VRÚBĽOVANIE

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Vrúbľovanie

Příspěvekod Filord » 20 srp 2006, 22:46

Na opuntiu sa vrúbľuje skutočne jedna radosť, všetko pekne chytá a dobre rastie. Ja som zatial vyskúšal len zopár krát štepiť na opuntie, ale zatiaľ som spokojný s Opuntia tomentosa - super podložka, len má radšej trošku teplejšie zimovanie, tak 12 stupňov aspoň. Opuntia compressa som ešte neskúšal (2Greg), asi až na rok, ked si jej namnožím viac. Na "cylindropuntie" sa dobre vrúbľujú hlavne malé horské opuncie z Južnej Ameriky - napr. Puna, Cumulopuntia, Maihueniopsis, ale aj Austrocylindropuntia floccosa, vestita, lagopa. Vhodné sú najmä podložky Austrocylindropuntia subulata a Cylindropuntia imbricata, tunicata, fulgida. Menej úspešné už bolo vrúbľovanie na Austrocylindropuntia cylindrica. A na jednu opuntiu, ktorú mám už strašne dlho som stále skúšal, no ešte ani raz sa mi nepodarilo - obrázok nájdete v mojom albume - žlto kvitnúca. [/img]
Filord

mig2

Příspěvekod mig2 » 23 srp 2006, 17:00

A ako znášajú Austrocactusy? Rastú na nich dobre?

Filord
Kontaktovat uživatele:

2:mig2

Příspěvekod Filord » 23 srp 2006, 17:45

Austrocactusy nemam vobec odskusane, ani nepoznam nikoho, kto by ich pestoval, na Slovensku mozno tak po jednom dvoch kuskoch niekto ma. Ale pravdepodobne by na hocijakej opuntii rastli rychlejsie ako na vlastnych korenoch, ak by sa chytili samozrejme.
Filord

mig2

Příspěvekod mig2 » 23 srp 2006, 17:54

Ja som sa pokúšal o výsev, ale semená boli staré. Vyklíčili len tri. Ale hneď po vyklíčení ich napadla hrdza. Bola už v semenách. Nedalo sa nič robiť. všetky vyhynuli :x

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 23 srp 2006, 18:16

Ja som si objednal semena tento rok z Chrudimu, lenze p. Pavlicek neposlal, lebo uz nemal. A cerstve semena sa daju objednat tusim len z velkych zahranicnych kaktusovych mnoziarni.
Filord

malykaktus
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 20 krát

vrubolovanie na imbricatu

Příspěvekod malykaktus » 23 lis 2006, 12:26

ja mám veľmi dobré skusenosti s vrublovaním na opuntiu imbricata, rastliny na nej rastu len pomaly prirodzene, ale kvetuschopnosti dosahujú už ako veľmi mladé rastliny, na nej mi po prvý krát vykvitli približne trištvrte ročné semenáče pediocactusov. Nie je to však podnož trvalá pre zimovzdorné druhy nakoľko sa opuntie prebudzaju neskôr ako pedio a skleroc., poprípade austrocactusy a tak po niekoľkých zimách je riziko vyčerpania podnože...takže je vhodné časom prevrublovanie na zimovzdorné echinocereusy - chloranthus, viridiflorus al. triglochidiatus...Co sa týka pestovania nezimovzdorných rastlín tak imbricata je veľmi vhodná, rastliny su naozaj dokonole vytrnené a prirodzené.... Co sa týka austrocactus, semená klíčia bez problémov po skarifikácii (skoro na 100%) semenáče po mesiaci vrublujem na selenicereus a približne po roku prevrublovávam na echinocereusy...na opuntie ich nedávam - pan Klikar má niekolko rasltín vrublovaných na opuncie ale zdaju sa mi príliš pretiahnuté a dosť napité, takže lepšie je pestovanie na echinocereusoch a dodržiavať obdobia stagnácie...

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 23 lis 2006, 18:05

Dik za info.
Nemal by si náhodou prebytočné 2 rastliny Austrocactus patagonicus, alebo iný - 2 semenáče? Ak vrubľované, tak na tom Echinocereuse.

malykaktus

vrublovanie semenačov

Příspěvekod malykaktus » 09 pro 2006, 20:50

Ludia neskušal niekto vrublovať semenáčiky na opuncie? Podelí sa niekto o skusenosti?

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 15 pro 2006, 11:36

Ještě se vrátím k té imbricatě. Nedovedu si představit, jak na ni můžeš roubovat. Já kolem ní jen projdu a když ji nemám zapíchnutou v kůži, tak za rukáv mě drží určitě. :lol: Před třemi roky jsem začal roubovat na subulatu. Pectinátní echinocereusy a Tephrocactusy na ní rostou jedna báseň. Loni jsem si pořídil O. lindheimeri a zatím ji množim. Až ji vyzkouším tak sem dám vědět.

malykaktus

Příspěvekod malykaktus » 15 pro 2006, 14:17

No na imbricatu sa vrubluje výborne špalíky zasadím do jogurtových kelínkov necham zakoreniť a potom vrublujem jak na hocičo bežné stlpovité, len to umiestnenie vrubla chce trochu cviku (zle sa chyta gumičkami), takže s tým nemam problem....A je to špičková podnož. Co sa týka tej subulaty som ju nasekal vo velkom množstve aj som niečo skušal vrublovať ale nebol som spokojný s rastom vrublov takže som ju už dalej nepoužíval, ale pre tephrocactusy je dobrá to viem, pre ostatné sa mi neosvedčila, pošli neaké foto nech to vidím ako ti to rastie...

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 16 pro 2006, 16:05

A. subulata je vhodná hlavne na iné cylindropuntie, lebo väčšina ostatných rastlín na nej rastie až príliš pretiahnuto. Na imbricate idú oveľa pomalšie, ale aj prirodzenejšie.

malykaktus

Re: 2:mig2

Příspěvekod malykaktus » 16 pro 2006, 17:29

Filord píše:Austrocactusy nemam vobec odskusane, ani nepoznam nikoho, kto by ich pestoval, na Slovensku mozno tak po jednom dvoch kuskoch niekto ma. Ale pravdepodobne by na hocijakej opuntii rastli rychlejsie ako na vlastnych korenoch, ak by sa chytili samozrejme.

Ahoj no ja som ti písal že neaké rastliny mám len ešte nemám vyselektované ktoré si ponechám a budu aj matky takže ked ich namnožím tak dám vedieť, tento rok mi prišli neaké semená zasa, takže už budem mať 4 druhy a neakých pár foriem, takže s austrocactusmi sa to pomaly u mna rozbehne...Su to nádherné rastliny:)

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 109 krát
Obdržel poděkování: 161 krát

Roubování

Příspěvekod jezour » 04 črc 2007, 14:52

UPRAVENO DLE NOVÉ STRUKTURY
Máte nějaké zkušenosti s roubováním? Které podnože jsou k roubování nejlepší? Máte někdo zkušenosti s roubováním na Pereskiopsis?

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 04 črc 2007, 21:30

Pereskiopsis je dobrá podložka pro malé semenáčky, ale není to trvalá podložka a musí se potom přeroubovat. Dúležité je také vybírat si mezi " studenými a teplými " tu pravou podle vlastní rostliny. Roubovanec dostává později některé vlastnosti podložky.Vhodných podložek je hodně a podle roubovance se používá třeba Myrtilocactus, Selenicereus, Echinopsis, Trichocereus, Echinocereus, Opuntia, ale také Astrophytum, Mammillarie .....
-ono-

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 05 srp 2007, 12:39

Obrázek
pár štepencov Opuntií - Puna subteraenea - Inca Huasi, Bol. - na O. compressa rastie dosť pomaly, ale kompaktne tak aj Austrocylindropuntia malyana, z 5000m v Peru na Cyl. tunicata (možno imbricata?) - ostne na podložke som ostrihal záhradnými nožnicami :)

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“