Austrocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Austrocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 07 črc 2009, 18:39

austráčům se věnuji už delší dobu a zatím tu nikdo toto téma nenastolil. Začal jsem s rostlinkami, které se vyskytly na nějaké nabídce a měly polní čísla Jardy Procházky.... po čase jsem napsal takové malé článečky pro IN noviny... http://www.cact.cz/noviny/2002/09/Austrocactus.htm a po čase ještě další http://www.cact.cz/noviny/2003/11/Austrocactus2.htm a mohu říci,že mne to stále drží a prvotní poznatky se potvrdily... Zajímal by mne pohled i jiných pěstitelů...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 31 kvě 2014, 15:38, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 07 črc 2009, 18:55

a relativně čerstvá fotka od Zapaly s růžovými konci okvětních lístků a světle žlutým vnitřkem květu a zajímavé je, že i blizna je žlutá (!!!) a neliší se od barvy prášníků, takže jsem zprvu myslel, že bliznu postrádá a je to "samčí" květ. Bliznu má tento druh normálně červenou. Dle mého názoru je to A.patagonicus...a přesto, že je v tomto rodu asi jen málo druhů, panuje nad jmény značný chaos... nebo se mi to zdá?

mamlas

Příspěvekod mamlas » 10 črc 2009, 16:33

Taky už jsem pár austokaktusů shromáždil a z pozorování doma i v Argentině se mi zdá, že existují dva dobé druhy: vysokohorský s dužnatým nepukavým plodem známý pod jménem Austrocactus hibernus Ritter, ale s platným jménem Austrocactus philipii (Regel et C.E. Schmidt) Buxbaum a druh z nížin a podhůří se suchým a pukavým plodem, který má spoustu jmen, z těch platných se nejvíce používá Austrocactus patagonicus (F.A.C. Weber ex Speg) Hosseus. Nemám žádný materiál pojmenovaný Austrocactus spiniflorus, takže nemohu říci, zdali je nebo není odlišný od A. philipii a je-li to vůbec Austrocactus, tedy možná existuje i třetí druh.
Zatímco A. philipii je dosti jednotný, A. patagonikus vypadá velice různě: tlustý i tenký, zelený i hnědý, trny od bílých po černé, květy od bělavých přes žlutou a růžovou po hnědé, blizny od bílých po černopupurové..... Společný je ten pukavý suchý vlnatý plod a semena. Háčkovité trny jsou juvenilní znak, ale mnohé rostliny kvetou už když mají ještě háčkovité trny.
A. philipii je zcela mrazuvzdorný, tlusté typy A. patagonicus mívají při dlouhotvajících mrazech pod -15°C problémy, ostatně Pen. Valdez je něco jako agentinské Azurové pobřeží.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 10 črc 2009, 23:55

Díky za reakci....mám téměř shodné názory! A.hibernus je trochu zvláštní tím plodem a způsobem života, resp. růstem. (dám sem fotky, právě zraje jeden plod). Je otázkou, jestli A.philippii je přesně A hibernus je otázka, ale jsem také toho mínění, nicméně mohu posuzovat pouze podle fotek. A.hibernus (to, co máme) je z Argentiny, tedy nad a pod Las Leňas, kde roste pod kameny. http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 6046JaCmUl - z Chile... bohužel jsem se na lokality (ani A.spiniflorus) zatím nedostal, nicméně charakter je tomu A.hibernus podobný...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 črc 2009, 14:01

No a přejděme teď k onomu A.hibernus Ritter... nejdříve jedna typická fotka, jak také mohou hibernusy vypadat na lokalitě, kdy jim valící se štěrk uráží trny...

Je to lokalita pod Las Leňas, tedy jasný ski-areál a velké bilboardy kolem ukazovaly tak 2-3 metry sněhu v zimě. Je jasné, že jsou pod sněhem. Celé okolí je vlastně průsmyk směrem do Chile a tedy možné místo migrace A.philippii do Argentiny. Sledoval jsem, že jedna rostlina může mít i několik metrů čtverečních a jednotlivé šlahouny byly velmi dlouhé, podrůstaly pod velkými kameny na všechny strany. V místě s málo světlem byly trny málo vyvinuté a po vykouknutí na světlo (zpod kamene do štěrbiny...) se začínaly vytrňovat i velmi silně....

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 14 črc 2009, 14:09

krásné fotky!! co se týče taxonomie, tak si nejsem jistý, zda patagonicus a bertinii není to samé, jinak co se týče A. spiniflorus, tak ten bývá někdy řazen do rodu Corryocactus, roste v horách kolem Santiago de Chile:

http://www.chileflora.com/Florachilena/ ... EH0521.htm

jedinou nabídku tohoto taxonu jsem našel v nizozemské pěstírně CactusKwekerij:

http://www.cactuskwekerij.eu/fotodetail ... 16&id=2003

tady přikládám fotku odkvetlé kytky, bohužel jen odkvetlé, protože jsem již poněkolikáté propásl květenství těchto skvostů, bohužel výsevy těchto kytek se mi daří jen částečně, můj nezdar většinou tkví v nízké klíčivosti semen nebo jejich vnitřní infekci plísněmi..... ale už se lepším, tak snad se mi jednou podaří udělat nějakou pěknou kolekcičku austráků :)

wjd-P10207.jpg

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 črc 2009, 14:29

...ano, znám ten web, jsou tam pěkné fotky! Existuje ještě jeden podobný web (hm, je dobře uložen v havarovaném PC) s jinými lokalitami spiniflorus... měl jsem tam chuť zajet, ale nebyl čas...
Pravdou je, že se mi výsevy taky nedaří, tedy nic neklíčí...a to jsou už semena z mých kytek...
A. bertinii a A.patagonicus asi budou to stejné...jsou velmi variabilní a vlastně rostou od Atlantiku až po Andy do výšek ca. 1500 m n.m.

tady je odkaz na foto jednoho A.coxii ... http://home-and-garden.webshots.com/photo/2252688540058706046zejFCh ... a pak že v tom má být pořádek...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 črc 2009, 15:28

...a jak i kolega mamlas píše, plod A.hibernus je dužnatá bobule, která se prakticky nerozpadne. Tento plod se vytvořil sám bez opýlení, resp. jsem mu podráždil bliznu pylem A.agavoides (jo, kvetly spolu asi před měsícem!!!). Už před rokem jsem sklidil také takto vytvořený plod - a NIC! Bohužel se nesešly kytky a vlastně květy....

jinak zcela běžně odnožuje, jak je vidět na dalším obrázku a řekl bych, že roste jak plevel....akorát pozor na slunce zrovna teď, když je +30°C a přestal by foukat vítr (kytky jsou volně venku), to by se mohly připálit! V přírodě přece jen není bezvětří, obzvlášť na horách, kde roste...

Takže zbývá ještě ukázat květ této zajímavé kytky, která je asi už vcelku rozšířená, minimálně mezi zasvěcenými milovníky Austro & co. ... tak tedy příště...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 črc 2009, 17:52

Jo, letos tedy kvetl A.hibernus (jak je vidět dle plodu), ale květ jsem letos nefotil a jak na potvoru nemohu se ke květům v napůl havarovaném PC zatím dostat...Nevadí...uvádím odkaz na ten A.philippi z Chile. Je třeba říci, že roste dle v VII reginu a přes hranice je v Argentině Las Leňas (ostatně Petře, když tak koukám na ten sníh na webce...a přemýšlím, jak jsem tam chodil...pěkný pohled tedy a fakt tam rostou kaktusy!). Tedy opravdu není problém, aby se v příznivých časech dostal přes hranice do Argentiny, protože asi tam je doma (spekulace). Uváděná lokalita je kolem 2000 m n.m.,(jakož i u A.spiflorus), ale další lokalita je u Talca, což je ale jen 300 m n.m. Tedy odkaz ze známého webu: http://www.chileflora.com/Florachilena/FloraEnglish/HighResPages/EH0673.htm
Je třeba říci, že tady jsou rostliny rožku s odlišným habitem a nejsou až tak poléhavé, asi to prostředí má na to vliv... Květ je ale na první pohled stejný, jak barevně, tak i vzhledově. No, nezbyde, než se tam vydat a prozkoumat.... :roll:

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 19 črc 2009, 12:26

Ahojte,
priznám sa mám v týchto Astrocactusoch trocha chaos, takže dík za čiastočné objasnenie, super fotky. Tieto dva mám neurčené, nevedeli by ste poradiť približne čo by mohli byť zač, druhý kvitol, len som to nestihol, bol som mimo:
Obrázek
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 črc 2009, 17:36

No, Filorde - asi obojí A.hibernus - A. philippii, přijmu-li toto schéma. Květ je takový tmavě žlutý, lehce do hněda...Jinak rostou dobře jako pravokořenné, resp. jak zničí podložku, tak pustí vlastní, nejdříve jakoby "vzduchové" kořeny. Koukám, že ten druhý máš na asi pasakáně...to by nebyl mrazuvzdorný... Poprvé mi kvetl, když ten oddének měl asi 15cm a začal tvořit to hrubé otrnění, jak má ten původní největší... Znáš lokality od těch Tvých?, nebo od koho to máš? Měl bych příležitostně zájem o odnožku...?

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 19 črc 2009, 18:37

Tieto som si priviezol z Plzně od Šulca, pri prevoze som z jedného stratil menovku a ten druhý ju ani nemal, nebol čas príliš ani napísať, ale sú to krásne rastliny aj tak, je to na pasakánach, časom si spravokorením odnože.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 črc 2009, 18:52

No, Plzeň je známé místo zdroje těchto kousků! Ty moje jsou od Milana Kůrky, taky z Plzně. Milan napsal před lety takový článek o nich, teď nevím v kterém časopise..., jak je našli nad Las Leňas... no, řádně je plzeňáci rozmnožili...sám je mám na opuncii cv.Kůrka, která je mrazuvzdorná, některé se už stačily sami "přikořenit", i když tedy opuncie žije, delší boční výhony pustily vlastní kořeny...

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 19 črc 2009, 21:49

do Plzně budu muset zajet, musím je mít!! hibernusy mi tuhle zimu tak trochu pomrzly, bylo u nás - 22°C, mám nějaké svoje výsevy semen z Las Leňas, už rozvlekle klíčí po dva roky, cca tak na 60 % bez skarifikace, mají se zatím celkem k světu, ale do zimy už je nikdy nedám

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 črc 2009, 22:31

Nezapomeň Kaktusáku,že tam na nich leží i metr sněhu a pod ním až tak nemrzne. U mne vydržely (mám je 5 let) všechny zimy venku, jenže v Brně bylo za celých 10 let snad jen jednou -20°C...(2006, koncem ledna), hrozilo-li by to, tak je schovám...nebo také při inverzním počasí, kdy je v noci jasno a -20°C a přes den bez slunce kolem -10°C, toto bývá nedobré a mnoho kytek zmrzne , ale letošních -16°C nebyl problém (viz grafy u Ptero)... Dobře,že Ti klíčí..., bude pár nových jedinců...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“