Kalendář kaktusáře ve střední Evropě

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Kalendář kaktusáře ve střední Evropě

Příspěvek od Petr z Čech » 26 bře 2013, 01:19

V mnoha publikacích či jiných zdrojích pojednávajících o kaktusaření se zmiňují kalendáře prací a činností s tímto koníčkem související. Taktéž i já se pokusím na svém Blogu o takový roční souhrn všeho co lze během roku stihnout.

LEDEN
Bývá nejchladnějším měsícem v roce, přesto zejména v poslední době nebývá vzácností, že lednové teploty delší dobu setrvávají i více nad nulou. Pokud se podíváte na graf níže, který vznikl z průměrných lednových teplot za posledních 8 let, zhruba pro lokalitu Prahy, je zřejmé, že denní teploty jsou mírně kladné, noční však až na výjimky záporné. Jelikož žádné kaktusy nerostou když je teplota nižší než nula, není toto období pro většinu kaktusů na venku vhodné a pokud bychom je neměly na zimovištích, zimu by nepřečkaly, výjma druhů mrazuvzdorných, které dokáží toto pro růst nepříznivé období přečkat, neboť jsou na to adaptovány ze svých původních lokalit. Většina kaktusů tedy celý leden odpočívá na chladnějším místě, v suchu (žádná zálivka) na zimovišti.

Obrázek

Možné práce v lednu (vybráno z různých zdrojů):
= zimní výsevy do kultivátorů
= kontrola a prohlídka sbírky (teplota, škůdci, hniloby)
= za příznivého počasí lze větrat (pozor však na průvan)
= teplomilné (Schlumbergera, Rhipsalis) udržujeme v teple a suchém až mírně vlhkém substrátu, zatím nehnojíme
= Melocactusy by měly být také v teple (15-20 st.C), substrát by neměl být zcela vyschlý
= taktéž loňské nepřesazované výsevy by neměly být zcela vyschlé
= lze přesazovat dospělé rostliny (zkracování kořenů)
= můžeme plánovat jarní výsevy, připravovat si nádoby, misky apod.
= provádět opravy zařízení
= studovat literaturu či doplnit svojí evidenci pěstovaných kaktusů, prostě to na co pak přes vegetační rok již není tolik času

Úkazy a chování kaktusů:
= zejména na sklonku ledna, kdy může slunce již pěkně zahřívat temena kaktusů mohou být vidět první příznaky probouzejících se rostlin (zárodky poupat apod.)

ÚNOR
Tento měsíc nebyl pro nic za nic v minulosti nazýván měsícem smrti (kaktusy jsou po zimě částečně již vyčerpané a do plné vegetace přeci jen nějaký ten čas ještě zbývá). S únorem je to podobné jako s nocí, nachází se na konci chladného období, tzn. že je relativně blízko teplejšího jara (podobně když končí noc, je již blízko teplý den, avšak právě v tu chvíli bývá ještě z celé noci nejchladněji), takže v průměru teplot se stále ještě jedná o velmi chladný měsíc. Přes den často již svítí sluníčko, které zvyšuje denní teplotu (za jižním oknem v bytě běžně k +20 st.C (koncem letošního února jsem však naměřil i +40,6 st.C jelikož letos byl tento měsíc abnormálně teplý než tomu bývalo v minulých letech), pokud však slunce nesvítí i teploty za oknem ještě mohou hluboko klesnout až pod +10 st.C, za nočních mrazů i níže). Hřejivé sluníčko nás často svádí k dojmu, že jaro už je opravdu blízko. Ale pozor, to co je pro kaktusy, které bychom vystavily v tuto dobu venkovní teplotě a zálivce nebezpečné, jsou právě noční teploty, které se jen nemnoho odlišují od teplot lednových a jsou často ještě velice mrazivé. Ideální tedy je mít kaktusy umístěné v tuto dobu stále ještě na zimovišti kam však přes den již mohou dopadat sluneční paprsky (v zimě je asi o 1/3 méně slunečního svitu než v létě), avšak přes noc je toto místo ještě stále uměle temperováno na teploty nad bodem mrazu (při největších mrazech jsem přes kaktusy přehodil bublinkovou fólii, která dokáže dobře odizolovat noční chlad). Na některých kaktusech, zejména těch na sluncem ozářených stanovištích, začínají již jarní příznaky probouzení (např. zelenání temen). V přírodě kaktusy odpočívají pouze
2-3 měsíce, naše zima však trvá 5-6 měsíců, při chladném únoru kaktusy máme stále na suchém a chladném zimovišti, nezaléváme. Vše však závisí od počasí a umístění kaktusů, pokud jsou totiž na temperovaném slunném místě, kde teploty dosahují přes den i více než + 30 st.C a v noci již neklesají mnoho pod +10 st.C zejména koncem února, lze je na těchto místech začít již opatrně probouzet, neboť teplo (ikdyž z části ještě umělé) a hlavně slunce kaktusům prospívá (pozor však na možné spálení při vystavení slunci kaktusů dosud umístěných na tmavším, slunci nevystaveném místě, zde je potřebné pozvolné navykání).

Obrázek

Možné práce v únoru (vybráno z různých zdrojů):
= příprava květináčů a zeminy na přesazování a vlastní přesazování
= objednáváme semena na jarní výsevy
= můžeme zasazovat odříznuté řízky z října či listopadu, 2 týdny je ještě nezaléváme
= většinu kaktusů stále nezaléváme
= můžeme začít s roubováním (při zajištění tepla)

BŘEZEN
Počasí v tomto měsíci je již příznivější a ikdyž teploty, zejména ty noční, sem tam ještě zamíří pod bod mrazu a někdy i koncem měsíce anticyklóny přinesou ještě sněhovou nadílku, většina teplot již bývá kladná. Taktéž denní teploty, podpořené zejména slunečním svitem, vystoupají výše než-li tomu bylo v předešlém měsíci. Slunce, pokud svítí má již velkou sílu a dokáže pěkně vyhřát zaokenní prostory či skleníky, tak pozor na možnost popálení rostlin dosud prudkému slunečnímu světlu po zimování nepřizpůsobených anebo přehřátí rostlin ve sklenících, kde teploty bez větrání hravě zvládnou +50 st.C. Kaktusy lze již mít na takto slunci exponovaných místech s tím, že stále ještě musíme sledovat teploty a pokud příliš klesnou, je nutné zabránit poškození rostlin mrazem, vhodným temperováním. Pokud nám i přesto některý ten kaktus trošku namrzne, je možné ho ještě zachránit pozvolným rozmrzáním při teplotě 3-4 st.C po několik dnů. Koncem měsíce v okamžiku, kdy počasí nastaví tu příznivější tvář (přestane proudit chladný vzduch) se již mnohé kaktusy začínají dostávat do vegetace, můžeme je tedy za slunných a teplých dnů podpořit vydatným mlžením (mlžíme ráno tak, aby do chladnějšího večera vždy oschly). Teplá voda z mlžení smyje usazený prach a částečně i svlaží povrchové vrstvy substrátu. Zalévat začínáme podle počasí pouze pokud je zajištěno teplo a světlo, první zálivka by měla být teplou vodou. Některé teplomilnější rody (Astrophytum, Ariocarpus) ještě nezaléváme. Po začátku vegetace je možné aplikovat preventivní postřik.

Obrázek

Možné práce v březnu (vybráno z různých zdrojů):
= rostliny přenášíme na slunná místa, dáváme pozor na popálení
= začínáme s probouzením rostlin postříkáním čistou vodou, opatrně začínáme zalévat
= jakmile rostliny jsou napité je možné je přihnojit
= vyséváme na světlém místě, vyvarujeme se přitom přímému slunci
= můžeme ořezávat odnože na řízky a slabé zimní výhony

DUBEN
Teploty v dubnu jsou již pro naše kaktusy příznivé - začíná jejich vegetační období, neboť noční teploty již jen málokdy zamíří mírně pod nulu, většinou se drží v rozmezí při kterém jsme kaktusy zimovali. Naproti tomu teploty denní jsou již vysoké a i ty nejposlednější kaktusy, které ještě spaly probudí, pokud ne bude třeba zkontrolovat jejich zdravotní stav. Teploty ve sklenících a zasklených vitrínách jsou velmi vysoké a je zde vhodné při vysokých teplotách větrat. V tomto měsíci by tedy, za příznivého počasí, měly být již kaktusy přemístěny na svých letních stanovištích a měly by se dostávat do vegetace. Jakmile se kaktusy dostanou do vegetace (lesknoucí se temena, nové trny, násady poupat apod.) můžeme zalévat zprvu teplou vodou. Pokud je již trvaleji teplo lze začít zalévat i Astrophytum a Ariocarpus. Aby kaktusy rostly, musí dostat vodu (nejlépe měkou čistou dešťovou) a teplota musí být ve vegetačním rozmezí, které je různé u každého druhu, resp. jedince v závislosti na výskytu v přírodě, avšak všeobecně se tato teplota v průměru pohybuje od +20 do +40 st.C. Pouštní a polopouštní druhy (Copiapoa,...) se zalévají nepravidelně. Zálivka shora či dolem podmáčením z misky dle libosti, v této jarní době je lépe zalévat ráno, aby rostliny do večera oschly, za největších teplot nezaléváme, rostliny by mohly dostat tepelný šok při náhlém schlazení studenější vodou. V této době již dospělé rostliny nepřesazujeme, bylo by to na úkor jejich kvetení. Teplé jarní počasí je vhodné pro roubování a vysévání bez přitápění.

Obrázek

Možné práce v dubnu (vybráno z různých zdrojů):
= můžeme pikýrovat loňské semenáčky, hnojíme až po uchycení
= postupně stěhujeme kaktusy na letní stanoviště v závislosti na teplotě a typu stanoviště
= pokud jsou venkovní mrazuvzdorné kaktusy již napité můžeme přihnojovat
= vyséváme, roubujeme

KVĚTEN
Teploty během května, až na mírné zakolísání, jsou již zcela stabilní, noční se pohybují okolo +10 st.C, denní pak často překračují +20 st.C, ve sklenících samozřejmě mnohem vyšší, je dobré zde při nejvyšších teplotách větrat, abychom předešli přehřátí rostlin. Kaktusy by měly být již v plné vegetaci, čím více mohou získávat slunce a teplo, tím lépe prosperují - samozřejmě se i zalévají a doplňují živiny, mnohé druhy rozkvétají. Živé kameny by měly být převléknuté, poté je lze prvně opatrně zalít.

Obrázek

Možné práce v květnu (vybráno z různých zdrojů):
= opylování květů
= množení rostlin řízkováním, roubování kaktusů
= pikýrování a otužování vzrostlejších výsevů

Uživatelský avatar
Filord
Příspěvky: 219
Registrován: 06 črc 2007, 10:47
Bydliště: Košice, Slovensko
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalendář kaktusáře ve střední Evropě

Příspěvek od Filord » 26 bře 2013, 01:20

Dobrý príspevok Petře, určite môže pomôcť, hlavne začiatočníkom, len trocha "rýpnem" :) Meláky - stačí aj 15 - 18 stupňov Celzia. A Schlumbergeru mám na chodbe kde je asi 12 stupňov celú zimu už roky a krásne vždy kvitne, tento rok kvitla dvakrát, raz v novembri a potom presne na vianoce...
a loňské výsevy, nepresadzované mám scela vyschlé, ale nie rastlinky, myslím substrát - v skleníku, a tie čo sú v byte-pri vyšších teplotách, občas zalejem, keď si spomeniem...
:wink: :lol:
Filord

Uživatelský avatar
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalendář kaktusáře ve střední Evropě

Příspěvek od Petr z Čech » 26 bře 2013, 01:21

však Filip, ty jsi už starý praktik :lol: , ale uhodl's dávám to sem spíše pro orientaci těm, kteří začínají a data tam dávám z toho co, kdy kde bylo napsáno jako univerzální neb co pěstitel to jiný postup, ale na to brzy příjde i každý začátečník a pokud to má být trošku přehledné nemohu jít moc do detailu, protože pak se nechám vždy unést a je z toho slohové cvičení...pěstování Meláků či zimování semenáčů to jsou tak široká témata, že mi příjde, že o všem by šla napsat kniha, jenže než by se dopsala, tak by tu byly zas nové poznatky, ale výhodou fóra je...že moje témata můžete doplňovat, rozvádět, prostě internet evidentně kaktusářství prospívá 8)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“