Ceny kaktusů

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
Radek

Ceny kaktusů

Příspěvekod Radek » 26 říj 2010, 13:38

Dobrý den, chtěl bych položit otázku ohledně ceny za rostliny. Líbí se mi velké - staré rostliny. Odpovězte mi prosím, kolik by jste dali za 40 let staré Ariocarpusy, za jeden kus a třeba za víc kusů ( 10 kusů ) za velké ferocactusy, grusony a i třeba ostatní, třeba astrophyta. napište mi třeba, za kolik jste koupili vzrostlé rostliny Vy, až to mám jako inspiraci....
velice děkuji všem za odpovědi na mojí otázku....

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 37 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 13:45

Osobně, kdybych měl zájem o velké kaktusy, přihlásil bych se na jarní výlet do Nizozemí, na květinovou výstavu.
Tam bych koupil za babku nádherné kaktusy, ani bych nevěděl které dřív koupit.
Vycházím z toho, že tyto výlety, pořádané různými organizacemi jsou levnější než cesta autem.
Viděl jsem letos u Dubnů Cephalocereus senilis, dovezený z Nizozemí, vysoký 20 cm o průměru skoro 15 cm!
Něco takového v našich podmínkách nevypěstuješ!
Věčný začátečník Zdenda

Radek

Příspěvekod Radek » 26 říj 2010, 13:58

Zdenda píše:Osobně, kdybych měl zájem o velké kaktusy, přihlásil bych se na jarní výlet do Nizozemí, na květinovou výstavu.
Tam bych koupil za babku nádherné kaktusy, ani bych nevěděl které dřív koupit.
Vycházím z toho, že tyto výlety, pořádané různými organizacemi jsou levnější než cesta autem.
Viděl jsem letos u Dubnů Cephalocereus senilis, dovezený z Nizozemí, vysoký 20 cm o průměru skoro 15 cm!
Něco takového v našich podmínkách nevypěstuješ!

Hm, taky odpověď, ale asi jste správně nepochopil oč mi tu jde, mě se jedná o to, že když k někomu přijedu, nebo s někým mluvím - kdo prodává kaktusy, tak kolik mám dát za ty kytky. z jara jsem volal na inzerát, kde nabízel chlapík kvetoucího grusona, za nejmíň 16 000 kč, což je samozřejmně blbost a dodával, že ho sám vyséval v roce 1968, což mě samozřejmně nezajímá, já byl ochotnej dát tak maximálně 3 000 kč, vždyť v Kakteen si mohu koupit 40 cm fešáka za 4 000 kč s paragonem a se zárukou !!! a ještě to není vytáhlý nebo křivý....

boseone

Příspěvekod boseone » 26 říj 2010, 14:28

Já občas koupím nějaký vzrostlejší Ariocarpus na Ebay. Koupil jsem např. několik krásně rostlých A. Fissuratus, průměr cca 9 cm, a cena byla cca 1000- 1500 Kč, záleží jak se kdy zadaří. Hodně staré rostliny ( Ariocarpusy, Pelecyphory apod. ) se pohybují klidně na 3000- 6000 Kč... Občas se v ČR se dá koupit levněji, ale je to hledání jehly v kupce sena , chce to vytrvale sledovat inzerci , a hodně Ariáků v ČR je vytáhlých .... Na ebay se dá často narazit na jedinečné kousky :twisted: :wink:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 14:31

Jasně, že jsem to pochopil.
Jak ti ale napsat, že chceš-li koupit levně a dobře, nekupuj u nás.
Nabídne ti někdo 1 kus a ještě nebude vědět co by za to chtěl.
Taky mám astrofyta, která jsou širší než vyšší, vyséval jsem je před dvaceti lety, mám je jen aby mi zavazely a sám nevím za kolik bych je prodal.
V supermarketech vidíš nejlíp jaké jsou ceny.Jde to do tisíců a přitom koupíš takový kaktus a mnohdy krásnější za třetinovou cenu tak jak jsem ti popsal.
Beztak je to dovoz, ale třikrát předražený.
Jeden zkrátka dá rostliny i zadarmo, když ví, že budou v dobrých rukách, druhý neví co by za to chtěl.
A pokud se ptáš vysloveně na ceny, pak napiš rod, druh, velikost, jak moc je rostlina zdeformovaná-tedy nejlépe foto a pak se ti dá odpovědět.
Jinak bude i ta moje rada (zdánlivě mimo téma) pro tebe drahá.
Naposledy upravil(a) Zdenda dne 03 črc 2013, 07:34, celkem upraveno 1 x.
Věčný začátečník Zdenda

Philty

Příspěvekod Philty » 26 říj 2010, 15:54

No, já bych tady krapet polemizoval se Zdendou, neb oni ty kaktusy velký z Holandska nejsou obvykle z Holandska ale z Kanárů, nebo pěstíren v USA. A tudíž vypadají super, akorát je velice těžký dosáhnout toho, aby nevypadaly po pár letech tak,že je pěstitel krutě zanedbává. Viděl jsem už mnoho takových a upřímně si myslím, že kytka která na sobě nenese stopy toho přechodu, byť není třeba tak dobře otrněná (v těch "kanárských" přírustcích), je kytka lepší ve všech směrech. Navíc je třeba říct, že ty kytky jsou tak trochu výrobní produkt, takže to není šálek kávy pro každýho.
O to cennější je když se povede dobře rostlou kytku, která vyrostla tu u nás koupit od pěstitele a člověk, jak říká Petr Česal, nesmí šetřit a pokud tu kytku chce musí bejt připraven za ní něco obětovat. Obvykle to je věc dohody, takže cenový odhady jsou hodně ošemetná věc.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 17:41

No Filipe, nepsal jsem, že se kaktusy pěstují v Nizozemí.
A když se podívám na rostliny př. Hanáka z Hulína, myslím, že tak pěkné kaktusy má málokdo.
šel cestou nákupu velkých rostlin a minimálně 10 let už je "dopěstovává".
A deto.
Jinak debatu o "výrobním produktu" nemá smysl vést-probrali jsme v sekci jako "pěstovat či sbírat?".
A pokud tady mezi námi pěstiteli chce někdo nakupovat hotové, proč mu neporadit?
No a já jsem si akorát dovolil napsat jak bych to udělal já.
Věčný začátečník Zdenda

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 26 říj 2010, 17:52

...plně souhlas s Philtym, byl jsem už na pár místech, kde se pěstovaly kaktusy přírodním způsobem na poli (Kanáry, USA) a je to úplně něco jiného než celé naše kaktusaření ve střední Evropě, kaktusy tam mají slunce celý rok, teplo celý rok a vody kolik jim zahradníci dovolí, ty rostliny pak vyrostou za 10 let tak jako u nás ve skleníku za 30 a jsou úplně zdravé - to co u nás budují skalníčkáři v jižních zemích běžně budují tamní obyvatelé ze vzrostlých, pro nás velkých, kaktusů a rozhodně je nevysévají, nýbrž kupují jako vzrostlé hrnkové sazenice (tedy tvrzení, že velkozahradnické produkce jsou kaktusy vyhnané a urychlené se nezakládá mnohdy na pravdě), potom si tyhle velkopěstitelé mohou opravdu říci o řádově nižší ceny (Česko ikdyž je kaktusářská velmoc - aspoň co do počtu lidí, kteří se této zálibě věnují - nedokáže konkurovat přírodní produkci z jihu) neb rostliny jim rostou rychle a často i ve velkých množstvích....vypěstovat u nás kvetoucího grusona ze semen svědčí o hodně dlouhé trpělivosti a velké části kaktusářova života, tak proč se divíte, že má pro drobného českého kaktusáře, který si v našich podmínkách může dovolit pěstovat tak max. 3 (či spíš jen 1) velké exempláře za život takovou cenu (jiná pravda je, že mnohdy velké rostliny po kaktusářově smrti zkončí život s ním či se rozprodají "za babku")...jinak pak většinou pokud si koupíte rostlinu z jihu, pěstovanou na celoročním slunci, připravte se i na aklimatizační problémy, kaktusy jsou sice kytky odolné, ale mají rády své podmínky na které jsou leta zvyklé, často tedy rostliny z jihu u nás nemusí pokračovat v tak zdravém vývoji (proč myslíte, že zpočátku kaktusaření tak často umíraly importy), kterému se jim dařilo dosud a mohou začít vykazovat stresové reakce, ze kterých je mnohdy pěstitel rozpačitý a pokud není trošku zkušený někdy to vede i ke ztrátě rostliny... koupit tuzemskou či zahraniční je přeci svobodná volba (banány na Kostarice jsou přeci taky nesrovnatelně levnější než kdybych je začal pěstovat u sebe ve skleníku), cena však přímo odpovídá (či by měla) úsilí, které musel pěstitel k dosažení takového výsledku vykonat, a v českých podmínkách to bude vždy o notný kus více než tam, kde sníh znají jen z TV...:arrow:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 18:27

To ovšem Petře nevysvětluje proč kaktusy, dovezené z Nizozemí, či z Kanárů přímo k nám, jsou třikrát dražší.
A 16 000,- za Grusona mi taky nepřijde zrovna odpovídající pěstitelskému úsilí.
Navíc nevidím moc velký rozdíl mezi stresem ze změny podnebí a stresem z jiného způsobu pěstování.Zejména u starých rostlin.
A to, co jsem očekával, že někdo vysvětlí a nevysvětlil je, proč stejně pěstěná kytka je u nás třikrát dražší než v tom Nizozemí.
Vaše poučné příspěvky nejsou nic nového pod sluncem, jen bych vám oběma přál vidět toho "dědka". Ani ve Fričově "údolí staců" byste tak krásný a tlustý semenáček nenašli.
Věčný začátečník Zdenda

Jiří
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiří » 26 říj 2010, 18:50

Já občas koupím nějaký vzrostlejší Ariocarpus na Ebay. Koupil jsem např. několik krásně rostlých A. Fissuratus, průměr cca 9 cm, a cena byla cca 1000- 1500 Kč, záleží jak se kdy zadaří.

Tohle by mně docela zajímalo. Jak to potom vypadá s dopravou rostlin, dojdou vůbec v jednom kusu když je prodejce např. z USA. Docela rád bych to vyzkoušel, protože ceny jsou poměrně zajímavé, ale mám obavy právě ohledně dopravy a platby.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 říj 2010, 19:02

Nevím Zdendo, ale přece - kupuje-li někdo (supermarket) pro celou EU třeba gruzony, tak jich koupí 1.000.000 kusů a Ty bys koupil jen 3 kusy...také i v tom Nizozemí budeš platit jinou cenu. Jestli jsou u nás pak 3x dražší jednotlivě jak jednotlivě v Nizozemí, tak je to zase jasné....prostě je tu taková marže obchodníků a vůbec bych to neřešil. Chce-li někdo pořídit více větších (a běžných) kaktusů, tak prostě vezme auto a zajede si tam a přiveze si třeba 100 různých velkých kusů (naštěstí to už přes hranice jde, že...)...no, a pro poučení mrkni na slovenské fórum, kde Jozef76 prezentuje nabídku na místním bazaru, kde někdo prodává sice velký echinopsis, ale chce 300,- (slovenských peněz), takže co - kdo chce kam, až se ucho utrhne... :idea:

...jo a pro rychlost tedy i odkaz... viewtopic.php?t=1854

Philty

Příspěvekod Philty » 26 říj 2010, 19:43

Zdenda píše:To ovšem Petře nevysvětluje proč kaktusy, dovezené z Nizozemí, či z Kanárů přímo k nám, jsou třikrát dražší.
A 16 000,- za Grusona mi taky nepřijde zrovna odpovídající pěstitelskému úsilí.
Navíc nevidím moc velký rozdíl mezi stresem ze změny podnebí a stresem z jiného způsobu pěstování.Zejména u starých rostlin.
A to, co jsem očekával, že někdo vysvětlí a nevysvětlil je, proč stejně pěstěná kytka je u nás třikrát dražší než v tom Nizozemí.
Vaše poučné příspěvky nejsou nic nového pod sluncem, jen bych vám oběma přál vidět toho "dědka". Ani ve Fričově "údolí staců" byste tak krásný a tlustý semenáček nenašli.

Zdendo pokusíme se tomu přijít na kloub, ale je třeba si něco ujasnit:
Pokud si položíme otázku, co to znamená "dovézt přímo" (samozřejmě tu nemluvíme o problému maloobchodní x velkoobchodní ceny, to je myslím jasné že mluvíme o maloobchodu), tak pod tím nemusíme vnímat totéž.
V Holandsku v OBI to bude za jiný než v Holandsku od Koehrese, nebo Haageho a taky to bude jiný v Čechách od Heřtusů nebo z OBI.
Co bereš jako srovnávací základnu? -> Koehres vs. OBI ČR, Haage vs. Heřtus, OBI NL vs. OBI ČR .......?

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 20:31

Jediný důvod proč jsem se snažil odpovědět Radkovi byl ten, že při návštěvě př. ?ormy a následně Dubnů letos v létě jsem narazil na rostliny přivezené z Holandska.Cena vzhledem k velikosti a kvalitě mě ohromila.
Aby se jako o této možnosti vědělo.
Je jasné, že i velmi nízká cena velkých rostlin bude zkreslena cenou dopravy a tedy i počtem rostlin dovezených.
Věčný začátečník Zdenda

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 26 říj 2010, 20:51

Radek píše:...z jara jsem volal na inzerát, kde nabízel chlapík kvetoucího grusona, za nejmíň 16 000 kč, což je samozřejmně blbost a dodával, že ho sám vyséval v roce 1968, což mě samozřejmně nezajímá

Fakta:
a) nabízený gruson měl být starý 42 let (kdopak víte jaký asi měl průměr, podle mne opravdu slušný)

= nabídky v kakteen (bohužel nedokážu přiřadit věk)
1. průměr 36-40 cm ..................... 4.000,00 Kč
2. průměr 44-50 cm ..................... 9.000,00 Kč
3. průměr nad 50 cm .................... ?? (mohl klidně mít nabízený kaktus)

b) uvedu další příklad s Cephalocereus senilis
1. výška 10 cm ..................... 100,00 Kč koupil jsem v Praze
2. výška 14 cm ..................... 330,00 Kč nabízí kakteen
3. výška 38-40 cm .............. 1.100,00 Kč nabízí kakteen

sami přeci musíte vidět ty diametrální rozdíly v ceně se vzrůstem parametrů kaktusů, takže tvrzení, že kvetoucí gruson, 42 let starý, který člověk ani nevidí nemůže přeci jen tak hodit do skupiny za 3.000,00 ... :roll: :arrow:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2010, 21:00

No nebyly(i) ? všichni staříci stejně velcí, ale výška 15-20cm a průměr 10cm stál údajně 5 EURO.
Věčný začátečník Zdenda

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“