Ferocactus, Hamatocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 17 x
Obdržel poděkování: 44 x

Re: Ferocactus, Hamatocactus

Příspěvek od Alojz » 18 led 2019, 01:20

Pri pohľade na pekne rozkvitnutú rastlinu veľmi variabilného rodu Hamatocactus/pri tomto rodovom názve ostanem v celom príspevku/som si spomenul na neukončenú diskusiu ešte z roku 2011/strana 9 tejto témy/.Husi tu uverejnil fotku hamatocactusu s čistožltým kvetom a následne uviedol,že tieto rastliny majú potom aj žlté plody.Vtedy túto rastlinu viedol pod názvom Ham.setispinus var.orcuttii.V nasledujúcej diskusii som o.i. uviedol,že Ham.set.v.orcuttii je uvedený v dlhom zozname synoným a skutočne neviem,či Ham.set.fa.flavibaccatus,ktorý má žlté plody, je s ním totožný.Po toľkých rokoch som si preštudoval ďalšie materiály a myslím,že Husiho rastlina,ktorej foto uverejnil aj na predchádzajúcej strane v roku 2017,by mala byť jednoznačne Ham.set.fa flavibaccatus.Ham.set.v.orcuttii má totiž kvet s červeným stredom a následne aj plody.
Pretože mám nefunkčný prekladač,zašiel som do ruského príspevku na internete a pre mňa prekvapujúco som dokázal preložiť ruský text čiastočného popisu Ham.set.v.orcuttii:
Telo cylindrické,stredové tŕne veľmi dlhé,žlté,odstávajúce horizontálne,zahnuté vo forme rybárskeho háčika.Táto varieta je často na internete spomenutá,domovom týchto rastlín je južný Texas.V ruskom príspevku sú aj ďalšie taxonomické úvahy odborníkov.Ide o ďalšie synonymum Ham.setisp.v.mierensis,menšie rastliny s podobnými znakmi,vyskytujúce sa pri Mier v Tamaulipase,nie až tak ďaleko od Texasu.
Pokračovanie zajtra.
Naposledy upravil(a) Alojz dne 18 led 2019, 09:25, celkem upraveno 1 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 20 x
Obdržel poděkování: 206 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 18 led 2019, 07:43

Nazdar Alojz, asi máš pravdu, v. flavibaccatus je zrejme lepší názov ako v. orcuttii. Ale na druhej strane... aj ja si pamätám odkiaľsi informáciu, že areál výskytu H. setispinus a jeho variabilita na náleziskách je obrovská, takže mne by možno stačilo aj "forma Hamatocactus setispinus". Neviem si to už zkonfrontovať s kolegom, od ktorého ho mám, nemám s ním už kontakt, ale pamätám si, že mi hovoril kedysi, že býva neďaleko kaktusára (ov), ktorí chodia aj do Mexika a od nich berie semená vo veľkom a tie vysieva.No a on býva alebo býval na Kramároch, kde podľa mojich informácií býval aj Igor Dráb a kde MUDr. Staník pracuje. Čiže je dosť ľahko možné, že rastlina pochádza z IS.
Čo sa týka mrazuvzdornosti, určite netreba to, čo som napísal, brať ako stopercentnú hranicu mrazuodolnosti. Boli to vtedy mladé semenáče, staré, väčšie rastliny som už potom na mraze netrápil. Je možné, že väčšie rastliny by už taký mráz nedali.
Plod na tých mojich rastlinách určite nepuká pozdĺžne, ale semená viacmmenej zostávajú v plode, ktorý sa "ulomí" od rastliny, pričom na spodku plodu zostane otvorený krúžok.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Husi za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Alojz

Příspěvek od Alojz » 18 led 2019, 09:37

Husi,doplnil som do môjho predchádzajúceho príspevku,že ten čiastočný popis sa týkal Ham.set.v.orcuttii,z textu to nebolo celkom jasné.Áno ta variabilita je obrovská,ale práve preto ten žltý plod je veľmi "silným"rozpoznávacím znakom formy.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 18 led 2019, 12:26

Hneď v nasledujúcom príspevku z roku 2017 po Husim uvádza basarek/myslím,že tiež opakovane/svoju rozkvitnutú rastlinu,ktorú má vedenú ako Hamatocactus sinuatus.Rastliny sú podobné žltým kvetom,ako predchádzajúce,ale vo všeobecnosti sú vedené ako Ham.hamatacanthus var.sinuatus.Tu je ten žltý kvet namieste,otŕnenie tiež býva variabilné,čiže najpresvedčivejším znakom je znova farba plodu,ktorá sa udáva ako zelená,zelenožltá alebo olivová.Ďalším znakom na rozlíšenie je neskôr veľkosť tela,ktoré môže dosahovať až 20 cm šírky a 30 cm výšky - mohutné rozmery proti setispinus.Navyše forma papyracanthus má papierovito rozšírené tŕne.
Basarek,možno,že na rastline ti ostali plody/u mňa na setispinusoch áno/,mohol by si dať foto?
Pokračovanie nabudúce.
s kaktusmi ma zivot bavi

basarek
Poděkoval: 12 x
Obdržel poděkování: 46 x

Příspěvek od basarek » 18 led 2019, 19:08

plody mi zůstaly, plodí pravidelně jen to není nakonec sinuatus jak jsem jej koupil ale právě h. setispinus v. hamatus f. flavibaccatus jak jsem nakonec dopátral - plody má typicky žluté

Obrázek
Naposledy upravil(a) basarek dne 18 led 2019, 21:35, celkem upraveno 1 x.

basarek

Příspěvek od basarek » 18 led 2019, 19:20

Hamatocactus setispinus (Engelmann) Britton a Rose var. hamatus (Engelm.) Britt. et Rose fa. flavibaccatus Unger
KuaS, 1981, H. 12, str. 290-291
Překlad pomocí překladače ...
  • Na jaře roku 1979 jsem v kolekci Karla Schruffa v Klagenfurtu zachytil řadu rostlin tohoto známého druhu, který místo plodů korálově červeného nesl citronově žluté ovoce.
Třpyty byly relativně krátké, střední trn byl velmi křivý. Schruff udělal zasetí dovážených semen a rostl sám.
Bohužel původ semen již není stanoven.
   • Byl jsem schopen získat několik sadenic pro další pozorování.
Když následně kvetly, bylo zjištěno, že mají monochromatické, lehce zelenožluté květy, to znamená, že obvykle neexistuje povinný červený hltan.
   • Aby toto zajímavé rozlišení, které samozřejmě určuje jediná alela genu zodpovědného za červený pigment, nebylo znovu zapomenuto, dávám jméno flavibaccatus = žlutozelená.
   • Semena pro další chov byly odeslány do městské sbírky sukulentů v Curychu.
Typový vzorek byl také uložen v městské kolekci sukulentů v Curychu pod číslem ZSS AA 50-40.
Títo uživatelé poděkovali autorovi basarek za příspěvek (spolu 2):
AlojzHusi
Hodnocení: 18.18%

Alojz

Příspěvek od Alojz » 19 led 2019, 21:12

basarek píše:
18 led 2019, 19:20

• Semena pro další chov byly odeslány do městské sbírky sukulentů v Curychu.
Typový vzorek byl také uložen v městské kolekci sukulentů v Curychu pod číslem ZSS AA 50-40.
Predstavte si,vďaka príspevku od basareka sme sa dostali znova do BZ v Zurichu,aj keď to bolo okolo roku 1980...

A myslím,že tiež sme došli k zaujímavým záverom z diskusie ešte z roku 2011,to je čaro fóra ... :SS

Teraz ešte pár poznámok k tomu,prečo ma tieto informácie,okrem poznania ,zaujímali aj po praktickej stránke.Ide o kompletizáciu rodu Ferocactus/na druhovej úrovni mi chýbajú len F.johnstonianus a F.lindsay/ a samozrejme aj Hamatocanthus.V prípade kompletizácie rodu sa zaujímate nielen o druhy,ale aj variety,"variety",formy,staré kultúrne formy,hybridy prírodné aj umelé,kultivary,rôzne odchýlky atď.a určite nie v poslednej rade o taxony z lokalít,najlepšie aj so zberovými číslami.Takže,keď som v roku 2014 videl v ponuke semien od L.K. položky Hamatocactus:longihamatus,setispinus v flavibacattus a sinuatus,tak som nezaváhal ani chvíľu a objednal som si ich.Veď v podstate všetky tri uvedené taxony mali kvitnúť žltým kvetom bez červeného stredu.A doposiaľ som mal s čisto žltým kvetom len tri vyspelé rastliny Hamat.hamatacanthus.H.set.v.flavibaccatus a H.sinuatus sme tu už riešili,ostal ešte H.longihamatus.V tomto prípade,ale v podstate tiež ide o synonymum H.hamatacanthus,čiže kvet by mal byť čisto žltý,na rozdiel od H.setisp.var.hamatus,kde kvet je s červeným stredom - napriek podobnému názvu odlišné taxony.
Výsev v roku 2015 dopadol úspešne a do dnešných dní v podstate už vykvitli všetky rastliny,všetkých troch taxonov.Ale bez červeného stredu som sa nedočkal ani jediného kvetu . :!: :!: :!:
Záver:namiesto troch vytúžených taxonov mám asi 30 rastlín/voľačo som už rozdal/,vzhľadovo málo odlišných,ktoré bez menoviek ťažko oddeliť a v podstate ich môžem pomenovať Ham.setispinus - kultúrne rastliny.
Samozrejme L.K. som definitívne vylúčil z okruhu mojich možných dodávateľov. :idea:
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Štefan
s kaktusmi ma zivot bavi

basarek

Příspěvek od basarek » 20 led 2019, 10:54

aloiz, jestli máš zájem semena z mojich ti můžu poslat, květy nejsou čistě žluté ale skutečně světle zelenožluté jako na té fotce

Alojz

Příspěvek od Alojz » 20 led 2019, 13:07

basarek,ďakujem za ponuku ,už aj ja som na to myslel.Dohodneme sa cez súkromnú zprávu,ktorú ti napíšem...
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 18 úno 2019, 11:57

V tomto príspevku chcem znova nadviazať na predchádzajúce roky,keď som v roku 2011 predstavil moje vtedy asi 22 ročné rastliny Ferocactus horridus.Philty/neviem či je ešte na fóre/vyslovil názor,ktorý sa ukázal ako správny,že synonymom F.horridus je F.peninsulae,ale v prípade mojich rastlín ide jasne o F.herrerae.Tých rastlín bolo 5,ale na porovnanie som prezentoval aj jednu rovnakú starú rastlinu F.townsendianus/pozrite si diskusiu na strane 8 v tejto téme/.
Tie rastliny tento rok dosiahnu vek 30 rokov.Samozrejme za ten čas o voľačo podrástli,ale hlavne: v posledných rokoch začali nasadzovať kvetné puky a to ozaj v hojnom počte.Ale postupne všetky puky aj viac ako v 1 cm priemere zaschnú...Nakoniec ale začiatkom septembra 2017 vykvitol akurát ten,ktorý som mal označený ako F.townsendianus.Tento bol vzrastom tela a veľkosťou tŕňov menší ako ostatné/vtedy to boli pre mňa znaky na odlíšenie/.
Preto,že mám rád,keď moje príspevky majú podľa možnosti aj nejakú zápletku a troška beletrie/príp.kaktusárskej romantiky/ o tej kvitnúcej rastline nabudúce.Zatiaľ by som prosil vyjadrenie k tým zasýchajúcim kvetným púčikom.

Fotky z fóra z roku 2011 už "zmizli",takže ako dokumentáciu ich uvádzam znova,možno ,že nie sú to tie isté.Zaradil som viac variabilné:
DSC03021.JPG
taká priemerná rastlina
DSC03026.JPG
veľký počet jemných okrajových tŕňov
DSC03027.JPG
mohutné okrajové tŕne
DSC03023.JPG
to by mal byť F.townsendianus/veľkosť rastliny skreslená záberom/
DSC03024.JPG
skutočná veľkosť na porovnanie/vpravo F.townsendianus/
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
iconmasterŠtefan
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 20 úno 2019, 00:36

Konečne som si našiel čas na dokončenie predchádzajúceho príspevku.Uviedol som,že mi nakoniec zakvitla rastlina označená ako F.townsendianus.Tu sú dokumentačné fotografie:
DSCN0627.JPG
Ferocactus herrerae s pukmi,v pozadí ďalšie rastliny
DSCN0629.JPG
detail kvetu o 2 dni neskôr
DSCN0630.JPG
DSCN0632.JPG

Preštudoval som si na internete fotografie kvetov F.townsendianus,ktoré sa mi ale nie veľmi zhodovali s tými na mojej rastline.Nakoniec som usúdil,že kvet zodpovedá F.herrerae.Tak som siahol do bloku,kde mám poznámky z kaktusárskej praxe,tiež zoznamy semien,ktoré som vysieval,výsevné plány a pod.Tu som nakoniec zistil v roku 1988,že mi zostalo nie 5 ale 6 rastlín F.horridus/neskôr identifikovaných ako herrerae/.Rastlina F.townsendianus bola označená 1 ?,čo ma "zviedlo" k chybnému označeniu výrazne najmenšej rastliny F.herrerae ako F.townsendianus.Predstavte si ,medzitým dorástla do veľkosti tých piatich rastlín.

Rastliny zo spomínaných skupín druhov sa ťažko rozlišujú,identifikovať sa niekedy dajú až na základe kvetov a plodov/aj môj prípad/.Ale súčasne treba dodať,že zvyčajne kvitnú až po dlhšom čase a na dodatočné určenie čakať celé desaťročia h:h .Aj preto patria k ferocactusom najmenej zobrazovaným v kvitnúcom stave.Ja som zvedavý,ako bude kvitnúť tých ďalších 5 rastlín/len keby tie puky nezaschýnali/.

Celkom na záver:Ja beriem to vysvetlenie,F horridus je synonymom F.peninsulae,alebo,že sa udáva ako forma F.peninsulae s dlhý stredovým tŕňom,ale stále je dosť publikovaných zámen s F.herrerae.Celkom zaujímavé by bolo,keby mi v tom roku 1988 boli vyklíčili nielen semená F.horridus/teraz jasne určené ako F.herrerae/,ale aj semená F.herrerae/aj taxon s takým menom som vtedy vysieval/ a potom ich porovnanie :!: .
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanMário Snopka
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 01 bře 2019, 20:06

V tomto zimnom období období na pozeranie z BZ Zurich:
DSCN0963.JPG
F.lat.ssp.latispinus Lau1406
Lauove poľné číslo z roku 1981.Lokalita:Mexiko,Guanajuato/San Luiz de la Paz 1800 m/

To malo byť v príspevku všetko.Ale čo ma nakoniec zaujalo,že je to rastlina so zaujímavým sfarbením tŕňov.Podľa stredových tŕňov,aj by som si myslel,že je to var.flavispinus,ale okrajové tomu nenasvedčujú.Moje rastliny v.flavispinus sú ešte malé,niekde"založené"na zimovisku.Na obrázkoch na internete sú u flavispinusov všetky tŕne v podstate farebne rovnaké/žltohnedé?/.Jediná výnimka je Fer.lat.v.flavispinus RUS-001,kde je aj z tej červenej farby,ktorá je na hore zobrazenej rastline.
iconmaster
s kaktusmi ma zivot bavi

basarek

Příspěvek od basarek » 01 bře 2019, 20:22

Alojz, já mám flavispinus takovejhle - jen je bezejmenej, objevil sem ho náhodou v jednom květinářství
Obrázek
Títo uživatelé poděkovali autorovi basarek za příspěvek:
Alojz

Alojz

Příspěvek od Alojz » 02 bře 2019, 20:06

Basarek,veľmi pekná rastlina s mohutným otrnením,myslím,že typicky sfarbená pre v.flavispinus.

V Atlase kaktusov je uvedená Ventura,v SLP,Mex. ako nálezisko albinotickej formy druhu F.latispinus,s čiste žltým otrnením a bieložltými kvetmi.Tiež poznámka P.Pavlíčka,že žltotrnné formy sa môžu nachádzať aj v červenotrnných populáciách.Zhodou okolností som našiel príklad na stránke Milana Zachara,kde v roku 2009 uvádza na lokalite La Canada v štáte Queretaro,peknú zmiešanú populáciu F.latispinus s červenými a žltými tŕňami a kvetmi.Na záberoch na rastline so žltým kvetom sú aj všetky tŕne žlté,ale na rastline s červeným kvetom sú stredové tŕne žltohnedé a okrajové horné aj s červenou farbou/kvalita foto z prírody nie je moc dobrá/.Teda niečo podobné ako u tej rastliny F.latispinus Lau 1406.

A toto je pre mňa tá nadstavba pri pestovaní kaktusov,tieto zaujímavé taxonomické zápletky,ktoré nás posúvajú ďalej.
Ale samozrejme aj pre mňa je prvoradé vypestovať pekne rastúce a kvitnúce rastliny.

A chcel by som aj vidieť,nielen vedieť,takže by som mal záujem o rastliny alebo semená všetkých 3 spomenutých taxonov aj s lokalitami, ak niekto má :?: , má navyše :| .
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 10 bře 2019, 19:53

Už viac krát som kritizoval"bezbrehé" chaotické kríženie kaktusov bez ladu a skladu,ale ako to raz uviedol aj Husi,že je kaktusár,ale čiastočne aj záhradník,taký postoj som prezentoval aj ja.Možno sa opakujem,ale zmysluplné hybridy F1 mi nerobia problémy/vyrábam ich v poslednom čase u astrofýt aj ja/,občas nejaký úlet sa dá zniesť.Takýto úvod pre uvedenie ďalšej fotografie z BZ Zurich:
DSCN0969.JPG
Ferocactus gracilis var.coloratus
Okrem rastliny zaujala aj tá menovka.Čiže opelenie zmieneného ferokaktusu peľom Echinocactus grusonii/samozrejme nemuseli vzniknúť klíčivé semená/.Tak som sa pustil do štúdia a našiel som len jednú chiméru Ferocactusx Ech.grusonii,ale dosť normálnych rastlín,keď Ech.grusonii je opelený rôznymi ferokaktusmi - dostali názov Echinoferocactus.A ten spomínaný úlet je obrázok Ferobergia x Echinocactus grusonii !
Mário Snopka
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“