CITES a ochrana

Ostatní - odkazy i články, které nesouvisí s tématikou fóra, ale jsou z oblasti botaniky
Ostatné - odkazy i články, ktoré nesúvisia s tématikou fóra, ale sú z oblasti botaniky
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 333 krát

CITES a ochrana

Příspěvekod African » 15 pro 2015, 21:30

Takto se má zacházet s CITES rostlinami: Euphorbia a Aloe nevyjímaje..____??????? :evil: :evil: :evil: .
Pokud rostliny byly zdravé a bez škůdců, pak tahle LOPATA, která zmiňované rostliny nařídila vyhodit a zkompostovat nemá v instituci jako BZ co pohledávat.

http://liberec.idnes.cz/botanicka-zahra ... zpravy_ddt

Laci Kele
 poděkoval: 83 krát
Obdržel poděkování: 50 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: CITES a ochrana

Příspěvekod Laci Kele » 15 pro 2015, 22:18

"Že ředitel ještě není odvolaný je nepochopitelné." Citát z diskuzie...Plne súhlasím!

sylvia48
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 14 krát

Příspěvekod sylvia48 » 15 pro 2015, 22:28

takto si môže preriediť zbierku bežný človek, ale v botanickej by sa to stať nemalo ...
Podľa toho čo som si prečítala, myslím že išlo o osobný skrat a odniesli si to rastliny. Potrebuje odvolať a preliečiť.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 461 krát
Obdržel poděkování: 353 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 16 pro 2015, 01:03

To nechápem, ako si toto niekto môže aj dovoliť. Nieje to jeho vlastný majetok.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 36 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 16 pro 2015, 10:39

Aj keď ako tvrdí to boli nevystavované rastliny (údajne), tak to nepovažujem za dôvod ich vyhadzovať, oprava kompostovať.
Síce má pravdu že CITES sa zameriava na obchodovanie s rastlinami ale zároveň rieši aj spoločenskú hodnotu rastlín (t.j. biologickú, ekologickú a kultúrnu hodnotu, ktorá sa určuje s prihliadnutím na ich vzácnosť, ohrozenosť a plnenie mimoprodukčných funkcií).
Podľa mňa by mali uvedeného riaditeľa odvolať a dať mu vzniknutú spoločenskú ujmu zaplatiť.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 29 krát

Příspěvekod miro » 18 pro 2015, 22:07

.... se škrábem za uchom ... koľko je kaktusárov, čo odchová CITES semenáčiky a čo nepredá a nenechá pre seba tak "prekompostuje" .... len sa to nikde nenapíše .... ono to nie je až také jednoduché, ako sa nám vidí na prvé nakuknutie.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 12 krát
Obdržel poděkování: 168 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 18 pro 2015, 23:21

Ale no tak ! Miro......
Zo skompostovania nič pozitívne nevydolujeme.....Čo takto ponúknuť nadbytočné rastliny amatérskym pestovateľom? Čo nie je zaujímavé pre botanickú záhradu (aj to mi je divné, ale prosím....) by mohlo byť zaujímavé pre amatérskych pestovateľov. Alebo to boli všetko bezcenné hybridy? To nepredpokladám. Že by sa doteraz zaoberali takými vecami? Viem si predstaviť, že sa môžu zmeniť priority v BZ, že sa skrátka prestanú venovať určitým rastlinám, ale vyhodiť to len tak na kompost, nie je to je barbarstvo?

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 29 krát

Příspěvekod miro » 19 pro 2015, 00:30

zahradník.jpg
Barbarstvo možno ano, ale ja smerujem na to, že zatiaľ poznáme len časť "príbehu" .... pokiaľ došlo k porušeniu zákona, budú orgány konať a dozvieme sa všetko. Osobne viem, že často ide materiál z botanky preč. Nepíšem o ktorej botanke to viem. Faktom je, že dneska sa každý má chovať ako "super-riaditeľ" čo všetko zabezpečí a zariadi a je tlačený do kúta zo všetkých strán. Ja ho neobhajujem, ale nechám to všetko na záveroch šetrenia. Pretože keď sa to stalo, "musí" druhá strana podať trestné oznámenie, nie len dačo publikovať v tlači. Tak že ja čakám ..... ono je to s tou ochranou tak 50/50 .... veď si len zoberme ta ochrana rastlín, nie jedna čo by ani v republike nemala jestvovať ....

Schválne, za ako dlho tu bude Turbinicarpus heliae .... dávám čas do konca marca, nečudoval by som sa, že už je na ceste.Celá ta kauza začala niekde inde, prečítal si si aj

http://liberec.idnes.cz/botanicka-zahra ... zpravy_ddt
http://liberec.idnes.cz/rybam-v-botanic ... -zpravy_tm
http://liberec.idnes.cz/zoo-botanka-i-d ... zpravy_kol

Ako píšem, riaditeľ je pod tlakom a nepoznáme všetko.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 12 krát
Obdržel poděkování: 168 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 19 pro 2015, 06:04

To sú presne veci, ktoré som mal na mysli, keď som napísal...."Viem si predstaviť, že sa môžu zmeniť priority v BZ, že sa skrátka prestanú venovať určitým rastlinám". Ekonomické dôvody sú určite dobré dôvody na vyradenie niektorých rastlín, dobrý ale nieje spôsob, t.j. kompostácia. Ale dobre, nevieme všetko. Možno to nie je celkom tak, ako sa píše. Nebolo by to po prvý raz. Mne to pripomenulo stav, ktorý cítim aj u nás, že profesionálne inštitúcie (napr. BZ) sa "nezahadzujú" s nejakými amatérmi. Neexistuje (aspoň o ničom neviem) žiadna spolupráca, alebo nedajbože pomoc.

Martin
 poděkoval: 227 krát
Obdržel poděkování: 18 krát

Příspěvekod Martin » 19 pro 2015, 09:31

Pozdí tohoto konkrétního případu neznám, ale to, že je vždy jednoduché na někoho něco ušít je jasný. Vzpomínám si, když J. Haager stavěl pražskou Fatu Morganu. Tehdy se o něm ve všech novinách a TV psalo a mluvilo, že si to staví sám pro sebe, že tuneluje státní peníze a kdesi cosi. Jenže já vím, že on si sám sehnal sponzory, spoustu peněz dal i ze své vlastní kapsy, 90% rostlin sám sehnal a přivezl se svými přáteli ze světa a poštval proti sobě magistrátní úředníky, protože oni tehdy chtěli, aby na tom pozemku vyrostly baráky. Dneska se s Fatou Praha chlubí jako se svým dítětem a ukazuje jí ve všech bedekrech. Tehdy jsem dělal v Průhonicích a zároveň byl na civilce v BZ Na Slupi, takže dobře vím, jak to bylo. Co se týče Studničky, tak faktem je, že bez něj by liberecká BZ rozhodně nebyla na takový špičkový úrovni jako je a možná už by nebyla vůbec. Párkrát jsem se s ním potkal a jeho vášnivý vztah k rostlinám a odborná erudice mluví proti tomu, že by chtěl jen tak svévolně likvidovat sbírky. Znovu ale opakuji, že tenhle konkrétní případ neznám, takže rozhodně nechci nikoho obhajovat, nicméně se mi to nezdá být tak úplně jednoznačný.

Zpět na „Ostatní příspěvky - Ostatné príspevky“