Skleník, pařeniště, fóliovník

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 769 x
Obdržel poděkování: 104 x

Re: Skleník, pařeniště, fóliovník

Příspěvek od jara » 26 bře 2020, 14:19

Tak s tou teplotou, to je zajímavé. Zkoušel jsem měřit teplotu venku a i v polykarbonátové, uzavřené pěstírně, bez topení. Polykarbonát tloušťky 16 mm.Venku např. -5°C a v pěstírně rozdíl jenom o +,5°C.
Tak, žádný zázrak. Pokud tam nejsou mrazuvzdorné rostliny, tak se musí přitápět. Vyzkoušel jsem to i v uzavřeném polykarbonátovém stole. Tam to dopadlo ještě hůře. Je to tím, že vzduch se tam ani nehne a rychle se prochlazuje. Venku většinou zavane nějaký vítr a mráz snad trochu rozežene. V potaz se musí vzít také vzdušné proudy. Mám dvůr a zahradu otočenou na SZ. Jde přes ni studený pás vzduchu. Zatímco zde je voda v sudu i při slabém mrazíku pokryta ledovou krustou, tak voda před domem ve stejně velkém sudu je bez ledu. Přední strana domu je otočena na JJV. 8**(

Michal.K
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Michal.K » 22 dub 2020, 08:15

Téma vytápění skleníku je pro mě docela zajímavé- rád bych si svůj skleník přestavěl na takovou řekněme zimní zahradu s kaktusy a několika menšími palmami a to jednak proto, abych je mohl dovnitř uklidit před mrazem, protože doma zkrátka mnoho místa nemám a jednak proto, abych si vytvořil odpočinkové místo, kde bych si mohl při hezkém počasí i v zimě na chvíli sednout a jen tak si vypít kávu, nebo se občas hrabat v zemi. Otázkou je, jak udržet takovou teplotu, aby rostliny přežily mrazy, ale aby mě to nezruinovalo. Existuje nějaké ruzumné řešení pro menší zahradní skleník? Asi bych to viděl na nějaký silnější polykarbonát a kombinaci elektřiny, která by udržovala automaticky teplotu nad nějakou mezí a dále pak topení dřevem, kterého mám dostatek.

yaman
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 4 x

Příspěvek od yaman » 13 kvě 2020, 20:20

vedel by mi niekto poradiť zo spôsobom vetrania na bočných stranách na mojom novom parenisku ? ešte ho totiš nepovažujem za dokončený, lebo bočné strany sú zatiaľ naplno uzavreté, a je mi jasné, že by sa mali nejakým spôsobom otvárať (alebo pridať nejaké prieduchy)
odcením akékoľvek rady, ale aj postrehy a vaše názory na celkovú konštrukciu pareniska.
bude to tak stačiť pre odvetrávanie ? alebo bude nevyhnutné nadvihovať poklopy, alebo pridať nejaký ventilítor ???
Ďakujem
P 1.jpg
P 2.jpg
tu mám ešte v pláne dorobiť na zadnej strane pri dome "poličku na semenáčiky" aby som ušetril miesto
P 3.jpg
P 4.jpg
použil som slabé rámy na polykarbonát, a časom sa začali "ohýbať" veľkosťou .. asi ich treba vymeniť za hrubšie rámy však ?!
predné panely sú odnímatelné!
a ako mám upraviť bočné panely na vetranie ?
člen KK Nobilis a SPK Vrútky

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 110 x
Obdržel poděkování: 132 x

Příspěvek od Miroslav » 13 kvě 2020, 20:48

Predné panely by som dal o polovicu nižšie a tie bočné podľa nich. Aby sa ti tam kaktusy v horúčavách neuvarili.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
Miroslav Varček hľadač krásy

yaman
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 4 x

Příspěvek od yaman » 13 kvě 2020, 21:38

Miroslav píše:
13 kvě 2020, 20:48
Predné panely by som dal o polovicu nižšie a tie bočné podľa nich. Aby sa ti tam kaktusy v horúčavách neuvarili.
ale ak dám predné panely nižšie, bude mi tam páliť južné slnko, preto som tam nechal hore medzeru asi 12 cm .. a čo keby ich dám vyšie, a z dola sa budú odklápať ?
a z boku mi tam tiež bude páliť slnko, chcem som to len "nalomiť" alebo boky dať na pánty, aby sa mohli odklápať, a zároveň by aj tienili ...
člen KK Nobilis a SPK Vrútky

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 110 x
Obdržel poděkování: 132 x

Příspěvek od Miroslav » 14 kvě 2020, 08:54

Ale pri takom riešení by to vyžadovalo obsluhu podľa aktuálneho počasia. A si stále doma?
Miroslav Varček hľadač krásy

Štefan
Poděkoval: 336 x
Obdržel poděkování: 162 x

Příspěvek od Štefan » 14 kvě 2020, 18:54

yaman píše:
13 kvě 2020, 21:38
ale ak dám predné panely nižšie, bude mi tam páliť južné slnko, preto som tam nechal hore medzeru asi 12 cm .. a čo keby ich dám vyšie, a z dola sa budú odklápať ?
a z boku mi tam tiež bude páliť slnko, chcem som to len "nalomiť" alebo boky dať na pánty, aby sa mohli odklápať, a zároveň by aj tienili ...
Ak je ta predná strana orientovaná na juh, tak južné slnko by sa tam predkom nemalo dostať, lebo kým doputuje na juh, je už vysoko, takže svieti na striešku ... nízko je ráno a vtedy je na východe. Ja by som tie bočné strany dal preč úplne a keď sa bojíš spálenia priamym slnkom, daj tam do rámu nejakú sieť na zatienenie alebo to urob ako radí Miroslav.

Alojz
Poděkoval: 136 x
Obdržel poděkování: 167 x

Příspěvek od Alojz » 14 kvě 2020, 22:57

yaman,
najednoduchšia úprava je nechať napevno prednú a bočné časti a postarať sa o možnosť zdvihnutia vrchnej časti.Veď táto časť sa musí dať odklápať pri polievaní,ale vlastne aj pri prezeraní rastlín :idea: .Roky mám dve pareniská síce betónové,čiastočne zapustené do zeme,ale aj mierneodklopenie vrchnej časti úplne stačí.Ale vlastne ešte jednoduchšie by bolo ani neriešiť odklápanie vrchnej časti,ale stačilo by pri zabezpečení pevnosti,posunutie celého pareniska na tak 5 - 10 cm.Takto vzniknutá medzera pri múre a tá už existujúca medzera na prednej časti by bohate /a najmä pri polykarbonáte/ stačila :L ...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
yaman
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 815 x
Obdržel poděkování: 684 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 15 kvě 2020, 06:22

Ja mám pareniská tak, že na začiatku sezóny majú bočné steny, ale postupne ich dávam preč. Ale to len u sukulentov a teplomilných. Inak mám len kryt z vrchu. Taktiež, ako píše Alojz, najlepšie by bolo asi odtiahnuť asi o 10 cm parenisko od môru a máš po probléme a postarostiach. Zrejme aj tak budeš musieť mierne pritieniť ten polykarbonát.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
yamanjv3
Hodnocení: 18.18%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“