Rozmístění kaktusů

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
jeff

Rozmístění kaktusů

Příspěvekod jeff » 12 lis 2009, 17:55

UPRAVENO DLE NOVÉ STRUKTURY
Zdravím všechny,
zajímalo by mě, jak rozestavujete svou sbírku ve skleníku. Podle rodů, velikosti, severní/jižní větev apod?
Dík za vaše názory

jura z lan?krouna

Příspěvekod jura z lan?krouna » 12 lis 2009, 22:41

Jefe nic si z toho nedělej, pánové (dámy) jsou asi šprýmaři. To není zlá vlastnost.
Při umístění nejprave vyjdi z teoretických znalostí -rozšíření rostlin v přírodě. Např. Horské druhy blízko skla a větracích míst, astrophyta do tepla (uprostřed skleníku), echinocereusy na světlo a vzduch, pokud budete šetřit zálivkou ne nutně přímo pod sklo a desítky dalších kombibací. Jak píše klasik pan Jelínek ve své knížce o kaktusech - musíte brát v potaz 3 ramena váhy - teplo(a vzdušné proudění), světlo a vodu. Dodnes třeba nevím kam přesně umístit ve svém skleníku Ferocactusy aby otrňovaly podle mých představ. A to už mám "nový" skleník 4 roky. Prostě budete muset experimentovat několik let, než se Vám podaří vyladit nároky rostlin s neopakovatelným mikroklimaten Vašeho skleníku. A o tom to kaktusaření vlastně je. Hodně štěstí. A radosti.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 12 lis 2009, 22:53

:) tak to já přidám taky jeden trik, existují i druhy ale třeba i mladší stádia některých, které nemusí zrovna celý den přímé slunce, tyto při rozmisťování schválně umisťuju do stínu větších a rozdíly jsou znát...příklad Obregonia...jinak souhlasím, že to prostě chce neustále pozorovat, není totiž skleník jako skleník... 8) :arrow:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 13 lis 2009, 08:37

Řekl bych, že pěstování kaktusů není jen o tom, že se kdokoliv na fóru zeptá a tady se všechno dozví.Bohužel to tak nefunguje.
Pěstování čehokoliv se skládá z jednotlivých střípků a nelze jeden vzít a někam ho dát podle rady někoho, kdo neví o ostatních.
Kaktusy pěstuji několik let, několikrát jsem i začínal znovu. V jiných podmínkách, s jiným osluněním, s jinou délkou a intenzitou světla, s jinými teplotami při zimování.
To, co jednomu bude fungovat, nemusí fungovat druhému.
Já například - a to rozhodně nikomu nedoporučuji- postavím rostliny tak jak je přinesu ze sklepa.Samozřejmě rody dávám pospolu.
Vloni jsem měl vpředu malé kousky a vzadu velké, letos jsem to měl opačně, protože jsem přes ty velké vloni na ty malé neviděl.
Jediné, co já můžu poradit-čím menší semenáčky, tím méně slunce.Čím vyšší nadmořská výška domoviny, tím více větrání až průvan.
No a pak zjistíš, že sice průvan svědčí horským kytkám, které suprově vytrňují, ale astrofyta kupříkladu nerostou.
Takže zase je to o kompromisu, nebo několika různých sklenících, nebo něco prostě nepěstuješ.
Jinak ale je to v podstatě o tom, zda rostlina potřebuje více slunce, či přistínit.
Nemáš-li však takovou možnost, použij fintu Jirky Musila (viz jeho článek na plzeňském webu) a použij "odvrácenou stranu" skleníku.
Pak už je to jen záležitost vkusu a estetična, které se v různé míře v každém kaktusáři nutně musí nalézat.(Jinak by to totiž nemohl dělat,že?)
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 13 lis 2009, 10:06

Já mám skleník 2 roky, schválně jsem kvůli horským druhům zařídil několik "průvanů" a stejně jsem to už několikrát měnil. Některé druhy už si své místo našly, ale jiné stále tápou. Není to ani o rodech - zatímco některá gymna na slunci překvapivě prosperovala a nádherně kvetla, jiná živořila. Totéž lobivie alias echinopsis v širším pojetí. Řešil jsem to jako Petr z Čech - těch pár výjimek jsem schoval do poledního stínu velkých kolegů. Než jsem postavil skleník, měl jsem vše pod fóliovým krytem. Tam tyto problémy nebyly - vše rostlo všude, vzhledem k otevřeným bokům se nic nepálilo. Kdyby mi ho každou chvíli nevzal nějaký uragán k sousedům a nekradli mi kosi popisky, tak bych to asi neměnil.
Pavel

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Rozmístění a aranžování rostlin

Příspěvekod Pavel Zouplna » 10 úno 2013, 13:30

Rozmístění a aranžování rostlin
Pavel

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“