Zajímavé stránky

Adresy na stránky s kaktusářskou a sukulentářskou tématikou
Adresy na stránky s kaktusárskou a sukulentárskou tématikou
jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 85 x

Zajímavé stránky

Příspěvek od jara » 04 říj 2014, 15:42

Dnes jsem objevil tyto stránky a stojí za shlédnutí.

www.flowershots.net

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé stránky

Příspěvek od Petr z Čech » 12 zář 2015, 09:27

...onehdy jsem zachytil zajímavou práci na téma způsoby rozšiřování semen u kaktusů....zde...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 13 bře 2016, 10:01

...fakt zajímavé Petře...už tím, že se kaktusům vůbec někdo věnuje...škoda jen, že je to fakt jen kompilace div. údajů a autor neměl možnost pobývat na lokalitách kaktusů a vlastně jeho přínos k celé problematice je jen ten shrnující, tedy musel přečíst celou řadu prací cizích autorů. Zajímalo by mne, co ten autor dnes dělá... Některé publikované údaje jsou problematické - třeba to s rodem Pterocactus - tradičně šířená informace, že se semena šíří pomocí větru, jak se zdálo prvním popisovatelům, není pravdivá a ani možná, mnohem větší důležitost pro šíření semen má voda...ta je spouštěč otevření plodu a semena pak plavou...jen vítr způsobí, že semena leží v nejbližší blízkosti matky...neznám sice práci toho Bregmanna (citovaného), nicméně to znám z přírody a i třeba informace E.& N. Sarnesových z přírody spíše naznačují tu vodu k šíření semen. Nehledě k tomu, že jen část rodu Pterocactus tvoří tento typ plodů... Jinak - anemochoricky se zcela jistě šíří drobnosemenné druhy/rody jako citovaná Blosfeldia (kde to znám) a třeba Aztekium...když koukám v přírodě na ty svahy, jak vítr vane podél těch stěn...je to úplně jasné...to tam diplomantovi chybí, ale to se fakt musí vidět in natura...
Závěrem - v práci je vidět, že plod vers. semeník není ujasněný pojem ani u absolventů a čeština také dostává občas co proto (genitiv množného čísla středního rodu...)...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 13 bře 2016, 13:15

...tak je to bakalářská práce, ta má převážně jen seznamovat (souhrn znalostí k danému tématu) popř. inspirovat k dalšímu hlubšímu studiu, o pokračování autora nemám info....jinak je to téma jistě velmi široké....

pro doplnění: práce R.Bregmana (1988) zde...
:L
Títo uživatelé poděkovali autorovi Petr z Čech za příspěvek:
Jiri Kolarik
Hodnocení: 9.09%

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 13 bře 2016, 14:38

...díky za odkaz Petře...
No, Bregman nepřináší nic nového, jen opět opisuje to, co bylo napsáno jinde...a tak bychom asi mohli pokračovat až k autorovi popisu rodu Pterocactus, kde tato myšlenka anemochorie vznikla, jinak - důkaz, že se semena Pterocactus takhle šíří, pokud vím, nikdo nezkoumal...a ten absolvent zase jen opsal něco, co Bregman opsal jinde...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 13 bře 2016, 17:28

:D jen poznámka Jiří je to historický zdroj... Bregman to publikoval roku 1988, tzn. v době kdy nebyl u nás ještě ani internet, digitální fotoaparáty neexistovaly ani v představách, my jsme mohli jezdit maximálně k Balatonu a o svobodném cestování do JA se v ČR ještě ani nesnilo....spíš bych tedy napsal, že sice jeho závěry jsou dnes známé, ale spíš možná mnozí opisovali od něho...je to 27 let starý článek, tedy opět jen informační (nemůže zobrazovat žádný aktuální stav poznání ikdyby chtěl)....
:L

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 13 bře 2016, 19:47

...jasně Petře...
Ještě jeden okamžik - autor píše, že voní plod jen jednoho kaktusu, což je totální nepravda...on, ani ti, co to napsali, asi nikdy nebyli na lokalitách...tak třeba rod Neoraimondia - už v Peru jsem si všimnul velmi intenzivní vůně zralých plodů po jahodách!!! A kupodivu u druhého druhu, rostoucího v Bolívii (N.hertlingiana - foto v rubrice Cereusy) byla tato vůně taktéž silně jahodová...

jara

Příspěvek od jara » 01 črc 2016, 12:49

Zajímavé stránky pro přátele masožravých rostlin.

www.insektenfang.com

Jara

jara

Příspěvek od jara » 09 zář 2016, 08:41

Hezké ráno.
našel jsem velmi pěkné stránky s velkým množstvím překrásných fotek:
Gallery of Succulent Plants-ilustrated on The Succulent Plants

Jara

jara

Příspěvek od jara » 14 zář 2016, 11:04

Stojí opravdu za shlédnutí:
www.cactofili.org

Jara

jara

Příspěvek od jara » 12 lis 2016, 10:23

Další velmi zajímavé stránky jsou: Lexikon kaktusů

Jara

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 603 x
Obdržel poděkování: 482 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 12 lis 2016, 20:10

Ten Lexikon kaktusů je plný pokradnutých fotografií, asi preto tam nieje podpísaný webmaster, aby ho nikto nemohol zažalovať. Neuvádza ani meno fotografa alebo odkiaľ fotografia pochádza. Sú tam skenované fotografie z rôznych kníh, strašné. Jediné dobré na tom je myšlienka. Taktiež spracovanie webu je veľmi podpriemerné, také niečo som skúšal na svojom PC pred 20 rokmi. Ale vizáž prevedenia stránky je asi to najmenej, čo ma rozhorčilo.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
josskajara
Hodnocení: 18.18%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 75 x
Obdržel poděkování: 37 x

Příspěvek od miro » 13 lis 2016, 10:41

Lexikon bez fotografie od druhých nedá dohromady nikdo, protože nikdo není schopen nafotit všechny kaktusy v jejich různých stádiích růstu. Pokud si nikdo neuzurpuje "autorské" právo k danému lexikonu, tak bych se nerozčiloval, neboť je to stejné jako se strejdou Gůglem, který taky stále ukazuje cizí obrázky a sám je nenafotil (ano, slušnost by byla uvést pod každý takový obrázek zdroj). Formální úprava stránky ... tak tu se nedohodneme, neboť všakovaté směšné a "přeplácané" stránky ... oni tomu občas říkaj grafika ... tak takové jsou na dvě věci. Právě populárně vědecké a vědecké "stránky" mají mít jednoduchost a přehlednost. Aby se vlastní obsah nezabalovat do futrálu a s tím futrálem se vlastně obsah zahodil. V začátcích byl podle mě internet i co do používání grafiky přehlednější a nemusel jsem hned podle výzoru stránky vědět, jakou měl náladu autor - grafik a nebo co mi to tam podsouvá za podprahovou informaci. To je věc o které se mlčí (informace co jsou podávány jako "jen tak mimochodem" obrázkama a čárama, animací a podobně) - Mário ví dobře, co vše se dá grafikou vypovědět ... je to stejné, jako s intonací hlasu při čtení jednoduché věty "zase nám napadnul sníh" ... pro sebe si to přečtěte s otazníkem, vykřičníkem, melodicky nahoru a dolu a naopak ... zajímavé, jak se mění význam a je to stále jedna a ta samá věta. Je docela zajímavé lovit obrázky hledáním podle jména, ale od konce nabídnutých a používat i obrácené slovosled jmen. On ten vyhledávač nabídne stejně jenom něco a ještě v pořadí, které není to nejlepší h:h

Já jsem osobně rád, když někdo dá info o takových stránkách, neboť i tam je pro nás zdroj informací. No tak to jenom při mojí ranní kávě. Včera ráno jsem taky vstal a pustil si Zákrutu a koukal, že je na ulici po ránu nějak rušno.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek (spolu 2):
jaraMiroslav
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jara

Příspěvek od jara » 13 lis 2016, 14:00

Děkuji oběma za názor k mému příspěvku. Já nepoznám jestli jsou fotky toho, komu stránky patří, nebo jestli mu je někdo dal, nebo je on sám ukradl. Každopádně se mně líbí stránky, kde najdu spoustu obrázků kaktusů různých rodů a nejvíce ty, kde je pod obrázkem název rostliny, případně její původní lokalita a něco o jejím pěstování. Nemusí toho být moc, stačí dvě, tři věty. k:k
Jara
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 2):
miroMartin

basarek
Poděkoval: 12 x
Obdržel poděkování: 31 x

Příspěvek od basarek » 13 lis 2016, 17:24

pěkné fotky z přírody pro milovníky jižanů se dají taky na http://www.cactusinhabitat.org/index.php?p=generi
Títo uživatelé poděkovali autorovi basarek za příspěvek (spolu 3):
miroMário Snopkajara
Hodnocení: 27.27%

Odpovědět

Zpět na „Odkazy - Odkazy“