Chile 2015

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Chile 2015

Příspěvekod miro » 04 dub 2015, 08:05

Nechtěl jsem to sem dávat zrovna 1.4., aby se to nebralo jako vtip. To že zapršelo v některých lokalitách v Andách dneska už víme. Ale že někde zapršelo tak, až voda bere na co přijde ..... já vím, přirovnat tohle na Troubky nejde, ale v potůčku, který je po desetiletý skoro bez vody plavou velké náklaďáky ... to už je teda něco. Pokud někdo bude vědět víc informací o tom, kde pršelo a jak to tam dopadlo, dejte to sem. Nejde ani tak o "super" záběry, ale o to kde to sprchlo a které "naše" místa jsou v tahu. Na druhou stranu zase vědět, kde vody spadla, ale nevzala všechno .... teda místa, které se mohou zazelenat. A tak pro cestu 2015/2016 jako dobrá informace.

Já jsem dneska dostal tohle (reklamu musíme vydržet) http://www.cbc.ca/player/News/ID/2661855092/
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Vladimír
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Chile 2015

Příspěvekod Vladimír » 04 dub 2015, 14:17

Záplavy zasiahol regióny Atacama, Antofagasta a Coquimbo. Všetko sa nachádza v púšti Atacama, jedna z najsuchších oblastí sveta. Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo sanitárne upozornenie v Copiapó, Tierra Amarilla, Diego de Almagro a Alto del Carmen. https://www.youtube.com/watch?v=Sbdic5NFNQg
Južné Peru bolo tiež ovplyvnené nedávnym hustým dažďom. Intenzívne zrážky v Chosica spôsobili smrtiace zosuvy pôdy 23. marca. https://www.youtube.com/watch?v=dfsFGQ8MXLE

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 17 dub 2015, 17:36

V Chosica (Peru) jsme byli asi za 3 týdny po té katastrofě - asi 10 mrtvých...na ulicích ležely balvany tak 2x1m velké... Pravda je, že až tak město poničené nebylo, v televizi ukazovali stále stejný záběr, jak spadl dům (z vepřovic) a přes prázdné místo se valila voda ze svahu nad tou čtvrtí. Ostatně - déšť se opřel naštěstí jen do jižního svahu, takže postižených bylo jen několik ulic.
Současně ukazovali záběry z okolí Copiapó...v Tierra Amarilla, Diego de Almagro a Alto del Carmen jsem byl vloni skoro týden...a snad se tam zase podívám! Bylo to asi podobné, jako teď v Chosice...
Ovšem - v Juliaca v té době napadlo asi 10cm krup, což ukazovali také v televizi...měl jsem k tomu poznámku - jak jsme tam jeli, byla zrovna stávka malých dopravců, kteří ty dvě asfaltky přes Juliaca totálně na několika místech zatarasili, takže jsme jeli katastrofickými "ulicemi" po praškách s metrovými výmoly, křížem kráž přes město - ještě, že jsme měli Mazdu BT 50 s náhonem na 4 a redukcí, jinak to projet nešlo...tedy - byl to asi "boží" trest místním...za tu stávku... Navíc - Juliaca je snad nejhnusnější město se závějemi bordelu všude (plasty, papíry...) a to je vedle Titicaca...ostatně i Puno, které leží přímo na břehu jezera se neskví čistotou, jako opak lze uvést Cusco či malé hornické město Matucana...
Nám počasí naprosto vyšlo, pršelo málo, snad jen jednou celý den... V této souvislosti se v televizi diskutoval fenomén El Niňo, který má teď letos zase vrchol...

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 19 dub 2015, 09:20

Tak tohle jsou informace říkajíc "z první ruky", Jirko dík. To že nás čekají extrémní pohyby mas vzduchu a nikdo si netroufne dneska "pravdivě" předpovědět jak s náma Pachamama zacvičí. K tomu Chile jsem tu otázku položil proto, že v telkách a v novinách sice něco ukážou, ale známe to. Katastrofické scénáře a hromady mrtvol jak to média umějí ... ale pro nás lidi je podstatné jak se nám tam mění krajina a terén, jak to vypadá s vodou a podobně. To, že to tam odskákalo zase plno těch nejchudších lidí je jasné a je jasné, že BIO zelenina tam teď pofrčí :) po tom řádném prohnojení sajrajtem a samotná zelenina poroste rovnou balená v igelitu. Tak Jirko dík za "hlášení" o počasí v Peru.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 dub 2015, 12:38

No, jelikož jsem byl řidič, nestačil jsem vše dokumentovat, ale Franta a Mário fotili i ty méně lichotivé obrázky v Peru za jízdy...ne všude se dalo zastavit, jako např. v Juliaca u cedule "Nevyhazujte bordel", kde byly metrové závěje...
Jedno foto od Franty: Chosica...ulice zkázy, byť to tak nevypadá, ale když se takový kamínek opře do stěny domu, posunován tunami vody (1m3 = 1000kg), je jasné, že dům nevydrží...

Chosica1.jpg

...je vidět, že domy (z boku) nejsou nějak stabilní, je to jen vyzdívka (z vepřovic) železobetonové kostry a je vidět, jak je ten předmětný spláchnutý svah za domem blízko...

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“