VRÚBĽOVANIE

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
MartinD

Příspěvekod MartinD » 05 kvě 2010, 23:41

Otázka od laika: neměl by ten roub být správně ve středu toho "prstence svazků pletiva"?

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 06 kvě 2010, 07:32

Ne , má to správně umístěné. Cévní svazek roubu je na cévním svazku podno?e. Ideální stav je, kdy? mají cévní svazky stejný průměr. Mo?ná mohl nechat tu podlo?ku vy??í, seříznout ji vý?e, kde je průměr cév. sv. men?í ale takhle je to správně.

To zabarvení podlo?ky je v pořádku. je to zdravý roubovanec.

MartinD

Příspěvekod MartinD » 10 kvě 2010, 22:51

Díky Petře za odpověď. Takové malé semenáčky jsem nikdy nerouboval a u vět?ích jsem řezal i několikrát, a? jsem se dostal na ty stéjné průměry. Srostlo to výborně. Teď u? mů?u zkusit i nějaký ten pidi?vík. :wink:

ToKra
 poděkoval: 13 krát
Obdržel poděkování: 59 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 28 črc 2010, 10:15

toto je uplna sranda,
zdroj http://picasaweb.google.com/Starastrophytum/

Obrázek[/url]
Všetky fotky fotené cez: Apple iPhone6 + Raynox DCR
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
email: tokra@astrophytumcultivars.com
http://blog.astrophytumcultivars.com/
http://cfn.tokra.io/

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 06 říj 2010, 22:01

No síce píšu že je to tam hore ako že nová metóda, to motanie do fólie, ale. Na fragilis pán Vajgl podobne vrúbloval a na miesto fólie používal pásiky z manželkyných siloniek. Najlepšie boli v NDR, pretože tie sa po roku sami rozpadli. No a k tým "dlaždičkovým" metódam, ked deda potreboval nasekať rastliny, tak zobral tiež opuncie. Na to ich mal plno v debne. No a namiesto dlaždičiek používal sklo a namiesto gumičiek špagátik. Hento poschoďové na peireskii je zaujímavé a pripomína mi to tiež také hromadné vrúblovanie na ucho opuncie. Niekde som to videl, že aj do vnútra vyrežie okienko a tan šupne semenáčiky. A je to podobné aj tomu vrúblovaniu na opunciu na plocho, len kde je areola tak narezávať, to som tiež niekde videl, ale kde :( bolo to v knihe alebo v časopise? neviem. Alebo tu na webu? No ale inakšie je to perfektné pre malé priestory, stačí začať s peireskií tak meter vysokou a na nej nasekať celú kolekciu rodu, alebo druhu a variet. No a potom to jasne vidím aké sú rozdiely. Teda to je ale blbý nápad, som zvedavý kto sa na to dá :D :D :D :D
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 06 říj 2010, 22:35

Ale áno, ide všetko dopredu. Veď streč fólia sa používa len pár rokov, pred tým len papier a kartón. Fakt že je dobré kúkať na staré techniky a používať nové materiály. V Brne raz na schôdzi prezentovali vrúblovanie pomocou hrdzavého klinca, ostrúhať peireskii ako ceruzku, do vrúbla od spodu strčiť klinec a potom to prešupnúť na podnož. Nedávno som niekde čítal znova o tejto technike.
Aplikovanie dneska: No keď to zrastie, tak na starú polodrevitú peireski sa do rázštepu postupne navrúblujú tie ovrúblované špalíky. A to pekne nahusto. No a na jednom kmienku pak môže byť fakt dobrá kolekcia. No keď som už začal s Rebutia, je to vec názoru a akú nomenklaturu uznávaš, veď aj sulky boli pred pár rokmi tuším .... no sedem druhov? A dneska? Len ten ovrúblovaný kmeň bude asi potrebovať na vrchu priviazať ku garniži aby nepadol :D :D
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 08 říj 2010, 15:34

Tlak na vrúbel rozložíš i použitím molitanového pásku, to už někde prozradila Věrka Volná, a ten molitan se používá roky. Faktem je, že mnoho pěstitelů má svoje fígle, ale neprozradí je. Často i proto, že to považují za tak banální věc, že to pozná každý. Já považuji za banální věc používat na rouby plastové zkumavky, jsou lehoučké, dostatečně tlačí na roub a celé mástí srůstu je chráněno před náletem spórů a má zvýšenou vlhkost. Podmínka je ale jedna, hrnec s vroucí vodou, která nad pracovním místem zvedá teplotu a "splachuje" padající svinstvo při roubování nahoru. Za banální věc považuji i roubování na peireskii do rozštěpu a ne jenom vánoční kaktusy, ale i maličké semenáčky. Za banální považuji namísto gumiček používat "špendlíky" z kaktusů a za banální věc považuji i strkání toaleťáku do květináče na dno a za neposlední banální věc považuji výplach úst a hrdla při roubování slivovicí. Bez ní to prostě nepřiroste. No a tyto banální věci jsou tak známé, že o nich raději ani nepíšu :D :D :D

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 13 říj 2010, 15:16

Tak ma napadla či prepadla taká blbost, ale nech napíšem. Do každej areolky na jusbertu ide tiež cievny zväzok. No a čo to vrúblovať na tieto cievne zväzky ---- :? ako že narezať a vyrezať žiletkou či skalpelom, pritlačit a prišpendliť tŕňom, no čo na to kolégium? :? :?

rado

Vrublovanie na peresk. stromcek

Příspěvekod rado » 04 lis 2010, 11:22

Tak som to skusil aj ja, uvidime co z toho bude. Semenace su gymnocactusy, vrublovane 3 den po vykliceni. Fotene mobilom, prepacte kvalitu. Ked budem mat viac casu, odfotim to normalne = lepsie.

Obrázek
Fakt som zvedavy co z toho bude. Mozno hlavkovy salat :-)
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

rado

Příspěvekod rado » 07 lis 2010, 13:02

Takze tento pokus nevysiel, zo 4 pokusnych kralikov sa nechytil ani jeden. Pripisujem to vysokej teplote aj ked boli vo vlhkom prostrei. Druhy faktor je ze som nemusel presne trafit tie areoly a treti, ze boli tie semena asi fakt malicke.

Skusim znova, ale s menej vzacnymi druhmi. Takze nateraz nic moc.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

miloš hanák

Příspěvekod miloš hanák » 08 lis 2010, 19:11

Radečku a mal si to v uzatvorenej flaške alebo v akváriu(pereskiopsis+semenáčiky=vlhko a zase vlhko)?
Priznám sa trojdenné som ešte nevrúbľoval ,ale mám problémy s aztekiami a tie sú veľmi malé aj mesačné, takže problém môže byť aj v tom že si netrafil "žilu na žilu" (predpokladám ,že si zárezy robil v mieste listu ).

miloš hanák

Příspěvekod miloš hanák » 08 lis 2010, 19:26

Ešte pripomienka :robil som pokus s pereskiops. zasadenými a navrúblovanými cca20-30ks v jednej miske (chamtivo som si myslel ,že ušetrím miesto)ale nedoporučujem !
Čiastočne Parkinson ,čiastočne alkoholizmus a možno aj mladícka nedočkavosť mi nedovolili aby som navrúbloval semenáče bez toho ,aby niektoré nepopadali .
pre mňa výsledok pokusu:
jeden pereskiopsis =jeden kvetináč 4x4=jeden semenáčik

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 08 lis 2010, 21:19

Ja teda neviem, ja som takto nikdy nevrúbľoval a ani neviem celkom isto, či dobre vidím, ale mne sa zdá, že semenáčky idú rastovým vrcholom smerom dolu, skôr by sa mi zdalo, že by mali byť na dolnej strane zárezu tvaru v, čiže ak by boli kolmo, mali by ísť pod cca 45 st. uhlom smerom hore. To by mohlo mať tiež vplyv na prirastenie, nie?

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 09 lis 2010, 09:30

Husi, im je to jedno, aj keď na vrchol dáš odpad "koreńom hore", ale aby to malo alespoň jednu areolku, tak to porastie. Veď technika DVE rastlinky z JEDNÉHO semenáčika sa robí práve vrúblovaním vrchu a spodku.

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 09 lis 2010, 09:39

Miloš píše o "trepajúcej sa ruke" pri vrúblovaní. Hej aj ja som si plno vrúblikov pozhadzoval, až som to vylepšil. Ako črepník používam krabičky od diákov, kde ich bolo 50 ks. No a sem dám 20 podnoží, používam to aj na selenicereus. V rade ich mám 10 a keď v pohode navrúblujem prvú radu, krabičku otočím a vrúblujem druhú radu. A aby sa ruka netrepala vo vetre, tak stačí mat črepníkovú krabičku schovanú za dreveným hranolom, na ktorú si v pohode oprem ruky a aj zrezanie podnoží mám v jednej rovine. Nemám to nafotené, ale je to jednoduché, na stole leží drevený hranol a za ním krabička. :D Kamarát to vyšpekoval tým, že na konci hranoľa má aj zázez na cigárko a plechový popolník. Ja som si po jeho vzoru na konci navŕtal dierku na "štamrdle", kde mámvatu namočenú v liehu na otieranie žiletky. Kto vyvrtá druhú, má na poldecák a už sa mu nebudú klepať ruky. :twisted:

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“