Začiatok novej sezóny

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 51 x

Re: Začiatok novej sezóny

Příspěvek od Alojz » 05 bře 2019, 23:11

Ja som dnes masívne krhlou polial mrazuvzdorné kaktusy ,ktoré zimujem v nevykurovanom skleníku.Ide samozrejme hlavne o echinocereusy,coryphanthy,escobarie nejaké opuntie ale aj delospermy a ďalšie kaktusy a sukulenty.Pred niekoľkými rokmi/a to bolo oveľa zimšie/mi masívne do pareniska s mrazuvzdornými kaktusmi zatiekla voda,ale následne nič nevyhynulo.Na druhej strane ale, kaktusy prezimované v pivnici, vykladám oveľa neskôr,keď nestíham ,posledné na Deň víťazstva :)
s kaktusmi ma zivot bavi

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 93 x
Obdržel poděkování: 55 x

Příspěvek od miro » 07 bře 2019, 18:45

No a ja som zistil, že čo malo v garáži zmrznúť nezmrzlo :( A čo malo v pivnici vydržať nevydržalo :) A tak nová sezóna začne výsevom.
Títo uživatelé poděkovali autorovi miro za příspěvek:
Mário Snopka
Hodnocení: 9.09%
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jv3
Poděkoval: 24 x
Obdržel poděkování: 49 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 13 dub 2019, 21:28

Dnes som sa konečne dostal k tomu, aby som ako tak upratal skleník. Pomaly totiž chcem začať vykladať kaktusy. Nikdy sa s tým moc neponáhľam, začínajú však zavadzať tam kde sú. Ale o tom som nechcel, vrátim sa k tomu upratovaniu. Iste sa a Vám stalo, že občas niečo zabudnete zazimovať no a potom na jar to už len vyhodíme. Stáva sa to aj mne a dokonca, keď sa jednalo o malé semenáče (hlavne Stenocactusov do veľkosti tak 2-3 mm priemer ) tak vydržali, ale ak sa jednalo už o 1cm veľké rastliny tak nikdy neprežili. Môj skleník je totiž viac mene len sklený dáždnik, takže nočné teploty sledujú vonkajšie. Takže čo som našiel tento rok? V jednom prázdnom kvetináčku som objavil:
Obrázek
Krásny zdravý, vlastne zdravá lebo je to odnož, Gymnocalycium andreae. Tu je:
Obrázek
Ako som už písal v inom príspevku, najnižšia teplota bola u nás -15,9°C. Inak boli teploty pod -10°C, zopár dní boli a celodenné mrazy, ale inak nič moc. Takže asi by boli vydržali a iné.
jv3
Títo uživatelé poděkovali autorovi jv3 za příspěvek:
Štefan

Alojz
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 51 x

Příspěvek od Alojz » 14 dub 2019, 00:47

Ja som tiež v štádiu upratovania skleníka a niečo som už vyložil.Robím to na etapy,lebo aj v záhrade treba niečo porobiť a navyše,veď to asi poznáte aj manželka príde s niečím "súrnym a naliehavým",čo ale nemá agrotechnický termín a počkalo by to aj do Vianoc :x ...Tak aj dnes som doslova drel celý deň. :)-- .Navyše moj skleník bol už riadne deravý,porozbíjané sklá a stále silnejšie vetry mi jednu noc doslova odfúkli asi 3 tabule.Preto som pred pár dňami časť skiel /esteticky/na strope vymenil lexanom a sklom,ktoré som získal som vymenil tie porozbíjané.A nebola to švanda,lebo pri výmene jedného vrchného mi celá tabuľa padla na hlavu a rozbila sa nej na márne kúsky,ale našťastie som "získal"len ranku na boku čela.Letieť to sklo o pár cm ďalej,asi by mi odrazilo ucho - za kaktusy aj život :lol: ...
Samozrejme na lexan aj opätovne inštalované okná som použil silikónový tmel.Pôvodne boli sklá gitované a použil som aj hnedý tmel,ktorý som získal pod rukou.Tento celé roky nestvrdol a stále sa z neho vylučuje pigment ako sadza.Čiže vždy na jar ma čaká aj umývanie skiel.Postupne plánujem všetko zasilikónovať,pretože aj ďalšie sklá hrozia vypadnutím.Našťastie mám aj lexanové pareniská a volne prikryté plochy,kde už vynášanie ide ľahšie.

Na záver:aj ja pri sťahovaní na zimovisko náhodne alebo aj úmyselne nechávam v skleníku nejaké odnože,vetvičky a pod.Tento rok bol najväčší mráz asi - 12 st.C.Už si nespomínam,čo vymrzlo,ale ostali odnože druhov,ktoré majú určitý stupeň mrazuvzdornosti a to Chamacereus silvestrii a Mamillaria gracilis.Lenže tento ojedinelý väčší mráz nemohol otestovať niekoľko rastlín,ktoré som tu prvý krát prezimoval...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Štefan
s kaktusmi ma zivot bavi

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 616 x
Obdržel poděkování: 92 x

Příspěvek od jara » 14 dub 2019, 10:00

Každý máme jiné podmínky. Já jsem už koncem března poprvé zalil a kolem 25.4. provedu druhou zálivku větších a velkých rostlin. Rostliny - semenáčky v mísách a ve čtverkách květináčích jsem zalil již podruhé. Ve sbírce už kvetou některé mamilárky z okruhu lasiacant, san.-mej., picta. Také kvetou některé turbiňáky a poupata nasazují už i některé echinocereusy.
Jara :SS :>
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek:
Štefan

Martin
Poděkoval: 276 x
Obdržel poděkování: 30 x

Příspěvek od Martin » 14 dub 2019, 10:32

Některé mamilárky a Efc kvetou, sulky, weingartie, rebucie, turbiňáky a echinocereusy mají nasazená poupata. Zatím jsou ještě na sucho. První zálivku jsem chtěl dát tento víkend, ale vzhledem k chladnému počasí s ní počkám až na příští týden.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Martin za příspěvek (spolu 2):
Štefanjara
Hodnocení: 18.18%

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 616 x
Obdržel poděkování: 92 x

Příspěvek od jara » 14 dub 2019, 10:52

Příští týden mají přijít teplé a slunečné dny. Já bych právě proto zalil ještě dnes.
Jara :SS :(-(

Martin
Poděkoval: 276 x
Obdržel poděkování: 30 x

Příspěvek od Martin » 14 dub 2019, 11:11

To jo, ale bojím se chladných nocí, které mají trvat až do středy. Kaktusy mám sice na zasklené lodžii, takže teplota tam níž, než na 9 - 10 st neklesne, ale zatím je zataženo, prší, takže vysychání bude pomalé. Ve středu to bude určitě jistější, kluci to těch pár dní bez vody ještě určitě vydrží.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Martin za příspěvek:
jara

Štefan
Poděkoval: 156 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od Štefan » 14 dub 2019, 12:51

Ja som minulý týžďeň vynosil z pivnice menšiu časť zbierky - vodu som eště nepoužil. Dnes budem sťahovať ďalšiu časť a večer možno porosím. Zabrzdili ma hlásené mrazíky, ktoré ale nepřišli. Tráva je vonku zelená, stromy kvitnú - minulý rok som povynášal asi o mesiac skorej, kvitli bohatšie. Predtým som vynášal až po 9. máji (žena má narodeniny, tak sa to dobre pamatá), vždy boli mrazy 12.-15. mája, zalieval som až potom, ale otepľovanie je tu, tak sezóna začína skorej.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
jara

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 647 x
Obdržel poděkování: 507 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 14 dub 2019, 14:03

Ja vždy vynášam začiatkom marca, nech je vonku ako chce. Nemám mxiko, tak je to v pohode. No je to na viac krát. Teplomilnejšie idú von o necelý mesiac neskôr. A tie čo boli v zime vonku, som začiatkom marca poriadne zalial. Pterocactusy sa tak odvďačujú pukmi. Teraz mám vonku všetky kaktusy, aj brazílske, už 14 dní, ale uzavreté v parenisku, ostatné na vzduvchu, len z vrchu kryt. Sulky, mediolobky, puny, oreocereusy, matucany a ešte niektoré sú kryté len sieťou, tak ich príroda poliva, sieť chráni len pred prudkým slnkom. A verte, že sa im to páči. Samozrejme, keď bude pršať viac dní, mám pripravený kryt aj pre nich.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
Štefanjara
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 27 x

Příspěvek od peri » 14 dub 2019, 15:52

Vše je venku nebo ve skleníku, ale zatím pouze rosím. Zaleju asi ve druhé polovině týdne, není kam spěchat.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek (spolu 2):
jaraMartin

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 21 x
Obdržel poděkování: 210 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 15 dub 2019, 06:55

Štefan píše:
14 dub 2019, 12:51
Ja som minulý týžďeň vynosil z pivnice menšiu časť zbierky - vodu som eště nepoužil. Dnes budem sťahovať ďalšiu časť a večer možno porosím. Zabrzdili ma hlásené mrazíky, ktoré ale nepřišli. Tráva je vonku zelená, stromy kvitnú - minulý rok som povynášal asi o mesiac skorej, kvitli bohatšie. Predtým som vynášal až po 9. máji (žena má narodeniny, tak sa to dobre pamatá), vždy boli mrazy 12.-15. mája, zalieval som až potom, ale otepľovanie je tu, tak sezóna začína skorej.
Na otepľovanie by som sa veľmi nespoliehal, predvlani nám zmrzli asi štvorcentimetrové jablká. V okolí Nitry bolo okolo "zamrznutých" až -9st.C.
Ja som na tom podobne ako Peri, mám už cca tri týždne povynášané, ale ešte nezaliate, iba som to dva krát porosil JAR-ovou vodou. Teplomilné ale mám ešte doma.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek:
miro

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 93 x
Obdržel poděkování: 55 x

Příspěvek od miro » 15 dub 2019, 07:17

Vynášať a vynášať, teraz je to správne počasie. Cez deň to má trošku slnka, ale je chladno. No nie zima. Aj keď pozor na lokality s mrazom. Zatiahnutá obloha nám zaručí, že sa to nepopálí, keď to bolo v pivniciach. Ale pre istotu nad kytky radšej natiahnuť igelit ši hodvábny papier, kto má lexan tak bez obav. Vodu ani náhodou. Jedine ako Husi "premlžiť" ale nie poliať. Pozor hlavne teraz na Chile. Tam sú už rastliny v raste a majú u nás málo svetla. Ale pokiaľ nebudeme vidieť "rastový vrchol", ani tam nie vodu. Potom zasa len dobre mlžiť ale nie poliať. Opakujúca sa klasika každého roku. Pre mnohých je ťažké určiť či "už" alebo "čakať" Tak kto má skleník tak "už" bolo dávno, kto má len dáke kryty ale povedzme tak meter nad zemou je "už" teraz a kto to strká len tak po záhrade na zem tak "už" ešte len bude.

Ja to mám tak pol na pol. Pretože 3/4 kaktusov už nemám a ostalo mi len trocha na balkón, tak "už" bude zajtra :) Tie dve prepravky už dáko vynesiem :) No ale čo sa mne chystá je "volný výsev" na záhrade. Teda tam to jaro príde po sviatkoch. Na záhonček urobím ohrádku tak 2x3 metre z dreva a rozhodím bez menoviek všetky semená čo doma sú. Nikto to nechcel a makové koláče nepečiem :) Bude to taký mix. Hore na rám natiahnem 2x bielu netkanú textilku (proti mrazu a aj proti vyplaveniu dažďom. A až si to oddýchne tak dva týždne, tak to pretiehnem igelitom a zaparím. Následne sa to bude klasicky po záhradnícky "navetrávať". Kto nevie čo je "navetrávenie" ? Taká zahradničina našich starých majstrov. Dneska to robia len klasici, pretože je to "robota". A čo vyrastie vyrastie, to vyrastie. Poprepícha sa to do dební. Je to môj klasický postup voľného výsevu na záhrade. Takto začnem sezónu já. No a čo potom s tým mixom semenáčikov? A ja viem :mrgreen:
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“