Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Baruna

Příspěvekod Baruna » 05 lis 2008, 16:09

Ja zimuju na pude jiz nekolik let, zateplena puda, pouze desitkou vatou a etavira s termostatem. Myslim, ze kaktusy zimuji uplne v pohode a nekde jsem cetl, ze par dni kdy na nekolik hodin stoupne teplota v zime kaktusum dokonce prospeje. Jen jednou jsem mel trosku smulu, zavada na el.instalaci zrovna v dobe nejvetsich mrazu, tenkrat toho prislo pryc hodne, ale to byla vec, ktera se proste muze stat. Ovsem neni puda, jako puda, ja mam dost spatne izolovane stropy a tak na pudu jde teplo z obytnych mistnosti, etavira zapinala jen v nejvetsich mrazech. Aby si pak nemel doplatek jako blazen. Jeste nutno dodat, ze takto temperuju jen opravdu malou cast pudy, ktera je oddelena a izolovana od zbytku pudy.
Puda sice asu nei uplne ideal, uz kvuli vynaseni beden s kytkama nahoru, ale kdyz clovek nema nic jineho ...
S tim jarem ma Philty pravdu, chce to hlidat a pak jak se zacnou probouzet, hned ven i s etavirou a termostatem (pokud teda mas sklenicek)

Artur

Příspěvekod Artur » 05 lis 2008, 20:27

Elektrická kamínka nejsou špatný nápad (pro mě však nereálný). Rodina by to asi finančně nerozdejchala :). To je poměrně dost finančně náročný a to si nemůžu dovolit. Navíc je půda ve fázi stavby...to znamená obvodové zdi jednotlivých pokojíků a toť vše...náklady na vytápění obrovské. Dalo by se to nějak řešit ale zkusím vymyslet i náhradní řešení. Ale díky za radu. Budu sledovat teplotu a uvidíme...pokud by hodně klesala (až přijdou mrazy) tak zakročím :twisted: a něco snad vymyslim. Budu zimovat teprve podruhé (to první bylo již ve zmiňované dílně společně s bramborama což už bych si netroufnul) tak proto tyhle přihlouplé otázky :oops:

karel
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 05 lis 2008, 21:30

Pokud máš kaktusy v několika málo bedýnkách, tak bych se půdy nebál. Při předpovědi -10 a více, lze na pár dnů přenést do tepla. Jinak samozřejmě nejlepší je odstěhovat se na zimu i s kaktusy do Kalifornie, na druhém místě pak vytápěný skleník - ale takto zimuje jen opravdu malé procento kaktusářů. Většina kaktusů v době vegetačního klitu v pohodě toleruje nedostatek světla, jediné co většinou neodpustí je zálivka a trvalá teplota nad 10 stupňů, nebo řekněme 15.
Karel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 14 lis 2008, 17:42

Tak se nám blíží státní svátek, 17. listopad. V tuto dobu jsem vždy sbírku uklízel z "volné kultury" do kotelny.
Letos se zdá, že bude ještě dlouho teplo, zkusím to prodloužit na konec listopadu. Člověk si má dávat stále vyšší cíle a rostlinám to zjevně nevadí. :mrgreen:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 18 lis 2008, 11:08

Tak ten Cykasův 17. listopad, to teda byla LETOS trefa !
Já to schoval sice už 15.-to jsme měli v noci pod -1 st. C, ale dneska ráno -5st. C.
Poslední svoji noc venku vypadá, že přežily, ale když jsem je v sobotu ráno viděl, tak se mi chtělo plakat.Mluvím o 1-3 roky starých semenáčcích.
17 nádob v průměru po 200 rostlinkách.

:roll: Takže Cykas, je to vo držku s tím 17. listopadem! :roll:
Věčný začátečník Zdenda

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 18 lis 2008, 14:32

I letos jsem uklízel 17. listopadu, ale ještě jednou opakuju, pro kaktusy (kromě Melocactus, Discocactus, ...) je -5°C v pohodě. Když jsou na sucho, zvládnou to.

Zvládnou to i Aloe a Agave.
Naposledy upravil(a) cykas dne 19 lis 2008, 21:12, celkem upraveno 2 x.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 18 lis 2008, 17:30

kaktusy zvládnou hodně, ale nemusí to pro ně být "dobré"...saguaro v přírodě zvládne krátkodobě až -9 st.C (minimální teplota naměřená ve Phoenixu/Arizona) za předpokladu, že jde o velkou rostlinu co to však udělá s mladými je myslím si zcela jasné, většinu let se tam však zimní teplota pohybuje mezi +20 st.C/den a okolo +10 st.C/noc...saguaro je typický příklad kaktusu z okrajové zóny, který roste pouze po hranici mrazu a dál ne...kaktusových rodů a ještě více druhů, které mrazy zcela nemusí je však mnohem víc než jsou jmenované (sub)tropické ryze v teple se lépe cítící druhy... 8)

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 20 lis 2008, 09:15

Aloe zvládnou do -5 jen některý, předvčerejšek bez újmy přežili aloe aristata a aloe broomii. Aloe maculata pomrzla, a to bylo 2m nad zemí jen -2°C. Vloni podobný teploty vydržela bez problému, teď asi přišel mráz příliš rychle a nestačila se otužit. Pravda, zasušená nebyla, jenže to zas osychají listy.
Sukulent Carboprotus edulis též bez újmy, přestože byl ráno zmrzlý na kost s konzistencí kusu ledu. Po roztátí úplně v pořádku, tak šel radši ze skalky do květináče.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 20 lis 2008, 16:15

to co bylo do teď šlo ještě klasifikovat jako krátkodobé noční většinou relativně nízké mrazy - moji sbírku tomuto ale nevystavuju, radši zimuju dřív, pouze některé druhy, většinou však semenáče kvůli zjištění hranice mrazuodolnosti (ve skleníku jsem naměřil v 1 m -3,4 st.C, přitom na zemi ve volném záhoně bylo pouhých -1,4 st.C, z čehož plyne, že zem byla ještě teplá - testované vzorky, které tam mám na mráz jako O.ficus-indica (uváděná tolerance do -10 st.C) tak i N.ottonis (uváděná tolerance do -3,8 st.C) toto zvládly v pohodě), od soboty však mají přijít k vyšším nočním i nižší denní trvalejší mrazy a situace se stane opravdu zatěžkávací...pokud jde o venek, tam je tak šílená vlhkost vzduchu - že pokud jsou nějaké pouštní druhy rostlin venku, nemusí být z předešlých relativně teplých dnů ještě připravené, takže pokud uhodí opravdu naráz vysoké mrazy, nebude to pro ně jednoduchá zkouška (venku letos netestuju nic, i zimovzdorné a mrazuvzdorné opuncie mám letos v suchu v nevytápěném skleníku)...

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 20 lis 2008, 17:27

Já testuju venku pod přístřeškem, zatím kaktusy nejeví známky příjmu vody z mlhy. Seschnutí je však menší než jsem čekal. V uzavřeném prostoru to vysychá tak 2x rychleji.
Zimovzdorné jsou částečně na dešti, ale uhnívání kořenů přemokřením na stanovišti nehrozí. Podle mých informací na JZ USA jsou podobný zimy jako v evropě, často 100 % vlhkost vzduchu s malými srážkami, tak to chráním jen před přílišným přemokřením.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 20 lis 2008, 20:14

JZ pouštní oblasti USA mají naprosto odlišné srážkové klima než je v zimě, ale i v létě u nás, většina opuncií zimovzdorných, které se u nás pěstují pochází ze středozápadních a severních oblastí, kde je klima buď podobné anebo ještě mnohem extrémnější, proto u nás přežívají pěstované ve venkovní kultuře.

Obr.01: Porovnání minimálních srážek na JZ USA, vůči vlhčím horským a severnějším lokalitám v USA a vůči průměru v ČR.

Obrázek

Obr.01b: Informace o relativní vlhkosti vzduchu z 20-11-2008.

Obrázek

Obr.02: Většina u nás pěstovaných zimovzdorných opuncií pochází ze středozápadu a severu USA (či jihu Kanady) - O.erinacea zde shrnuta pod O.polyacantha, O.phaeacantha patří k jihozápadním, avšak právě proto si pro pěstování u nás vybíráme její nejsevernější populace.

Obrázek

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 21 lis 2008, 16:28

http://www.cana.cz/view.php?cisloclanku=2006060501
Tady se píše, že zimní srážky v severní arizoně mají mírný zato však dlouhodobý průběh.
"Zimní srážky mají charakter trvalé oblačnosti přicházející z chladného zimního Pacifického oceánu."

Rozhodující je také nadmořská výška, O. phaecantha roste ve vysokých nadmořských polohách.
Každopádně JZ USA je oblast, odkud na sever se začínají mít vliv zimní srážky. Podobně jako je tomu v středním Chile dále na jih nebo v jižní Evropě (př. severní Africe) směrem na sever. Všechny tyto oblasti mají od západu oceán a převládající západní větry, které v zimě přinášejí srážky odlišného charakteru než jsou ty letní. Tím se liší od ostatních suchých oblastí, které zimní srážky postrádají.
Jistě že nelze srovnávat klima arizony se střední evropou, ale vysokohorské oblasti, proč ne? Stejně jako se u nás daří některým dřevinám z vysokohorských oblasí jižní Evropy nebo i Maroka, tak naše vlhký zimy vyhovují řadě kaktusů z JZ i středozápadu USA.
Ty mapy jsou zajímavý, nevěděl jsem, že o. fragilis zasahuje tak daleko na sever.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 21 lis 2008, 21:07

ano v tom článku českém je to napsáno dobře, je jasné , že Arizona je příliš velká na to, aby celá spadala do jednoho klimatického pásma, severní část je pak více ovlivněna Skalistými horami a nadmořské výšky mimo jiné jsou určitě nezanedbatelné, na toto však i mnoho kaktusů reaguje vytvářením různých variet či místních forem či prostě některé rostou jen v nižších nadmořských výškách jiné pronikají výše apod., typickým příkladem může být třeba Escobaria vivipara, která roste od Kanady až po jihozápad USA, přitom Escobaria vivipara var.vivipara roste jak v Kanadě tak i třeba v Texasu či Arizoně, resp. zasahuje až do Mexika (je jasné, že severní a jižní oblasti jsou přitom klimaticky velmi odlišné), taktéž O.phaeacantha není vysloveně horský druh, neboť se vyskytuje v USA od 200 do 2100 m n.m, preferuje pouštní, hustě křovinaté (chaparral) oblasti na písčitých až skalních půdách s tím, že šplhá z rovin do roviny obklopujících hor; k množství srážek v článku je uvedeno pro sev.Arizonu max.25 cm/rok pro srovnání v Česku (měřeno 1961-2005) to je: max. 82,3 cm (1966) min.49,5 cm (2003). Pokud jde o výskyt O.fragilis je to známý nejsevernější výskyt kaktusu vůbec v údolí řeky Peace River, kde jsou uváděny minimální teploty prý až -50 st.C = já jsem však našel minima pro Fort St.John pouze -33,3 st.C (1955, nejchl. z rozsahu 1942-2007), (předpověď na neděli 23-11-2008: ráno -10 přes den -5 st.C, vlhkost 85-77%).

Obr.01: Přesné stanoviště s uvedením hodnot GPS pro nejsevernější výskyt kaktusu O.fragilis v Kanadě.

Obrázek

Obr.02: Detail oblasti (fotografie nejsevernější oblasti Bear Flat zde...(po kliknutí se zvětší)).
Tato opuncie s malými články se může vegetativně rozšiřovat mnohem snadněji než mnohé jiné (samozřejmě člověk
asi nebude tím ideálním přenašečem, ale lesní zvěř jim může být mnohem častěji): obr01, obr02, obr03.

Obrázek

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 24 lis 2008, 18:21

O víkendu jsem venku ještě objevil zapomenutý echinopsisy mammilosa, obrepanda a eyriesii. Vypadaly zatím spokojeně ale radši jsem je sklidil. Naopak Gymn. gibbosum a horridispinum šli namísto nich ven, neboť nebylo místo. Ty snad vydrží.

Martin
 poděkoval: 265 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Teplé zimování

Příspěvekod Martin » 22 úno 2009, 13:42

Na stránkách KK Čelákovice jsem narazil na článek, který připou?tí správné zimování kaktusů při pokojové teplotě, pouze bez zálivky. Cituji: "Někteří pěstitelé přemís?ují kaktusy na zimu na chladněj?í stanovi?tě.Není to nutné,je to sna??í způsob jak zimu přečkat,ale potom pozor na první jarní sluníčko...Přemístění kaktusů do tmy do sklepa nebo vyjmutí z květináčů a zabalení do krabic pod postel je to nejkrajněj?í ře?ení. Nemů?eme-li dopřát kaktusům ni??í teplotu (kolem 15°C) je lep?í je nechat v teplém bytě na světle. Př.Jelínek z Liberce dělal u? před 20 léty pokusy a nechával rostliny přímo nad radiátory u okna a ačkoliv ztratily do jara mnoho na objemu, pře?ívaly bez problémů. Pozor na rostliny přenesené z venčí do tepla. V době zvý?ení teploty musí být zem v květináčích ji? suchá- jinak zvý?ení teploty pova?ují rostliny za jaro a o?klivé deformace, nedu?ivé ?pičičky a v?echny dal?í nectnosti jsou tu jak z učebnice. " Celá stránka je zde:http://www.zahradycz.cz/kkweb/pestovani.html
Docela by mě zajímalo, jaký na to máte názor a případně, jestli máte s teplým zimováním zku?enosti a s jakým výsledkem. Já sám zimuji v?dy v chladu. Dle mého názoru tak snad nelze s úspěchem zimovat v?echny druhy kaktů, hlavně s ohledem na kvetení v následující sezoně.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“