Technika do skleníka

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
trebla
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 6 x

Příspěvek od trebla » 23 lis 2010, 16:51

Očakával som teplotu zeminy v hľbke 2,3m cca 12°C, po výkope som nameral 16°C zrejme kvôli tomu, že som výkop robil z dôvodu prietrže mračien natrikrát. Po asi mesiaci pumpovania tepla do zeme sa mi v prvom meracom bode (asi po 1m) ohrialo na sľubných 23°C. Vrstva zeminy nad hadicou o hrúbke 2,3m je dobrá izolácia.
Ohrev skleníka som testoval do mínusových teplôt cca -5°C. Ochladenie zeminy sa mi prakticky nepodarilo odmerať, lebo trčiaca trubka zo zeme ochladila meracie miesto - chladný vzduch "natiekol" dolu a vychladil mi merací bod...

Vedecky by sa mala zistiť tepelná strata skleníka a túto treba potom nahradiť. Určite je ale rozdiel, či vykurujem celý objem skleníka (parenišťa), alebo len ohrievam kaktusom nohy (korene). Takže nejaký koeficient...
Nevzdávam sa, budem na tom robiť ďalej (ale už na novom)...

Poznámka k vykurovaniu bez elektriny: neviem si predstaviť ako by fungovalo zemné vykurovanie bez ventilátora (pri vodnom bez obehového čerpadla) a bez regulácie. Ďaleko jednoduchšie ako bimetálová klapka mi pripadá dvojkontaktný (alebo iný) spínací teplomer a z toho signál na ventilátor.

miloš hanák
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od miloš hanák » 30 lis 2010, 22:03

Tak som našiel zujímavú stránku (záhoráci pozor-sídlisko je v Kútoch)
www.v-system.sk
1.12.2010 budú mať prezentáciu v elektro obchode...i-centre na Tuhovskej (oproti Zl. pieskom) , a toto je malý úryvok :

Rastlinná výroba - vykurovanie skleníkov a parenísk
Najčastejšie sa využívajú dva spôsoby:

vykurovacie káble sú zaliate v betónovej doske (podobne ako pri podlahovom vykurovaní) a na tejto doske môže byť buď vrstva zeminy hrúbky 20 - 30 cm, alebo sa na dosku rozostavajú črepníky s rastlinami
vykurovacie káble je možné zasypať vrstvou jemného piesku 3 - 5 cm silnou, vrstvu zakryť dlaždicami (ochrana pred mechanickým poškodením) a zasypať zeminou 20 - 30 cm hrubou vrstvou. Vykurovacie káble sa nesmú pokladať priamo do zeminy - hrozí spekanie zeminy na vykurovacích kábloch a ich následné prehrievanie.

Pri návrhu inštalovaného výkonu prihliadame k tomu, či má byť skleník vykurovaný, alebo či sa jedná o temperovanie pôdy kvôli predĺženiu vegetačného obdobia. V prvom prípade vychádza inštalovaný výkon z tepelných strát skleníka, v druhom prípade spravidla postačuje inštalovať 80 - 90 W/m2.

Pre reguláciu je možné využiť buď regulátory s vyšším krytím umiestnené priamo v skleníku, alebo termostaty umiestnené mimo objekt v rozvádzači. Voľba snímača opäť závisí od toho, či sa jedná o hlavné vykurovanie alebo o temperovanie. Pri hlavnom vykurovaní použijeme priestorový teplotný snímač, ktorý bude snímať teplotu vzduchu; pre doplnkové temperovanie použijeme káblový teplotný snímač uložený v ochrannej rúrke v zemine.
možno to niekomu pomôže
miloš

Laci Kele
Poděkoval: 91 x
Obdržel poděkování: 52 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laci Kele » 04 říj 2011, 22:18

Priateľia, vie mi niekto poradiť, zháňam nejaký termo-spínač, čo má rozsah cca. od 0 do 8°C...

trebla
Obdržel poděkování: 6 x

Příspěvek od trebla » 05 říj 2011, 20:42

Mohol by to byť napr. spínač z chladničky

Laci Kele
Poděkoval: 91 x
Obdržel poděkování: 52 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laci Kele » 05 říj 2011, 22:12

Díky, ale myslel som také digitálne niečo...Čo používate na temperovanie napr. vo vykurovaných skleníkoch?

miloš hanák
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od miloš hanák » 25 říj 2011, 21:58

...skoro rok som hľadal odpoveď :lol: :lol: :lol: a konečne som ju našiel :oops:
teraz vážne ja už nejaký čas používam priemyselný termostat TER-3 fi ELKO (treba vygugliť) s termo čidlom , nič svetaborné ale spoľahlivé a overené s ventilátorom z PC ofukujem výsevy v kultivátore . nastavenie hysterézy 0,5-5°C celkom ujde .
naposledy som montoval bezdrôtový termostat TH105 na nemenovanej lodi (Titanic to nie je ) , slúži na regulovanie teploty pomocou infraohrievačových telies a ten tiež zatiaľ funguje , odskúšaný dosah cca 10m (všetko kovová konštrukcia , nie je to drevená plachetnica) teoretický dosah cca100m . je s vnútorným termostatom na vysielači takže presnosť (+/- autobus) asi nič moc .
takže možností je veľa stačí sa iba rozhodnúť !
P.S. :upracte si kaktusy a prezujte autá !!!ahoj o rok!

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

spínací teplomer

Příspěvek od jv3 » 12 lis 2011, 21:54

Už dva roky používam v skleníku na reguláciu jak kúrenia v skorých jarných i v neskorých jesenných dňoch, tak i na spúšťanie ventilácie v letných mesiacoch, ortuťový spínací teplomer Vertex.
Obrázek
Rozsah od 0 do 50 st. C delenie na 0.5 st. C. Citlivosť odhadujem 0.25 st.C . Pri kúrení môže voľne visieť v skleníku, pri vetraní je potrebné ho zatieniť, jednak aby správne reagoval a aby ho slnko nezničilo. (ale sú aj so stupnicou do 100st. C. Myslím si , že je to jedno z najspoľahlivejších čidiel, aké som vyskúšal. Musí byť samozrejme zapojený cez stykač, ale to takmer všetky jednoduché "udělátka" (krásne slovo). Jediná nevýhoda je cena, ale dá sa zohnať v závodných labákoch zo starých zásob. Inak si ho môžete vygoogliť. Komu sa nechce tu sú linky:
http://www.vitrum.cz/teplomery-areometr ... _k485.html
http://www.thermofisher.cz/eshop/7022_0111.html
http://www.triak.sk/documents/File/cenn ... 202011.pdf
jv3

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 74 x
Obdržel poděkování: 35 x

Re: Technika do skleníka

Příspěvek od miro » 16 úno 2014, 00:24

Tak mě požádal kamarád o nějaké technické řešení pro barák a při tom všem jsem narazil na tohle http://www.selax.cz/selax/eshop/2-1-GSM ... ated#anch1 a k tomu čidla ..... potom už jenom SIM kartu a jedeme telefonem. Já vím, že všechno stojí korunky, ale tohle je výborné a poměrně únosné řešení.

Probral jsem i technickou dokumentaci a koukám, že je to fajn mašinka. Teda alternativní řešení pro určité zabezpečení baráku (skleníku), řízení topení a nebo čerpadel, hlídání něčeho a podobní hračičky. Chce to už jenom doŕešit si zálohované napájení a simku. Tu mají na českém trhu dobrou simku "0", teda takovou co neplatíme paušál a jenom za SMS se platí asi 2,-Kč. A když si uvědomíme, že signám máme dneska všude, tak si na dálku můžeme hrát. Teda řídit procesy :)

No a hledal jsem a našel to samé za míň :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 17 úno 2014, 11:51

Ahoj, to je v celku dobré a hezké řešení. Už jsme kdysi toto téma intenzivně probírali, ale s ohledem na vývoj technologií kosmickým tempem je dobré se k tomu po čase vracet.

No Miro, úplně si nejsem jistý, jestli je nutné v dnešní době rvát do chřtánu mobilních operátorů další korunky. I když to je "pouze" dvě kačky jak píšeš, tak mi to přijde v době dnešních "chytrých", neboli "smart" telefonů zbytečné. Já osobně to vidím tak, že mnohem komfortnější (a v zásadě i levnější) je jít na to metodou "Wi-Fi", tedy přes web. Buď dotáhnu kabel, nebo dnes už je vesměs všude (netvrdím, že úplně všude) pokrytí signálem pro internet. Pak stačí chytré rozhraní ve skleníku, co má RJ45tku nebo WiFi prasečí ocásek, k tomu mít nastrkané různé snímače (spínače I/0, teploměry, vlhkoměry nebo třeba kameru :) počet je v podstatě neomezen, no a na telefonu si přes web rozhraní s tím hraji dle libosti. Opět tedy vycházející z toho, že spousta lidí má dnes bohatý paušál pro připojení, nebo úplně volný tarif.

Existují zařízení, která mají svůj web server, tedy není třeba ani nic instalovat nebo programovat. Jen se připojit. Možná je to malinko vyšší investice, ale zase mi to přijde komfortnější. No záleží na každém, kdo si co vybere a preferuje. Obojí plní v podstatě to samé, jen se jede buď přes GSM a tedy je potřeba SIM, nebo přes web rozhraní a je třeba Wi-Fi nebo připojení. Řešení je asi spousta, mě se třeba líbí toto http://obchod.hw.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=41763
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 74 x
Obdržel poděkování: 35 x

Příspěvek od miro » 17 úno 2014, 12:54

Jo souhlasím že webová aplikace na sledování a řízení a potom dálkové ovládání je dobrá, ale mám tam ALE ....
Pokud použiju "chytrou" a dnes dostupnou škatulku pro web, tak potřebuji opravdu kvalitně dodělat snímání dat a řízení něčeho. Programově jsem potom na úrovni vlastních IP adres ... už jdeme do složitostí :) .... a to druhé ALE je, že lze použít simku s "dobrým"paušálem a laciným a hlavně, mám dosah na "skleník" i v místech, kde nemám dosah na web, například při dovolené a nebo na cestě po mexiku :) To moje řešení je prostě docela jednoduché a zvládnutelné na koleně. Teda k tomu kolenu musej bej přirostlý "zlatý český ručičky" :) :)

P.S.: kdo má doma zabezpečovačku s ústřednou, a hlášení na mobil, tak má vystaráno, protože už to má vlastně hotové. Jenom dotáhnou "bižuterii", jak říkáme :) :) Jo a že už dneska těch zabezpečovaček v barácích.

Jinač řídící a regulační technika postavená buď na něčem s webovou aplikací a nebo GSM ..... teda to naše dálkové ovládání, potřebuje ještě mimo všeho mít stopro zabezpečené náhradní napájení všech řídících a regulačních prvků. To píšu pro náhodného zájemce, aby hned uvažoval o záložních zdrojích. A mimo toho, potřebuje "havarijní" zabezpečení. Teda takové to nutné, když všechno padne na hubu a stejně musíme někoho v zimě do skleníku poslat, aby to otevřel nebo zavřel a popřípadě něčím zatopil. Pro letní provoz (teda od nějakých +5°C nahoru venku) stačí konstrukčně větrání udělat tak, že padneli napájení, větrací okna se naplno otevřou .... na toto jsou dobré velké okna držené elektromagnetem, jako jsou na zavírání a držení únikových dveří v hal a podobné hračky. Nespoléhat se nikdy jenom a jenom na elektřtinu :evil: :evil: Vona jak kope, tak by nás mohla pořádně nakopat :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“