Přesazování a pěstitelské substráty

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
petrcactus

Přesazování a pěstitelské substráty

Příspěvekod petrcactus » 21 led 2008, 04:25

UPRAVENO DLE NOVÉ STRUKTURY
příteli ,to je ono , vliv ph na metabolismus a chování rostlin . To je kardinální problém a obecně nízké ph není dobré ani na mu?káty ... . Ra?eliny jsou dal?í problém a v přírodě jsou navátiny a naplaveniny spra?ovitého původu a i kdy? tam opadají listy z keřů , v?dy je to nepatrné mno?ství a nejsou tam podmínky pro tvorbu ra?eliny jako takové . Ale i sádrovce jsou v přirodě kyselej?í , ale jinak kyselej?í ne? na?e .... . Obecně je v pořádku spí?e neutrální reakce , ne? kyselej?í reakce , jinými slovy , Glandulikaktusy a Epithelanthy se vůbec necítí dobře v ra?elině , ale v kyselej?ím sádrovci se cítí o mnoho líp - zajímavé , ?e ??? Kdy? se něco těmto rodům nelíbí s ph , v?dy jsou vidět na kořenech rezavé skvrnky ...
Já mám i Gymna a dal?í věci ve spra?ích s neutrální a mírně zásadité reakce , jejich řepovité kořeny to přímo milují ...

PK

petrcactus

Jak se naučit pěstovat ....

Příspěvekod petrcactus » 22 led 2008, 03:48

Je to jednoduché , pěstitel je od toho , aby uměl pěstovat , proto?e si říká pěstitel . Ale jak pěstovat , v tom musí být ka?dý originální , měl by mít svůj rukopis .

Prolistujete stovky článků , stovky knih a vidíte , ?e ka?dý návod je originální , nemusí být v globále nějak výrazně odli?ný , ale v detailech ano . Například vět?ina mů?e pou?ívat základní ingredience pro smíchání substrátu , ale ka?dému pěstiteli mů?e vyhovotat jiný vzájemný poměr těchto ingrediencí , někomu 2 x 2 x 3 díly , jinému 1x2x5 dílů . Proto?e má ka?dý pěstitel jiné podmínky pro pěstování , jinou vodu a také jiné ruce a také jiné my?lení , znalosti a také třeba i jiné ambice , cíle a motivaci . To v?e ovlivňuje i kvalitu sbírek , nemů?e být kak?dá sbírka stejně krásná , nebo stejně zanedbaná , někdo má více času , někdo méně a tak dále .

Svého času jsem v?echny zaručené návody hodil v?echny do ko?e , zapomněl na ně , proto?e jsem nebyl spokojen s výsledky . Chtěl jsem mít krásné rostliny , tak jako v?ichni ostatní pěstitelé , ale zjistil jsem , ?e v ?ádné knize či článku to tajemství nenajdu . Spí?e jsem vyu?il toho , co jsem si odzkou?el sám a vyhovovalo mi to a pak jsem také často jezdil po sbírkách a díval se , v?ímal si , co a jak kdo dělá , vzal si to podstatné a pak experimentoval , ale nekopíroval , znovu to pí?i - sám jsem experimentoval . Do ka?dé sbírky jsem nejel vůbec ohlí?et rostliny - ty jsme vnímal na konec a mlhavě , ale substráty , květináče , konstrukce skleníků a pařeni?? , systémy větrání , expozice parapetů , a kdy? mi někdo říkal , ?e to a to musím udělat , abych .... , tak jsem to spolknul a vypustil jedním uchem tam a zpět , prostě ?el jsem si po svým a ignoroval v?e , co nesouviselo s mým pozorovacím cílem . U? přímo na místě jsem vnitřně věděl , ?e to tak doma dělat nebudu , udělám to jinak ... . Prostě jsem jen koukal kolem sebe , analyzoval si to pro sebe .
Majitélé sbírek jistě byli vnitřně na?tvaní ,?e jsem jim tam nepochválil jejich rostliny , jak byli zvyklí od ostatních . Prostě mne zajímalo to podstatné , co vylep?it , co rozhodně nedělat a tak . Nejvíc mne dojímalo , kdy? jsem sly?el od majitelů sbírek " já pěstuji kaktusy 50 let
( v duchu jsem si dodal sám pro sebe ) a proto by jste se mi měli v?ichni asi klanět ..... " , ale z úcty ke stáří jsem to spolknul a neposlouchal je?itná slova těchto ..... . A bohu?el ve star?ích knihách je to i v tomto duchu presentováno , u? tehdy jsem ve Fleischerovi a Schuetzovi cítil cosi nekalého , jak psali , jak se má správně namíchat substrát , jako by nutili v?echny ostatní jen správně míchat substráty .

Ale ji? dlouho vím , ?e v?echny nutili pěstovat v antuce a oni sami měli pod tou antukou kravský hnůj a kdoví co , proto?e oni neměli zájem
na tom , aby i ostatním to rostlo tak dobře , jako jim ..... . Proto jsem v?echny ty moudré knihy zahodil , ignoroval je a ?el pouze svou vlastní cestou .

Proto v?echny zaručené knihy vyhoďte , začněte sami vlastnoručně tvořit a pak teprve napi?te vlastní knihu o tom , co jste vytvořili , aby i dal?í generace nových pěstitelů Vám pak za tu Va?i knihu také mohli nadávat.... , proto?e vývoj jde stále dál , pěstební techniky a míchání slo?ení substrátu nevyjímaje ....

PK

Nadine

Co s tím dělá substrát

Příspěvekod Nadine » 21 zář 2008, 22:01

Pokud by existoval čistý sádrovec (v přírodě) tak jeho pH by bylo někde mezi 6-7. Vět?inou jsou obsa?ený příměsi jakokřemen, slídy, jíly - tak?e obecně mají sádrovce ?kálu pH 6-8,5. Ra?elina má pH cca 5-6, v případě zahradnicky upravený ra?eliny se mů?eme dostat a? někam k 6,5 (ra?elinové upravené substráty). Ka?dopádně závěrem ra?elinové substráty nejsou nejvhodněj?í substráty - mnoho organické hmoty, nízké pH - ideální pro hnití kořenů a líhnutí smutnic :)

Nadine

Příspěvekod Nadine » 22 zář 2008, 18:26

Tedy ne? se do mě opět někteří pusí, je upřesňuji : čistý sádrovec samozřejmě existuje - krystalický (sádrovec, anhydrit, prpř. alabastr). Vý?e se ale patrně bavíme o sádrovcových horninách a ty čisté nebývají ...

kmet

Příspěvekod kmet » 16 pro 2008, 14:48

Cykasi mám prosbu!
Má? za sebou u? dvě sezony pokusů s vlivem PH substrátu na vývoj rostlin.Nemohl by ses tady zmínit k čemu jsi zatím dospěl? Mně tohle téma velice zajímá a u?etřil bys mi(a mo?ná i dal?ím) dva roky pracných pokusů.Míchá? pro ka?dou část sledovaných rostlin jiné slo?ení substrátu, nebo jen u jednotného substrátu nějakým přípravkem srá?í?, či zvy?uje? kyselost?
Jak na to je který rod citlivý?Zkou?el jsi to letos i na jiných rodech ne? na těch třech jmenovaných ?Objevil jsi u? nějaký jednodu??í způsob, jak zji??ovat PH? Jak se Ti daří udr?et zásaditost substrátu při Tvém způsobu zalévání de?těm?(mám podezření, ?e u nás ve vsi občas pr?í kyselina sírová)
Já bych se zatím věnoval tomu ?Fortehumu?. Letos jsem ho bohu?el dával v?em kytkám a do ka?dé zálivky, tak?e nemám ?ádné srovnání.

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 17 pro 2008, 17:12

Tak ra?elina PH 5-6 nemá to spí? zahradní zemina. Ra?elina mů?e mít i pod PH4.
Taky pozoruju, ?e slo?ení substrátu má zásadní význam pro růst. Semenáčky přesazené do dvou různých substrátů (těch prodávaných ra?elinových) rostou zcela rozdílně. Jedny tak 2x rychleji ne? druhý. Přitom zálivka, světlo, teplo jsou stejný, obojí umístěno vedle sebe v kultivátoru. Tak?e li?it se mů?e PH nebo obsah hnojiva.

kmet

Příspěvekod kmet » 17 pro 2008, 19:28

No zdá se, ?e pokud nepřijdeme na nějaký jednodu??í způsob, jak změřit PH substrátu, tak s tím nehneme. Co se týče přímo ra?eliny, tak jsem byl i okouknout místní vrchovi?tní lo?isko abych viděl co tam roste a jak se tomu daří, ale nijak jsem z toho nezmoudřel.Akorát jsem si dovlekl ta?ku domů a teď ani nevím, co s ní. Zatím jsem míchal substrát bez ra?eliny.Jen?e koukám ? Zdenda jí dokonce kupuje, tak?e k tomu musí mít nějaký pádný důvod? Je to jen kvůli provzdu?nění, nebo aby déle zadr?oval vodu a nebo kvůli zvý?ení kyselosti?

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 17 pro 2008, 19:53

První rok v posledním svém začátku jsem kupoval perlit.Neosvědčil se mi.Zkou?el jsem ten zahradní-vět?í zrnitost, i ten stavební-jemný.Vyplavovalo se to a dost to zelenalo-řasy.Semenáčky neměly oporu a cestovaly.Mo?ná to chtělo míchat s pískem.
Po zku?enostech známých vysévatelů, které tady nechci jmenovat, nakupuji tzv. bílou ra?elinu od fy. Klassman od západoněmeckých soudruhů.
Mají asi 4 druhy.Na nejnáročněj?í výsevy-ani nevím pořádně jakýchto náročných rostlin- kupuji tu nejdra??í. Je jemná, nejsou v ní kusy dřev, zkrátka minimum práce.Vysévám dost náročné druhy a jsem velmi spokojen.
Na povrch jsem dřív sypával akvarijní písek stejné velikosti zrna jako vysévaná semena.Teď míchám písek přímo do ra?eliny podle vodomilnosti rostlinek volím poměr písek-ra?elina.Na povrch sypu zvětralý vápenec od vel. 0,5 mm a? po 5 mm. mezi těmito kusy jsou místa, kam semeno zapadne a některá klíčí pouze ze tmy.Z vlhké ra?elinové směsi se protáhnou mezi vápenec a ten u? je suchý.Tak?e krčky jsou v suchu a netrpí.
A právě s tím vápencem mám problém zvaný PH...
Vůbec to toti? nevypadá, ?e by byl zásaditý.Daří se v něm v?emu.
I rostlinám, které mají rády kyselou půdu.
Má podobnou barvu jako antuka a mistři říkají, ?e v tom roste z kaktusů v?echno.
Dokonce sází jen do něj.Ariáky atd.
Pokud jsem zkou?el pěstovat jen v ra?elině a pro srovnání i smíchané s pískem, měl semenáček z míchanice daleko vyvinutěj?í kořenový systém, ne? semenáček, pěstovaný jen v ra?elině.
Jinak má Nadine pravdu, ?e se mi rojí smutnice.To ale ře?ím polepovými deskami.
Věčný začátečník Zdenda

Nadine

Příspěvekod Nadine » 17 pro 2008, 20:47

Lidi :!: vápenec zásaditý nebude, jako?to sůl slabé zásady a slabé kyseliny má pH neutrální. Jiné to ale je s jeho hydrolýzou, která vykazuje slabě zásaditou reakci. - to je ale na del?í vysvětlování, ?e, :wink: Pomocí lakmusových papírků nezjistí? nic, pro zji?tění pH by bylo třeba udělat výluh a změřit pH PŘESNÝM pH metrem ve výluhu a nebo titračně. Co se týký cykasova měření ohmmetrem tak tím zji??uje? salinitu (resp. konduktivitu). Zde samozřejmě hraje roli jak pH ale samozřejmě nejvíce rozpu?těné soli a organické sloučeniny - tak?e zase nic.... :P

gripen01

Kdy přesazovat?

Příspěvekod gripen01 » 28 led 2009, 14:54

Dobrý den,
poradíte prosím kdy je nejvhodnější doba pro přesazení kaktusů? Vím že na jaře, ale není mi jasné jestli ještě v době zimního klidu, nebo po první zálivce? Pokládáte za dobré řešení, když bych přesazoval na začátku března, poté 14 dní jen rosil a až pak zaléval?

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 28 led 2009, 15:06

dospělé rostliny přesazuju v únoru, samozřejmě ještě když jsou v zimním klidu (tedy na sucho), přesazovat až po probuzení není dobré, protože příjdete u těchto o jarní kvetení (přerušíte start vegetativního období) a spíše riskujete nějakou tu nákazu při poranění kořenů a příliš brzké zálivce..přesazovat začátkem března taky jde (však sezóna začíná jen pozvolna), zálivka není vhodná při přesazování, proto klidně přesaďte, dejte si týden či podle potřeby čas a pak se dejte když bude dobrý čas do probouzení...pokud přesazujete na sucho a neprovádíte nějaké radikální zakracování kořenů, neměl by to kaktus v podstatě ani moc zaznamenat... 8)

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 28 led 2009, 15:14

Ahoj, přesazuji v době stagnace - v únoru, tak v půlce, nebo v letních vedrech (platí u těch druhů, kde letní stagnace připadá v úvahu). Vyhnu se tím pokušení je předčasně zalít. Semenáčky přepichuji když je potřeba. V březnu si myslím, že pro něktré druhy co hodně spěchají, je už skoro pozdě - a s tím zaléváním bych ještě počkal.

karel
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 28 led 2009, 15:55

Nejvhodnější doba k přesazování je tehdy, kdy je čas a to na začátku či v průběhu vegetace. Samozřejmě ze suchého do suchého a zálivku podle počasí za 2-3 týdny, u choulostivějších druhů raději ještě později. Zimní klid, kdy je času nejvíc, nepovažuji za nejvhodnější. Jednak se s květináčky na jaře více manipuluje a rostliny zatím nedrží a druhak si myslím, že po zkrácení kořenů by rostlina neměla zbytečně sedět, ale co nejdříve vyplnit prostor.
Karel

gripen01

Příspěvekod gripen01 » 07 úno 2009, 13:05

Děkuji za tipy.. Teď jsem chtěl přesadit vánoční kaktus, dokud je v klidové fázi. Když jsem ho ale vyjmul z květináče, tak byl kořenový bal se zeminou úplně ztvrdlý, takže z něho stará zem nejde odstranit. Mám to přesadit tak jak to je, nebo se jí mám snažit nějak dostat pryč za cenu poškození kořenů?

Philty

Příspěvekod Philty » 07 úno 2009, 13:58

Rozeber to určitě, myslím že mu tím leda prospěješ. Poškození se neboj, pokud to správně necháš ty dva týdny nasucho po přesazení, tak to bude ok.

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“