osvětlení rostlin

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: osvětlení rostlin

Příspěvekod Husi » 08 úno 2016, 07:28

Myslím, že je to scestná myšlienka. Pod umelým osvetlením sa rastliny stávajú chúlostivejšími. Mariške to nevadí, tá na svetlo božie vyjde už v sušenom stave, ale kaktusy by si musel na jar veľmi poctivo chrániť pred slnkom, aby sa nepopálili. Ďalej, u semenáčov sa intenzívny rast predpokladá, ale u dospelých rastlín je to trochu iné. Po naplnení individuálnych priestorových hraníc sa naopak často snažíme (teda aspoň ja určite) aby rastiny príliš nenaberali na objeme. Čiže zimný rast by stratil akýkoľvek zmysel. Aj ekonomicky to podľa mňa nemá logiku. Kým mariška sa predáva "sama", kaktusy nejdú tak na odbyt, čiže náklady na svietenie sa len tak ľahko nevrátia.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 08 úno 2016, 09:29

k celoročnímu růstu: tak nefungují žádné kaktusy ani ty teplomilné, v celoročně teplých oblastech (vč. lesů) přepínají kaktusy aktivitu růstu mezi obdobím sucho / déšť, tzn. ikdyž je tam po celý rok teplo a světlo tak rostou většinou jen při dostatku vody, resp. po období kdy doplnily zdroje, a po dobu třeba i několika měsíců suchých stojí....tuto periodicitu pak je dobré dodržovat i v kultuře (= úspěšnost v nasazování květů apod.)

ke světlu: možná trošku chybně vnímáme světlo....není světlo jen to co vidíme....to čím uměle svítíme dává převážně jen viditelnou složku spektra světla (no u plýtvavých zdrojů i trochu tepelnou)...jenže světelné spektrum Slunce je mnohem pestřejší a pochopitelně silnější (však kdo víte kolik je třeba kvanta záření ke spuštění optimálního procesu fotosyntézy či dokonce založení květních pupenů? no tak snadno uměle ošálit toto nepůjde...jasně rychlerostoucí jednoletky na sklizeň vyrostou za pár měsíců a sklidí se, jenže kaktus tu je často po celý náš pěstitelský život a každá chyba se na něm podepíše)...proto lze dosvětlovat rostliny většinou jen krátkodobě (v létě je prostě letníme a rozdíly jsou u nich nesrovnatelné). Při dlouhodobém umělém osvětlení trvale roste (nechci ani psát prosperuje, protože ty rostliny jsou na hranici stresu) jen nemnoho stínvyžadujících druhů "pokojových" rostlin (pro heliofyty jako kaktusy je to dlouhodoběji většinou strukturálně deformující stav) a je otázkou jak dlouho (pokud jde o umělé přisvětlování krátkodobé počas zimy je otázkou zda-li je to vůbec efektivní...tedy jestli tak nízký zdroj světla u rostliny něco vyvolá a jestli to jen nezatíží naši peněženku, určitě to bez vody však nevyvolá růst - však víme jak to děláme se semenáči pod zářivkami = trošku urychlujeme čas, abysme to zjara předali Slunci)....

k teplomilným kaktusům: ideální přes zimu využít temperované zimní zahrady, jižní okna tam mají i v zimě nějaký ten nadbytek přirozeného světla (a kolikrát mi v zimě od jihu pěkně svítí, aj epifyty jsem onehdá v zimě trošku přeexponoval na jižním Slunci) a jak už to bývá zjara takové (= no některé, některým je to fuk) opravdu kvetou ochotněji (např. epifyty, ale i klasické jako melokakty apod.), navíc ještě kaktusy mají rádi stálé místo (jenže to jim dokáží u "teplomilů" zajistit už jen vlastníci celoročně temperovaných zařízení) ...
:L

Martin
 poděkoval: 265 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 08 úno 2016, 13:47

Pěstuji celoročně pod umělým osvětlením orchideje vlhkých tropů. Tam to jde dobře, některé druhy jsou spíš přesvětlené. U kaktusů si to však představit neumím. Kaktus jako krajní heliofyt potřebuje 20x víc světla a takové pěstování je naprosto nereálné. A navíc je otázka proč to vůbec dělat, když existují jednoduché a dlouhodobě osvědčené metody, jak následky zimního nedostatku světla eliminovat.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 úno 2016, 18:16

No...zase jsem se vrátil z domoviny kaktusů...a vždy, po takovém návratu, je mi doslova zle z té tmy...která tu v zimě vládne! Jak je asi našim svěřencům, co? Tedy - v létě vegetují vesele při dostatku vody a světla, přesto mnozí stíní kaktusy před sluníčkem, přestože je známo, že mezi 35°a řekněme 10°jižní šířky a nejen s vyšší nadmořskou výškou, je slunečního záření jistě o 100% více jak u nás na +/- 50°s.š.!!! V době mimo vegetaci u nás kytky (= většina) světlo moc nepotřebují, samozřejmě je-li dostatečně chladno...u teplomilných kaktusů (tropická Bolívie, Peru,...) postačí jen naprosté sucho včas na podzim...obecně nechápu ty, co zalévají ještě v říjnu, byť třeba počasí je příznivé...věřte, že ani v přírodě nemají vodu vícekrát jako 2-3x/rok. Jistě - jsou oblasti (subtropy-tropy), kde naprší/namlží i více jak 800mm/rok, což je mnohem více jak třeba v Brně ( kolem 500mm/rok)...takže přisvětlovat kytkám, ani těm teplomilným, nemá valného významu, ale naopak je třeba ke zdravému růstu využít dobu vegetace a zmíním právě jeden velmi opomíjený parametr...a to je pohyb vzduchu ve skleníku, resp. pěstebním zařízení...v přírodě prakticky nepřetržitě fouká, vítr se utiší jen na krátko kolem 20-22:00 hodiny...ráno je téměř vždy na kytkách rosa, jedno jestli kvetou či ne...ale jakmile vyjde slunce, začne zase foukat...
Navštívím-li skleníky kdekoliv, tak tam často panuje vlhké teplo bez pohybu vzduchu...je třeba si uvědomit, že pohyb vzduchu snižuje parciální vlhkost kolem rostlin, ergo jejich lepší obranu proti houbám/plísním..., které z domoviny znají jen zcela ojediněle, za to u nás není problém...při pohybu vzduchu nehrozí přehřátí rostlin...a tím se může prodloužit vegetační doba, která je u nás kratší nejen tím, že žijeme na 50°s.š...
Je ale pravdou, že se situace pomalu zlepšuje...zejm. jak se začínají více používat pařeniště, nebo skleníky s dokonalejším větráním nejen pomocí ventilátorů, ale i samovolným větráním zvednutím bočních stěn apod.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 09 úno 2016, 10:48

Zkoušel jsem urychlit růst pravokořenných semenáčků dvou nalezišť rodentiophil tím, že jsem je jako dvou a tříleté, tedy dva roky po sobě pěstoval přes zimu v aparátu.

Zatímco jedny trošku přes obě zimy v růstu poskočily, druhé mi během první zimy všechny pochcípaly.
Už to nedělám.
Věčný začátečník Zdenda

kaos
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Příspěvekod kaos » 09 úno 2016, 18:33

Děkuji moc za postřehy. Zkusím tedy trochu změnit otázku. Co se pěstování týkám, tak jsem se s kaktusy nikdy moc nemazlil. Dříve jsem v podnájmu měl možnost je prostě v květnu vyhodit na zahradu k jižní zdi a v říjnu je hodit mezi dvojitá okna, také na jih. S volnou kulturou byl problém hlavně s přívalovými dešti, párkrát se stalo, že mi do nich napršel a já zjistil až po třech dnech, že doslova plavou v miskách nafouklé do obludných rozměrů. Překvapivě ale to žádný nezahubilo. Naopak mé další pokusy přikrýt je sklem aby je uchránilo před deštěm se ukázaly být chybné (a dva mi to upálilo). Loni jsem se přestěhoval a mám je nyní v zasklené lodžii. Ale pět od května do října je sklo otevřené a kaktusy jsou pěkně na okraji v pěkném průvanu a všem to neskutečně svědčí. Přes zimu ale teplomilné musí úplně dovnitř, na lodžii klesá teplota k 0 st. C. A bohužel okno za lodžií to je co se světla opravdu katastrofa.

Takže zkusím jinou otázku, co zkusit světlem prodloužit vegetaci a přisvětlovat například jen v říjnu a listopadu a pak v únoru a březnu?

Další úvaha, teplomilné kaktusy pochází z oblastí, kde je délka dne prakticky stejná v létě i zimě jen s malými odchylkami, takže u nich je období klidu spjaté spíše se suchem, než s nedostatkem světla. V období klidu nekvetou a nerostou, ale otázka je, zda u toho stále fotosyntetizují či ne? To že nerostou ještě nemusí znamenat, že nevytváří zásobní látky pro období růstu, nebo se pletu?

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 09 úno 2016, 20:59

...v období, kdy kaktusy nerostou určitě probíhá u nich mnoho okem nepozorovatelných vnitřních procesů, které by popsal určitě nějaký rostlinný fyzilog, jelikož při tom rostliny stále žijí jistě nějaká výměna energií probíhá i v tomto období....nám může pro příklad posloužit mnoho vypozorovaných druhů, které prostě po zimování na světle mnohem bohatěji či pravidelněji kvetou, než když je necháme několik měsíců po tmě a pak je "šokem probereme do života" (no dost jich ten šok ale taky v pohodě rozdýchá a vykvetou také)...dokonce bych si i troufl říct, že některé z těch tropických ani nevykvetou, pokud jim nedopřejeme trochu toho světla přes zimu (viz třeba epifytní druhy - traduje se to třeba o Selenicereusu, ale lze to pozorovat i u Epiphyllum/Disocactus apod.)...problém však spočívá v tom zda-li dokážeš zjistit pozorováním nějaký vliv u umělého přisvětlování například oproti vlivu mírného, nedostatečného ale přírodního světla od okna...může se totiž stát, že tam bude rozdíl jen zanedbatelný neb umělé dosvětlování nedokáže zajistit potřebnou světelnou intenzitu k nějaké výraznější aktivaci nějakých fyziologických procesů v kaktusu (my neznáme míru kdy se co aktivuje, proto ani nemůžeme nastavit nějaké parametry pro umělé dosvětlování), ke kterým ve tmě třeba nedochází (je to dost spekulativní)....

...pak ještě k únoru (moje úvaha): Hromnice jsou pro mnohé rostliny v našich zeměpisných šířkách dost důležitým svátkem, v této době totiž dochází již k viditelnému prodloužení dne, v naší přírodě je to snadno pozorovatelné na rostlinách předjarního aspektu, začínají rašit nad zem jarní cibuloviny (koncem měsíce pak i ty první vykvétají), nalévají se pupeny dřevin, u epifytních kaktusů v této době pozoruji ochotu k vytváření nových fylokladií...domnívám se tedy, že jedním z důležitých spínačů ve světě rostlin není samotná absolutní délka dne, ale samotný proces prodlužování dne...rostliny mají paměť a stejně jak vnímají postupné oteplování v průběhu období, asi sledují i zvyšující se kvanta denního svitu (a jak jsi trefně napsal v tropech je den a noc podobně dlouhá, proto ten posun může být i v relativně krátkém úseku třeba jediné hodiny)....a stejně jak až když postupně teplota dosáhne optima se spustí procesy v rostlině...tak stejně ty rostliny čekají až zaznamenají setrvalé prodlužování dne a opět jiné procesy se u nich aktivují....je nutno na to celé se dívat dynamickým pohledem....rostliny se od živočichů liší právě v tom, že jsou téměř ve všech formách vázány na jedno stanoviště a neustále vnímají vlivy okolo se měnícího prostředí na čež reagují svými projevy (růst, stagnace, kvetení apod.)....

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 09 úno 2016, 22:08

Ja napríklad zimujem v úplnej tme, takže rastliny sa pri preberaní neriadia intenzitou svetla (prírodného či umelého). No na druhoch. ktoré kvitnú na jar medzi prvými aj tak pri prenášaní vidím niekedy nasadené čerstvé puky. Rastliny sú umiestnené v pivnici pod úrovňou terénu a pod domom, takže aj teplotné výkyvy sú pri jarnom otepľovaní minimálne. Z toho mi vychádza, že majú v sebe niečo ako biologický budík, ktorý keď im zazvoní, začnú sa dožadovať pozornosti :)

Neviem akú sú u teba podmienky, ale ja mám rastliny vonku na stoloch od Marca do konca Novembra (koniec sezóny záleží od počasia, tento rok išli posledné dnu až v decembri). Ak by si mal mrazuvzdorné, stačí im kryt, pri zimuvzdorných ich necháš tam kde sú celý rok a v pohode :ja_nic

Čo sa týka prírodných procesov v rastlinách, tie samozrejme prebiehajú nepretržite od vyklíčenia po smrť. To v akej miere sa líši v závislosti od ročného obdobia, momentálnych podmienok, miesta rastu a podobne. Kaktusy sú predsa len živé organizmy a ako také sú nesustále ovplyvňované svojim okolím.

kaos
teplomilné kaktusy pochází z oblastí, kde je délka dne prakticky stejná v létě i zimě jen s malými odchylkami, takže u nich je období klidu spjaté spíše se suchem, než s nedostatkem světla.
To si trafil presne. Vo svojej domovine sú mnohé vystavené takému slnečnému žiareniu, aké im my tu nedokážeme zabezpečiť. Naše zimovanie je preto z núdze cnosť, svetla je skrátka poskromne. Ale aj fáza oddychu má svoj význam pre ďalší rast, napríklad pre vyzretie pletív, ktoré im cez sezónu pribudli.
Kaktusy takto svojím jedinečným spôsobom fungujú od, no odkedy sú na svete. Pokúšať sa o iný režim by bolo asi podobné, ale nútiť rásť stromy aj v zime.

PS: urob si v zime zopár výsevov a budeš mať po probléme, môžeš im svietiť, kúriť a bude aj na čo denno denne pozerať :L

kaos
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Příspěvekod kaos » 09 úno 2016, 23:34

S tím Selenicereusem to mohu potvrdit, má Grandiflorus a pravidelně jsem jej zimoval právě za tím jižním oknem, no v zimě bez Slunce ale alespoň světlo. Předloni při stěhování jsem ho nechal na tmavé chodbě a loni poprvé za poslední 4 roky nevykvetl. U této rostliny se to ale dá snodano pochopit, květ je tak velký, že pravděpodobně na něj musí hubené stonky fotosyntetizovat celou zimu aby jej pak uživily. Například u Diskokaktusů a Melokaktusů to tak asi být nemusí.

Jinak výsevů už mám habaděj :-) Letos jsem šel do Arrojadojí a Diskokaktusů pro změnu.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 11 úno 2016, 08:17

...je nutné vždy v diskusi oddělovat tropické a subtropické druhy (i kaktusy mají v rámci tohoto rozdělení dost odlišný průběh vegetace a tedy i nároky v kultuře)...
(při výčtu níže mi prosím tolerujte obecnost, účel je jen naznačit, přesné vymezení by si samozřejmě vyžádalo mnohem více prostoru)

tropické = přibližně stejná délka dne i noci po celý rok a hlavně mnohem menší kolísání teplot den/noc (střední teplota někde okolo +25 st.C)
*** sem patří v rámci Ameriky pánev Amazonie a Karibská oblast a místa, kde se vyskytují tropické lesy (sucho/déšť různé podle oblasti vytváří vlhký a suchý les či obdobně i v bezlesí)
= tyto druhy mohou mít u nás přeci jen mnohem častější problémy se zimováním po tmě, některé i v chladu (mnohé druhy při zimování po tmě mohou i uhynout, zejména ty "vzácně pěstované")
příklad: Pilosocereus je dost odolný (na světle však lépe tvoří vlnu, která ho asi chrání před nadbytkem svitu v době stagnace), Pereskia bleo je těžké udržet v zimě i na světle (na teplo velmi choulostivý druh),
mnohé botanické epifyty si ani neumím představit v zimě po tmě atd.

subtropické = rozdíl mezi dnem i nocí už nějaký je, ikdyž ne takový jako v našich mírných pásmech, časté je však větší kolísání teplot den/noc (noc klidně 0 i míň, den +30 i víc, rozpětí je samozřejmě mnohem pestřejší podle území poušť/savana/hory apod.)
*** sem patří oblasti od Mexika do jz. USA a dole často hornaté a pouštní oblasti od Peru (možná i hor jižního Ekvádoru) podél západního pobřeží po Argentinu (trošku pomíjím nadmořskou výšku, která samozřejmě žene vše
ještě do vyšších extrémů, ale směrem ke klimatu mírného pásma)
= toto lze většinou vše u nás zimovat ve tmě a chladu (u těchto luxus zimního světla dokáží dopřát jen vlastníci celoročně temperovaných skleníků a to z důvodů často většího množství rostlin, pro které prostě nikdy nebude dostatek prostoru u jižních oken či malých zimních zahradách, ikdyž dnes se už staví mnohde i pěkné zimní zahrady), problémy pokud se objeví bývají jen zanedbatelné, resp. přijatelné (přesto i u těchto některé kvetou lépe po zimě se světlem)

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“