Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Re: Zimování kaktusů

Příspěvekod Zdenda » 28 říj 2014, 10:48

:SS Taky chválím, moc pěkně vytrněné, tvarově vydařené kousky. :SS
Věčný začátečník Zdenda

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 29 říj 2014, 17:13

Assay píše:""A co ten E. lindsayi? Tedy pokud to je na té poslední fotce. Tomu není venku zima? Tyhle kytky z Baja jsou zvyklé na velké teplíčko""
Wurme, viem že sú to kaktusy z Baja kde je teplejšie, no ja ich mám spolu s ostatnými kaktusmy v skleníku až do -5 pri vonkajšej teplote, samozrejme v skleníku je okolo nuly a cez deň je pekne slnečno, ako je teraz, tak sa to pekne prehreje, sú to asi 8 ročné semenáčiky, no zatiaľ to vyzerá, že im to vôbec nevadí. Zimujem ich teplejšie pri 10-15C.

O tom já vůbec nepochybuji že víš, odkud jsou. Ono to mnohdy není až tak směrodatné jako to, jak a kdo ty kytky pěstuje. Proto jsem se ptal. Viděl jsem už u expertů zmrznout chlorantík z USA, protože byl zchoulostivělý ze skleníku, kde bylo přes zimu 15°C a pak byla pro něj venku v dubnu -2°C téměř okamžitá smrt.

Proto se mi líbí, že kytky evidentně cepuješ tvrdě, odpovídá tomu vytrnění. Pak není problém mít venku i takovéto kytky. U mě jsou jich venku tři misky a taky bez problémů. Tedy doufám, dnes byl u nás jinováč a -2°C, tak o víkendu zjistím, co na to takové ty feráky, astra, teláky a další. Věřím, že přežily a zkrásněly :D
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 29 říj 2014, 22:18

Dnes z trochu jiného soudku. Jak se venku ochlazuje (ráno máme klasicky -4°C, ve skleníku tak +2°C, odpoledne se skleník ohřívá ve sluníčku na 22°C), stahuje se nám tam z venku všelijaká havěť. A já o víkendu místo krásně červených plodů na mammillárkách objevil jen myší odpad a bordel. Kdoví, jakou škvírkou se protáhla do dost slušně utěsněného skleníku. Jenže o kus dál jsem zjistil, že kaktousky nejsou jen bezmocné oběti ... Na 30 let staré Mammillaria bocasana (průměr asi 30 cm) jsem našel pevně přichycenou chcíplou myš. Chtěla loupit, ale trny byly silnější. S ohledem na touhu po krásnu na těchto stránkách jsem to nefotil. Ale vítězství dobra nad zlem mou romantickou duši potěšilo ... ><:.
Pavel

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 30 říj 2014, 09:35

Ta tvoje myš tam možná celej rok hladovala a konečně když se mohla pořádně nažrat tak chcípla. :) Nám se do lufťáku u kluků zase stěhuje ptactvo a bedny připravené na stěhování nám pořádně osralo nějakej houf holubů. Tak jsme znova museli vytáhnout vapku. Ale co už, je tam víc děr jak skla tak co čekáme, že.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Příspěvekod Zdenda » 30 říj 2014, 10:03

Mně letos, a to poprvé za dobu co z jedné strany otevřený plasťák mám, lítají dovnitř vrabci. Je obdivuhodné, že najdou nevyklíčená semínka ve květináčcích, ze kterých jsem vyklíčené semenáčky neodpikýroval.
To, že při tom hrabání poškodí semenáčky, které jako jedny z mála ze špatně klíčících semen vyklíčily, je nabíledni.
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 30 říj 2014, 21:36

Pan Vereš se mi před časem v emailu přiznal, že si mu kočky hrajou s pedokaktusama ve skalce jako s míčkama ... Nemá to kaktusář vždy jednoduché ... :ja_nic
Pavel

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 383 krát

Příspěvekod African » 23 lis 2014, 12:28

Už to tu kdesi zaznělo, že ideální temín pro stěhování rostlin z venkovního stanoviště do skleníku/sklepa (prostě na zimoviště) je 17. listopadu. I já se většinou tímto datem řídím (je volno, žejo, z mně neznámého důvodu :lol: ). Ono i v tom skleníku to už není žádná sláva. Světelné podmínky jsou sice lepší než ve sklepě, ale přesto úbytek světla vlivem průchodu přes 5komorový polykarbonát je nezanedbatelný. O něco lepší to je s teplotou.
Od poloviny listopadu je normální, když teploty v noci klesají k nule (nebo pod ni). Ve skleníku je tepleji, já níže přikládám záznam z kontrolního termografu (ten mám ve dvou hlavních částech skleníků) a je vidět, že i bez zapnutého topení (zatím) je teplota přijatelná. Jen to světlo :evil: :evil: chybí. Ale to jsem měřil a dokumentoval v nějakém jiném příspěvku ...

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 23 lis 2014, 17:47

Zatím mám kromě zimovzdorných, které jsou na skalce, ponechané venku pod přístřeškem M. senilis. Do jaké mínusové teploty necháváte vy ostatní tyto rostliny venku.
Dík za odpověď. 8**(

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 23 lis 2014, 19:19

Mimo zimovzdorných na skalce uklízím vše ostatní koncem října do silně (ještě stále) větraného skleníku, zatím je v něm celé sbírce dobře. Uklízet na zimoviště budu, až bude venku celodenní silnější mráz. I přes větrání jsou teploty celkem odpovídající výše uvedenému grafu. Ale světla je spousta - zvolil jsem čiré skleníkové sklo z doby před vynálezem různých karbonátů a pod. - pochází ze starých zásob výrobce, prý je schoval kvůli kaktusářům ... Kaktusy už samozřejmě nerostou, jen zimují v lepších podmínkách, než v regálech ve tmě s celodenním řízeném stálým polochladem ...
Pavel

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 23 lis 2014, 21:18

Kedže nemám skleník ale len 2 pestovateľské stoly, tak som včera schoval posledné mammillarie, ktoré boli vonku. Všetko je pekne v regáloch v pivnici v úplnej tme. Jediné čo ostalo vonku sú rastliny na skalke a niektoré papierovo mrazuvzdorné Echinocereusy (tie sú pod krytom). Výhodou je, že mám k dispozícii suchú pivnicu. Jediným mínusom zimovania v tme je zdĺhavejší prechod potom na priame slnko. To trvá asi mesiac. Najprv do tieňa v pivnici. potom na stolové pareniská a tieniť tou bielou geotextíliou. Keď uź vidím známky prebúdzania sa, vymením ju za zelenú sieťovinu a nakoniec odokryjem.

V neposlednom rade som už aj povyberal rastliny na mikulášsku schôdzu o 2 týždne :)
Naposledy upravil(a) aivenhov dne 08 pro 2014, 11:39, celkem upraveno 1 x.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 23 lis 2014, 21:32

Také mi to vychází obvykle na toho 17. 11. plus mínus kolem. Letos to bylo výhodné, že se prodloužil víkend, a tak jsem většinu uklidil právě před týdnem a další várku právě teď tento víkend. Nikdy neuklízím dříve, než v druhé polovině listopadu, vloni dokonce mnohem později. Plně venku jsou do této doby všechny rostliny bez rozdílu, no snad jen kromě ario, které v té době kvetou mám ve skleníku a sprašuji.

Po tomto víkendu, tedy 22. - 23.11. mám venku už jen všechno zimo/mrazovzdorné. Všechny mexické kytky krásně zatáhly, vytrnily a jsou kompaktní. Menší problém je snad jen s horskými sulco/medio/rebu apod., které pokud je vyšší teplota a vlhko mají tendenci růst, což není vhodné. Ostatní rostliny prostě přestanou vodu přijímat, takže tam bez problému. Polovina rostlin je zatím na "mezi cestě", tedy v netopeném foliáku jen schované před deštěm a vlhkem aby trochu oschly pokud to počasí dovolí a už do nich tolik nepršelo (nebo nesněžilo). Odsud je na zimoviště (temperovaný skleník) přenáším postupně tak, jak mám čas a je počasí, obvykle od této chvíle až do poloviny prosince. Mezitím si je také zároveň rozdělím na ty, s kterými se nic nebude dít a na ty na přesazení. Přesazuji totiž zásadně přes zimu, kdy je na to dostatek času a není stejně co jiného dělat. Letošní rok byla sezona vynikající a neuvěřitelně dlouhá. Kytky jsem měl venku od poloviny února až března do poloviny listopadu. To je 8,5 měsíce, což je super.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 30 lis 2014, 10:48

Tak včera jsem douklízel poslední Agave do garáže a anakampserosy do skleníku. Venku není nic, zalezu do doupěte a jdu se uložit k zimnímu spánku. medvěd
PS co mi ale vadí je relativně vysoká vlhkost na zimovišti, ca 70% rH. A nevidím reálně jak to snížit. Jináč termostat jsem nastavil na 12,5 C v noci a 13,0 přes den s hysterezí 0,5 C.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 07 pro 2014, 20:23

Já jsem douklízel dnes. Venku už jsou pouze zimovzdorky, jinak je vše buď ve skleníku, což je pro mě zimoviště, nebo pod krytem, kde je mezistanice aby to trochu proschlo a kde dochází ke kontrole a případnému přerovnání rostlin v bednách tak, aby se jich co nejvíce dalo dát na sebe. Přes víkend jsem odtahal dalších 40 velkých přepravek, nicméně jsem musel ještě uklidit sezónní nepořádek (pořád mi někdo v policích pod stoly natahává různé květináče, misky a další potřeby). Tím jsem získal místo v dolní polici pod stolem na nějakých dalších 40 beden, což by měl být ten zbyteček, co je venku. Tím by mělo být hotovo.

Takže letos jsem začal toho 17.11. a příští víkend, tedy 14.12. to dodělám. To si myslím je velmi slušné, kytky ve velmi dobrém stavu, ani přes vysokou vlhkost a někdy nejen vzduchu, ale i substrátu nikde nic neuhnilo. Vloni to bylo v podstatě podobné a ven jsem to tahal koncem února. To je tak 2,5 až max. 3 měsíce zimování.

Na snížení vlhkosti jedině odvlhčovač. Pracuje to spolehlivě a používá ho víc pěstitelů. Nabídka na trhu je bohatá, není třeba nic ultra profi. Funkční a plně vyhovující do skleníku nebo na zimoviště se dá pořídit v relaci tak 4 až 6 tisíc, levnější bych nekupoval. Hlavně ne žádné nesmysly na bázi gelu. Vybrat takový, který dokáže alespoň průchod vzduchu nad 100 m3 za hodinu a extrahovat mezi 10 až 20 litry. To se v té ceně dá sehnat. Navíc to je zařízení, které slouží spolehlivě a dlouhá léta. Žádné opičinky jako ionizátory, filtry apod. nejsou potřeba, stačí jednoduchá třístupňová regulace. Když se k tomu dá hadice do kýble, tak se ani nemusí řešit vylévání nádržky. A ještě je pak k dispozici kvalitní čistá voda na zálivku výsevů, nebo mlžení orchidejí, tilandsií apod. Navíc může mít přístroj i další využití v domácnosti, jako odvlhčení sklepa, komory nebo garáže apod.
Hlavně dát při výběru taky pozor na to, aby mohl pracovat v těch podmínkách, kam ho chceš použít, tedy na zimovišti. S ohledem na provozní teplotu na zimovišti (okolo +5°C) a velikost prostoru vybrat vhodný typ, například Sinclair CFO-20N nebo ten pod D121, Daitsu ADDH 20 a spousta dalších. Parametry OK, cena v relaci. Najít se dají na http://www.e-pristroje.cz/odvlhcovace-vzduchu.html nebo http://www.odvlhcovace.info/ nebo http://www.vzdusin.cz/odvlhcovace-vzduchu/domaci-odvlhcovace-vzduchu

Vysoká vlhkost na zimovišti je horší, než o něco nižší teplota. Dokonale suchý vzduch je zárukou úspěšného zimování při nižší teplotě, než je obvyklé s výbornými výsledky na rostlinách v dalším vegetačním období.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 07 pro 2014, 21:16

No, příliš sucha taky není dobré. Vloni se mi přes zimu scvrklo Astrophytum capricorne a nedokázalo se nasát za celou sezonu, i když kvetlo. Znáte to taky? A co s tím děláte?
Pavel

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 07 pro 2014, 21:55

wurme dík za info - spíš pro ostatní, já o odstraňovačích vlhkosti samozřejmě vím - a kdys jsem u kaktuů i několk podzimů snižoval vlhkost průmyslovým odstraňovačem vlhkosti
Navíc u listnatých sukulentů taky není nízká vlhkost ideální. Ideální je nízká rH pro kaktusy a ze sukošů třeba pro stapelie, pseudolitosy a pod. Ale takové sansevierie nebo aloe a pod tak u těch je dle mých zkušeností ideál někde kolem 55-60 rH.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“