Databaza kaktusov a sukulentov

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
Wladko
Poděkoval: 1 x
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Wladko » 10 lis 2010, 11:36

Cactipedia je pekna vec, hlavne pokial bude naplnena relevantnymi udajmi od ludi co rastliny aj pestuju a maju v praxi overene to co je dostupne v literature a na nete. A co sa tyka toho, ze vysledky su chabe, myslim, ze sa to casom rozbehne.
Na nete je vela stranok kde su podrobne rozobrane jednotlive rody (nie vsak vsetky). Stalo by mozno za pracu spracovat adresar tychto webov podla jednotlivych rodov aj so strucnym hodnotenim urovne a obsahu, kvality fotogalerie a pod. Je to vsak aj tak trochu odborna praca (posudit uroven a kvalitu obsahu) a tiez narocna na ovladnie cudzich jazykov. Vacsina stranok je v anglictine.
Ked som pisal o databaze mal som skor na mysli, taky softver v ktorom by bolo mozne viest evidenciu vlastnych rastlin a pripadne ju doplnovat o vlastne poznatky pri pestovani, co zrejme "CactusBase Pro" dokaze.

rado
Poděkoval: 0

Příspěvek od rado » 10 lis 2010, 14:29

toto je celkom dobry napad. Viest evidenciu o linkach, kym nebude 100% obsah u nas. Je mnozstvo naozaj specializovanych stranok, niektore len s fotkami, niektore s popisom a niektore len na druhy ako mammillarias.net alebo gymnocalycium.cz a pod. Podobne cosi skusali aj Cesi, ale nejak to zostalo stat - Galeria kaktusov na www.cact.cz je nei celkom aktualna.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 74 x
Obdržel poděkování: 35 x

Příspěvek od miro » 10 lis 2010, 15:21

Toto všetko chce čas a systém. Nie je možné pre jedného človeka časovo zvládať všetky rody. Dá sa naviazať na to, čo je už vytvorené, poprosiť autorov o možnosť použitia a sedieť a písať (prepísať) do jednotného formulára s jednotnou rečou (nejde o jazyk, ale o "popisnú reč" a tú máme každý inú).
Potom je to na doplnenie obrázkov od semien cez klíčenie až po dospelce zo zbierok a vedľa aj fotky z prírody. To je pre "neprdúchov".
Kto nevie čo je prdúch tak nech čaká, dočká sa - možno
(No za tejto ekonomickej situácie a postupu Slovenska v budovaní pseudofeudálnokapitalistickomafiánského štátu asi nie). :P :P
Tak že zoberme to tak, že si niekto zoberie svoj rod dá to na web ako echo že na tomto maká (aby nebola duplicita) a jedem. Kto bude chcieť, tak dotyčnému pomôže s daným rodom. Nemusí každý hned tvoriť finálnu podobu. Jedná se o otvorený projekt, a už otvorený je. Má to ale jeden háčik. Teda hák ako hrom. Nomenklatúra. Prvý popisovateľ sa rozhodne že sa pustí do Eriosyce, podľa Backa, no a čo zastánca Kattermana, ten ho pošle do hája, protože si melie svoje. Tam ale potrebujeme niekoho na pyrhocactus a neochilenie. A to sme u rodov, kde nie je až toľko druhov. Copiapoa a thelocephala, je to jedno ale dvojo, Rebutia sensu lato - ako povedali klasici, tak čo tam máme, rebutia, aylostera, mediolobivia a digitorebutia, čo to vlastne švihnuté lobiviou podľa iných nomeklaturistov a už aj tie sulky sa tam mocú s weingartií, no gulááááááááááš :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Tak že pokiaľ ísť do tohto otvoreného projektu, tak niekto musí byť odborným garantom v tom slove, že:
- definuje štruktúru,
- definuje rozsah a popisný jazyk (vzorový ťahák),
- zabezpečí sa hned aj prekladateľ do angličtiny a nemčiny, a vlastne aj do ruštiny a การแปล alebo 翻訳,
- definuje rozsah fotodokumentácie,
- definuje popis z prírody (popis nálezísk, typové a aj kde sa chodí),
- popis pestovania a kultivácie,
-
-
-
-

:cry: :cry: :cry:
no čo ja viem čo ešte? A potom kde , kedy, ako kam a od kiaľ kam sa to uloží a zozálohuje (zálohuj a zálohuj). To chce aj serverové železo, nemôžeme všetko nechať na Rasťovi (a tu viem, že vytvoriť len normálnu knižnicu stroskotáva na železe).

No tak ešte Vás to neprešlo? :shock: :shock: :shock:
Neprešlo, dobre, tak alespoň kto bude garant a definuje podmienky a potom doma začnie, niekto s mamilárkami a niekto s turbiňákom, lobíviou alebo sukulentíkom paní Božky. Ale jedno nezabudnime, na webu je plno vecí už teraz, tak že prvý krok je ten, čo ste už povedali, vedieť KDE ČO JE
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Nadine

Příspěvek od Nadine » 10 lis 2010, 16:44

Taky přidám názor - možná trošku na přeskáčku: Databáze v podstatě čehokoli-pokud je na úrovni-je vysoce záslužná činnost.

Zmapovat a vytvořit databázi o všech CaS rostlinách je pro jednotlivce v současnosti téměř nereálné. Pokud ale sestavíte tým tak odhadem 20-30 lidí, pak je možné o tomto seriózně uvažovat. pokud se podíváme na naše oblíbence, tak by to teoreticky i šlo (alespoň v česko-slovenské jazykové verzi). Vím, že existují specializované stránky v češtine nebo slovenčině o eskobáriích, gymnech, turbiňácích, astrofytech, částečně i mamiláriích, echinokaktusech, agávích, aloích, lithopsech, konofytech a kdoví o čem ještě. A jenom to co jsem vyjmenovala je 10 lidí (a kde jsou ostatní rody?????) Každá z těchto databází má jiný "formát" a jak píše miro, musel by se najít někdo, kdo by tomu dal fazónu. Další otázka pak je, zda autoři zmiňovaných databází by vůbec do takového projektu šli :( :(
No závěrem, celkově vidím snahu o vytvoření komplexní databáze kaktusů a sukulentů hodně skepticky :? :(

Wladko

Příspěvek od Wladko » 10 lis 2010, 21:46

V podstate suhlasim aj s Mirom aj s Nadine pokial sa jedna o celkovy prehlad jednotlivych rodov. Toto bola asi zakladna myslienka autorov projektu Cactipedia. Sklanam svoju hlavu a s trochou neskromnosti si myslim, ze by som do "cactuspedie" prispel aj svojou tvorivou cinnostou.
Hlavnou myslienkou prveho prispevku tohoto vlakna vsak nebolo vytvorenie nejakej databazy kaktusov a sukulentov. Toto by som velmi rad prenechal na omnoho chytrejsich kaktusarov a sukulentarov a hlavne "panov" botanikov (mozno aj rekombinatorov jednotlivych rodov). Tito sa tejto ulohy velmi radi (snad) zucastnia.
Mam vsak jednu otazku: Nikto z Vas nemal niekedy pocas praktikovania svojej zaluby si viest o vysledkoch svojej cinnosti podrobne zaznamy a evidenciu?
V minulych casoch (+/- roky 60-e ci 70-e sme (aspon kaktusari starsej skoly p. Fleischera, Schutza a dalsich) sme si o svojich rastlinach viedli evidenciu (vysev, prip. iny sposob nadobudnutia, pikirovanie, prve kvitnutie, a pod.) na kartickach. Dnes v dobe IT (PC, digitalne fotoaparaty a dalsie) by sme snad mohli prejst od karticiek a tuzky ci prepisovacky k novodobejsim prostriedkom.

Wladko

Příspěvek od Wladko » 10 lis 2010, 23:10

No... Mirku, nez by som mal zvladnut Visual Basic tak to mam jednoduchsie ist cestou Visual FoxPro, v tom som robil. Uz mi chyba len zvladnut vyssiu verziu ako je 3,0 a vkladanie obrazkov a som doma.
Ja viem ze v konecnom dosledku je najlepsi "bonzblok" v pravom vacku a tuzka za uchom, lenze, zial neviem kreslit :lol: aby som zachytil krasu kvetov.
A vies si predstavit, ked budes chciet vidiet ako sa mali cez leto moje "turbinaky" a ja ti budem kopirovat moj "bonzblok" :lol: :lol: :lol: . No nepicne Ta?

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 12 lis 2010, 07:52

Zdravím všetkých,
čo sa týka cactipedie tak som svoje pochybnosti vypotil, ale neodpovedal nikto.:twisted:
Čo sa týka vlastnej databázy tak som používal excel, ale teraz mám databázu vedenú pod MySQL. Použivam ju v podobe webovej aplikácie, skriptovanej php-čkom. Celú ju mám zatiaľ len na svojom compe, časť využívam na svojej stránke, kde z nej ťahám nejaké keci k fotkám. Je to výhodné lebo si človek nastaví zobrazenie ako chce a ak veľa cestujete tak sa dá hodiť to celé na web a máte to k dispozícii všade.
P.S Ale aj tak NOTES TO ISTÍ a ešte nesklamal, ten comp už ano!:lol: :lol: :lol:
jv3

rado

Příspěvek od rado » 12 lis 2010, 09:33

Myslim si, ze sa na to treba pozriet prinicpialne. Stanovit si ciele a potom strategiu. Ak je ciel mat na webe namakanu encyklopediu vsetkych moznych kaktusov, potom by bolo dobre zvolit nasledovnu strategiu.

1/ zistit co je na inych weboch je k dispozicii
2/ zistit co mame k dispozicii my
3/ ziskat suhlas na pouzitie materialov z inych databaz (web, kniha, ...)
4/ spracovat to do SK podoby v nasej databaze
5/ oslovit odbornikov na jednotlive rody za ucelom revizie a doplnenia
a
6/ dalej by sa to uz len doplnalo fotkami z vysevovo, rastlin, kvetov, plodov, semien a neviem co este ako uz bolo vela krat diskutovane.
7/ operativne doplnat o novinky a dalsie objavene druhy postupom casu.

Myslim si, ze je scestne chciet po kaktusaroch, aby ovladali PHP alebo AJAX alebo Lotus Notes a pod. veci, pretoze to prevazna vacsina nevie. Aj ja som z IT a neprogramujem a pokial sa z radov kaktusarov nenajde dobrovolnik, tak to zadarmo neurobi nikto.

Spolupraca kaktusarov by teda bola len posielanim obsahovo spravnych mailov a obrazkov kaktusov a niekto, asi spravca databazy, by informacie uz skorigovane a spravne len umiestnoval. Jeden clovek to totiz nemoze zvladnut, to je praca na cely uvazok a nie v ramci hobby.

Este predtym by sa vsak mali uzivatelia v prieskume/ankete vyjadrit, ci databazu chcu a ci su vobec ochotni informacie zdielat, nielen ich chciet. V kazdom pripade ak takyto projekt podari, bolo by to spickove riesenie a zadostucinenie ako ziskavat novych priaznivcov tohoto nasho krasneho hobby.

Pekny den, a drzim nam palce.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

Wladko

Příspěvek od Wladko » 12 lis 2010, 23:24

to jv3: prikazy SQL som pouzival este ked som robil vo FoxPro, ale to je uz nejaka doba a na to co by som potreboval mi Visual Fox pripada az prilis. PHP ovladam len v zakladoch na vytvorenie statickej stranky.
Dneska som trochu surfoval a nahodou som natrafil na "Mosquito Professional", ktory bezi pod MS Office Access. Aj ked som sa Accessu vzdy branil, dnes po vzhliadnuti demoverzie som pokusne skusil vytvorit databazu i s vkladanim obrazkov. No... ako zakladna evidencia ... jednoduche a celkom rychle a pohodlne.

to rado: mas pravdu, zadarmo to nikto robit nebude a tiez ani spravcu databazy a koordinaciu udajov, textov a fotografii pre tzv. "maxidatabazu". V tom je problem aj Cactipedie. Chce to tym zanietenych ludi. Osobne neverim, ze sa to podari, keby bola na to sanca uz davno by to urobili nemci ci americania. Ale ani tam nikto nechce robit zadarmo. Pokial sa najde tym nadsencov tak sa venuje jednemu rodu a ten spracuju. K takymto programom pokial existuju treba zakupit licenciu a treba ich registrovat.

Jeden mudry clovek kedysi povedal: "naco vymyslat nieco co je uz davno vymyslene". A tak je to aj v pripade Cactipedia. Ked zoberiem nieco z toho co napisal "rado" a celkom obsiahly prispevok "jv3" na adrese:http://cactus.rastislav.net/forum/viewt ... 4761#14761 najschodnejsia cesta by bola spojit sa s ceskymi kaktusarmi a spolocnym usilim pokracovat v ich galerii. Myslim ze jazykova bariera tu nehrozi. Ci snad ano???

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“