Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 29 říj 2008, 07:28

cykas píše:pro Petra K.:
Přes celou zimu bych to neriskoval. Bývá většinou v lednu a únoru pod -10°C a to už většina kaktusů nezvládne, zkoušel jsem to na přebytcích. Hlavně vadí stálé změny teplot.

Pod -10 jsem zatím nezkoušel, když hrozí větší zima (pod -5) tak to zavírám příp. přitápím. Letos ale asi přestěhuju sulky a další choulostivější (tak pod 3000 m.n.m. v přírodě rostoucí) do sklepa a chránit budu jen před trvalými mrazy. Ještě mám připravený pokus, jedno G. gibbosum a Chamaecereus silvestrii budu ve skleníčku zalévat celou zimu. Třeba v teplých dnech povyrostou i během zimy.

Philty

Příspěvekod Philty » 29 říj 2008, 10:19

No, jako ty kytky to vydrží, ale těch čtrnáct dnů, tři neděle navíc už jim nic nedá. Ale sklízení je nejvíc otázkou rychlosti jak je člověk schopen kytky uklidit, jiný to maj lidi s balkonovým skleníčkem a jiný lidi co převáží celou větší sbírku na jiný místo autem. Rozhodně bych názor čekat až do poslední chvíle nebral za bernou minci, každej si to musí nastavit podle svých možností, neb jinak může být hořce zklamán...

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 29 říj 2008, 14:03

Loni to ale nebylo 14 dnů ale skoro dva měsíce. Předloni jsem uklízel (jestli si dobře pamatuju) ve druhém týdnu v prosinci. Uvidíme letos, třeba mě to donutí uklidit už příští týden ale zatím počasí dovolí, tak proč to kytkám nedopřát. Ale máš pravdu, každý to má nastavené jinak. Nikonu nechci nic vnucovat, jen se tu chci podělit s tím jak to dělám já a že to bez problémů funguje.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 29 říj 2008, 15:17

Určitě se dá věřit předpovědi počasí na 3 dny dopředu. Podle ní se dá vše včas uklidit. Zatím není třeba dělat paniku, bude relativně (na konec října) teplo. :mrgreen:

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 31 říj 2008, 09:00

Mexiko jsem uklízel před 14 dny, semenáčky sulek, lobívií, denmoz a oreocereusů, které jsem doma v dobré víře zalil, aby přečkaly svou první zimu, začaly nenápadně růst, tak jsem je dal na týden ven, sulkám, lobivkám a denmozám se nic nestalo jen dostaly rozum a usnuly ale oreocereusům se nelíbil páteční mráz -4, a tak holt ?ly na kompost, venku u? jsou jen mrazuvzdorné kytky a kytky, které snesou alespoň -12 C bez po?kození, ty půjdou v prosinci, jinak tady v Budějcích dneska ráno zase mrzne ale obloha je bez jediného mráčku

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 31 říj 2008, 13:04

Pokud mají být rostliny venku, musí být suché, tj. zalévané naposled koncem září. Pak snesou skoro všechny druhy teploty pod nulou.

Philty

Příspěvekod Philty » 31 říj 2008, 13:26

To je teda hodně velká generalizace. Je pravda, že až na několik vyjímek mrazy tak do - 6-8°C přežívá všechno suché. Ale také je pravda, že pro mnoho teplomilnějších kytek výrazné poklesy pod nulu znamenají fleky na epidermis.
Samozřejmě, pokud takové kytky ve sbírce nemá člověk, tak to není problém.
Jinak jedním z největších problémů kytek na podzim je právě udržení sucha v případě trvalých dešťů a vysoké vzdušné vlhkosti. Nejvíc trpí venkovní pařeniště, kam občas vítr zafoukne déšť a je hotovo. Ale ani skleník neni úplně bezpečnej, neb vysrážená vlhkost často stéká a zakapává do některých míst a kytky tam dostanou svůj příděl. No a taky se může stát to, co se stalo před dvěma lety mě, že se prověsí fólie pod tíhou dešťové vody, vznikne lavor a odteče do skleníku, což je taky dost průser.
Njn podzim umí bejt sviňa... :mrgreen:

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 31 říj 2008, 17:35

Začátek listopadu bude teplotně nadprůměrný.

Počátek příštího týdne přinese oblačnou oblohu s občasnými přeháňkami či mrholením . Do čtvrtka by se měly odpolední teploty pohybovat mezi 11 až 15 stupni, v noci 3 až 7 stupňů.

Takže můžete být v klidu.

Fleky na rostlinách jsou podle mě jen fámy opsané ze starých knížek, nebo chyba pěstitele, pokud zalije a přijde chledno. Stačí zalít koncem září, pak už sucho.
Nad rostlinami mám stříšku z PE folie, boky jsou volné, nikdy mi chlad nic nepoškodil. Mám hodně větších ferokakatusů, telokaktusů,...vůbec jim to nevadí.
Každý den navíc venku je k nezaplacení.

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 31 říj 2008, 20:09

tak o těch flecích nevím, prý jsou fyziologického původu jako reakce rostlin na teploty na které nejsou zvyklé ze své domoviny, mě začátkem září "zflekatěl" jeden Ferocactus fordii, který je z dost teplé oblasti a chcípl mi jeden ariák, a to byly totálně na sucho a nekapalo tam, mám to všecko taky venku pod krytem z fólie a až na tohle si na tenhle druh kultury nemůžu stěžovat, spíš jen vychvalovat

Prpan
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 95 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Prpan » 01 lis 2008, 09:28

Zdravím
Nevím jak je to s kaktusy,ty už jsou většinou scvrklé a už nic nedělají,spíš se zmenšují,
ale některé agave rostou i v tomto počasí a naopak po dvoudenním dešti a včerejším "teplém" slunečném počasí ještě odlupují nové listy.U juk to nepoznám, ale u agavek je to stoprocentní !!

Josef

Philty

Příspěvekod Philty » 03 lis 2008, 10:25

cykas píše:Fleky na rostlinách jsou podle mě jen fámy opsané ze starých knížek, nebo chyba pěstitele, pokud zalije a přijde chledno. Stačí zalít koncem září, pak už sucho.
Nad rostlinami mám stříšku z PE folie, boky jsou volné, nikdy mi chlad nic nepoškodil. Mám hodně větších ferokakatusů, telokaktusů,...vůbec jim to nevadí.
Každý den navíc venku je k nezaplacení.

Latispinus a robustus fleky dělají a není to fáma. To že máš zrovna odolnější kytku neznamená, že to tak není.

Artur

Příspěvekod Artur » 04 lis 2008, 22:22

Měl bych dotaz ohledně zimování. Chtěl bych zimovat na nevytápěné půdě kde by mohlo být po celou zimu průměrně 5 stupňů. Mám k dispozici jižní střešní okno ale bojím se toho, že i v zimě bývá (za oknem) krásné slunečné počasí a tím může stoupnout teplota třeba i na 15-20 stupňů. Pokud by tak bylo třeba týden nebo dva může to mít nějaký negativní vliv na tvorbu květů (málo květů během vegetace v důsledku vysoké teploty) nebo předčasný růst? Mám ještě k dispozici dvě okna východní a dvě západní...ale tam už jsou světelné podmínky horší (i když světlo asi není při zimování základní podmínkou ale chci těm svým dát prostě to nejlepší) :roll: Co by teda bylo asi nejlepší? Díky

Věra Volná

Příspěvekod Věra Volná » 05 lis 2008, 06:40

Půda se mi nezdá jako nejvhodnější zimoviště už z toho důvodu, že nevěřím, že by tam teplota nešla pod nulu. Průměrně 5 stupňů se mi zdá málo. Pokud počítáš i s teplotami okolo 20-ti stupňů, tak také předpokládáš stejný výkyv na druhou stranu, tj. -10st.C. Určitě bych to předem vyzkoušela a dala tam teploměr a sledovala teplotu na půdě v závislosti na teplotě venkovní. Jak tam například bude, když by bylo venku -20st. C (pokud se toho letos vůbec dočkáme). Teprve s těmito informacemi bych se rozhodovala, zda je tam zimovat. Každá půda je určitě jiná, ale mě by nikdy nenapadlo chtít tam zimovat kaktusy. Třeba bude mít někdo jiný názor. V tom případě se ráda poučím.

Artur

Příspěvekod Artur » 05 lis 2008, 11:11

Určitě tam budu teplotu sledovat abych pak nebyl nemile překvapenej. Půda je sice zateplená ale jaká tam bude teplota třeba při -20 si zatím neumím představit. Mohl bych je ještě dát do dílny kde můžu teplotu regulovat jenže jsou tam uskladněný brambory a někde jsem četl že to není vhodný kvůli plísni. Každopádně děkuju za odpověď...budu na půdě sledovat teplotu

Philty

Příspěvekod Philty » 05 lis 2008, 13:08

Doporučuju elektrický kamínka + spínač s termostatem a poklesy se daj zregulovat. Do sklepa s bramborama určitě ne, pač vlhkost+bramborová plíseň=hrob pro kaktusy. Spíš bych se tam bál toho, aby tam nebyly na jaře až bude hezky teploty moc vysoký a citlivější kytky aby se nehodily do růstu. Ale myslim si že by to v zásadě fungovat mělo.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“