Opuntia - juhoamerické druhy

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Filord
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Opuntia - juhoamerické druhy

Příspěvek od Filord » 02 dub 2013, 11:12

Opuntia pestifer (pubescens)

Synonymá:
* Cactus nanus
* Opuntia nana
* Platyopuntia nana
* Opuntia leptarthra
* Opuntia pascoensis
* Opuntia pubescens
* Opuntia hoffmannii
* Opuntia tayapayensis

Druh rozšírený od strednej Ameriky: Mexiko, Karibik, Guatemala, Venezuela, Ekvádor, Peru, Bolívia, Paraguaj až po Argentínu.
Veľmi variabilný taxón, kde články môžu byť válcovité až typicky placaté, rôznej veľkosti, šírky a dĺžky.
Kvet žltý, blizna žltá. Ostne môže byť rôzny počet aj ich dľžka varíruje. Glochidy niekedy málo, inokedy početné...

Obrázek
Typický klon z dlhými, aj kratšími valcovitými článkami o hrúbke asi 1- 2 cm, ostne dlhé 5 - 10 cm, prvé kvitnutie Júl / August 2008.

Rastlina je absolutne nenáročná, rastie dobre na priamom slnku ako aj v polotieni. Zimovanie prežíva pri teplotách od 0 - 10 stupňov celzia bez problémov. Substrát vyhovuje akýkoľvek priepustný.

Obrázek

Odkazy (internet):
- O. pubescens, Ekvádor:
http://www.cactuspro.com/photos.php?act ... er&id=1958

Presunuté z bývalého Filordovho blogu - Opuntiovité a iné ...
Filord

sylvia48
Poděkoval: 12 x
Obdržel poděkování: 15 x

Re: Opuntia - juhoamerické druhy

Příspěvek od sylvia48 » 07 pro 2013, 22:39

Pridavam nieco zo svojho archivu- opuntie brasiliensis.
Ta najvacsia opuntia vyrastla z tej malej opuntie v ciernom kochlicku.
opuncia 1.JPG
opuncia 2.JPG
opuncie.JPG
opuntia brasiliensis.JPG

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 756 x
Obdržel poděkování: 634 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 24 čer 2019, 18:22

Dnes som konečne natrafil na ako tak otvorený kvet Maihuenia poepigii vo svojej zbierke.
Doteraz som mal šťastie len na už takmer zvädnutý kvet.
DSCN3560.JPG
Tento trs je zasadený v kvetináči o priemere 35 cm a hlboký 38 cm
DSCN3561.JPG
DSCN3623.JPG
DSCN3624.JPG
DSCN3625.JPG
DSCN3626.JPG
Neustále tieto rastliny udržujem vlhké, takmer po celý rok a samozrejme sú aj po celý rok vonku a nezakrývam ich na zimu a ani pred prudkým slnkom.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 4):
HostMiroslavŠtefanAlojz
Hodnocení: 36.36%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jv3
Poděkoval: 26 x
Obdržel poděkování: 61 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 24 čer 2019, 22:11

Mário, koľko ročný je ten trs?
jv3

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 25 čer 2019, 16:48

jv3 píše:
24 čer 2019, 22:11
Mário, koľko ročný je ten trs?
jv3
Ja som dostal odnož, pred 8 rokmi. Postupne s rastlinou "rástol" aj kvetináč.

Alojz
Poděkoval: 90 x
Obdržel poděkování: 106 x

Příspěvek od Alojz » 03 črc 2019, 08:21

Maihuenia poepigii - to je rastlina,ktorú ako pestovateľ o.i. aj mrazuvzdorných kaktusov chcem získať už veľmi dávno.Zatiaľ,ale v mojom prvom príspevku do tejto témy budem písať o niečom inom.Totiž objednal som si zo skupiny juhoam.opuntií/doteraz som nepestoval ani jednu rastlinu/34 taxónov rastlín z rodu Airampoa,Austrocylindropuntia,Cumulopuntia,Maihuenopsis,Puna.Išlo v podstate o odrezané články príp.odrezky,na pár rastlinách boli aj aké-také korene.Po určitom zaváhaní som ich nakoniec zasadil bez ďalšej úpravy,hoci niektoré rezné plochy sa mi nezdali celkom bezpečne vyschnuté. Použil som zakoreňovací stimulátor a hneď po zasadení do zemitého substrátu,ktorý používam pre juhoam.rastliny,som ich opatrne a pravidelne začal polievať.Zhruba po mesiaci môžem konštatovať,že vyhynul jediný odrezok/aj to nie je celkom isté/.Ostatné odrezky/aj keď niektoré boli dosť drobné/ javia známky života buď prirastaním,alebo novými odnožami,alebo aspoň zdravým napitým vzhľadom.Pár záberov ihneď po výsadbe,dnes už rastliny vyzerajú ináč:
DSCN1519.JPG
DSCN1520.JPG
Je to taká "škôlka",viac sa rastlinám budem venovať v budúcom roku po prezimovaní.Najviac ma do budúcnosti "strašia"ťažkosti s manipuláciou s rastlinami .Prečo som sa nakoniec rozhodol a čo bolo inšpiráciou ich pestovania v budúcom príspevku.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 3):
ŠtefanjaraMário Snopka
Hodnocení: 27.27%
s kaktusmi ma zivot bavi

Štefan
Poděkoval: 264 x
Obdržel poděkování: 147 x

Příspěvek od Štefan » 06 črc 2019, 13:00

Tiež som mal takú myšlienku pred 3 rokmi, objednal som odrezky, napichal som ich do zmesi piesku a zeolitu (cca 1:1) a zostali tam 3 roky. Okrem 1 druhu, zakorenili všetky odrezky (nezakorenil Tephrocactus weberi-2 odrezky). Po 3 rokoch vyzerajú takto:
opuntia (9).JPG
Ale inšpiroval si ma, dnes som to rozobral a presadil.
opuntia (10).JPG
Maihueniopsis platyacantha - rastie ako burina, ale tie nové články sú veľmi pekné.
opuntia (11).JPG
Maihueniopsis nigrispina
opuntia (12).JPG
Cumulopuntia dactylifera
opuntia (13).JPG
Cumulopuntia rossiana
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 2):
AlojzMário Snopka
Hodnocení: 18.18%

Štefan

Příspěvek od Štefan » 06 črc 2019, 13:07

opuntia (2).JPG
Comulopuntia barteri
opuntia (3).JPG
Corynopuntia invicta - síce nepatrí medzi juhoamerické, ale páči sa mi. V raste sa nepretrhne.
opuntia (4).JPG
Opuntia sulphurea - patrí síce medzi juhoamerické, ale zase nie medzi "malé" opuncie. Každý rok "dá" jeden článok.
opuntia (5).JPG
Airampoa tilcarensis
opuntia (6).JPG
Airampoa carrugata - veľmi sympatická - tvorí malé články, ktoré sa kobercovito rozrastajú do okolia.
Naposledy upravil(a) Štefan dne 09 črc 2019, 19:44, celkem upraveno 1 x.
AlojzMário Snopka

Alojz

Příspěvek od Alojz » 06 črc 2019, 23:08

Štefan,som rád,že som ťa inšpiroval k tomu rozsádzaniu - niekedy to už muselo prísť :D .A čo mňa inšpirovalo k tomu,že som začal pestovať juhoamerické opuntie.Zhruba tak tri faktory:návšteva sukulentnej BZ v Zurichu,kde vo vonkajších pareniskách bola ozaj bohatá kolekcia týchto rastlín,zmienky o ich mrazuvzdornosti v rôznych článkoch a ponukách na internete a v neposlednom rade plzenské,ale hlavne naše fórum,kde táto téma pod názvom Cumulopuntia,Maihuenopsis, Airampoa a ostatní patrí medzi naše najrozsiahlejšie.Pričinil sa o to hlavne Jíří Kolařík,ktorý prezentoval väčšinu príspevkov, ozaj na vysokej úrovni.Ale jeho posledný príspevok je z júla 2016 / ja som z technických a osobných dôvodov v tom čase neprispieval na fóre/,takže neviem prečo prestal/asi nechcel na obe fóra dávať to isté.../.

Z toho pramení aj môj návrh,keďže Mário oživil tému Opuntia - juhoamerické druhy,POKRAČOVAŤ V TEJTO TÉME ,veď je viac menej identická,ako téma spomínaná vyššie.Tým sa oddelí,čo má význam po praktickej stránke ,téma ,keď ešte do nej prispieval aj J.Kolařík.

Ilustračné foto juhoamerických opuntií z BZ Zurich:
DSCN0930.JPG
DSCN0932.JPG
DSCN0945.JPG
vidieť,že kvitnúca rastlina je navrúbľovaná asi na cylindr.subulata
DSCN0946.JPG
kvitnúca rastlina navrúbľovaná/viď aj vyššie/,čo možno stimuluje bohaté kvitnutie,ale vylučuje testovanie a následné pestovanie rastlín,ako mrazuvzdorných
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanMário Snopka
s kaktusmi ma zivot bavi

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 08 črc 2019, 16:19

Ja tiež pestujem už roky tieto malé, hlavne Juhoamerické opuncie a docela sa im darí a niektoré aj kvitnú. Dokonca môžem dporučiť ich mrazuvzdornosť, mám niektoré už viac ako 10 rokov vonku a úplne v pohode. Horšie sú na tom spomínané Airampoe, ktoré síce vydržia nekoľko zím vonku úplne v pohode, ale vždy raz za čas príde ima, pre nich nepríjemná a vtedy díde takmer celý trs. Momentálne mám toho naozaj dosť, jar, leto a začiatok jesene je pre mňa, čo sa týka času veľmi ťažký. Mám niekoľko záujmov a medzi ne musím vtesnať aj rodinu a to je dosť ťažké, potom niečo písať na fórum. Iné tpo je v zime. Chodím síce po horách, ale už nie je záhrada a kaktusy síce odpočívajú, ale fotiek a skúseností, ktoré mám v hlave je dosť. Tak potom sa zasa rozpíšem.
Čo sa týka Jirku Kolaříka, niečo ho na našom fóre odradilo od prispievania, čo je škoda, i keď momentálne má zdravotné problémy a tiež si toho vzal na svoje plecia naozaj dosť. Tak s tým prispievaním, aj keby chcel, tak by nestíhal. Píšem si s ním takmer každý deň, už by bolo pre neho naozaj dobré, začať si užívať dôchodok, ale on to nevie, tak ako môj otec, on musí byť stále vo "švungu". No nedá sa všetko vždy a stále.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 2):
ŠtefanAlojz

Štefan

Příspěvek od Štefan » 09 črc 2019, 19:39

S časom je to zlé, ale keď bude v zime viac času a spomenieš si, bolo by fajn oživiť toto zaujímavé téma. To minulé vlákno je výborné, chybou je, že kopec fotiek je preč a to tak trochu znižuje hodnotu, ale aj tak je tam kopa zaujímavých vecí a v zime si ho znovu prejdem. Snáď aj Jirka si nájde trochu času, lebo má veľa čo povedat k tomuto (aj k inému).
Mário SnopkaAlojz

Štefan

Příspěvek od Štefan » 10 črc 2019, 19:46

Maihueniopsis platyacantha CH 1560 - semenáčik, výsev a vyklíčenie 2014, tento rok urobil prvé dospelé články.
platy.JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Alojz

Příspěvek od Alojz » 21 črc 2019, 18:19

Mário,mohol by som tvoj príspevok z 8.7.2019 dať skoro "cez kopirák" - myslím tú zaneprázdnenosť a to som už na dôchodku.Rodinné dôvody/písal som o tom jarovi/,následne pracovné veci okolo domu,ktoré som odkladal na dôchodok, neúmerne veľa "povinností" v záhradách.Potom nestíham ani kaktusárske "povinnosti" a to si nakladám stále viac.Preto je samozrejme,že cez zimu bude na príspevky viac času.Zaujali ma tvoje poznámky o mrazuvzdornosti nami preberaných rastlín,to sa ťa potom opýtam konkrétnejšie .Tie moje rastliny,dokiaľ nenarastú,aj tak budem zimovať klasicky v pivnici.

Posielam pozdrav J.Kolaříkovi,nech mu tie zdravotné problémy pominú.

Tento príspevok som mal prichystaný už 9.7. pred odchodom na dovolenku na Krétu/konečne som si trocha odýchol/,lenže zas som to nestihol... h:h
s kaktusmi ma zivot bavi

Robert
Poděkoval: 32 x
Obdržel poděkování: 130 x

Příspěvek od Robert » 24 črc 2019, 14:04

Pozdravujem Vás priatelia, som rád , že ešte zopár mohykánov, čo pestujú tieto rastliny s osobitou krásou zostalo. Zaslúžia si to za svoju rozmanitosť a odolnosť, mnohé sú skutočne mrazuvzdorné. Držím palce a prajem veľa pestovateľských úspechov.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Robert za příspěvek:
Alojz
Hodnocení: 9.09%

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 13 srp 2019, 13:02

Včera som sa konečne dočkal kvetov druhej Puna subterranea. Žiaľ, nemám k nej viac údajov.
Je veľmi pekná, epidermis má zeleno šedú a kvet je biely. Kvet má priemer viac ako 5 cm.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Moc nerastie, od kedy ju mám, 4 roky, tak neprirástol ani jeden článok, len mierne podrástli, za tie 4 roky len cca 0,5 cm.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 4):
dodo2jaraŠtefanAlojz
Hodnocení: 36.36%

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“