Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Re: Zimování kaktusů

Příspěvekod Zdenda » 07 pro 2014, 22:06

Ten odvlhčovač je výborná věc. Zkouším z něj tu kapalinu do aparátu na choulostivé výsevy. Zatím to vypadá, že už nebudu muset kupovat destilku.
Takže dobrý !
Jen mě trošku mrzí, že už nebudu kupovat destilku, protože ty pětkové kanystry jsem začal právě využívat tak, že po odstřihnutí dna asi 5cm vysokého jej lze použít jako misky pro přepikýrování výsevů.
Tato výška se velice těžko shání.
Je pravda, že existují misky s názvem CURVER, ale ty jsou neskutečně drahé.
Mám ale odzkoušeno, že tato hloubka substrátu těm malým semenáčkům neskutečně vyhovuje.
Naposledy upravil(a) Zdenda dne 08 pro 2014, 15:11, celkem upraveno 1 x.
Věčný začátečník Zdenda

Martin
 poděkoval: 265 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 07 pro 2014, 22:43

Potvrzuji vhodnost vody z odvlhčovače na mlžení orchidejí, hlavně pro r. Lepanthes a podobné, které jinak trpí na ucpávání průduchů. Jinak pro kaktusy se mi osvědčila vlhkost na zimovišti 20 - 40%.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 08 pro 2014, 08:58

Ve skleníku u kamaráda, kde taky pěstuji kaktusy, jsme před rokama měli hodně dost vlhko. To když se skleník zateplil a omezilo se tím "neplánované" větrání. Janko dovezl "vysoušeč" a začala výroba kvalitní vody na výsevy a zalévání. Je to dobrá věc, pokud nestihneme dát spát kaktusy na sucho. Tento skleník se stavěl tak klasicky ... samej beton dole.

Ve velkém novém skleníku (ten se stavěl už s plánem využít teplo zemské) se letos natáhla vnitřkem trojvrstvá bublinka. To udělalo své ... okamžitě nastoupila srážlivost vody a tak se to muselo odvětrávat. Pravda ... tam se ještě dost pozdě pořádně zalilo, neboť se nebude klasicky zimovat. Ale bude se nezimovat. Chce to neustrálou osobní přítomnost u skleníku a je to makačka, ale už se to v menším prublo loni a dobrý. To znamená ráno "sklopit" bublinku ať steče všechno dolu, potom ji nechat obschnout a popřípadě se odsune bokem a nechat přirozené světlo a sluníčko svítit na kaktusy (ta bublinka je přesně dělaná na zateplování skleníku). Následuje odpolední zatáhnutí bublinky a tím se zvedne na noc teplo a termostat nad ránem hlídá 5°C a popřípadě jeden přímotom přitopí. Po snídani se jde sklopit bublinku ..... Když je předpoklad většího mrznutí, a už se nesráží voda, bublinka se nechává natáhnutá stále. Ano, výhodou dané lokality je to, že má teplou půdu, i když je -20°C tak potok (Teplička) v sousedství nezamrzá :) :) a teče do takového "rybníka", kde mají labuťky zimoviště. I v zimě se z něj paří. A tak nezámrzná hloubka vedle skleníku je někde kolem několika málo cm. Prostě paráda.

Zěťák zimuje kaktusy ve sklepě, kde je poměrně dost vlhko. Zase se tam daří držet krásně jablka a zelenina. Pustil jim tam ten odvlhčovač a to zase nedělalo dobře jablkům. A tak malá úprava .... rozdělení sklepení příčkou ze sádroše a dodělání jednoho okna a výsledek ... u kaktusů pokles vlhkosti i bez vysoušeče, neboť nemají co odpařovat jako zelenina a tak se vyhovělo všemu. Já doma na Liptově snižuji vlhkost elektromechanicky ... mechanicky rozhodím po podlaze pytel zeolitu, který v troubě vysouším. Ale to je zimovací plac pod schodama s přepravkama o rozloze malé (2x3m). Ale také to jde.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 575 krát
Obdržel poděkování: 433 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 11 pro 2014, 22:30

ja mám zazimované, síce len niekoľko dní, ale spravil som nejaké fotky.
Sú to rastliny, ktoré znesú aj nejaký mráz, keď sú v suchu, čo sú.
taktiež sú aj dosť zosušené, ako som potreboval.
teplota tam bude takmer ako vonku, len rozdiel bude v tom, že v suchu.
Samozrejme tie, čo potrebujú teplejšie, tie sú v pivnici.
Ešte mi prepáčte kvalitu fotografií, je to mobilom a to už bolo 17 h.
Přílohy
IMG_20141211_124050.jpg
IMG_20141211_124100.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 109 krát
Obdržel poděkování: 161 krát

Příspěvekod jezour » 22 pro 2014, 22:46

Ještě se vrátím k zimování rostlin. Bohužel jsem od listopadu neměl příliš času nazbyt, abych se připojil do tématu. No, sice s mírným zpožděním, ale připojuji se nyní.

Kaktusy jsem letos zimoval 17. listopadu. Když čtete to datum, jistě vzpomenete na kolegu cykase (který možná letos zimoval později). Kaktusy jsem zimoval hned v tomto termínu z několika důvodů. První z nich byl časový. Byl to termín, kdy jsem nebyl někde na závodech se svěřenci. A i počasí v Plzni nebylo nějaké zlé. Dalším důvodem byla předpověď počasí. Teploty se měly pomalu klesnout dolů, přes den nemělo být více než 10°C. Mít skleník, ještě by to šlo. Ale v ne zcela utěsněném pařeništi to už pro kaktusy není to pravé ořechové. Nejhorší je totiž vlhkost. Ověřil jsem si, že je pro kytky lepší stěhování v takovémto termínu - jestliže se blíží delší období dnů, při kterých nevystoupí teploty tak vysoko. Kytky se potom v pařeništi zbytečně netrápí. Také je během takových dnů nebezpečí plísní a následných hnilob.

Teplomilné sukulenty šly dovnitř na konci října. Ještě se slunily pár odpolední, když se roztrhala inverzní poklička.

Netřesky jsem už taky zcela připravil na zimu. To bylo o týden později než kaktusy. Některé jsem přesunul do pařeniště (ty co vydrží holomrazy - pod pařeništěm proudí vzduch a dokáže to zespoda hezky ochladit). S netřeskovým záhonem nebylo nutné dělat nic. No a kytky v mísách rozmístěné po zahradě a některé kytky v květináčích z pařeniště šly do skleníku. Zde jsem pěstební nádoby mírně ponořil do hlíny. Mám osvědčené, že takové zimování se kytkám líbí. Sice je zde o něco tepleji, nicméně není zde vlhkost typu sníh, ledovka, deště. No a taky kytky v miskách (pokud to není kdovíjak veliká miska) mohou na volném prostranství vymrznout.
-- Administrátor --

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 pro 2014, 09:39

No...už snad všichni ví, jak já zimuji...
Letos jsem sklízel před odletem do Argentiny začátkem listopadu...a to podobně jako vloni. Je jasné, že sklízím jen ty kytky (a mám je taky), co by ten mráz řekněme pod -5°C nemusely vydržet...ovšem letos je to zatím velmi podobné loňskému listopadu a prosinci - tedy teplo kolem max. +10°C a ve skleníku při slunečných dnech je stále velmi teplo, že se otevírají větrací okna a jedno mám vlastně stále pootevřené. Vevnitř (6x2,5m) mám stále puštěné dva otáčecí se ventilátory, takže pohyb vzduchu jistý je..., což považuji za velmi důležité, jak pro rozptyl teplot přes 25°C, tak i ke snížení parciální vlhkosti kolem rostlin. V přírodě snad nikdy nepřestane foukat a i poslední zkušenost z listopadu je, že snad jen nad ránem, kdy se vyrovnají teploty na 1-2 hodiny je bezvětří, padne rosa..., ale po východu slunce zase začne foukat! V listopadu je v Argentině ještě jaro, ale ve vyšších polohách klidně mrzne... Přesto kytky kvetou - oreocereusy, lobívky, gymna, noťáky...a samozřejmě i austrokaktusy či denmozy a soehrensie...
Myslím si, že zdaleka není u nás problémem poměrný chlad, ale spíše absence slunce a vysoká vzdušná vlhkost! Zejména ta vysoká vlhkost může zapříčiňovat plíseň na trnech či areolách - vzduch stojí a je velká (i 95%) vlhkost. Je tedy nutné, aby alespoň foukalo... V přírodě najdeme často kolem rostlin i ve vysokých polohách lišejníky...což by znamenalo, že je tam po část roku značně vlhko, přesto jsou kytky bez problémů s plísněmi...jistě, na bezlesých pláních je rostlinný pokryv třeba jen pár procent plochy a substrát je přirozeně hygroskopický...ovšem jak napadne sníh, který je běžný v polohách nad 2500m v severní Argentině, je i tam vyšší vzdušná vlhkost...ovšem díky sluneční radiaci přes den (svítí skoro každý den), je vysoká vzdušná vlhkost omezena jen na ty ca. 2 hodiny brzy ráno...skoro každý den jsme měli na stanu či autu led...ale přes den bylo zase 20-25°C...
Tedy - přikládám foukání ventilátorů ve skleníku značný význam!

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 23 pro 2014, 20:12

Souhlasím Jirko, mám stále ještě mírný průvan, vysouší v netopitelném skleníku vzduch. Dokud nebude hodně mrznout, je jim tam líp, než v uzavřeném stísněném prostoru. Myslím, že i to kolísání teplot, když vyleze sluníčko a ohřeje skleník, jim pomáhá a vyhovuje víc, než termostatem držená teplota +5 až +7°C.
K Pepovi - mým netřeskům (běžné druhy, žádná rarita) nejvíc vyhovuje, když je nechám ve skalce na pokoji. Občas je vytrhat, když přerostou kaktusy, občas je ochránit, když přes ně přeleze mateřídouška či sedum ... A hlavně - ochránit je před krtky ...
Pavel

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 23 pro 2014, 22:46

U netřesků řeším vždy co s miskami a květináči. O kytky na skalce, nebo na záhonu strach nemám. Ty se krásně poradí samy, můj zásah by přinesl spíš škodu než užitek. S miskami je to trochu problém - pokud mrzne a fouká, pak hrozí promrznutí nejen květináče, ale i kytek. To je i pro netřesky docela vražedná kombinace. To je důvod, proč ty misky s netřesky sklízím. Jednu zimu jsem to nechal venku a ztráty byly sakra vysoké.
-- Administrátor --

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 24 pro 2014, 09:14

Mám v květináčích více zimovzdorných rostlin pro letní dekoraci balkonu a terasy. A osvědčilo se mi dát je na dvorek do polostínu v závětří těsně k sobě na zem a pak na ně házet sníh. Zatím ztráty nebyly. Ale ve sklepě s teplotami těsně nad nulou se těmto rostlinám nelíbilo, hynuly ...
Pavel

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 24 pro 2014, 16:04

Pavle, závětří je pro tyhle kytky bezproblémové. Bohužel závětří na zahradě nemám. Další bohužel je to, že se nedokážu na zahradu dostat každý den, musím spoléhat, že si kytky poradí samy. Tak aspoň využívám přes zimu prázdný skleník na zeleninu. :mrgreen:
-- Administrátor --

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 24 pro 2014, 16:20

Pepo, já si myslel, že závětří mám, ale už ho několik dnů nemůžu najít ... h:h
Pavel

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 17 led 2015, 21:50

Dnes jsem zkontroloval kaktusy na zimovišti. Zimuji také jinde, než bydlím, kaktusy vidím čas od času. Zatím probíhá zimování bez problémů. Žádné ztráty, rostliny jsou v klidu. I přes vyšší teplotu (13°C) - jde o starší cihlový dům se silnými zdmi - jsou kytky v klidu. I Lobivie, Rebutie a další. Jen mně vadí, že obyvatelé objektu sklepy málo větrají - je zde cítit zatuchlý vzduch i vlhkost. S tím ale nic nezmůžu. Hlavní je, že kytky jsou v pořádku. Doufám, že trochu přimrzne, aby se i zde snížila teplota.
-- Administrátor --

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 18 led 2015, 10:06

Taky kontroluji zimoviště, vše bez problémů, tedy alespoň co jsem prošel a kam vidím, žádné ztráty. Někde vzadu nebo dole v některé přepravce občas po zimě nějaký ten kus odejde, ale to objevím až při vynášení na jaře. No právě, na jaře? :?: Jde o to, zdali vůbec ještě nějaké jaro je, nebo přesněji jestli je vůbec nějaká zima. Zatím tedy co pozoruji a mám naměřeno tady u nás, tak jsem nemusel žádné kytky vůbec uklízet. S výjimkou sukulentíků pochopitelně. Teploty venku stále silně nad nulou, lehký mrazík byl u nás asi 2x do -5°C a to přečká v pohodě i veškeré Mexiko když se to přes den zase ohřeje. Každopádně mám velké starosti, abych na zimovišti dosáhl těch 8 až 10°C a nebylo to víc. Uvidíme, co přinese únor, nicméně za ýdnů jdou kytky ven.

To samé bylo i vloni, zima byla u nás tak asi týden. Za chvíli bude u nás těch zimovzdorných kaktusů několikanásobně více když to takto půjde dál. Ono to je jasně vidět i na spotřebě energie. Teď mi přišlo vyúčtování elektřiny a plynu za loňský rok, za barák a za skleník a samé přeplatky. Za eletriku dokonce tak, že mám až do září 2015 platební prázdniny!!! Neskutečné. (Mezi námi taky pěkná hajzlovina :evil: )

Místo topných systémů budeme za chvíli řešit na zimovištích klimatizace a chladící agregáty :?
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 18 led 2015, 10:42

Ale to je snad dobře - ne? Vždy jsem chtěl bydlet v subtropech a při nadmořské výšce cca 400 m n.m. to vidím spíše optimisticky ... Zimoviště je v garáži ze sklářských pecních cihel, funguje v zimě jako lednice. Proto jsem zimoval až skoro na silvestra. Teď mírně přitápím na +5 až +6°C (jinak by tam bylo trvale 0 až +3) a pokud to půjde, začátkem března zase do skleníku. 2 měsíce zimy mi přijdou přijatelné ... :D
Pavel

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 31 led 2015, 08:33

Tak nám pomalu přichází jaro. Protože nám i nakydalololo nezapomínejme na zimované kytky ve skleníku a pod nějakým tím krytem a lopatou jim pořádně maložit té sněhové nadílky. Těm zmrzlíkům to prospěje a zabezpečíme si i vláhu na příchod sluníčka.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“