Zálivka a vše okolo zalévání a vody

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 74 x
Obdržel poděkování: 35 x

Re: Zálivka a vše okolo zalévání a vody

Příspěvek od miro » 08 led 2014, 14:18

Já vím, chile do chile :) Rosení jsme už Zdendo prubli. Postup jak jsme tu udělali je na první kuk trochu "drastický", ale výsledky úžasné. Ve skleníku jsme nechali jenom "chile a argentínu a bolívii". Potom nastalo ráno příprava na rosení. Žádna konvička a nebo foukadlo. Na auto jsme měli ten oný Kärcher. Pořádný. Vodu berme z nádrže, dešťovku pořádně odstátou a "teplou", kterou taháme čerpadlem. Když už bylo jako že teplo tak se zavřelo všechno ve skleníku a kamarád spustil přístroj a narychtoval trysku na nejjemnější rozprsk. Šlo to teda ne na kaktusy, ale nejdřív jako ne zem a potom to vzal do luftu. Udělal krásnou "camanchaca", která velmi pomalu padala a padala a padala a rosila a rosila. A když povrch rostlin oschl, tak se začalo navětrávat. No a takhle to už praktizuje kamarád několik let několikrát do roka. Já v mojich podmínkách vezmu zahradnickej rozprašovač, odstátou dešťovou vodu, napumpuju a stříkám v létě z rána chile a argentínu. Zatím mám za to, že je jim dobře. Ale nestříkám, když jdou poupata do květu a pokud to kvete. Tak že tam je pauza. No a potom na podzim, když je teplo tak už nemají zálivku ale rozprašovač funguje.

také zajímavé, teda hnus do přírody ale co už když není voda :) http://www.earch.cz/cs/architektura/chi ... wards-2008
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 39 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Zdenda » 08 led 2014, 14:37

Miro, ráno a večer je to jasný, ale já myslel rosit třeba v poledne !
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 08 led 2014, 22:30

Zdendo, nevím jestli to není chyták, ale já tak rosil. Když bylo vedro a přišly mi smutné, mlžil jsem teplou vodou. A jak se jim to líbilo ... Někde jsem totiž četl, že je to pověra, že se za slunce nedalo zalévat. Tak jsem to zkusil a ověřil jsem si to. Nemlžím jen za studeného sychravého zatažena ... Pokud jde o zálivku, řídím se radou pana Vereše - občas - několikrát za sezónu - pořádně podmáčím. Mezitím občas lehce kropím konví. A pokud není zima, tak mlžím, kdykoli můžu, třeba denně. Semenáčky a výsevy co nejvíce, zálivku se někdy bojím u nich přehánět, nemají ještě prokořeněno ...
Pavel

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 18 x
Obdržel poděkování: 202 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 08 led 2014, 23:18

Ako zalievať, keď je počasie tak akurát, to by som vedel. Najhoršie je, keď prídu tie vyše tridsať stupňové horúčavy a mne vychádza čas, že by som už už mal poliať. Poliať, či nepoliať? Samozrejme večer, nie počas pálavy. Príručky hovoria nepoliať. Ale viem o tom, že viacerí polievajú aj v horúčavách. A ktoré áno a ktoré nie? Sú rody (druhy), ktoré by zniesli a naopak aj tie, ktorým netreba. Ja sa snažím mať (a už pomaly aj mám) vzhľadovo čo najpestrejšiu zbierku, čiže mám rastliny z viacerých rodov (teraz som to počítal, vyšlo mi číslo 74, je to možné? To som ani nemyslel....). Keďže nemám rastliny doma ale ich mám u svokrovcov, tak s tým mám pomerne dosť problém, selektívne ich polievať na to nemám obyčajne čas, tak to obyčajne dopadne tak, že to buď paušálne polejem, alebo to paušálne nepolejem, podľa toho kedy odchádzam a ako je vtedy teplo.
Polejete rastliny, ak ste ich už tri-štyri týždne nepoliali a naraz prídu horúčavy? Ak áno, tak všetky? Ak nie všetky, tak ktoré?

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 09 led 2014, 09:36

Pavel Zouplna píše:Zdendo, nevím jestli to není chyták, ale já tak rosil. Když bylo vedro a přišly mi smutné, mlžil jsem teplou vodou. A jak se jim to líbilo ... Někde jsem totiž četl, že je to pověra, že se za slunce nedalo zalévat. Tak jsem to zkusil a ověřil jsem si to. Nemlžím jen za studeného sychravého zatažena ... Pokud jde o zálivku, řídím se radou pana Vereše - občas - několikrát za sezónu - pořádně podmáčím. Mezitím občas lehce kropím konví. A pokud není zima, tak mlžím, kdykoli můžu, třeba denně. Semenáčky a výsevy co nejvíce, zálivku se někdy bojím u nich přehánět, nemají ještě prokořeněno ...
Ptal jsem se na to proto, že mně se nikdy nepodaří vstát před východem slunce a tak musím rosit, když už je slunce hodně vysoko.
Samozřejmě se snažím napodobit chilskou mlhu "Guantanámu", jak píše miro a ta, jak známo, funguje dopoledne.
Takže rosím do rozpeklého materiálu.
A zdá se, že sice ne hned, ale po nějaké době chytají kopky jakýsi nádech. Samozřejmě, že nemyslím v průběhu let, což je přirozené i v našich podmínkách. myslím v průběhu jedné sezony.
Nechci se předem radovat, možná se to ukáže jako naprostá pitomost, může to být třeba vykrystalizovaný vápník z naší krasové vody, no ale proto se ptám, že ?
Věčný začátečník Zdenda

karel
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 11 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karel » 09 led 2014, 09:42

Husi píše:Ako zalievať, keď je počasie tak akurát, to by som vedel. Najhoršie je, keď prídu tie vyše tridsať stupňové horúčavy a mne vychádza čas, že by som už už mal poliať. Poliať, či nepoliať?
Na to je univerzální rada : Když nevíš, jestli polít či nikoli - nepolévej !
Já jsem takhle letos nevěděl celé léto. A nic se nestalo.
Karel

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 09 led 2014, 10:42

karel píše: Na to je univerzální rada : Když nevíš, jestli polít či nikoli - nepolévej !
Já jsem takhle letos nevěděl celé léto. A nic se nestalo.
Áno, túto zásadu poznám. Aj sa jej v podstate držím, ale som zistil, že niektorí kolegovia majú pri niektorých rastlinách prírastky podstatne väčšie ako ja (pri zachovaní prirodzeného a zdravého vzhľadu. Tak hľadám príčinu, resp. by som rád rozdelil rastliny podľa toho, ktoré vyžadujú resp. znesú aj polievanie v horúcom období leta a na druhej strane rastliny, ktoré je naozaj lepšie nepoliať a počkať až na ochladenie.

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 23 x

Příspěvek od peri » 09 led 2014, 11:57

Kdyby to bylo okolo zálivky jasné, tak by to mohl dělat každý, ne? :lol: Ale vážně- to se nedá jen tak střelit od boku, protože pro zalévání má každý naprosto jiné podmínky, počínaje stíněním-nestíněním, substrát více či méně propustný, větráním, orientací pěstebního zařízení etc.Napíšu svoje zkušenosti .Určitě se nebojím v létě zalít Astrophyta, Ferocactusy, Echinocereusy. Stoprocentně bych si to rozmyslel u těch svých pár scleráků, mastusů a všeobecně citlivých rostlin SA. Co se týče JA, tak bych si to asi ve velkých vedrech rozmýšlel a volil bych mlžení.Ale protože mám substrát stejný pro všechno, silně hrubozrnný a propustný,tak by asi ani ta nevhodná zálivka nebyla velkým problémem.Navíc zalévám tak max. pětkrát za sezonu, takže ten operační prostor pro zálivku lehce přizpůsobím.

Husi
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 09 led 2014, 12:28

Áno, podmienky sú rôzne, ja sa tým svojim prispôsobím. Ale presne toto som očakával, že niekto napíše svoje skúsenosti vo svojich podmienkach a ja sa ich pokúsim aplikovať v mojich pri zohľadnení možných rozdielov. Astrophytá som napríklad asi v lete zbytočne sušil, ferocactusy takisto.
Južnú Ameriku okrem sulkorebutií vykladám von pod holé nebo, tam so zálievkou nemám problém, jednak zálievku obstaráva počasie a potom, keď sú na čerstvom vzduchu, tak problém s privysokými teplotami nevzniká ani v najhorúcejšom lete a rastliny sú po privyknutí na exteriérové podmienky odolnejšie. Teda aspoň zatiaľ mám takú cca 4-ročnú skúsenosť. Boli aj trvalejšie dažde a lobívie, echinopsisy, mediolobívie a poslednú sezónu aj notocactusy boli úplne v pohode. Rebutie som nejak nestihol v lete presunúť na tienistejšie miesto, zostali na výpeku a aj sa upiekli. To je ale už o inom.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 599 x
Obdržel poděkování: 468 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 09 led 2014, 15:00

No ja zalievam tiež podľa toho o aké rastliny ide.
Tak hlavne juhoamerické opuncie polejem ešte na začiatku jari, to v noci sú ešte dosť chladné, okolo 0°C. Potom dostanú zálevku až keď majú puku dosť veľké alebo až v lete. Potom ich zalejem až koncom leta z hnojivom a to je všetko.
Ostatné zalievam taktiež podľa potreby asi 5 krát za sezónu. Vyhýbam sa hlavne moc teplému počasiu, ale aj väčšiemu ochladeniu. Sukulenty (Asclepiadaceae a Adeniu) polievam tak raz za 14 dní v tých najväčších horkách, musí byť tak nad 20°C. No rastliny mám pod krytom, ale polievam ich dažďovou vodou, ktorú zachytávam do sudou. Hnojivo majú 2 krát za sezónu. Minulý rok, po prvý krát Baldrianové kvapky, uvidíme čo ukážu tento rok ako reakciu na ne.
Ale napr. Maihuenie a Austrocylindropuntie polievam častejšie, oveľa častejšie. maihuenie majú vodu síce podľa počasia, ale takmer vôbec nevysychajú a niečo podobné majú Austrocylindropuntie, ale tie nechám trochu preschnúť. Keď to tak prepočítam, tak tie dostanú za sezónu takmer 30 zálievok. Maihuenie idú na zimovisko, kde síce mrzne vlhké. Keď sa oteplí ako teraz, tak aj tam dostanú zálievku.
To som zvedavý na reakcie.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Příspěvek od Alojz » 10 led 2014, 00:22

Husi píše:Ako zalievať, keď je počasie tak akurát, to by som vedel. Najhoršie je, keď prídu tie vyše tridsať stupňové horúčavy a mne vychádza čas, že by som už už mal poliať. Poliať, či nepoliať? Samozrejme večer, nie počas pálavy. Príručky hovoria nepoliať. Ale viem o tom, že viacerí polievajú aj v horúčavách. A ktoré áno a ktoré nie? Sú rody (druhy), ktoré by zniesli a naopak aj tie, ktorým netreba. Ja sa snažím mať (a už pomaly aj mám) vzhľadovo čo najpestrejšiu zbierku, čiže mám rastliny z viacerých rodov (teraz som to počítal, vyšlo mi číslo 74, je to možné? To som ani nemyslel....). Keďže nemám rastliny doma ale ich mám u svokrovcov, tak s tým mám pomerne dosť problém, selektívne ich polievať na to nemám obyčajne čas, tak to obyčajne dopadne tak, že to buď paušálne polejem, alebo to paušálne nepolejem, podľa toho kedy odchádzam a ako je vtedy teplo.
Polejete rastliny, ak ste ich už tri-štyri týždne nepoliali a naraz prídu horúčavy? Ak áno, tak všetky? Ak nie všetky, tak ktoré?
Ja mám približne rovnaké dilémy ako Husi,ale väčšinou prikázanie nepoliať nedodržiavam a nemám nejaké vážne problémy/až na to,že raz som nevhodne polial do kvetov aj s následnou hnilobou rastlín/.Nie,že by som občas nepolial aj selektívne,ale na to nie je čas,takže aj ja polievam v podstate paušálne a dosť často.Teraz nechcem zabiehať do podrobností,ale stotožnil som sa s jedným názorom,že my často dávame našim rastlinám ešte oveľa menej vody,ako majú vo svojej domovine, čiže ich "sušíme".A to sú naše rastliny navyše v obmedzenom priestore kvetináčov ,kde logicky preschnú rýchlejšie ako pri výsadbe do voľnej pôdy.Áno polievam aj v horúčavách,podľa možnosti sa ale aj vtedy snažím poliať napr.pred búrkou,alebo pri krátkom ochladení a pod.Nech sa niektorí nenahnevajú, ale 1 zálievku za rok považujem za fantasmagóriu,nie že by to väčší kaktus neprežil,ale väčších rastlín by sa od výsevu starší kaktusár ani nedožil :roll:.A nakoniec si kaktusy užijú pri zimovaní niekedy aj pol roka bez kvapky vody,tak im primerane aj k vzhľadom na rôzne okolnosti ich pestovania/uvedené v predchádzajúcich príspevkoch/tú životodárnu vodu dožičme...
s kaktusmi ma zivot bavi

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 10 led 2014, 22:28

To Zdenda: mísí se nám tu 2 diskuse. Mlhy, na které se odvoláváš, jsou pěkně vydatné, oproti těm našim. Sice jsem tam nebyl, ale viděl jsem četné dokumenty. Takže já mlžím jako ty, a to kdykoli. A jinak mám konev s jemným kropítkem a tím zalévám ala příroda - kropím plošně celou sbírku odraženou dešťovou vodou - mám ji v sudech 1000 litrů ... Ale jedině zálivka podmokem nasaje do velkých květníků - to je jen několikrát do roka, když čekám pěkné počasí ...
Pavel

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 11 led 2014, 10:30

Pavel Zouplna píše:To Zdenda: mísí se nám tu 2 diskuse. Mlhy, na které se odvoláváš, jsou pěkně vydatné, oproti těm našim. Sice jsem tam nebyl, ale viděl jsem četné dokumenty. Takže já mlžím jako ty, a to kdykoli. A jinak mám konev s jemným kropítkem a tím zalévám ala příroda - kropím plošně celou sbírku odraženou dešťovou vodou - mám ji v sudech 1000 litrů ... Ale jedině zálivka podmokem nasaje do velkých květníků - to je jen několikrát do roka, když čekám pěkné počasí ...
Kdysi jsem zaléval shora. Jaký byl ale můj údiv, když jsem se jednou rozhodl přesadit rostlinu z osmičky květníku téměř hned po zálivce a čuměl jsem jak puk, že voda pronikla asi 3cm do hloubky.
Ke kořínkům u dna se vůbec nedostala, zato krček okupovala zbytečně dlouho. Byla zasazena v klasickém míchaném substrátu - tedy ne moc propustném.
U rostlin v moc propustném - minerálním jsem zase nebyl spokojený s tím, že voda jen proteče a rostlina si nestihne vzít co potřebuje.
Takže podmok má hromadu výhod.
U výsevů, které je potřeba poprve zalít to dělám stejně. Odměřím u první zálivky kolik mi do nádoby vejde vody podle toho kdy nejnižší povrchy zmokrají a nejvyšší jsou suché a tuto dávku dávám až do vynesení výsevů do skleníku.
Je to nejlepší způsob jak se vyhnout vzniku řas.
U zálivky shora bych nebyl schopen zjistit kolik vody stačí, abych po asi 24 hodinách nemusel vodu odsávat. K tomu používám už mnoho let odsávačku na sopel malých dětí.
U letních veder jsem loni zkusil dát na rozpalující se pozinkové vany pěnový polystyren o tlouštce asi 0,5mm. Myslím, že i to, že je schopen nasát podmokovou vodu a zespodu táhnout kořínky za vlhkem, či zvlhčovat vnitřek skleníku není na závadu. Toto rozpalování podmisky z pozinku působí totiž ještě navíc k vedru a přispívá k podpaření nevhodně zalitých rostlin v parném létě.
V parném létě pak pouze rosím. Rostliny si vláhu vezmou i takto. A možná i schválně tou krasovou vodou. Ona v tom Chile ta solná jezera spolu s mlhami jsou podobná konstelace. Teda doufám...
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 11 led 2014, 11:21

Přesně jsi to vystihl. Zálivka říkám podmoku, ale u velkých rostlin je to jen občas - u malých květníčků a cereusů samozřejmě často. Semenáčky bych vyplavil, ty jen jemně mlžím nebo zalévám spodem. Zálivce konví říkám chilská mlha - neprosákne hluboko. A klasické mlžení - inu, to je prostě česká mlha. Pokud jde o rozpálený pozink, to jsem měl první rok. Pak jsem dal dospodu rošty (nejdív drátěné pletivo, pak štěrk a nakonec písek). Nepálilo se to, ale nešlo zalévat spodem. Proto mám teď na pultech kašírovanou folii. Vydrží a nepálí se kaktouskům nožičky ... :D
Pavel

pepolv
Poděkoval: 12 x
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od pepolv » 21 led 2014, 18:51

Aký je spôsob zalievania v kultivátore,rastlinkám už veselo vetrám,teplota sa drží okolo 30°C,treba nechať substrát úplne preschnúť a znova zaliať alebo má byť stále mierne vlhký čo pri tej teplote je troška problém lebo to rýchlo vyschne.
pepolv

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“