Mexiko 2015 - "Klenoty a miniaturky mexických plání a hor"

Podělte se se svými zážitky z výprav za kaktusy a sukulenty do lokalit jejich přirozeného výskytu
Podeľte sa so svojimi zážitkami z výprav za kaktusmi a sukulentmi do lokalít ich prirodzeného výskytu
wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Mexiko 2015 - "Klenoty a miniaturky mexických plání a hor"

Příspěvek od wurm » 09 bře 2015, 02:49

Zdravím kolegy kaktusáře tohoto fóra,

vložím zde jak to půjde postupný drobný čerstvý report z Mexu. Letošní výprava je zaměřena na drobné klenoty a špeky této země, tedy miniaturní mamilárky (terezky, litky, perezky, roemerky, sabojky, andersonky a další) turbiňáky (fraileanus, jauernikii, krainzianus a pochopitelně graminispinus), eskobárky (abdita), epišky, ale samozřejmě nevynecháme ani žádné další ostatní kytičky.

Úvodem musím poznamenat, že ani Mexiku se změny počasí nevyhýbají. Je tu poměrně velká zima (některé dny od 2°C do max. 15°C po celý den), hodně zataženo a zatím skoro pořád prší (nebo mrholí, nebo je mlha). Nikdo z nás takové špatné počasí a zimu nepamatuje. Je to poučné, že kytky stojí v 5°C totálně promočené v rozbahněném podloží, z mnohých fotek to je vidět, hlavně u těch miniaturních mamilárek. Tak užívejte nastupující jaro! :SS

Obrázek
Mammillaria perezdelarosae ssp. perezdelarosae na lokalitě Ojo Caliente, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Mammillaria perezdelarosae ssp. perezdelarosae na lokalitě Ojo Caliente, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Přechodová forma mezi miniaturní perezkou a o něco větší sestřenicí bombycinou jsou tyto úžasné "pezerbomby". Rostou na skalnatých výběžcích a mísách nad Pressa Los Alamitos, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Stenocactus zacatecasensis na lokalitě Pressa Los Alamitos, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Stenocactus zacatecasensis na lokalitě Pressa Los Alamitos, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Stenocactus zacatecasensis na lokalitě Pressa Los Alamitos, Aguascalientes, Mexico. Rostliny se vyskytují v trávě a na paloučcích nad lokalitou perezbomby a pak podle kaňonu na skálách a stráních směrem dolů k přehradě.

Obrázek
Vzrůstem o něco větší rostliny a vzhledově bližší k M. bombycina jsou perezbomby v řídkém lesíku nad kaňonem od Pressa Los Alamitos, Aguascalientes, Mexico.

Obrázek
Mammillaria saboae ssp. roczekii roste vysoko v horách, nalézáme se na lokalitě El Carmen ve státě Durango, Mexico.

Obrázek
Mammillaria theresae roste na okrajích vápencových ploten, které vystupují ve svahu z trávy a mechu. Lokalita Paso Coneto, Durango, Mexico.

Obrázek
Stenocactus multicostatus fa. lloydii na lokalitě Paso Coneto, Durango, Mexico. Roste v e svěžím zeleném mokrém mechu jak u nás podoubáček v lese.

Obrázek
Thelocactus heterochromus, průměr rostlin zde dosahuje 20 cm. Lokalita Rio Nazas II, Durango, Mexico.

Obrázek
Mammillaria guelzowiana v. robustior se zlatými trny. Určitě velmi dobře znáte její sněhově bílou sestřičku s velikými purpurovými květy (známá taky jako Krainzia guelzowiana). Lokalita Rio Nazas II, Durango, Mexico.

Obrázek
Mammillaria gasseriana z Rio Nazas, Durango, Mexico. Další krásná bílá miniaturka.

Obrázek
Echinocactus horizonthalonius patří ze zdejších lokalit k těm nejkrásnějším a nejvyhledávanějším. A ta sivě modrozelená těla jsou opravdu parádní. Lokalita Nazas, Durango, Mexico.
Naposledy upravil(a) wurm dne 31 bře 2015, 18:13, celkem upraveno 1 x.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Re: Mexiko 2015 - "Klenoty a miniaturky mexických plání a ho

Příspěvek od wurm » 09 bře 2015, 02:50

Další úspěšná mise, lokalita novinky Escobaria abdita. Jelikož mě speciálně tento rod hodně moc zajímá a jmenovaná kráska je poměrně žhavá novinka, hodně mě zajímalo, jak je na tom s výskytem v přírodě. Kde roste, jak to tam vypadá, jaké jsou podmínky a jak vypadají rostlinky v domovině.

I přesto, že už mám doma kvetoucí a semena dávající matky (roubované) a taky sem jich pár ve sbírkách viděl, tak vězte, že to s rostlinou na nalezišti nemá naprosto nic společného. Proto jsem moc rád, že jsme kytičky úspěšně našli a navíc se mi poštěstil úspěšný sběr plůdků (na fotografii rostlinka s plůdkem semen).

Výskyt je v naprosto rovné planině - pánvi, v totálně vysušené a popraskané krustě. Rostlinky se velmi špatně hledají a než je "nakoukáte", není téměř šance je ze stoje vidět. Navíc jsou zatažené pod povrchem a nahoru mírně vykukuje pouze pár bradavek s hřebínkem bílých trníků. Slunce zde neúprosně svítí po celý den, nic jiného zde neroste. Pro přežití rostliny je tedy důležitý podzemní zásobovací orgán v podobě poměrně velké řepy. Dospělé rostliny mají téměř uniformní velikost někde okolo 1 cm průměru.

Lokalita Escobaria abdita. Holá, neustálým větrem vysušená pláň složená z jemné spraše a slínů.
Obrázek

Fotografie rostlinky (foceno vleže na makro) na lokalitě. Uprostřed krásně zralý plůdek se semínky.
Obrázek

Další nalezená Escobaria abdita, průměr rostlinky je přibližně 1 cm. Ze stoje není téměř možné je spatřit.
Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 52 x
Obdržel poděkování: 424 x

Příspěvek od African » 09 bře 2015, 08:04

Na abditě je vidět, jak je vše o náhodě. Já byl na lokalitě v letech 2007 a 2008, ale hledal jsem tam něco úplně jiného a tehdy se o abditě ani nevědělo. Když jsem se po před popisem abdity se Ydenkem V. bavil, kde rostou, tak jsme došli k názoru, že jsem po nich "šlapal". Hrozná představa ... ::-

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 09 bře 2015, 12:01

Přesně tak, moc hezky napsáno. Já osobně takové nálezy i lidičky, kteří to dokáží intuitivně vystopovat, hodně obdivuji. Zdeněk V, zrovna tak Vojta M nebo malej Jarda či Gregor M dokáží úplně jiným šestým smyslem vyčmuchat, jestli tam nějaká kytka může vůbec být. Prostě ji tam cítí ještě před tím, než někam lezou. Jiní by zcela neúspěšně lezli po kopcích, kde je už předem dáno, že tam nebude nic. No a někdo mrkne na kopec nebo pláň a řekne: "Tam to bude dobré, tam bude něco zajímavého". Díky těmto borcům to máme hodně zajímavé, ale hlavně podstatně jednodušší.

Když si uvědomím, že následně víme, kde má asi tak taková složitá kytka být, a přesto se i tak hledá velmi pracně, je to opravdu obdivuhodné! Tedy tomu, že jsi po nich šlapal zcela rozumím. V mém případě by tomu rozhodně nebylo jinak 8)

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 09 bře 2015, 20:07

African píše:Na abditě je vidět, jak je vše o náhodě. Já byl na lokalitě v letech 2007 a 2008, ale hledal jsem tam něco úplně jiného a tehdy se o abditě ani nevědělo. Když jsem se po před popisem abdity se Ydenkem V. bavil, kde rostou, tak jsme došli k názoru, že jsem po nich "šlapal". Hrozná představa ... ::-
Jdi ke zpovědi!!!!!! :arrow:
Miroslav Varček hľadač krásy

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 52 x
Obdržel poděkování: 424 x

Příspěvek od African » 12 bře 2015, 21:02

mohamedáni zpověď neznají ...

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 13 bře 2015, 16:37

Prepáč, tak v tom prípade to spraví púť do Mekky.
Miroslav Varček hľadač krásy

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 13 bře 2015, 20:57

Nádherné rostlinky, pánové ... Sice z nich manželce puget nenatrhám a ve sbírce je laikům mohu předvést jen s lupou v ruce, ale zase nepřeplní za rok skleník. Něco mám (ne rarity) a je to paráda, rostou do krásy ...
Pavel

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 14 bře 2015, 09:27

Ahoj, no pokud máš ve sbírce jakoukoli mexickou miniaturku na "vlastních", tak je to obdivuhodné a takové věci se pěstitelsky cení. Pravda, je to o lupě, ale kdo se dnes může pochlubit pravokořennou terezkou, roczekii, sabojkou, perezkou nebo litkou? To se vidí málo, většina je přerostlých a přebujelých roubovanců, což s kytkou v přírodě nemá nic společného. Ono to ale obecně platí pro jakoukoli kytku 8)

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 14 bře 2015, 13:43

Nevím. které miniaturky sem patří. mám vše na vlastních kořenech - druhy, které tvoří velké polštáře z 1 cm hlaviček nebo solisty - Mammillaria perezdelarosae, 14 let od výsevu, bez lokality:
PZ0175_003.jpg
Pavel

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 17 bře 2015, 02:20

Pavel Zouplna píše:Nevím. které miniaturky sem patří. mám vše na vlastních kořenech - druhy, které tvoří velké polštáře z 1 cm hlaviček nebo solisty - Mammillaria perezdelarosae, 14 let od výsevu, bez lokality:
Tak to je velmi slušná práce! Gratuluji, krásná rostlinka a přesně takto by měla vypadat.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 17 bře 2015, 09:41

Děkuji, snažíme se oba - ona i já. Je zvláštní, jak se mění vkus. Nejdřív velké, rychle rostoucí druhy, aby se sbírka zaplnila, pak najednou není ani místo, ani nikdo, kdo by se tím tahal, člověk najednou přijde na chuť kráse těchto malých šperků ... A pak ještě mrazuvzdorným, které mohu obdivovat celoročně ...
Pavel

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 17 bře 2015, 10:46

Hezky řečeno. Mám to teď nastaveno podobně. Malé klenotky jako turbiňáčky, malé mamilárky, eskobárky apod. A mrazuvzdorky k tomu pro zajímavost, odolnost a stálé testování. Hromadu velkých špičkových kytek a letitých feráků, aster a dalších jsem teď za pakatel pustil do světa. Ať dělají radost (a zabírají místo) někomu dalšímu. 8)

jara
Poděkoval: 579 x
Obdržel poděkování: 78 x

Příspěvek od jara » 18 bře 2015, 20:04

S přibývajícím věkem a stěhováním se většina z nás do této situace dostane. Dodělávám novou pěstírnu, snad bude zítra hotová a v pátek bych tam mohl stěhovat. Jakmile ji dodělám, tak ji vyfotím a přidám sem obrázek.
Jara :sa

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 26 bře 2015, 18:52

Pár dalších foteček z přírody, tedy z lokalit našich krásných rostlin plných květů. U nás už ale máme v tuto chvíli také jaro a mnohé už ve sbírkách kvete nebo začne kvést, tak je na co se těšit. V přírodě to mají ty kytky mnohem těžší a náročnější. I tak jsou překrásné.

Tak si užívejte nastupující jaro a už skoro blížící se víkend!

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Výpravy za kaktusy a sukulenty - Výpravy za kaktusmi a sukulentmi“