domi

Představte se, přátelé, napište nám něco o sobě, své sbírce
Predstavte sa vážení priatelia, napíšte nám niečo o sebe, svojej zbierke
jara
Poděkoval: 576 x
Obdržel poděkování: 78 x

Re: domi

Příspěvek od jara » 24 led 2018, 16:21

domi píše:Po ocisteni a obschnuti korenov vidim na tom "puklicovom" gymne oranzove skveny na korenoch. Su napadnute ? mam korene odrezat a pouzit nejaky pesticid ?

Pane kolego.
Stále to máte špatně očistěné. Operte rostlinu i s kořeny ve vlažné vodě s přídavkem Jaru ap. Nechte oschnout, kupte Mospilan, Vertimec nebo něco pod. Nařeďte dle návodu a během sedmi dnů 2x operte a nechte osušit. Uložte na suché místo s teplotou kolem + 10°C a v březnu zasaďte do nového substrátu.

Jara

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 18 x
Obdržel poděkování: 201 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 25 led 2018, 08:28

domi píše:Po ocisteni a obschnuti korenov vidim na tom "puklicovom" gymne oranzove skveny na korenoch. Su napadnute ? mam korene odrezat a pouzit nejaky pesticid ?
Korene by som nerezal, vyzerajú v poriadku, teda až na tie škvrny.

domi
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 14 x

Příspěvek od domi » 25 led 2018, 10:49

konecne sa mi podarilo ocistit korene docista docista pomocou starej zubnej kefky, vymacala som ich v roztoku decis ew 50 , nechala obschnut trochu a potom som ich namocila do stimulatoru As-1 momentalne nasucho su polozene v cistych kvetinacoch, ktore su vystlate len cistym papierom. po tyzdni na sucho vsadim po perlitu, alebo keramzitu. nic ine nemam momentalne.

Pomaly sa obzeram po nejakej antuke, zeolite, lave, pemze. Lenze prpblem je, ze to nikde nepredavaju okrem jedneho bonsajoveho centra v ziline co som nasla na internete. este ma napadlo ist zhanat do stavebnin, len sa bojim, ci nebude nejako osetrene nejakou chemiou. Ma tu niekto skusenost s tymi stavebninami ? dakujem

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 23 x

Příspěvek od peri » 25 led 2018, 11:43

Dominiko, pokud jsi očistila kořeny a nechala tam ty rezavé skvrny, je všechno špatně. Vezmi si nůž a zkus sloupnout jednu skvrnu. Pokud to bude jen povrchové, odloupej všechny a znovu nech zaschnout. Obávám se však, že zjistíš, že je napadnutý celý kořen a v tom případě bez milosti odřež kořen až do zdravé tkáně, i kdyby měly zůstat jen pahýly. Pak to musíš zase nechat zaschnout a v tomto případě nic nesázej a nechej kaktus, až na jaře vytvoří čekací kořeny a až potom zasaď.
Pokud chceš ty komponenty, jak jsi o nich psala, ve stavebninách je budeš shánět asi dost těžko, pokud by tam něco měli, asi nejspíš perlit a i ten spíš stavební, který se na pěstování nehodí. Asi by bylo nejlepší zajet do té Žiliny.

domi

Příspěvek od domi » 25 led 2018, 12:04

nehnevajte sa na mna ze to robim uplne vsetko dohlupa a aj sa stale pytam dohlupa, ale inak sa to spravne nenaucim. takze po praci idem korene znova preprat vo vode a skusim odstranit vsetko co je napadnute. hodim neakor aj foto, aby ste mi potvrdili, ze to uz mam konecne spravne. ><:.

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 23 x

Příspěvek od peri » 25 led 2018, 12:54

Nikdo se samozřejmě nehněvá :wink: , ale je potřeba naučit se základní zásady pěstování z literatury a ušetříš si spoustu slepých uliček :D .

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 26 led 2018, 22:41

Zatiaľ to nechaj na sucho v prázdnom kvetináči a sleduj ako sa to vyvíja. Keby sa to zväčšovalo bude treba asi nôž.
Miroslav Varček hľadač krásy

martin_kubik
Obdržel poděkování: 5 x

Příspěvek od martin_kubik » 27 led 2018, 15:31

Ahoj DOMI:

V Tepličke nad Váhom má špičkovú zbierku Janko Beliančín (TOP 2 v ZA kraji) k-:
Napíš mi správu a posuniek ti kontakt.

Poprípadne ak chceš, vo Vrútkach pri vlakovej stanici máme Kaktusársky klub (sú v ňom aj ženy :lol: )
Cez zimu máme prednášky a cez leto sa robia skupinové zájazdy po kaktusárskych zbierkach po SR-ČR.

Najbližšiu schôdzu máme 23. Febuára o 16:30.
Budem tam mať prednášku o Japonských kultivaroch (Ariocarpus, Astrophytum, Lophophora)
Ak chceš zastav sa :wink:
Títo uživatelé poděkovali autorovi martin_kubik za příspěvek (spolu 2):
jezourMário Snopka
Hodnocení: 18.18%

domi

Příspěvek od domi » 03 úno 2018, 22:21

tak hlasim sa s novinkami. po emocionalnom splaseni par ks komerecnych kaktusov som ich ocistila od stareho substratu, osetrila insekticidom, korene namocila v praskovom stimulatori a nechala cca tyzden zaschnut. zatial som si zaobstarala zlozky na substrat (antuku, zeolit, teramol) a zamiesala som to od oka spolu s perlitom a castou uz hotoveho mixu od forestiny "profik". Viem, ze vela z vas pouziva do vlastneho substratu aj raselinu, zeminu s krtinca, pripadne vyzrety kompost, ale cast z vas taktiez pestuje skoro na 100% v anorganickom substrate, takze zistim ako to bude rast v mojom mixe a budem sa ucit na vlastnych chybach ( taktiez som si vedoma toho, ze ked sadim do mineralneho substratu, bude potrebebne neskor prihnojovat). na spodok kvetinacov som dala drenaz z hrubeho keramzitu.
Samozrejme vsetko som presadzala na sucho a budem cakat s vodou minimalne do marca. pekny vikend vsetkym prajem :ja_nic

p.s. budem rada za vsetky komentare k mojmu vyslednemu substratu (vid. detailnejsia foto)
Přílohy
IMG_20180203_210316_zmensena.jpg
IMG_20180203_210316_zmensena.jpg (194.97 KiB) Zobrazeno 2284 x
IMG_20180203_210041_zmensena.jpg
IMG_20180203_210041_zmensena.jpg (192.99 KiB) Zobrazeno 2284 x

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 18 x
Obdržel poděkování: 201 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 03 úno 2018, 22:52

Keď je namiešaný substrát z tých komponentov, čo si vymenovala a kvetináče majú normálne otvory, myslím, že drenáž na spodku kvetináča je už zbytočná. Samotný substrát je drenážou.

iconmaster
Poděkoval: 26 x
Obdržel poděkování: 8 x

Příspěvek od iconmaster » 04 úno 2018, 18:18

Podla mna najskor sezona ukaze, ci je ta receptura substratu vhodna :wink:
Odkial si nakoniec zohnala tie spominane zlozky?
A mimochodom, chystas sa aj na vysev?

domi

Příspěvek od domi » 04 úno 2018, 20:07

iconmaster píše:Podla mna najskor sezona ukaze, ci je ta receptura substratu vhodna :wink:
Odkial si nakoniec zohnala tie spominane zlozky?
A mimochodom, chystas sa aj na vysev?
Nakoniec som sa zastavila v BonsajCentre v Žiline. Síce neviem odkial zložky a za akú cenu berú ostatní, ale ja som bola spokojna. Zeolit tam vychádzal 1kg = 0,50€, antuka = 0,30€, teramol = 0,80€.

A na výsev sa určite chystám, semená mám objednané od pána Dohnalíka a ešte zvažujem, že si dokupim pár ks semenáčov od pána Fabiána. A čo ty? Chystáš výsev?

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 04 úno 2018, 21:27

Ani ja neviem tie ceny posudit, avsak nepride mi to nijako extra drahe. Ved kolkokrat minieme vacsie peniaze na ine blbosti, ze :lol:

Aj aj som poslal objednavku p. Dohnalikovi este zaciatkom januara, vtedy hned prisla aj odpoved, ze sa ozve ked to bude vsetko vyuctovane. No zatial neprislo nic.. Neviem teraz, ci mam este cakat alebo sa spytat ci nezabudli na mna :time Tebe uz prisli semienka alebo cakas ako ja? A ty kedy plasnujes vysiat?
Bude to moj prvy vysev (teda ked neratam nase zaciatocnicke pokusy 17 rokov dozadu), takze som zvedavy, ako to vyjde. Teda az dostanem nejake semena :lol:

A u pana Fabiana som bol v auguste, snad sa mi ho podari navstivit aj tohto roku. U neho to je raj pre kaktusara!

domi

Příspěvek od domi » 04 úno 2018, 22:46

Ja som objednavku tiez posielala zaciatkom januara, po tyzdni cakania mi to nedalo a pisala som mu aky je stav objednavky a odpisal ze ma toho moc ze tak cca za 4 tyzdne to posle. Cize tipujem ze do konca februara ich budem mat, ale neponahla to, lebo vysievat budem az tak koncom marca, zaciatkom aprila.

Moje prve dva pokusy vysevov boli vo februari a potom v aprili a bol to dost rozdiel v raste ( ale da sa povedat ze je to diskutabilne lebo som semena mala od ineho dodavatela a aj som vyseivala do ineho substratu) , ale urcite skor ako v marci nevysejem.

Tak mi to nedalo a uz som si dlhsie obzerane druhy u pana Fabiana objednala ( 15 ks ) :-k.

iconmaster

Příspěvek od iconmaster » 04 úno 2018, 22:58

Dik za info, tak predpokladam, ze aj moja objednavka bude vybavena neskor.
Tiez som to planoval niekedy v marci, ked uz intenzita slnka je vyssia ako v zimnych mesiacoch.
domi píše:Tak mi to nedalo a uz som si dlhsie obzerane druhy u pana Fabiana objednala ( 15 ks )
Snad im nebude prilis zima v preprave 8**(

Odpovědět

Zpět na „Představte se - Predstavte sa“