Shazování poupat

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Miroslav
 poděkoval: 68 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Shazování poupat

Příspěvekod Miroslav » 08 bře 2011, 10:15

Problém so zatiahnutím - zaschnutím púčikov sa vyskytuje u viacerých druhov, myslím, že by sa dalo povedať, že sú to druhy pochádzajúce z mediteránneho klimatického pásma. V ich domovine majú v období nasadzovania a vyvíjania púčikov súbežne k dispozícii viaceré faktory: a to správnu dľžku dňa, predlžovanie dňa, chladné noci, slnečné ale nie moc teplé dni, postupné otepľovanie, vlhkosť vzduchu, niekedy aj krátky ranný mrazík a čo ja viem ešte. A tak ako sa postupne situácia mení počasie je stále priaznivejšie až to vyvrcholí kvitnutím. U druhov, ktoré znesú nižšie teploty, prípadne aj málo pod nulou treba vystihnúť správny čas a dať ich do skleníka prv než sa stihnú prebudiť a nasadzovať púčiky, ale nie na slnko. Také druhy čo neznesú mráz treba dať v správnom čase aspoň na nejakú verandu kde je chladno, alebo ich mať celú zimu na južnom okne v miestnosti kde sa nekúri a trebárs aj pritieniť papierom, tam je tiež šanca, že rozkvitnú. Mne teraz na okne kvitne Echinomastus warnocki a durangensis.
Miroslav Varček hľadač krásy

rado

Příspěvekod rado » 08 bře 2011, 10:43

To zhadzovanie nasadených pukov je nielen u Ancistrakov, Glandulakov ale aj u Ferakov ("u Ferocactus len na jeseň * úprava po pripomienke Jozef76") a Thelocactusov. Nechal som sa oklamať tento rok ukazujúcimi sa pukmi na T.nidulans, zobral som ich zo skleníka do tepla a svetla, po týždni krásne zaschli. Takže je lepšie ich nechať na pokoji, keď chcú kvitnúť, tak budú a to aj bez vody a prehnaného tepla. S vodou je to pravda, že poliať treba až po rozkvitnutí, ak pred, tak puky zhodia aj napr. Echinocereusy. Ak máte niekto inú skúsenosť, príp. fintu ako ich presvedčiť ku kvitnutiu, sem s ňou, nech sa poučíme.
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 08 bře 2011, 11:51, celkem upraveno 3 x.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

rado

Příspěvekod rado » 08 bře 2011, 11:34

Ferocactus som myslel to zhadzovanie pukov, nie čas kedy ich zhadzujú. Máš pravdu, že kvitnú na jeseň (ak stihnú vykvitnúť). No stáva sa, že nahodia puky na jeseň a tie uschnú a odpadnú. Takže prosím prepáčte, ferákov sa to netýka na jar, ale až na jeseň :-)
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 08 bře 2011, 21:29

Teraz mi kvitnú v práci aj Ancistroc., aj Echinomastusy atď... hlavné je slnko, prinajmenšom dostatok svetla a tepla, ale ak majú tieto rastliny slnko, ak sa vytvárajú puky bohate kvitnú a čas od vytvorenia pukov po kvitnutie sa značne urýchli. Samozrejme nie každý má možnosť v tomto období dopriať kaktusom maximum slnka, ale mimimálne týmto druhom ho treba v tomto období dopriať - vhodné je aj napr. južné okno aj v byte, len treba pravidelne kontrolovať prípadný výskyt roztočov.

K Ferocactusom, kto tvrdí, že kvitnú na jeseň, Feroc. glaucescens, F. echidne, F. pilosus, F. histrix kvitnú na jar už teraz majú nasadené puky, F. latispinus, F. macrodiscus nasadzujú puky v zime -január, február, kedy vykvitnú závisí od teploty...atď...ak majú Ferocactusy dostatočné teplo - skleník kvitnú od jari až do neskorého leta (jesene).

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“