Potreba svetla na zimovisku pre jednotlivé rody nekaktusových sukulentov (skúsenosti)

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 241 x
Kontaktovat uživatele:

Potreba svetla na zimovisku pre jednotlivé rody nekaktusových sukulentov (skúsenosti)

Příspěvek od Husi » 20 lis 2019, 13:51

Keďže sa moja zbierka nekaktusových sukulentov značne rozšírila, začínam mať problém so zimovaním, pretože nedisponujem vykurovaným skleníkom,kde by sukulenty prečkali zimu bez problémov a v byte na parapetoch miesta už akosi nezostáva. Riešením by bolo pre mňa časť zbierky zimovať s kaktusmi, v debničkách, ale tam vyvstáva problém s nedostatkom svetla. Preto som sa rozhodol založiť túto tému, kde by sme prezentovali svoje skúsenosti so zimovaním nekaktusových sukulentov (všeobecne) v svetelne menej vhodných podmienkach. Samozrejme, predpokladám teplotne vyhovujúce, t.j. chladné prostredie a primeranú (žiadnu) zálievku počas zimovania. Chcel by som nájsť rody (druhy) nekaktusových sukulentov, ktoré sú schopné v menej vyhovujúcich svetelných podmienkach prezimovať bez zásadného poškodenia ich vzhľadu. Budem vďačný za vaše prípadné skúsenosti.
Doteraz som spolu s kaktusmi a teda v pomerne tmavom prostredí zimoval bez poškodenia niektoré haworcie...Haworthia limifolia, Haworthia cooperi, Haworthia tesselata a Haworthia magnifica. Ale napríklad H. cymbiformis sa mi vyťahovala aj na okne v byte.
Dobre prezimovali tiež niektoré gastérie...Gasteria glauca, Gasteria excelsa, Gasteria cv. "SAKURA FUJI", Gasteria maculata.
Z aloí som v tmavom prostredí zimoval len Aloe jucunda, prezimovala dobre.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek:
josska
Hodnocení: 9.09%

josska
Poděkoval: 290 x
Obdržel poděkování: 11 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Potreba svetla na zimovisku pre jednotlivé rody nekaktusových sukulentov (skúsenosti)

Příspěvek od josska » 22 lis 2019, 07:50

Já mám vyzkoušené v bednách s kaktusy i jihoafrické euforbie - tubiglans a obesa.

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 241 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Potreba svetla na zimovisku pre jednotlivé rody nekaktusových sukulentov (skúsenosti)

Příspěvek od Husi » 22 lis 2019, 17:54

No vidíš, obesu nemám, ale zato mám E. meloformis, tá by to mohla dať tiež. Dík.

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“