VRÚBĽOVANIE

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Husi
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 592
Registrován: 29 srp 2010, 06:10
Bydliště: Nitra, SR
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 246 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Husi » 28 zář 2015, 20:51

Možno by sme sa mali skôr dohodnúť koľko cm od rastového vrcholu ufiknúť než koľko cm nad substrátom........alebo je to pri takomto selenicereuse jedno? Príjima vrúbľovance rovnako spoľahlivo po celej dĺžke stonku? Lebo ja nestíham toľko vrúbľovať, koľko moje selenicereusy stíhajú rásť, tak ich buď mám moc dlhé, alebo krátke. :twisted:

Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 62 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od miro » 28 zář 2015, 21:16

Výhoda selenicereusu je tá, že fikneš kde sceš :) Ale áno, je to o tom, ako kto je naučený. Mladý článok ... čerstvučký ti zoberie všetko kde len zarežeš. Starší minuloročný už tak ochotný nie je. Nie že nezoberie, to nie, ale už je viacej tvrdý a tak to chce aj dobrý rezací nástroj, aby si nerozpučil. Len žiletka občas nezareže, prosto je tvrdší. Ale zatiaľ som nemal problém. Selenicereus je dobrý. Na konci leta si narezkujem články takých 10 cm a zakorením. Používam minerálny substrát, povedzme čistý liapor či riečny štrkopiesok. Sadím ich dohromady povedzme 10-12 kúskov do 7x7 či 8x8 a previažem gumkou, aby držalo všetko dohromady. Pripravím si na tak na skorojarné vrúblikovanie. Pokiaľ mám silné dlhé kúsky a potrebujem omladiť, zasadím len 4-5 do 10x10 a to na jar zavesím na strom. Dá sa aj zasadiť viacej do truhlíka a použiť ako matečnica. Jestvuje aj dobrý urýchlovací "program" na namnoženie. Zopár silných zasaditn a nechať zakoreniť hoci samostatne. Potom na jar presadiť do riadneho črepu 13x13 čo je aj 13 a viacej hlboký. Tu už ako substrát použiť vyzretý nahnojovaný substrát, povedzme kravinec a štrkopiesok. V tomto rastie ako z vody, ale tu potrebuje hodne svetla. Svetla, nie priame slnko čo ho dopaluje. Musíme si uvedomiť, že to je "podrastová" rastlina, čo sa zdržuje v kríkoch a stromoch.

Ťažko je napísať či rezať 3 cm nad alebo pod, pretože keždý je inačí a univerzál nie je. Rastie každému inakšie. prosto pokus - nezdar a opakovať až je to dobré. Pokiaľ nemáme skleník, môžme si selenicereus dať aj do bytu. Je to celkom pekná rastlinka len tak, zelená a nijeko netrpí. Odporúčam prubnúť.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Uživatelský avatar
Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 485
Registrován: 13 lis 2007, 23:50
Bydliště: Brněnsko
Poděkoval: 42 x
Obdržel poděkování: 118 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Zdenda » 28 zář 2015, 23:32

No Miro, Husi píše, že semenáčky měly 4mm. Myslím, že to není zrovna velikost pro pěstování eriosyc na vlastních kořenech. Řekl bych, že je to právě velikost, u které většinou přemýšlíme na co něco tak malého naroubovat.
Věčný začátečník Zdenda

Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 62 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od miro » 29 zář 2015, 09:19

Ano, určitě mají rostlinky některých rodů a některých okruhů v rodech problém s vývojem na vlastních kořenech. Cílem a snašení kaktusáře specialisty je ale právě odhalit to tajemství úspěchu. Když se kouknu na postupy, které děláme s kamarádem, tak právě malinké semenáčky tohodle Chile jdou na selenicereus a ve velikosti 2 -3 cm už jsou seŕíznuty i s kouskem podnože a zakořeňovány. Ten selenicereus zakoření a vlastní kořínky se krásně vyvinou a ten selenicereus defakto zanikne. Podobně se to dělá i mrazuvzdorných pediokaktusů (ano, selenicereus není mrazuvzdorný, ale funguje spolehlivě technika použití selenicereusu pro pediáčky). Jde teda spíše o to, kdy semenáčky roubovat, kdy je sundat a nechat fungovat na vlastních koŕenech. Teda jde o ucelenou metodiku pěstování daného rodu nebo okruhu rostlin u daného kaktusáŕe v daných pěstovatelských podmínkách. Chile všeobecně nemá rádo dlouhé zimování a to je také jedním z kamenu úrazu u mnoha pěstovatelů, Chile má rádo světlo, ne teplo a horko, ale světlo a vzduch a pokud možno zamžování. Vím, že hledáš sám jak na to a vím, že není lehké Chile pěstovat a patŕí sem i některé rostliny Argentíny (umadeave například).

Já ve všeobecnosti psal můj postup používání selenicereusu jako dobré podnože a nerozebíral jsem konkrétní postup na konkrétní rod a nebo dané druhy. Výhodou tohodle fóra je, že si můžeme trhat vlasy na dálku :) :) a taky i to, že si to můžeme "vrátit" a přečíst nanovo a znova prolouskat. To u rychlého hovoru nebo debaty v širokém kaktusářském chumlu někde ve skleníku nejde. Tak že přátelé Ano, selenicereus je skutečně vynikající podnož, kterou si jako dobrou tvrdou a houževnatou podnož dobŕe beroucí snad všechny rody a druhy můžete dopěstovat doma v ložnici.

Rozdělení rodů a druhů a jak je v našich podmínkách pěstovat a kultivovat, tak to je už na samostatné rozdělení do "šuplíků". Jak píše Zdenda, ano Eriosyce jsou těžkou skupinou kaktusů, než je dotáhnete do velikosti, kdy už nepotřebují naši podporu a už potřebují jenom dodržovat režim voda-vzduch-světlo-teplo. A jde o to, jak který kaktusář postupuje a jaké má výsledky. Jak píšete, 4mm .... to já bych je na podnož dával už dřív ... možná do 2 mm bych měl nervy trpět že chcípnou :), ale ve velikosti 2-3 cm bych už zapustil ten špalíček selenicereusu a přecházel na vlastní kořeny. Ale to v podmínkách, v jakých to děláme.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Uživatelský avatar
Husi
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 592
Registrován: 29 srp 2010, 06:10
Bydliště: Nitra, SR
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 246 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Husi » 29 zář 2015, 10:16

Plánoval som to zrezať a zakoreniť (s tým špalíčkom) až budúcu sezónu. Ale máš zrejme pravdu, pri takom tempe rastu by asi bolo vhodné to zrezať skôr, v záujme prirodzenejšieho rastu vrúbľa. Asi to niekedy v zime alebo skoro na jar šmyknem....

Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 62 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od miro » 29 zář 2015, 11:21

Šmiknúť ... dá sa to strčiť aj pod lampu, ale Husi aj keď je navrúblované, držať čo najviac na svetle. Po zrezaní nechať špalíček zakoreniť tak, že vrúbeľ bude stále vo vzduchu nad substrátom a ponoriť až nové korene selenicereusu pobežia. Keď by si to zapustil hnedle naplno, stratíš asimilačnú plochu pre zakoreňovanie. Eriosyce je "tvrdá" kytka a tak sa nerada delí o materiál. ona svoju asimilačnú plochu potrebuje pre vlastnú potrebu. Tak až bude mať podnož nové korene, tak až potom ponoriť. Ber aj to, že v čom chceš potom rastlinu držať, malo by to šlapať v minerálnom sbstráte. Ono tam v Chile dáko ten hnushumus chýba, je to saná štrková jemná naplavenina, vzdušná a priepustná. Aby sa predchádzalo hnilobám. Tak držímpalce ako to dopadne.

Ja som teraz na jeseň vrúblovať už nechcel, ale ako som zistil ..... až uvidím prcky, asi budem dávať na podnože. No kedže mám aj selenicereus a aj "tužky", a budem asi dávať na oboje a potom poreferujem, ako to dopadlo pri záchrannom vrúblovaní na prechodu október-november. Nemám teraz žiarivkový kultivátor po ruke a tak musím rýchlo zmastiť velikánske akvárium. Teda nemá niekto niekto kovový rám na veľké akvárko? Prečo rám? No pre vrúbľovanie na peiráčiky je taká metóda, že sa pre zdárny rast vrúblov držia v troška viacej vlhkom prostredí. Jestvuje metóda, kedy sa peireskiopsis strčí do akvárka do vaňe, tam sa dá termostat a normálny ponorný "ohrievač" na kafe (topná rohož je lepšia, ale pozor na vhko). Nastaví sa to na dákych 35 stupňov a teplá voda s miernym hnojením kravincom robí zázraky. Navrúbľuje sa to na vrcholce a strčí do akvárka do vody a zavre. Nahoru na akvárko sa položí svetlo ... čo ja som videl, tak žiarivkové trubky. No a na manipulásiu s takámto aparátom je lepší kovový rám, aby sa akvárko položilo na bok a vpredu nám tak ta diera umožnila urobiť zašupovacie alebo odklápacie dvere. Hej toto je už o kultivátoroch, ale vrúbľovanie v kultivátoru je dobrá vec, keď máte zachraňovať v zime. Peireskiopsis a selenicereus dokážeme aj v zime udržať v dobrom raste. A to je to čo potrebujeme. Dajú sa aj iné podložky, ale tieto sú najlahšie udržateľné v raste a kedže sa sadie dohromady do črepníkov a nie jednotlivo, dá sa na malom priestore urobiť veľa muzičky. A kam kultivátor? To už je jedno, komu dovolia spálňu tak tam, komu garáž či pivnicu tak tam a ja ... asi v paneláku na chodbu za výťah. Len si tam hodím z bytu kábel, aby susedia nenadávali :) :) a do bytu zase hodím kábel zo schodišťa od výťahu (aj tak stále behá hore dole), aby nenadávala rodina :) :) No sveta žiť nie? :mrgreen:
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Uživatelský avatar
wurm
Příspěvky: 250
Registrován: 07 kvě 2008, 21:58
Bydliště: B.Smetany 1489, Čelákovice
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od wurm » 24 pro 2015, 18:10

Husi píše:Dostal som nedávno na vyskúšanie od kolegov zopár odrezkov pre mňa neznámeho selenicereusu, lebo ho veľmi vychvaľovali ako výbornú podnož pre vrúbľovanie. Tu sú moje prvé pokusy na túto podložku:
Husi, toto není Selenicereus, ale půjde o nějaký hybrid Selenicereus x Hylocereus x Aporo ??? Hylák tam je určitě, je to jasně vidět na stavbě těla (průřezu) a postavení trnů. Selenicereus vypadá úplně jinak. Netvrdím, že toto jako podnož nefunguje, ale je to něco jiného a s jinými vlastnostmi (v porovnání k Selenicereusu). Tyto podnože jsem také zkoušel (hojně je využívají velké pěstitelské podniky, Japonci apod.), ale nebyl jsem příliš spokojen. Zásadní rozdíly a nevýhody jsou:
- příliš měkké tělo a ne příliš vhodný průžez
- podnož vyžaduje poměrně vydatnou zálivku, výživný substrát (to může mít negativní vliv na vývoj roubu)
- nevydrží nízkou teplotu oproti Selenicereusu, který zimuji s ostatními rostlinami (klidně i k 0°C), kdežto tato podnož je třeba zimovat nad 10°C
- při nízkých teplotách se tvoří fleky mající za následek odumření nebo plísně či virózy
- o něco hůře zakořeňuje při nízkém seříznutí pod roubem (dřevnatí)

Ale jak jsem již uvedl, nevymlouvám to nikomu, taky jsem vyzkoušel, nevyhovují. V porovnání se Selenicereus slabé, také inkompatibilita s mnohými rouby je vyšší, kdežto na seleňák chytne úplně všechno. Jen uvádím věci na pravou míru, až se k tomu dostanu a najdu je, nebo nafotím nové, dám sem pár obrázků roubovanců na Selenicereusech a obrázky seleňáku.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Uživatelský avatar
wurm
Příspěvky: 250
Registrován: 07 kvě 2008, 21:58
Bydliště: B.Smetany 1489, Čelákovice
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od wurm » 24 pro 2015, 18:13

miro píše:Výhoda selenicereusu je tá, že fikneš kde sceš :) Ale áno, je to o tom, ako kto je naučený. Mladý článok ... čerstvučký ti zoberie všetko kde len zarežeš. Starší minuloročný už tak ochotný nie je. Nie že nezoberie, to nie, ale už je viacej tvrdý a tak to chce aj dobrý rezací nástroj, aby si nerozpučil. Len žiletka občas nezareže, prosto je tvrdší. Ale zatiaľ som nemal problém. Selenicereus je dobrý. Na konci leta si narezkujem články takých 10 cm a zakorením. Používam minerálny substrát, povedzme čistý liapor či riečny štrkopiesok. Sadím ich dohromady povedzme 10-12 kúskov do 7x7 či 8x8 a previažem gumkou, aby držalo všetko dohromady. Pripravím si na tak na skorojarné vrúblikovanie. Pokiaľ mám silné dlhé kúsky a potrebujem omladiť, zasadím len 4-5 do 10x10 a to na jar zavesím na strom. Dá sa aj zasadiť viacej do truhlíka a použiť ako matečnica. Jestvuje aj dobrý urýchlovací "program" na namnoženie. Zopár silných zasaditn a nechať zakoreniť hoci samostatne. Potom na jar presadiť do riadneho črepu 13x13 čo je aj 13 a viacej hlboký. Tu už ako substrát použiť vyzretý nahnojovaný substrát, povedzme kravinec a štrkopiesok. V tomto rastie ako z vody, ale tu potrebuje hodne svetla. Svetla, nie priame slnko čo ho dopaluje. Musíme si uvedomiť, že to je "podrastová" rastlina, čo sa zdržuje v kríkoch a stromoch.

Ťažko je napísať či rezať 3 cm nad alebo pod, pretože keždý je inačí a univerzál nie je. Rastie každému inakšie. prosto pokus - nezdar a opakovať až je to dobré. Pokiaľ nemáme skleník, môžme si selenicereus dať aj do bytu. Je to celkom pekná rastlinka len tak, zelená a nijeko netrpí. Odporúčam prubnúť.
Miro, neopisuj. Nejsi ze z Plzně.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Uživatelský avatar
Husi
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 592
Registrován: 29 srp 2010, 06:10
Bydliště: Nitra, SR
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 246 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Husi » 29 pro 2015, 09:06

wurm píše: Husi, toto není Selenicereus, ale půjde o nějaký hybrid Selenicereus x Hylocereus x Aporo .............
Je to možné, nemám k nemu žiadne údaje a pravda je tiež, že som vlastne zaručený selenicereus s preukázateľným pôvodom, resp. v jeho domovine na vlastné oči vôbec nevidel. Kvôli svojim podmienkam som sa vždy viac zaujímal o menšie a kompaktnejšie druhy. Takže neviem to posúdiť a momentálne mi na tom ani veľmi nezáleží, ide len o "podpníkovské" vlastnosti. Fakt je, že to, čo som skúsil navrúbľovať, prirástlo a vegetuje úplne bezchybne a tiež, že práca pri vrúbľovaní bola minimálna. Ale vrúbľoval som len malilinké semenáčky. Uvidím, ako bude fungovať to zakorenenie po zrezaní, zatiaľ som to nezrezával.

Čo sa týka zálievky, momentálne sú spomínané rastliny bez vody už asi tri mesiace, nebadám zatiaľ žiadny problém. Mám ich v byte na okne, kde nie je veľmi chladno, skôr teplo, v miestnosti sa kúri. Ak by im vadila teplota pod 10°C, to by nebolo dvakrát super, ale zas ja nie som zvlášť veľký vrúbľovač, vrúbľujem viacmenej keď musím. Napríklad tie Eriosyce (Rodentiophylla) atacamensis som navrúbľoval preto, že som mal asi 4-5 semenáčikov, ktoré viac chátrali ako rástli, tak som dva navrúbľoval pre istotu. Dnes už mám len tie dva :mrgreen: .

Uživatelský avatar
miro
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 648
Registrován: 31 srp 2009, 08:37
Bydliště: Trenčín a Liptov
Poděkoval: 101 x
Obdržel poděkování: 62 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od miro » 29 pro 2015, 11:07

Wurme ja jsem to neopisoval (nenapsal jsi odkud jsem to opsal), takhle to děláme už roky "rokúce" a takhle to roky "rokúce" i každému to vtloukám do hlavy, koho to učím a ukazuju. Netvrdím, že jsem to vynalezl. Mě to takhle naučili dávno pradávno moji učitelé. Ano, nenapsal jsem kam chodím na kravince, tak si prosím doplňte, že používám hovna od jalovic ze Soblahovského družstva a štěrk je jaký přijde pod ruku, ale většinou říční štěrk z "pobřeží" našeho Váhu. Jo a do květináčů na zavěšení a strčení do stínu jabloní navrtávám více děr. Dokonce jsem to prubnul v košících na vodní rostliny, kam jsem dal jenom černpou mulčovací netkanou "tkaninu", aby tam substrát držel a nevyplavoval se hned tak rychle. A rezervní "klon" ... jednu matku .... mám doma v květináči v liaporu a motám ji kolem instalatérské trubky, na které je namotaný kokosový vlákno. No a tu pravidelně sprchuji. Poslední letošní zásilku selenicereusu jsem dostal od kamaráda z BA, co ho má nastrkaný v truhlících na zahradě pod stromkama. Tak Wurme, vyčerpávající? Stejně to děláš stejně ... jejda to je slovní spojení ... :) :) nebo v bleděmodrým :) :) Fakt, na tom selenicereusu se nemá co pohnojit. Občas ho jenom není dost a tak vlastně ten původní je jenom ten co mám doma v květináči, ostatní jsou původem od Janka, od Igora, od Jana a od Wurma .... a od Milana .... kdo ví ale, odkud je původně. Protože jeden je na řezu čtyřhraný, další pětihraný .... a Gabo měl i osuhran. Jestli je to stále stejný selenicereus ale neřeším. Rozhodující je podle mě, jestli je tlustý a nebo tenký.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

cactus22
Příspěvky: 9
Registrován: 11 zář 2019, 14:38
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 7 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od cactus22 » 02 říj 2019, 21:17

Zdravím,
mal by som otazku ohladne podloziek na vrublovanie.
Co je vhodne pouzit ako podpnik ak chcem aby rastliny co najviac vytrnovali?

Dik za odpoved.

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 353
Registrován: 03 bře 2013, 14:31
Poděkoval: 728 x
Obdržel poděkování: 98 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od jara » 03 říj 2019, 15:20

cactus22 píše:
02 říj 2019, 21:17
Zdravím,
mal by som otazku ohladne podloziek na vrublovanie.
Co je vhodne pouzit ako podpnik ak chcem aby rastliny co najviac vytrnovali?

Dik za odpoved.
Nic! Nechat je růst na vlastních kořenech.
Jara

Uživatelský avatar
Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1527
Registrován: 21 led 2011, 14:46
Bydliště: Trnava
Poděkoval: 785 x
Obdržel poděkování: 668 x
Kontaktovat uživatele:

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Mário Snopka » 03 říj 2019, 17:55

Ale ak vrúblovať, tak nejaký Trichocereus, asi naj pasacana.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“