VRÚBĽOVANIE

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 176 x
Obdržel poděkování: 178 x

Re: VRÚBĽOVANIE

Příspěvek od Alojz » 23 črc 2020, 17:30

Myslím,
že všetky Štefanove odporúčania majú zmysel,pretože estetika navrúbľovanej rastliny ozaj " nič moc",hoci samotná eskobária je celkom pekná.Ja osobne by som to riešil zrezaním rastliny vo výške spodnej tretiny a jej zakorenením.Odstránil by som ten echinopsis vyrastajúci z podložky a rastlinu ďalej pestoval ako matečnú.
s kaktusmi ma zivot bavi

Štefan
Poděkoval: 393 x
Obdržel poděkování: 192 x

Příspěvek od Štefan » 18 srp 2020, 20:48

jl23 píše:
19 črc 2020, 22:11
Pre oživenie témy VRÚBĽOVANIE malý príspevok. ...
Tak teda pre oživenie témy niekoľko príkladov významu vrúbľovania:

Záchrana rastliny
R-famatimensis.JPG
Lobivia famatimensis - po odkvitnutí sa v mieste kvetu chytila hniloba - keď som si to všimol, miesto bolo prepadnuté - rezal som až do "zdravého" a čo zostalo som navrúbľoval na echinopis. Vrůbeľ sa chytil a napil - čakám, že "hodí" nejaké odnože.

R-geometrizans.JPG
Tephrocactus geometricus - niekoľkotýždňový klíčenec - z 30 semien boli 2 semenáče, jeden som našiel po niekoľkých týždňoch uvadnutý so zožranou časťou pod klíčnymi listami - zarovnal som ranu žiletkou a i s jedným klíčnym listom som navrúbľoval na Echinopsis. Aj v nie úplne priaznivom počasí (vysoká vlhkosť a nie veľké teplo) prirástol, napil sa a už rastie. Na reznej ploche podnože sú fleky od nejakých plesní, ale nejdú do hĺbky, tak okrem estetiky by vadiť nemali. Neskor aj tak počítam s preštepením alebo dám zakoreniť.

Pestovanie bezchlorofylových rastlín
R-chamaecerus.JPG
Rastliny, ktoré nemajú chlorofyl bez zelenej podložky uhynú.

Urýchlenie rastu
R-perezdelarosae.JPG
Mammillaria perezdelarosae - vľavo 6-ročné pravokorenné rastliny, vpravo 1,5 ročné vrúbľované.
Naposledy upravil(a) Štefan dne 22 srp 2020, 11:16, celkem upraveno 2 x.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Štefan

Příspěvek od Štefan » 18 srp 2020, 20:56

Urýchlenie kvitnutia a získanie semien
R-napina.JPG
R-napina-plod.JPG
Thelocephala napina -1,5 ročné rastliny -po vyklíčení navrúbľované na Schlumbergeru, za cca 2 mesiace preštepené na Echinopsis (a Trichocereus pasacana), zo 7 rastlín 3 tento rok kvitli a podarilo sa mi opeliť jeden kvet.

R-frailea.JPG
Frailea lepida - 1 ročná rastlina s plodmi, rodičovské rastliny z IS neprezimovali, zostali len semená a tak som jeden klíčenec navrúbľoval na malý echinopsis - súrodenci žijú a prosperujú, ale keby nie, genofond zostane zachránený.

Vegetatívne množenie
R-mateční Thelocephala.JPG
Thelocephala - z navrúbľovanej rastliny urobíme materskú rastlinu, z ktorej odoberáme odnože a buď ich ďalej vrúbľujeme alebo skúsime zaroreňovať.
Naposledy upravil(a) Štefan dne 18 srp 2020, 21:25, celkem upraveno 1 x.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Štefan

Příspěvek od Štefan » 18 srp 2020, 21:20

No a nakoniec asi najčastejší príčina

Pestovanie chúlostivých rastlin, ktoré je problém udržať na vlastných koreňoch
R-ceratistes.JPG
V mojom prípade napríklad Eriosyce ceratistes - zostala mi jediná rastlina - tá navrúbľovaná, pravokorenné semenáče sa nedožili roku

R-megacarpa.JPG
U Eriosyce megacarpa som už v minulom roku neváhal a naštepil som asi 10 semenáčov. Časom sa podložky "stratia" - podobne ako u staršej rastliny E.ceratistes.

Melokaktusy nepestujem, ale hovoril som si, že jeden druh by som mať mohol a objednal som si semienka M. peruvianus. Až potom som si prečítal, že niesú úplne jednoduché na pestovanie. A tak som po vyklíčení 4 rastlinky navrúbľoval na Schlumbergeru a potom na Echinopsis. Chytili a žijú 3 rastlinky - každá je trochu iná. Z pravokorenných neprezimovalo nič.
R-peruvianus1.JPG
R-peruvianus2.JPG
R-peruvianus.JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 3):
AlojzBarraka007peri
Hodnocení: 27.27%

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“