Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Zimování kaktusů

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 říj 2014, 16:01

Zdenda píše:Nedá mi to nevzpomenout Cykasova 17. listopadu...

No - když už se máme globálně oteplovat, tak ať z toho něco máme ... třeba kratší pobyt kaktusů na zimovišti ... :>
Pavel

jara
 poděkoval: 532 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 26 říj 2014, 17:54

No on ten konec sezony není jenom o nízkých teplotách, ale hlavně o malé sluneční aktivitě a velmi krátkém dnu. Nižší teplotu by kaktusy asi přežly, ale nejvíc by jim ublížil nedostatek světla. Krátký den je dobrý pro chrysantémy, ne pro kaktusy. ><:. :)--

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 říj 2014, 18:20

No - pořád je to pro ně o mnoho lepší, než v tmavé garáži při stálé teplotě mezi +5 až +8°C. Ve skleníku jim sice hrozí občas po ránu pokles k nule, ale to hlavně při vyjasnění a v tom případě jim to pak sluníčko vynahradí vyhřátým skleníkem. Co jsem zkrátil zimování ze 6 měsíců na cca 3 - 4, snížil jsem i zimní ztráty ...
Pavel

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 70 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 26 říj 2014, 18:35

Po pravdě mít já skleník, tedy dokázat kaktusy udržet v suchu, tak je tam stále budu mít. Pokles na noc na nějakých -5°C je snesitelné, pokud den dá sluníčko. Venku 10-12°C a sluníčko dá ve skleníku hezkou polotrenýrkovou teplotu. Potom už jenom nějaký akumulátor tepla (stačí PETky s vodou) a ta teplota se udrží krásně ne skleníku. Že nemusí stále svítit sluníčko? Nebadí, bude pod mrakem a teplota kolem 0°C, konec listopadu , tak potom budu stěhovat. No je pravda že na takovou kultůru se kaktusíky musí připravit. No a pokud je možno stěhovat na zimu jen za zeď, tak ideální. No a když se potom natáhne ještě bublinková fólie, tak možná stěhovat nikdy. Staří praktici dávno a pradávno na skleník naskládali rohože (stavěli hlavně zapuštěné skleníky) a popřípadé i druhá vrstva z prken. Topení? Obezděné kamna s komínovou rourou po celé délce skleníku, naládovat a nechat pomalu prohořívat. Nafťáky ideální (i za cenu nafty která je, neboť netopíme stále) a kdo má možnost, elektro s termostatem. Jasné že jde o cenu topení. Ale jde o úhel pohledu a co jsme ochotni udělat. Prostě kdo má skleník u baráku, má vyhráno. Já prohrávám na celé čáře a tak se musím dvakrát do roka natahovat s bednama. h:h
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 38 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 26 říj 2014, 19:35

Já nejdřív schovávám ty kaktusy, které až tolik nevytrňují, a to jen proto, abych toho stěhování neměl najednou moc. Jinak teploty k nule, či mírně pod, příznivě ovlivňují tvorbu trnů. Bohužel musím stěhovat brzy, protože mám sklep asi 70m od skleníku a k tomu asi 20 schodů dolů. Na jaře 20 schodů nahoru.
Navíc mám už letos vyseto, včera jsem dosel 150tou porci, takže stěhovat můžu postupně a v klidu.
Věčný začátečník Zdenda

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 26 říj 2014, 22:14

Ja mám ešte skoro všetko v skleníku, až na pár Melakov a teplomilných Ferakov a hlavne F. chrysacanthusy, tým v sychravom počasí černajú tŕne a potom to nevyzerá pekne, tie sú na parapete na južnom okne. Momentálne počasie je v pohode, tu na východe bolo ráno -2 o 12h bolo v skleníku príjemných +20, deň je už krátky a slniečka málo, no ako písali chlapci hore,stale je im lepšie v skleníku, ako niekde v pivnici, alebo v garáži. Ja sa snažím natiahnuť sezónu čím viac, tiež to sťahujem, ale mám to len pár metrov zo záhrady do domu. Niektorým kaktusom je to už teraz jedno, no niektoré ešte pekne vytrňujú a bolo by to škoda šupnuť ich niekde na regál do tmy. Dnes bolo pekne, tak pár fotiek.
Obrázek
uploading pictures
Obrázek
image share
Obrázek
free upload image
Obrázek
upload a gif

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 říj 2014, 22:19

Nejen vytrňují, ale i kvetou. Foto z dnešního, silně pošmourného a mlhavého dne ... tyto letos nepřetržitě od jara ... Kdo by měl to srdce strčit je do tmy?
IMG_20141026_090450.jpg
Pavel

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 26 říj 2014, 23:06

Zdenda píše:Nedá mi to nevzpomenout Cykasova 17. listopadu...

Co bylo s Cykasem a 17. listopadem? :?:
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 26 říj 2014, 23:10

:mrgreen: No tak nějak je to jeho slavnostní datum na stěhování kaktusů bez ohledu kolik sněhu už napadalo a kolik deště napršelo a kolik mrazíků a mrazů už přešlo.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 26 říj 2014, 23:15

Assay píše:Ja mám ešte skoro všetko v skleníku, až na pár Melakov a teplomilných Ferakov a hlavne F. chrysacanthusy, tým v sychravom počasí černajú tŕne a potom to nevyzerá pekne, tie sú na parapete na južnom okne. Momentálne počasie je v pohode, tu na východe bolo ráno -2 o 12h bolo v skleníku príjemných +20, deň je už krátky a slniečka málo, no ako písali chlapci hore,stale je im lepšie v skleníku, ako niekde v pivnici, alebo v garáži. Ja sa snažím natiahnuť sezónu čím viac, tiež to sťahujem, ale mám to len pár metrov zo záhrady do domu. Niektorým kaktusom je to už teraz jedno, no niektoré ešte pekne vytrňujú a bolo by to škoda šupnuť ich niekde na regál do tmy. Dnes bolo pekne, tak pár fotiek.

Máš to parádní! Krásné kytky. A co ten E. lindsayi? Tedy pokud to je na té poslední fotce. Tomu není venku zima? Tyhle kytky z Baja jsou zvyklé na velké teplíčko. I když pravda, já mám taky například všechny F. chrysacanthus ještě venku (ne ve skleníku, ale naostro venku) a vypadají k světu. Netváří se, že by jim byla zima. A trny mi nečernají, protože ani není tak sychravo, jak spíš leje. Tak jim to asi tu černotu odplavilo 8) No už je taky asi zatáhnu do skleníku raději.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 26 říj 2014, 23:19

miro píše::mrgreen: No tak nějak je to jeho slavnostní datum na stěhování kaktusů bez ohledu kolik sněhu už napadalo a kolik deště napršelo a kolik mrazíků a mrazů už přešlo.

Aha, tak to jo. Díky za vysvětlení, teď už rozumím. Prostě uklízí se 17. listopadu bez ohledu na to, co se děje kolem :wink: Nakonec proč ne, alespoň v tom má jasno. Já tedy tak nějak druhá půlka listopadu, podle počasí a vývoje, no vloni jsem měl něco venku ještě v půli prosince a v polovině února jsem to zas tahal ven. To se snad ani nevyplatilo uklízet a jak píše Miro, přetáhnout bubliny by vloni asi stačilo. Ale spolehni se na to h:h

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 38 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 27 říj 2014, 10:05

No on ten Cykas využívá jednak toho, že Den studenstva se dobře pamatuje, ale hlavně - má na stěhování den volna navíc.
Věčný začátečník Zdenda

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 27 říj 2014, 22:30

""A co ten E. lindsayi? Tedy pokud to je na té poslední fotce. Tomu není venku zima? Tyhle kytky z Baja jsou zvyklé na velké teplíčko""
Wurme, viem že sú to kaktusy z Baja kde je teplejšie, no ja ich mám spolu s ostatnými kaktusmy v skleníku až do -5 pri vonkajšej teplote, samozrejme v skleníku je okolo nuly a cez deň je pekne slnečno, ako je teraz, tak sa to pekne prehreje, sú to asi 8 ročné semenáčiky, no zatiaľ to vyzerá, že im to vôbec nevadí. Zimujem ich teplejšie pri 10-15C.
Obrázek
photos upload

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 28 říj 2014, 08:14

Assay, teda čo fotka to "špek", prídem na školenie ako na to :) ja špek rád :) :)

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 362 krát

Příspěvekod African » 28 říj 2014, 09:11

1.jpg
Pěkné

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“