Zimování kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 22 úno 2009, 15:52

Taky si myslim, ?e tímhle způsobem se v?echno zimovat nedá, Lobivie mi někdy rostly i při těch 15 a světlo z okna to nezachrání taky, měl jsem na okně loni semenáčky Lobivií a Mediolobivií jen chvíli a i přes sluníčko atd. začaly dělat nechutný sloupky, na?těstí se to pak venku srovnalo. Doma takhle mám Pilosocerus, Austrocephalocereus a nějakej ten sukulent a to jde.

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 23 úno 2009, 11:46

Ahoj, letos jsem musel zimovat tepleji (prostorové důvody) některé semenáčky Copiapoa, Neoporteria ... cca při 18 St.C. Dělá to s některými divy a vícekrát to asi nedopustím - u těchto rodů. Např. Copiapoa hypogaea - z čeho rostou nechápu asi jim bohatě stačí vzdu?ná vlhkost, Eriosyce villosa se naproti tomu ani nehne. Tak?e teplej?í zimování klidně ano, jen?e jak u čeho - silně pochybuji, ?e takto teple zimované např. Sulcorebutie by kvetly - mám 2 druhy (Sulcorebutia raushii a Sulcorebutia gerosenilis), jsou na vl. kořenech, zimované cca při 5 St.C, tepleji si netroufám je zimovat - na to kvetou velmi hezky.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 23 úno 2009, 13:03

E.villosa mohu taky potvrdit, ?e ani v teple nepřirůstá, kopky ano, je to prosté, prostě jejich "mladý" metabolismus maká i při ni??ích teplotách (zajimavé, ?e star?í rostliny mi to nedělají), z čeho je pak prosté, ze zásob...výsledkem je při teplém zimování nechtěný růst, zásob toti? mají asi dost, ale potřebného světla ne, jediný lék tedy je tro?ku víc při zimování ochladit a tím metabolismus růstový zastavit (při +15 je?tě mohou růst, pod +10 u? asi ne)..jinak já pou?ívám pro některé druhy i teplé zimovi?tě (Melocactus, Pilosocereus, Espostoopsis, Ubelmannia, Cipocereus, Arrojadoa, Discocactus, teplé Opuncie a Matucany, letos i na zkou?ku Frailea pumila - překvapivě dobrý výsledek a dal?í....podle mne není kaktus jako kaktus a není teplé zimovi?tě jako zimovi?tě...to mé má parametry +13 ráno / + 22 večer, plné světlo přírodní, a vyhovuje mi dobře (?koda, ?e je prostorově omezené), začal jsem tu zimovat i "nevytahující" bě?né semenáče ve věku < 1 rok (Feraky, Echinopsi, Mammillarie,...) a taky dobré....to co není dobré je ten radiátor (já ho na zimovi?ti pod oknem s těmito nemám), radiátor prostě doká?e mnoho rostlin vysu?it, neříkám, ?e to nepře?ijí, to mnohé i ano, ale nepova?uji to za něco co by jim mělo prospívat... :arrow:

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 23 úno 2009, 14:26

Ahoj, je zajímavé, ?e takto teple mám zimované je?tě loňské C. columna-alba, E. megacarpa a předloňské N. gerocephala a pouze 1 gerocephala se nepatrně za?pičatěla, co? se později srovná, ostatní se ani nehly. Pak je?tě mám takto zimované Pyrrhocactus hankeanus a Pyrrhocactus kunzei - ty jsou star?í a těm to také nevadí. Tak?e nejhrozněj?í je to u té C. hypogaea.
Naposledy upravil(a) Standa dne 23 úno 2009, 14:55, celkem upraveno 2 x.

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 24 úno 2009, 11:05

Letos jsem měl při pokojové teplotě Copiapoa hypogea, Echinopsisy - mammillosa, eyriesii, subdenudata, Neoporteria gerocephala, Thelocactus rinconensis. Ani náznak růstu. Na podzim venku C. hypogea rostla i bez vody asi díky vyšší vzdušné vlhkosti. Po přemístění do bytu růst přestala. Před dvěma týdny jsem je kvůli místu dal do sklepa, takže co se týče kvetení nebudou objektivní závěry. Teplo a sucho zřejmě rostliny pova?ují za letní období se stagnací růstu.
Lobívie bych v bytě nezkoušel, ty porostou i za sucha.

Ty v bytě přes zimu umístěné kaktusy tam šli až někdy koncem října kdy byla zem suchá, takže to odpovídá článku.

Ondra

Jak zimovat v teple a zároveň aby kaktus kvetl

Příspěvekod Ondra » 19 bře 2009, 22:56

Já zimuju jen v teple. Většinou mi nic neroste, mam je na okně a je tam tak těch 17 stupňú. Jen nevim, jak to zařídit, aby mi kvetly. Nevím, jestli by nějak nešlo zimovat v garáži, kde je ale v zimě teplota o 3 stupně větší než venku. Nevíte někdo nějakou radu, jak zimovat, aby kaktus kvetl a přitom když nemam možnost žádného sklepa nebo něco takového?

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 20 bře 2009, 14:09

To je dost problém. Řešení vidím dvě: pěstovat teplomilné melokaktusy, diskokaktusy, pilosocereusy a mít je na okně, nebo zimo a mrazuvzdorné kytky a mít je v té garáži.

boseone

Příspěvekod boseone » 20 bře 2009, 14:28

Např. některé Turbinicarpusy kvetou i po teplém zimování.... http://www.divnykytky.wz.cz/webove_stra ... lonsoi.htm

boseone

Příspěvekod boseone » 20 bře 2009, 14:32

Jinak se přes zimu dají kaktusy v bytě "ochladit" např. nějakou průhlednou folií , která se přilepí ke sklu okna a přehodí se přes kaktusy- čímž vznikne jakoby kapsa, a okno chladí vzduch u kaktusů....

Baruna

Příspěvekod Baruna » 21 bře 2009, 01:02

Neco takoveho o cem pise boseone jsem popisoval na nasich strankach :wink: http://www.kaktpb.estranky.cz/clanky/o- ... usy-v-zime

trebla
Obdržel poděkování: 6 krát

Zimovanie kaktusov

Příspěvekod trebla » 01 dub 2009, 16:15

Problémy so zimovaním má každý z nás. Pri návšteve burzy, alebo nejakej zbierky v mysli prechádzame možnosti skladovania, či si tú ktorú rastlinku môžeme ešte kvôli miestu dovoliť.
Túto zimu som odskúšal na odporučenie jedného známeho KOMPAKTOR rastlín.

Obrázek

Rastliny sú kompaktnejšie, nezaberú toľko miesta. Vhodnejšie druhy sú na túto úpravu sú rôzne druhy agáve, aloe, kalanchoe, cereusy. Menej vhodné sú malé druhy sulkorebúcií a ostatné guľové druhy kaktusov.
Pri tejto technológii zimného skladovania rastlín získame naviac neopakovateľné puzzle. Ak obdarujeme rodinných príslušníkov, pomôžu nám v skladaní. Vhodnejšie je ale jednotlivé rastliny si odložiť zvlášť, aby sme mohli na jar (v súčasnom období) rastlinky znova rýchlejšie poskladať.

No treba otvorene priznať, že to spätné skladanie je slabým miestom tohto systému, ale na druhej strane tá obrovská úspora miesta pri zimovaní je k nezaplateniu.
Navyše sa pri skladaní sa získa neopakovateľný vzťah ku každej jednotlivej rastlinke, môžem povedať, že teraz poznám každý milimeter jej rastlinného tela.

cactus22

Příspěvekod cactus22 » 02 dub 2009, 11:56

Ake mate skusenosti so zimovanim Neoraimondii/napr Neoraimondia Roseiflora/. Mam totiz taky problem , ze kedze je tu uz cas vykladania rastlin ,po zbeznej kontrole som zistil ze minolorocne vysevy sa porucali do vecnych lovist. Predpokladal som, kedze su to peruanske rastliny, ze studene zimovanie by nemalo robit problem, ale evidentne som sa mylil.

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 02 dub 2009, 20:17

Neoraimondia, patrí rozhodne skôr k teplomilným kaktusom. Pri konštantných teplotách okolo 10 st. už môže dôjsť k úhynu. Všeobecne v Peru sú vysoké priemerné teploty aj v najchladnejších mesiacoch, výnimkou sú len veľmi vysoké horské polohy, kde rastú druhy z rodov Oroya, Lobivia, Austrocylindropuntia, Cumulopuntia, aj tieto sú však citlivé na dlhšie trvajúce mrazy pod -5 stupňov, napr. A. floccosa pri -6 stupňov mi zmrzla a "odišla"...

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 26 lis 2009, 17:12

Moje overené teploty pre väčšinu kaktusov a iných sukulentov, okrem tropických (Melocactus, Pachypodium atď..)- teplota noc a zvyšok dňa 5-7 deň 13 - po dve hodiny, ak svieti slnko tak aj do 30 stupňov Celzia. Môj názor nechať počas dňa prehriať skleník, výborne robí výkyv deň noc.

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Příspěvekod Robert » 27 lis 2009, 09:48

Zimné slnko a prechodne aj dosť zvýšená teplota nad "normu" je podľa mňa hlavná výhoda celoročného pestovania v skleníku. Žiaľ túto možnosť v súčasnej dobe nemám, tak zatiaľ využívam teplé obdobie a rastliny mám umiestnené na presklenej nevykurovanej verande. Po poklese vonkajších teplôt však budú musieť byť presťahované do pivnice, do trvalej teploty 2-8 stupňov (čo nie je ideálne). Pokiaľ sú suché, nezaznamenal som pri takejto prechodne zvýšenej dennej teplote snahu rásť ani u vysokohorských rastlín . Odporúčaná nízka zimovacia teplota je trochu zavádzajúca, zvyčajne sa nehovorí o skutočných podmienkach v prírode, neberie sa do úvahy teplota substrátu, nepomer medzi našou extrémnou vlhkosťou a 30-40 % na nálezisku, pohyb vzduchu atď.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“