Austrocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Austrocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 čer 2016, 18:13

...hezké Mário...dnes jsem s Ivanem mluvil v Bratislavě...byl jsem se podívat na výstavě...
Jinak - ten "dusenii" je podivné jméno...a je to nomen dubium, prostě není jasné, co se za tím skrývá...někteří označují takto kytky od Telsenu...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 13 čer 2016, 20:56

Austrocactus hibernus JGK 135, Las Leňas, Mendoza...

DSC_0201bba.jpg

DSC_0203bba.jpg

DSC_0204bba.jpg

...sprašoval jsem, doufám, že bude plod...alespoň jeden...

Martin
 poděkoval: 228 krát
Obdržel poděkování: 18 krát

Příspěvekod Martin » 14 čer 2016, 08:38

Ty austráky jsou fakt nádherný kaktusy. Už jsem to tu jednou psal, připomínají mi strašně echinocereusy jak habitem, tak květem. Možná mají i podobné nároky?

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 čer 2016, 09:11

Jasně Martine...je tu jistá podobnost v habitu, jen ta barevnost květů není u Austro tak výrazná, např. červené - fialkové chybí...zatím??? Pěstování je podobné, tedy zejm. s těmi z USA...a mráz mnohé snášejí (= za sucha)...a je vlastně zajímavé, že se oba rody nachází na opačných pólech kaktusového rozšíření!

Austrocactus subandinus JGK 136

DSC_0145a.jpg

DSC_0138a.jpg

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 17 čer 2016, 08:43

Austrocactus spiniflorus JGK 351...druh, co se stále ještě moc nevidí...ukazuje poupata...

DSC_0225a.jpg

...a stále jsou pochybnosti o jeho zařazení do rodu Austrocactus...tedy nejen to, že roste v Chile, ale zejména pro jeho velké masité a neusychající plody...byť trochu podobné má i ten A.hibernus...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 18 čer 2016, 21:35

Austrocactus bertinii JGK 356, Arroyo Valcheta, Rio Negro

DSC_0166AAa.jpg

DSC_0167AAa.jpg

...krásně kovově lesklé okvětní plátky...

kaos
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Příspěvekod kaos » 19 čer 2016, 12:43

Pročetl jsem si téma už od začátku a musím říct, že v tom nemám vůbec jasno. Je vidět, že Austrocactusy jsou ještě oblast značně neprobádaná a asi by se hodila nějaká analýza DNA, jenže než se něco takového provede, bude lepší když se nejprve ujasní, co tu máme za druhy.

Mě nejvíce mate, když se dívám na popisky a fotky, že mnohdy vidím dvě fotky jednoho druhu a na každé mi přijde jako úplně jiný kaktus. Na druhé straně občas vidím fotky různých druhů a připadají mi úplně stejné. Chápu, jsou to kytky značně variabilní podle podmínek, pro amatéra jako já je ale rozlišení druhů značně složité.

Chtěl bych poprosit Jirku Kolaříka zda by nebyl schopný k těm uznávaným druhům sepsat nějaký krátký výcuc. Tzn. třeba rozdělení, co jsou plazivci, co solitérní kytky a nějaký základní rozlišovací znak, podle kterého poznám, že to je právě ten druh. Případně kde typicky roste a jakou má barvu květů.

Možná by třeba i pomohlo, kdybys dal dohromady rodinnou fotku tvých Austráčů abychom mohli vidět jak vypadají vedle sebe, když jsou v kultuře a mají stejné podmínky :-)

Díky!

Vladimír
 poděkoval: 30 krát
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vladimír » 19 čer 2016, 13:54

V časopise "Ostník 2012" ( Klub kaktusářů v Ostravě, červen 2012 2. část ) sú články o Austrokaktusoch. Tiež Jan Klikar, KAKTUSY, 2002/3, str. 74 – 76. Už ako bolo spomenuté autori Elisabeth Sarnes a Norbert Sarnes napísali knihu "Austrocactus 2015" ktorá vyšla v angičtine aj v nemčine. Vyšiel tiež SPECIÁL - 2015/1 od Lumíra Krála.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 čer 2016, 19:42

Tak zdravím pánové...a odpovídám...
@ Vladimír - asi největší odborníci jsou manželé Sarnesovi, kteří tu už i na našem brněnském sympoziu přednášeli, také na Pobeskydí...napsali více publikací, resp. článků zejm. v KuaS, aktuální je jejich poslední knížka, kterou Vladimír zmiňuje...je k dostání přímo u nich a je to stav vědění v létě 2015. Ten Speciál od Lumíra Krále - no, Lumír tam presentuje své názory, se kterými - některými - nesouhlasím, ale to je vývoj. Je to v češtině jediný ucelený soubor informací a vznikl po našich cestách do Patagonie...

@ kaos - no, občas něco publikuji jinde než na fórech, tedy ve slovenském časopise CACTACEAE etc....a z poslední doby (2-3 roky) to byly (zatím) dva články o rodu Maihueniopsis (je to na pokračování) - 1. Maihueniopsis darwinii + Maihueniopsis hickenii, 2.Maihueniopsis glomerata...teď dokončuji 3. Maihueniopsis platyacantha + Maihueniopsis ovata...mimo toto jsem napsal články o austrokaktusech - Austrocactus longicarpus, Austrocactus spiniflorus, Austrocactus colloncurensis a pak o Punotia lagopus a ještě něco dalšího. Jistě - připravuji další články...takže postupně...
No, krátký výcuc - to půjde těžko, sestavit klíč k rozpoznání druhů představuje docela komplexní práci - a já nemám (zatím) zdaleka všechny informace...nicméně Sarnesovi takový jednoduchý klíč sestavili a vloni v Praze na sympoziu v březnu ho i presentovali....
Plazivci (trsovité) - jsou v principu dva/tři/čtyři (A.coxii/colloncurensis, A.hibernus, A.spiniflorus) - tvoří adventivní kořeny - tedy když se plazí (ale nemusí!!!) tvoří na spodní straně odnože/oddénku další kořeny, což ty vztyčené nedělají.
Další ostatní mohou být jak soliterní, tak i trsovité...

Soliterní (většinou) je:
A.bertinii...ten je jasně popsaný a je i známá oblast, kde od prvopopisu roste i dnes...
- A.patagonicus...pozdější popis, není jasný rozdíl k A.bertinii...tedy mnozí (i já) myslíme, že je to pouze synonymum...
- A.dusenii...popsán z okolí Trelewu, kde je typická oblast pro A.bertinii...takže synonymum
A.philippii...
A.longicarpus...

Trsovitý (většinou) je:
A.subandinus, A.ferrarii...z popsaných ještě novinka A.pauxillus...z nepopsaných/neurčených ještě jistě 2 typy

...no, fotky jsou z mé sbírky - a ještě další budou (tj. dalších druhů). Na druhou stranu je fakt, že kultura proměňuje habitus - v přírodě jsou logicky mnohem tvrdší podmínky, kytky více vytrněné...menší/větší - jak které...
Na - DNA, polyploidii dojde časem...a druhy (zatím popsané) + další jsou v republice na více místech...a časem jistě vznikne i přednáška o rodu Austrocactus...takže trpělivost...

kaos

Příspěvekod kaos » 20 čer 2016, 12:08

Perfektní, díky. Už jsem si objednal tu knížku od Sarnesových. Všiml jsem si ji dříve, nevím proč, ale myslel jsem si že je jen v němčině. Teď vidím, že jsem viděl špatně.

V zimě jsem objednával semena 4 druhů, dle tvého popisu vidím, že jeden byl jen synonymum. Nicméně to nic nemění na tom, že ze všech semen (4x 15 semen v porci), jediné co nějak vyklíčilo byl coxii (5 semen) ale následně jej pokosila krčková hniloba, pravokořený přežil jeden, druhý jsem zachránil naroubováním na Selenicereus, je to docela výhoda délky těch klíčků, i když semenáček měl krček již uhnilý a ležel, špička se chytla bez problémů. Docela zajímavé je, že ze všech semenáčů, které jsem zkoušel roubovat na Selenicereus, jediný Austráč roste hůř než ten pravokořený.

Rád bych to tedy zkusil znovu, ale zjišťuji že je takový zmatek ve jménech, že v podstatě nevím co si objednávám.

Nevíš náhodou co v přírodě může jíst ty plody? Viděl jsem ty poznámky o zlepšení klíčivosti pomocí kyseliny sírové, tzn. to skoro vypadá že potřebují poležet něčemu v žaludku, než začnou klíčit.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2016, 15:34

@ kaos - jak 4 porce a z toho 1x synonymum? Sbírej to bez ohledu na jména, ale podle lokalit!!! Nepíšeš od koho máš semena, nicméně - tuším...a věř 50% jmen nesedí...tedy jsou to jiné druhy, než je napsáno... :ja_nic

V přírodě nic ty plody nežere, protože jsou vesměs suché! Pouze A.hibernus a A.spiniflorus mají i při zralosti semen měkké zelenavé plody - ty jsem ochutnal - nic moc!

kaos

Příspěvekod kaos » 21 čer 2016, 13:36

No měl jsem na mysli, že jsem měl jednu porci semen bertini a jednu dusendi. A mohl jsem si vybrat ještě patagonicus. Teď zpětně to na mě působí trochu smutně. No ale stejně nevyklíčili, takže je to jedno. Ale pro příště dobrá lekce, díky za radu, budu vybírat dle lokalit.

S tou klíčivostí mi to pořád vrtá hlavou, jak může příroda dovolit tak malou klíčivost. Resp, jak se v přírodě množí, vypadají, že se množí docela úspěšně.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 čer 2016, 18:31

@ kaos - klíčivost - příroda neplýtvá, jenom ta semena klíčí a dokličují každý rok holt nějaká...nehledě k tomu, kolik semen z plodu vynosí mravenci...odhad je, že 95% semen se ztratí...a možná ta semena kolem mravenišť - s okolím prosyceným kyselinou mravenčí...no? Semena jsou i potravou pro různé hlodavce...na sběratele semen zůstane na normální lokalitě tak 1-2%...když se tedy nenachomýtne právě k dozrávajícím - to jsou ty tisícové - často kritizované - porce z přírody...

Austrocactus philippii JKG 451, El Manzano Historico

DSC_0132a.jpg

...je to on, ten dlouho hledaný v Chile, kdy byl za A.philippii považován A.hibernus, protože ho F.Ritter popsal právě z Chile...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 čer 2016, 17:45

Austrocactus bertinii JGK 115, Puerto Deseado...

DSC_7297a.jpg

...typické soudkovité plody - ještě nezralé...po uzrání praskne u báze napříč...květy z těch dvou semenáčů jsem sprašoval...ale na druhé kytce se plod nevytvořil...na druhou stranu tvoří často semena samoopylením...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 čer 2016, 21:42

Austrocactus ferrarii

DSC_0151aa.jpg

...druh byl objeven někdy na přelomu tisíciletí...a první jsem viděl (a dostal) v Německu od nálezců z Lipska...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“