Gymnocalycium

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 231 x
Obdržel poděkování: 231 x

Re: Gymnocalycium

Příspěvek od Alojz » 19 led 2020, 22:13

Miro,
kde si vyčítal,že zatváram oči nad "botanikou".Veď názory,ktoré tu prezentujem,vychádzajú práve z akceptovania botaniky. Lenže ty tu krútiš hore dole veci,ktorých zmysel ani neviem pochopiť a ktoré nemajú žiadnu súvislosť s tým,že pomáhame určiť rastlinu,ktorej fotografiu iconmaster uverejnil.Porovnaním fotografie s inými fotografiami gymnocalycií ,preštudovaním literatúry aj popisov,ktoré vypracovali botanici ,ale aj kaktusári,ktorí sú niekedy fundovaní na rovnakej úrovni.Aj v tomto prípade som preštudoval toho materiálu na internete a v literatúre dosť.Výsledkom tohto snaženia bolo určenie rastliny,o jeho správnosti som presvedčený/ale nie neomylný/.Je to môj názor uverejnený na fóre,každý má právo súhlasiť alebo vysloviť iný názor a niekedy môžme dôjsť ku konsenzu/veď napr.aj určenie od Husiho ma "naštartovalo".../.Miro tvoj názor je blá,blá,blá,nepamätám si,žeby si niekomu žiadajúcemu určil rastlinu.Fikcia :Miro:mal by to byť druh XY... :idea: .
Asi 10 dní po mojom určení,som pri čítaní časopisu Kaktusy z roku 2017 narazil na článok I.Milta,jedného z najlepších gymnofilov v Česku a na Slovensku,týkajúci sa Gymnocalycium pflanzii a vychádza mi to,že moje určenie bolo podľa všetkého správne.
Akurát som sa vrátil z krátkeho pobytu v kúpeľoch,ale musel som hneď reagovať.Miro,už v minulom príspevku som to naznačil a teraz to zdupľujem,čo ma žerie .Že svojím sústavným spôsobom spochybňovania odrádzaš najmä začínajúcich kaktusárov,vytváraš dojem,že vo všetkom sú chyby,bordel,zmätok.A pritom,keď vysejem 100 porcií semien,dopestované rastliny odpovedajú popisom a tých rôznych uvádzaných disproporcií je skutočne málo :|
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 166 x
Obdržel poděkování: 423 x

Příspěvek od jezour » 19 led 2020, 22:26

Přátelé, oba máta pravdu, jen ji každý berete z jiného pohledu.
Člověk odjakživa věci třídí podle nějakých kritérií. Proto člověk vymyslel botaniku, proto člověk vymyslel botanický systém. Proto se snažíme každé rostlině přiřadit jméno - je to rostlina rodu x a druhu y.
Vzhledem k tomu, že pátrám po kytkách v přírodě, naprosto chápu také Mirův názor. Rostlinám je naprosto jedno, že my je řadíme do rodu x a druhu y. Klidně si rostou, kvetou a tvoří semena. Vytváří také nepřeberné množství tvarů i barev. A i když my lidé chceme rostlinu zařadit někam do systému, není to možné. Pro příklady nemusím chodit daleko, projděte téma Sempervivum & Jovibarba za poslední dva roky - kolikrát je tam uvedeno "sp.", část jména a otazníky nebo poznámka, že se mně něco se jménem nezdá? A přesto rostlinu obdivuji a budu ji pěstovat - a o to jde. O rostliny!
-- Administrátor --

Vladim
Poděkoval: 8 x
Obdržel poděkování: 60 x

Příspěvek od Vladim » 30 lis 2020, 18:35

Přátelé , se stejnou prosbou jsem se obrátil na Plzeňské forům. Předpokládám že i tady pomůžete.
Prosím doplňte, upravte níže uvedený přehled, prostě - jaký je platný, uznávaný stav?
Vy se v tom vyznáte určitě lépe .
Pustím se do "studování" Schutziany, př. Milta, př. Kulhánka, a pod. ale asi to nějakou dobu potrvá
naučit se poznávat jednotlivé subspecies.
J.Procházka do toho pronikl, ale raději přednáší než píše....že :)

Gymnocalycium bruchii ssp. atroviride Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. cumbrecitense Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. elegans Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. implexum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. lacumbrense Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. lafaldense (Vaupel) Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. melojeri Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. melojeri var. rubroalabastrum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. multicostatum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. renatae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. shimadae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. susannae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii var. albispinum (Backeberg) Milt
Gymnocalycium bruchii var. glaucum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii var. hossei Backeberg nom. inval.
Gymnocalycium bruchii var. spinosissimum (Haage jun.) Y. Ito nom. inval.
Gymnocalycium bruchii ssp. pawlovskyi Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. ludwigii (Neuhuber) Papsch comb. nov.
Gymnocalycium bruchii ssp. carolinense (Neuhuber) Papsch com. nov.
Gymnocalycium bruchii ssp. brigittae (Piltz) Papsch comb. nov et stat. nov. non.
Gymnocalycium bruchii ssp. deminii Gapon & Neuhuber subsp.

Štefan
Poděkoval: 566 x
Obdržel poděkování: 239 x

Příspěvek od Štefan » 09 čer 2021, 16:40

Gymnocalycium papschii
papschii (2).JPG
papschii (1).JPG
Kvety sa otvárajú popoludní, u mňa mezi druhou a treťou.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
jara

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 15 čer 2021, 12:49

První letošní květy ukázalo i Gymnocalycium bruchii. Pěstuji rostliny, které bohatě odnožují a tvoří už hezký trsík.
_DSC2006.jpg
Gymnocalycium bruchii
Títo uživatelé poděkovali autorovi jezour za příspěvek:
jara
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 28 čer 2021, 14:36

Po roce opět vykvetlo Gymnocalycium andreae. Rostlině je je nyní 15 let, má krásnou řepu a kvete ochotně - nyní otevřela rovnou čtyři květy najednou.
2 Gymnocalycium andreae.jpg
Gymnocalycium andreae
jara
-- Administrátor --

JakubCh
Poděkoval: 100 x
Obdržel poděkování: 161 x

Příspěvek od JakubCh » 06 črc 2021, 22:37

Toto G. saglionis je jeden z mojich prvých kaktusov - mám ho cca 6 rokov. Prvý krát mi zakvitol minulý rok, keď mal 5 kvetov, po presadení do správneho (nízkeho) kvetináča a správneho substrátu. Je v miske s priemerom 17 cm - bez tŕňov má rastlina cca 14-15 cm.
Tento rok vykvitlo až 7 kvetov a jeden deň dokonca kvitli všetky naraz :) .
Přílohy
20210704_143712_resize_55.jpg
20210704_143740_resize_88.jpg
20210703_144313(0)_resize_26.jpg
20210703_144322_resize_8.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi JakubCh za příspěvek (spolu 2):
Mário SnopkaŠtefan
Hodnocení: 18.18%

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 30 srp 2021, 10:43

Ve sbírce mě právě dokvétá rostlina, kterou jsem získal jako Gymnocalycium pungens. Bohužel bylo celý den zataženo, květ se tedy neotevřel.
Když jsem se díval po obrázcích Gymnocalycium pungens, moje rostlina bude asi něco jiného, Gymnocalycium pungens má totiž trochu jiné otrnění.
4 Gymnocalycium pungens.jpg
Gymnocalycium pungens
Mário Snopka
-- Administrátor --

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 1056 x
Obdržel poděkování: 125 x

Příspěvek od jara » 30 srp 2021, 10:53

Nevím jestli je, nebo není tato rostlina pungens.
Před pár roky jsem dostal dva semenáčky pungens a rostou neuvěřitelně rychle. Letos vykvetly dohromady asi 40 květy. Sprašoval jsem a jestli budou semena, můžu vám poslat. Jaroslav🌼
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek:
jezour

Matej
Poděkoval: 18 x
Obdržel poděkování: 19 x

Mrazuvzdorné Gymnocalycium

Příspěvek od Matej » 14 led 2022, 17:37

Úplnou náhodou som natrafil na toto:
https://www.uhlig-kakteen.de/en/gymnoca ... d=84406430 Upútalo to moju pozornosť, keďže vždy hľadám ďalšie mrazuvzdorné sukulenty do skalky pretože sukulentov nikdy nie je dosť. Vraj by táto rastlina mala byť mrazuvzdorná do -12°C a vlhké zimy by nemali byť problém, ale skôr mám taký pocit že je vrúbľovaná na nejakú Opuntiu.

Ďalej som hľadal, a našiel som že Gymnocalycium matznetteri (Gymnocalycium bruchii subs. matznetteri) by malo byť mrazuvzdorné do -15°C alebo menej.

Má niekto nejaké skúsenosti s týmito rastlinami? Oplatí sa mi vôbec ich zohnať, navrúbľovať na Opuntiu a vystaviť našej zime?
Zimuvzdorných sukulentov nikdy nie je dosť.

iconmaster
Poděkoval: 208 x
Obdržel poděkování: 135 x

Re: Mrazuvzdorné Gymnocalycium

Příspěvek od iconmaster » 14 led 2022, 21:46

Matej píše:
14 led 2022, 17:37
Úplnou náhodou som natrafil na toto:
https://www.uhlig-kakteen.de/en/gymnoca ... d=84406430 Upútalo to moju pozornosť, keďže vždy hľadám ďalšie mrazuvzdorné sukulenty do skalky pretože sukulentov nikdy nie je dosť. Vraj by táto rastlina mala byť mrazuvzdorná do -12°C a vlhké zimy by nemali byť problém, ale skôr mám taký pocit že je vrúbľovaná na nejakú Opuntiu.

Ďalej som hľadal, a našiel som že Gymnocalycium matznetteri (Gymnocalycium bruchii subs. matznetteri) by malo byť mrazuvzdorné do -15°C alebo menej.

Má niekto nejaké skúsenosti s týmito rastlinami? Oplatí sa mi vôbec ich zohnať, navrúbľovať na Opuntiu a vystaviť našej zime?
V tvojom mieste by som takéto experimenty robil tak, že si zoženiem semienka, aby som získal viac materiálu a časť z nich môžeš vystaviť drsnejším podmienkam a ďalšiu časť chrániť viac. Ak to prežije vonku, tak fajn, ak nie, stále si neprišiel o všetko.. Inak kde sa spomína, že to vydrží vlhké zimy? Práve táto kombinácia je asi to najhoršie, hoci niektoré druhy vydržia mrázy, ale v kombinácii s vysokou vlhkosťou to už dá oveľa menej druhov.
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek (spolu 2):
MatejŠtefan

Matej

Re: Mrazuvzdorné Gymnocalycium

Příspěvek od Matej » 14 led 2022, 22:16

iconmaster píše:
14 led 2022, 21:46
V tvojom mieste by som takéto experimenty robil tak, že si zoženiem semienka, aby som získal viac materiálu a časť z nich môžeš vystaviť drsnejším podmienkam a ďalšiu časť chrániť viac. Ak to prežije vonku, tak fajn, ak nie, stále si neprišiel o všetko.. Inak kde sa spomína, že to vydrží vlhké zimy? Práve táto kombinácia je asi to najhoršie, hoci niektoré druhy vydržia mrázy, ale v kombinácii s vysokou vlhkosťou to už dá oveľa menej druhov.
Hej hej, viem. Ak by naše zimy boli suché, ktovie čo by sme tu pestovali...
Pravdepodobne všetky tieto menšie rastliny vrúbľujú, keď mi prišiel môj Echinocereus coccineus var. paucispinus, bolo vidno že bol navrúbľovaný na nejakú Opuntiu, a tie nemajú problém s našimi zimami. Pravdepodobne aj to prvé Gymnocalycium je navrúbľované na Opuntiu. Pokiaľ tam nie je napísané že potrebuje zimnú ochranu, dajú sa pestovať v strednej Európe pod holým nebom.

JakubCh
Poděkoval: 100 x
Obdržel poděkování: 161 x

Příspěvek od JakubCh » 14 led 2022, 22:47

Pripájam sa k názoru iconmastera. Samotné mrazy vydrží veľké množstvo druhov, ale v kombinácií s vlhkom už oveľa menej. A na to, že tam nie je napísané, že potrebujú kryt cez zimu, by som sa až tak nespoliehal. E. coccineus z určitých oblastí sa dá aj u nás pestovať na vlastnych koreňoch a mal by prežiť našu zimu.
Čo som ja počul, tak ohľadom pestovania gymien v skalkách sa názory rôznia. Veľmi záleží na tom, v akej geografickej a podnebnej oblasti skalku máš a ako je spravená (substrát, sklon, orientácia na svetovú stranu,...).
Na plzeňskom fóre som videl fotky zo zaujímavej skalky, kde bolo viacero druhov, nad ktorými som nielen ja krútil hlavou. Medzi nimi boli okrem iného aj gymná, ako napríklad G. gibbosum, bruchii, andreae, neuhuberii, avšak boli v skalke "iba" 3 roky.
Ja osobne zatiaľ mám v skalke iba "klasiky" a čo aj teraz budem vysievať, tak sú to také "obyčajné" mrazuvzdorné druhy.
A inak, mne sa zdá tá cena vysoká. Na Slovensku a v Česku by si mal zohnať také rastliny za menej ako polovičnú cenu.
Naposledy upravil(a) JakubCh dne 17 led 2022, 16:22, celkem upraveno 1 x.
Títo uživatelé poděkovali autorovi JakubCh za příspěvek:
Štefan

Matej

Příspěvek od Matej » 15 led 2022, 00:21

JakubCh píše:
14 led 2022, 22:47
Pripájam sa k názoru iconmastera. Samotné mrazy vydrží veľké množstvo druhov, ale v kombinácií s vlhkom už oveľa menej. A na to, že tam nie je napísané, že potrebujú kryt cez zimu, by som sa až tak nespoliehal. E. coccineus z určitých oblastí sa dá aj u nás pestovať na vlastnych koreňoch a mal by prežiť našu zimu.
Čo som ja počul, tak ohľadom pestovania gymien v skalkách sa názory rôznia. Veľmi záleží na tom, v akej geografickej a podnebnej oblasti skalku máš a ako je spravená (substrát, sklon, orientácia na svetovú stranu,...).
Na plzeňskom fóre som videl fotky zo zaujímavej skalky, kde bolo viacero druhov, nad ktorými som nielen ja krútil hlavou. Medzi nimi boli okrem iného aj gymná, ako napríklad G. gibbosum, bruchii, andreae, neuhuberii, avšak boli v skalke "iba" 3 roky.
Ja osobne zatiaľ mám v skalke iba "klasiky" a čo aj teraz budem vysievať, tak sú to také "obyčajné" druhy.
A inak, mne sa zdá tá cena vysoká. Na Slovensku a v Česku by si mal zohnať také rastliny za menej ako polovičnú cenu.
Ostatné rastliny ktoré kryt potrebujú to majú napísané ale áno, je to diskutabilné.
Skalku mám v dedine juhozápadne od Trnavy, má teplú mikroklímu (teplota je tam vyššia asi o 1-2°C ako na záhrade), je vyvýšená, je orientovaná na juho-západ, substrát je cca 50% štandardný substrát na kaktusy a sukulenty, 30% perlit, 20% piesok. Ešte s tým že sa nachádza blízko pri priemerne najsuchšom mieste na Slovensku, podmienky sú veľmi vhodné.

Ďalej som hľadal, nejaké mrazuvzdorné Gymnocalyciá má nejaký Maďar, aj za omnoho lepšiu cenu. A idem do toho. Navrúbľujem pár túto jar na Opuntia Polyacanthu, a uvidím čo spravia. https://cactusshop.eu/en/spl/909526/Gymnocalycium

Mate
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 27 x

Příspěvek od Mate » 19 led 2022, 00:09

Ahoj,
Pestujem zimovzdorné kaktusy už zopár rokov. V podstate čo bolo povedané je pravda. Ešte doplňujem že zimovzdornosť závisí aj pôvodu rastlín. A taktiež je dôležité zadefinovať čo je zima. Či je zima -10 alebo -20 alebo -30C ?
Tak isto je velký rozdiel v lokalite a v priebehu zimy samotnej alebo v rámci niekolkých rokov. Čo prežije 2+3 roky, môže zmrznúť 4tý rok...
Čo sa týka gymnocalycií osobne som skúšal viac druhov, z viac lokalít. Nič sa neosvedčilo, doteraz mi prežil len jeden druh ktorý prežíva. Gymná majú tú vlastnosť že sa napijú v prípade vhodnej teploty nezávisle od ročného obdobia. A ak sú napité a nie sú dostatočne dehydrované do začiatku mrazov je s nimi koniec.
Začni Severnou Amerikou a osvedčenými druhmi /Opuntia, Echinocereus, Escobaria a Pediocactus/ z overených zdrojov.
Môžeš si pozrieť pár fotiek zo skalky alebo balkona na https://mate735.webnode.sk/
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mate za příspěvek (spolu 2):
iconmasterMatej

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“