Ceny kaktusů

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 26 říj 2010, 21:09

..našel jsem údaje o 40-ti letých grusonech...

cituji Vladimír Hanák, 9.03.2010 (kaktuscentrum.cz)

...Mě v letošní sezóně nadchli letití obyvatelé mé sbírky, a to hned všechny tři formy. Dosud nekvetoucí rostliny totiž vykvetly. První - asi dvacetileté rostliny jsem si pořídil před 15 lety, od té doby několikrát změnily stanoviště a hlavně "vyrostly". V současné době je průměr kvetoucí rostliny žluté formy 60 cm, bílá a bezostná forma má v průměru pouze 50 cm, rostliny jsou staré bezmála 40 let. Letošní rok je opravdu "grusonový", protože od května už několikrát kvetly všechny tři formy tohoto krásného kaktusu.....

...takže: kolik byste si řekli za gruson 60 cm v průměru? (stáří bezmála 40 let, ten nabízený byl ještě o 2 roky starší) 8) :arrow:

Závěr:Pro úplné doplnění růstových dat Echinocactus grusonii jsem stáhl info z pěstírny.

Pěstírna:
Advanced Arid Exotics, Sydney (Austrálie)

1) věk rostlin vůči velikosti
10-15 let ................... průměr 26 cm
25-30 let ................... průměr 40 cm
40-50 let ................... průměr 60 cm

2) cena rostlin (za toto prodává zmíněná pěstírna, porovnejte za kolik pak prodejce u nás - viz o stránku dříve)
průměr 15 cm ...................... 40 AUD = cca 700 Kč
průměr 20 cm ...................... 70 AUD = cca 1.200 Kč
průměr 25 cm ..................... 110 AUD = cca 1.900 Kč
průměr 30 cm ..................... 160 AUD = cca 2.800 Kč
průměr 35 cm ..................... 220 AUD = cca 3.900 Kč
průměr 40 cm ..................... 290 AUD = cca 5.100 Kč
průměr 45 cm ..................... 380 AUD = cca 6.800 Kč
průměr 50 cm ..................... 480 AUD = cca 8.600 Kč
nad 50 cm běžně neprodávají (nejspíše extrémně vzácné kusy)
:arrow:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 34 krát
Obdržel poděkování: 98 krát

Příspěvekod Zdenda » 27 říj 2010, 08:11

:lol: Nakonec se nám z toho vyklubalo zajímavé vlákno. :lol:

Petře, ceny je potřeba ředit českou koupěschopností.
Abych byl konkretnější, jak dlouho pracuje občan ČR na 50cm gruson a jak dlouho Australan?
Jde mi o to, že ceny u nás se podvědomě "ředí".
Proto si myslím, že 16 000,- za 60cm grusona je v ČR pořád hodně.
Věčný začátečník Zdenda

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 27 říj 2010, 09:12

:D tak o cenách je Zdendo vždy nudná diskuse, každý bysme rád i ušetřil, jenže jiné by to bylo kdyby se u nás opravdu 60 cm grusony daly sehnat levněji, já jsem takový k prodeji neviděl (každý, kdo je má si je opravdu hýčká) a myslím si, že jde opravdu o ojedinělé kousky (já bych ho třeba ani nemoh' pěstovat, protože bych pro něj neměl ani vhodné místo)...naopak v teplém zahraničí jim podobná velikost naroste častěji v mnohem větším počtu a proto se tam i častěji prodávají (páč je tam zákazník strčí rovnou do záhonu a víc se o ně nemusí starat)...jinak kupní síla v Česku co se zájmových předmětů (sorry kaktusáci, že vás tak nazývám) týká, tedy věcí pro které si mnohý i na "rezervy sáhneme", je zcela srovnatelná s celosvětovým průměrem, pracuji už hodně dlouho v obchodu s mezinárodní působností a trend je růstový a to dokonce nejen s EU, ale poslední leta zejména s USA (však vývoj kurzu USD je zcela známý) a ono stačí, aby tu bylo jen pár movitějších zájemců (a ono jich i u nás je - však mnohdy nejde jen o kaktusáře, kolikrát už jsem viděl tyto kytky jako design v různých repre-halách firem, protože velké grusony se k nám stále vozí) a ty ty peníze za takový groson prostě dají a jak se praví, kde je poptávka tam se vytvoří i nabídka a hle cena je tu... 8) :arrow:

boseone

Příspěvekod boseone » 27 říj 2010, 11:24

V Chrudimi měl p. Heřtus ( Kakteen ) na prodej jeden veliký kvetoucí gruson , myslím že za něj chtěl 4000 Kč. V průměru měl odhadem něco mezi 40-50 cm. Za tu cenu to byla myslím velmi zajímavá koupě.

boseone

Příspěvekod boseone » 27 říj 2010, 12:21

Jiří píše:Tohle by mně docela zajímalo. Jak to potom vypadá s dopravou rostlin, dojdou vůbec v jednom kusu když je prodejce např. z USA. Docela rád bych to vyzkoušel, protože ceny jsou poměrně zajímavé, ale mám obavy právě ohledně dopravy a platby.

Dovoz z USA je prakticky nemožný (CITES) . Já jsem kupoval v zemích EU , převážně z Velké Británie . Doprava není problém, za dva tři dny je to tady, ovšem teď pozor, aby to po cestě nezmrzlo. Platba přes Paypal .

Philty

Příspěvekod Philty » 27 říj 2010, 13:59

boseone píše:Myslím že kaktusy v OBI jsou dovezené p. Heřtusem.. :wink:

To já vím :wink:

A taky vím, že OBI si na ně nepochybně dá větší obchodní přirážku než jim dá p. Heřtus množstevní slevu, takže nepochybuju o tom, že u Heřtusů v Pískový Lhotě/Sibřině se to koupí levnějc než na krámě jakýhokoli OBI. Proto sem to takhle napsal. :P

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 29 krát

Re: Ceny kaktusů

Příspěvekod miro » 28 čer 2013, 14:18

Protože byl venku hnusobensis, udělal jsem si krátkou cestu za kamarádem, jenom na otočku neboť jsem mu něco vezl, ale plus-mínus tísíc kilometrů tam a zase nazad není přece v dnešním světě problém. Spolu jsme zaskočili k jednomu společnému známému co je dodavatel kaktusů a sukulentů a jiných květin a špeků. Ano dodavatele, neboť se nejedná o nadprodukci vlastního chovu ale o cílenou produkci. No a došlo na cenotvorbu pro kaktusářskou vrejnost. Když jsem mu povídal, jak se odvíjí cena kaktusu, teda hlavně od druhu a věku, tak se rozesmál a ukázal mi proč se směje. Rod a druh nerozhoduje, je toho na mraky a není problém podle lokalit, prostě co lokalita to klidně záhon. Rychlost růstu, nebo věk, jak kdo chce, tak to také není problém. Neboť 4 cm průměr od přepikýrování výsevu je docílen za 6 měsíců. Jo čuměl jsem zase na to jak tele na nové vrata, ač jsem tam neseděl poprvé. Naši chlapci vědí, že je to u salámisty co roubuje najednou i pět šest semenáčků na jednu nohu. No k cenám, u nás se na všechno prej koukáme moc jako na kšeft a to blbě. Protože jak to počítat. Kolik spotřebuji tepla a světla za sezónu? Blbě. Kolik je toho na trhu abych si vidělal na nové auto? Blbě. Kolik toho musím prodat abych měl na topení? Blbě. Matematika je podle něj jednoduchá. Je to cena semínek a k tomu zaplacená pracovní síla a trochu elektřtiny. Ostatní máme grátis, protože za naše prostory neplatíme, neplatíme za naši práci když to máme jako koníčka, neplatíme za květináče neboť jeden dáš a stejně dva dostaneš, neplatíme za substrát nebot ho dolujeme víc jak z polovice zadarmo a ostatní recyklujeme, neplatíme .... no a výsledek? Když chce někdo za kytku co má pod 4 cm víc jak ..... raději to nenapíšu, tak je to lump. No a tak jsem se vracel a v autě dumal, jak to teda je u nás na burzách, nebo výstavách, když se koukneme kdo za co kolik chce. Závěr? Tak raději to nechtějte číst, ale fakt je, že kaktusy nemaj zlatý kořeny. I když zase ten náš .... kdo ví h:h No a na druhé straně máme kytky, které něco pamatují a to hodně, jsou to nositelé zdravého semenstva a tam zase že koukáme na ceny zase blbě. Tam že kolikrát zahraničníci nakupujou jako pominutí, neboť našinci si nechali ujít zlaté možnosti. Jenom tam už rozhoduje stáří rostliny jako první a další původ, ne jak je veliká ale jak je stará a rodokmen. Tam už je to o pořádných násobcích. Tak že kytka co má dvacet - třicet - padesát let a je z lokality ,která dneska už není, tak tam je to jinač neboť tato genetická informace už v přírodé není a nebude. Ale materiál na "oživení" rodu máme už doma tak co. Už jenom koliK? Jo adresu kamaráda? Nesmím dát, je to kamarád :) a za kolik to prodá vám? No jaká je nabídka ostatních? Tak za tolik :) a s úsměvem. Nebo spíš s poŕádným řehotem :( Jo ceny na burzách a výstavách, že by i pro koníčka platilo, že to je jako řemeslo a to má zlaté dno?
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Radek

Re: Ceny kaktusů

Příspěvekod Radek » 28 čer 2013, 19:29

Ahoj, moc děkuju, je to pro mě tak dlouhý, že si to muím číst na části. Ale jsem moc rád, že jsi tak hezky rozepsal. Víš můj záměr byl trochu jiný, chtěl jsem podebatovat a pokroutit hlavou nad nadhodnocenými sbírkami = byli tu dva pánové a ti nám řekli, že to má cenu 140 000 ale my za to chceme jen 90 000, když jsem jim řekl, že stěží za dvacet, tak mě vyhodili a za dva měsíce mi volali, že jsem jim já učinil nejvyšší nabídku. Také slušně řečeno kroutím hlavou nad větou, já to prodávám jen vcelku a vyhoděj mě a já pak čtu na kaktus foru,jak je ta paní hodná a že mu prodala deset krásných kaktusů ? Jak mu mohla prodat deset kaktusů, když já jsem najel k ní 180 km a odmítla mi prodat asi 70 kusů s tím, že to prodá vcelku ???!!! Nebo mi chlap nabízel kvetoucího grusona za 16 000 kč ! Mě nezajímá, že před vojnou koupil deset semínek a tohle vypěstoval, já na to koukám, že on to nechce, proto to prodává, podívám se na ceny v krámě, kde za to platěj daně, snad ? a vyjde mi že u Ing.Heřtuse mohu mít 4 bezchybný, sice nacucaný, ale také kvetoucí kytky. Jedný bábě jsem nabídnul za grusona asi 30 cm v průměru 500 kč a s ní to málem seklo, zajímalo by mě, za kolik ho potom ta ,,hodná,, paní prodala !
Miro, už hledám kam to máš 500 km ! hihihi, čau !

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“