Vláda :můžete mít 40lysohlávek a 5 kaktusů s meskalinem

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
Odpovědět
Standa
Příspěvky: 133
Registrován: 14 lis 2007, 08:37
Bydliště: Praha
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 13 x

Vláda :můžete mít 40lysohlávek a 5 kaktusů s meskalinem

Příspěvek od Standa » 07 pro 2009, 15:31

Pěkné rozhodnutí - obzvláště šíté na nás - lidi postižené kaktusy. Vidím to tak, že se půjdu asi dobrovolně udat. Jinak pro nevěřící : http://www.novinky.cz/domaci/186318-vla ... linem.html . Je zde také pěkné ilustračním foto.

Uživatelský avatar
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 1854
Registrován: 19 lis 2007, 14:19
Bydliště: Brno
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 07 pro 2009, 19:34

Nadine - promiň, ale i kdyby byl mescalin u všech druhů, je historicky používána pouze L.wiliamsii, která je prozkoumaná a dodnes se využívá k rituálům, ale jistě také třeba zneužívá. Pamatuji přednášky Dr.Habermanna z Plzně, který (tuším) koncem 60let dělal sám na sobě v rámci oficielního výzkumu pokusy s knoflíky lofofory (L.wiliamsii)... ostatní lofofory se nikdy nepoužívaly, tedy ne trvale, protože kromě mescalinu obsahují i další alkaloidy, které mají jiné, spíše nežádoucí účinky. Pokud si to dobře pamatuji (a i to někteří zkoušeli a bylo jim spíše hodně zle...), tak v evropských podmínkách se tvoří mescalin oproti mexickým podmínkám tak z 10%...a zjistit, že kde-která kytka syntetizuje mescalin ještě neznamená, že ho má tolik, že bude mít vůbec nějaký účinek. Bylo-li by tomu tak, jsou už všechny ariáky, jiné lofofory, turbiňáky, etc...jakož i třeba C.peruvianus snědené....Navíc dle různých údajů není mescalin návykový jako třeba drogy s.s. a má reverzní působení (tedy nejdříve je člověku zle a euforie nastává až pak, u jiných drog tomu je naopak) a lze podle jisté studie předpokládat, že se zlepšuje barevné vidění, které přetrvává....(asi mescalin používali malíři...zvláštní klad barev i kompozice...).

Takže - jestli se zákaz týká mescalinu jako takového, byl zákaz dán na základě zkušenosti jiných právě s L.wiliamsii, kde je koncentrace mescalinu objektivně nejvyšší a člověkem zneužitelná... Pravdou ale je, že Indiáni (v USA, Mexiku) ji mohou sbírat a užívat a mají licencované sběratele, jak jsem kdesi četl... Máš-li nějaké odkazy, tedy jestli to někdo verifikovatelně co do obsahu etc. zkoumal, dej je sem...

Nadine
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Nadine » 07 pro 2009, 21:14

Promiň ty Jiří, ale než něco napíšeš nejprve si ověř fakta :!: :!: :!: Z historického, ale i současného pohledu se využívá mnohem více kaktusů, než jen lofofóra. Stačí zalistovat v libovolné ethnofarmakologické publikaci. Z lofofor se opravdu používala jen L. williamsii, u těch ostatních druhů lofofor - ne že by jim bylo zle, ale patrně by třeba požití L diffusa nebo L. fricii ani nepřežili, tedy hovoříme o množství cca 5-15 dospělých rostlin, což se normálně při rituálních slavnostech používalo. Za další. Bylo mnoha opakovanými analýzami dokázáno, že se alkaloidy v kaktusech tvoří jak v Mx, tak v Evropě, třeba ve Švédsku (Bruhn a kol, Kapadia), v ČSSR (Haberman), v Rakousku - tam už si jména nepamatuju. Taky bylo potvrzeno, že tyto rostlinky - kupodivu -tvoří kvantitativně (téměř) i kvalitativně (stoprocentně) stejné množství sloučenin jako v domovině - což je zásadní rozdíl oproti jiným rodům z rostlinné říše. Prostě čeleď Cactaceae je v tomto ohledu naprosto vyjímečná. No a co se týče cereusů, tak ty produkují meskalinu téměř dvojnásobek (myslím tím v hm. poměru) než nějaká wiliamska.
Naposledy upravil(a) Nadine dne 07 pro 2009, 21:40, celkem upraveno 1 x.

Nadine
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Nadine » 17 pro 2009, 21:23

Konečně jsem našla článek, který plně odpovídá mým představám a názoru. Je věcně naprosto správný, neobsahuje bláboly a bludy, autor se jasně a v rámci svých znalostí fundovaně vyjadřuje k danému tématu. Tudíž jsem nucena sem dát odkaz :idea: :idea: :idea:

http://botany.cz/cs/zakaz-drzby-nekterych-rostlin/

Uživatelský avatar
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 1854
Registrován: 19 lis 2007, 14:19
Bydliště: Brno
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Vláda :můžete mít 40lysohlávek a 5 kaktusů s meskalinem

Příspěvek od Jiri Kolarik » 18 lis 2011, 15:30

Asi Vás mnohé zastihne tato zpráva přímo mailem...ale pro pořádek...

Vážené kolegyně a kolegové,

po téměř dvouletém úsilí Vám mohu sdělit první pozitivní zprávu ohledně změny nařízení vlády č. 455/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, které rostliny nebo houby se považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé ve smyslu trestního zákona. Některé z Vás jsem již informoval, že jsem počátkem letošního roku požádal ministra spravedlnosti JUDr. Pospíšila, aby v v rámci vyhodnocení dopadů výše uvedeného nařízení vlády nechal posoudit výhrady SČSPKS vůči nařízení vlády č. 455/2009 Sb. , které jsem současně, jménem SČSPKS, zformuloval. Na základě vyhodnocení dopadů, byl usnesením vlády č. 281/2011 ze dne 20.4.2011 uložen ministru spravedlnosti úkol, aby předložil vládě do 31.10.2011 návrhy změn nařízení vlády č. 455/2009 Sb. Expertní skupina identifikovala možné aplikační problémy předmětného nařízení a zpracovala návrh změny. K návrhu se v připomínkovém řízení vyjádřily všechny dotčené rezorty bez zásadních připomínek. Návrh je tak vládě ČR předkládán bez rozporu. Pro nás kaktusáře dochází k významné změně, když z přílohy č. 1 nařízení vlády č. 455/2009 Sb. se vypouští rostliny obsahující meskalin. Významným důvodem pro vypuštění meskalinu z přílohy je fakt, že uvedení meskalinu v příloze nebylo v souladu se zákonem č. 167/1998 Sb. o návykových látkách. Naše úsilí bylo tímto završeno, a všem, kteří pomohli vytvořit mediální tlak, tímto děkuji. Lofofory bychom měli opět pěstovat bez obav z kriminalizace pěstitelů.

Jarda Vích

Odpovědět

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“