím niekoľko fotiek z tejto lokality.

Podklad mi pripadal sopečného pôvodu, určite žiaden vápenec, pomerne dosť kamenistý.

K tej prvej lokalite (s koryfantami): ono je to skôr na juh ako na západ od Tuly, takže opravujem. Presná pozícia podľa GoggleEarth je 19°57'25.94" N 99°22'51.90" W.

Ináč čo ma tu prekvapilo je počasie. Vôbec nemám pocit ako keby bolo leto. Zo Slovenska hlásia horúčavy, tu teploty určite nedosahujú 30 st.C. Pohybujeme sa ale v nadmorskej výške 2100-2200 m. Pomerne dosť tu teraz prší. Preto je na obrázkoch všetko zelené. Miestni hovoria, že v lete tu pršieva až do plovice septembra, potom to všetko vyschne. Kolega tu bol v októbri a hovorí, že všetko bolo suché. Miestni tiež hovoria, že najteplejšie mesiace sú apríl a máj. Teraz v júli mi to pripadá na celkom peknú juhoslovenskú jar. Teda bavíme sa o strednom Mexiku. Tula leží asi 100 km na sever od hlavného mesta.

Takže v masledujúcich príspevkoch obrázky z tejto lokality pre potešenie oka. Verte mi, moje oči sa kochali dosť.

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 25 črc 2013, 07:25

Takž najskôr Ferocatus latispinus. Videl som asi 5 kusov pomerne veľkých rastlín dosahovali v priemere 20-25 cm. Keďže sme prešli iba malú časť kopca, na celom kpci ich môže byť niekoľko sto. Nerastú ale pri sebe, medzi jednotlivými kusmi je niekoľko (možno až desiatok) metrov.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Potom tu rástol jeden druh mammillarie. Pravdepodobne ten istý ako na prvej lokalite. Väčšinou to boli pomerne veľké trsy.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ten peniaz je 10-pesosovka, sa mi zdá že o niečo väčšia ako 2-eurovka.

Z menších kaktusov tam rástol ešte jeden druh echinocereusu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

To boli tie menšie druhy na lokalite, o väčších hebedách v nasledovnom príspevku.

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 25 črc 2013, 07:49

V tomto príspevku by som chcel ukázať niečo z väčších kúskov.

Najskôr opuncie. Rástol tu minimálne dva druhy cylindropuncií. Jedna hustejšie otŕnená, bledoružové kvety (žeby tunicata?), druhá redšie otŕnená s fialovými kvetmi. Myslím, že opuncií s plochými článkami bolo viac druhov, skutočne neviem povedať koľko a aké presne sú ich názvy. Najväčšie dosahovali výšku asi 3 metre.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

No a pre mňa osobne najväčší zážitok bol vidieť tieto cereusy. Ich presný názov neviem, ak by niekto vedel, poprosím o ich určenie.

Obrázek
Obrázek
To nie som ja, to je môj kolega Miško M.
Obrázek

Z tejto lokality sem ešte vložím niekoľko celkových pohľadov. Priamo na lokalite sa nevyskytovali myrtilocactusy, hoci na okraji meste rastli pomerne hojne. Ich obrázky ale vložím v osobitnom príspevku.

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 25 črc 2013, 07:57

No a nakoniec z tejto lokality niekoľko pohľadov na lokalitu

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Kaktusy a osttný porast tvorili pomerne hustú džunglu. Keby tam neboli vyšliapané chodníky, neviem neviem ako by sme sa k tým cereusom dopracovali. Tie cereusy bolo vidno pomerne zďaleka. Chodníky vyšlapali asi nejaké zvieratá (žeby ovce?), nestretli sme žiadne.

PS: ešte sem plánujem vložiť minimálne jeden príspevok o mestských a dedinských kaktusoch. Opunciofili si prídu na svoje.

Henry

Příspěvekod Henry » 25 črc 2013, 14:59

Kdybys měl možnost trochu více pojezdit po Mexiku, zjistil bys, že ty opuncie a marginatocereusy jsou hrozný plevel. Toho si po pár dnech prostě přestaneš všímat :-) Tak aspoň ten Echinocereus. Jestli budeš mít možnost, zkus najít ty fosuláky, ty stojí za to.

kaczo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 21 srp 2013, 21:23

Už som konečne doma, mám trochu času, takže tu je niekoľko pekných (dúfam) fotiek:

Nakoniec sa mi podarilo dostať aj na kopček s vápencovým podkladom. Je to taký malý kopček hneď za dedinou. Podklad tvorí vápenec, vrstva pôdy veľmi malá. Domorodci sem chodia pásť ovce. Dominantou lokality boli tentokrát nízke palmy:

Obrázek
Obrázek

Pekné boli malé agavky, mám dojem, že pastieri ich náročky vykopávajú:

Obrázek
Obrázek

Coryphanthy:

Obrázek
Obrázek

Našiel som aj echinofossulocactus:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Mammillaria (rovnaký druh ako na okolitých lokalitách, všetky boli veľmi ploché, takmer zarovnané s okolitou pôdou):

Obrázek
Obrázek

A na koniec nejaká malá neznáma mamilárka:

Obrázek

Zpět na „Výpravy za kaktusy a sukulenty - Výpravy za kaktusmi a sukulentmi“