Pediocactusy

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 25 kvě 2009, 09:33

zkus německou pěstírnu zimo- a mrazuvzdorných kaktusů na winter-kaktus.de tam mají dospělé pediáky zakořeněné ve velkých květnících, tak?e se to dobře sází a jsou i pro Čechy za přijatelnou cenu, jinak rostliny z této pěstírny nabízejí i u nás, konkrétně ty pediáky jsem viděl ve skleníku prodejny v Pískové Lhotě, kde mají i dal?í mrazuvzdorné rostliny, tak pak písni, jak jsi pořídil

Rebut
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Rebut » 25 kvě 2009, 21:49

Já mám nabídku od slovenského kaktusáře a má tam docela hodně pedáků a jiných mrazuvzdorných kaktusů na vlastvích korěnech . Pokud budeš chtít napiš SZ s emailem a já ti pošlu celkový seznam.
Tohle ber jako malou část celkového seznamu.

PEDIOCACTUS
despainii SB1014 Emory Co, Ut TL
despainii SB989 /18/ Emory Co, Ut
simpsonii HK1017 Mineral Co., CO
simpsonii HK1017 Mineral Co., CO
simpsonii HK1101 Garfield Co, UT
simpsonii v. minor Rio Arriba Co., NM
simpsonii v. minor SB196 Taos Co, NM
simpsonii v. minor SB927 Chaffee Co, CO
simpsonii Rio Grande Co, Col
simpsonii RP110 Burntfork Sveet Water Co, Wy
simpsonii v. minor (Hermanii) HK?, Carbon Co, Wy
simpsonii v. minor SB877 Laramie Co, Wy
simpsonii v. minor Montrose Co, Col
simpsonii RP41, Mt.Princeton, Chaffe Co, CO
simpsonii Monarch Pass, Chaffe Co, CO žl,tr.
simpsonii SB586, Wayne Co, UT
simpsonii Box Elder Co, UT
simpsonii RP21 White Pine Co, CO
simpsonii HK1457 Poncha Pass, Chaffe Co, CO
simpsonii Wellington, Carbon Co, UT
simpsonii s. bensonii Chama, Rio Arriba, NM
simpsonii f. dinosauriensis DJF960.9 Uintah Co, UT
simp.f. muehlii FH63.1.4 Stateline area, UT/NV Iron Co, UT
simpsonii f. aclinii FH63.3 Millford, Beaver Co, UT
simpsonii SB 1851 Grouse Crek Mts., Box Elder Co, UT
simpsonii SB 871 Alabany Co, Wy
simpsonii f. deserti SB738 White Pine, NV
simpsonii HK1461 La Madeira Rio Arriba Co, NM
simpsonii s. bensonii SB930 Grand Co, CO
simpsonii HK1356 Fish Lake, Sevier Co, UT
simpsonii Pastore Peak 1, Apache Co, AZ
simpsonii Pastore Peak 2, Apache Co, AZ
simpsonii RP20, White Pine Co, NV
simpsonii ssp.idahoensis LNO10.22, Twin Fals Co, ID
simpsonii SB927 Chaffe Co, CO
nigrispinus s. puebloensis Pueblo Mts, Harney Co, OR
nigrispinus ssp. beastonii FH 19,2, Harney Co., Or.
knowltonii SB304, San Juan Co., NM
Rebucky udávají můj směr.

Gable

Pediocactusy

Příspěvekod Gable » 25 říj 2009, 07:40

Zajímají někoho tyto rostlinky,pokud ano,pochlubte se,co doma máte..
já osobně mám doma 16 2-3 letých pediocactus knowltonii..některý už pokvetou:)

Gable

Příspěvekod Gable » 27 říj 2009, 18:20

fotek mam celkem dost,ale nemam USB kabel,abych mohl fotky pretahnout z fotaku do PC..a jinak,co pestujes za pedaky?
ja mam 16 pravokorenych p.knowltonii a p.simpsonii
shanim ted nejaka semena na vysev.

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 27 říj 2009, 18:34

no USB tolik nestojí :lol: na fotky jsem docela zvědavý..., kromě asi tří desítek loňských a letošních semenáčů simpsoňáků u mě docela slabota, vlastně s pediáky teprve začínám, ale věřím, že je to láska na celý život, takže letos vysévám již ve větším, mám objednáno 15 položekpo padesáti semenech, dobrá semena má pan Vereš, Plzeňáci, velký výběr má Mesa Garden či Navajo Country, kde budu také v lednu objednávat

Gable

Příspěvekod Gable » 27 říj 2009, 22:32

jj,ja vim,ale semnou je to tezky,vzdy na to zapomenu.kdyz jedu o mesta a navic ani poradne nevim jak sem ty fotky davat:)ale urcite budou,ale asi az ta po vanocich:)jiank pedacky tenhle rok asi zadny objednavat nebudu,spis zkusim echinomastusy,sclerocactusy..a ancistrace...v tech zatim docela valim,ted mi nakvitaji!parada!

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 28 lis 2009, 20:20

Ahoj, môj prvý príspevok na tomto fóre patrí práve Vám. Nieže by boli pediáky moja srdcovka, ale kým si celé fórum trocha preberiem, tak to potrvá. :) Venuje sa im najmä môj brat, ale zaujímajú aj mňa. Zbierkové rastliny máme navrúblované na zimivzdr. podložkách ako napr. Echinocer. chloranthoc, viridiflorus, Opuntia fragilis, imbricata, ale aj na "teplých" ako napr. Trichocer. pasacana. Ak sú naštepené idú celkom bez problémov. Horšie je to s pravokorenými rastlinami. S tými zatiaľ nemáme veľa skúseností, vyklíčené semenáče brat hneď ako je to možné štepí. Tohto roku sme nechali aj zopár paravokorených semenáčov, tie čo prežili, majú asi po trištvrte roku aj 1 cm priemer. Ale dosť ich aj vykapalo, zatiaľ nevieme prečo ale čas a prax určite ukáže. Tie na zimuvzdorn. podnožiach zimujeme v nevykurovanom skleníku a darí sa im tam veľmi dobre:
1.Pediocactus bradyi SB 420
2.P. simpsonii v. idrianus
3.pediocactus knowltonii
4.pediocactus paradinei
5.pediocactus winkleri

Ivan Behul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 02 pro 2009, 13:04

Zatiaľ, ako vrúbľovaním sa im darí veľmi dobre, no je mi jasné že po čase asi nadobudnú neprirodzene veľké rozmery a určite asi nebudú tak dobre vytŕnené, ako pravokorenáče. Ale ako základ na získanie vlastných semien je to fajn, nakoľko ich cena je ešte stále privysoká. Ako som už písal, už skúšame aj pravokorennú kultúru, síce s trampotami, ale časom sa to hádam naučíme...

oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod oapk1 » 02 pro 2009, 17:00

Ivan vrúblujete hneď na trvalé podložky?

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 02 pro 2009, 17:59

Viem, že to robia zmrzlíci tak, že navrúblujú na niečo, čo to do leta "potlačí", hlavne selenicereus a potom to prehodia na studenú podložku. Miro z Trenčína ti ale isto napíše, ako to robí, ten to dáva tuším hned na trvalú nohu.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Ivan Behul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 02 pro 2009, 19:16

Po vyklíčení ich vrúblujeme najskôr na dočasné podložky a to hlavne ako píše Miro na selenicereusy a až keď majú vrúble asi 2cm, tak ich prehodíme na trvalé podnože

mamlas

Příspěvekod mamlas » 04 pro 2009, 18:40

Taky pár pediáků pěstuju. Okruh simpsonii jde docela dobře pravokořený, ale pro netrpělivé to není. Ostatní jsem pravokořené ještě nezvládl. Jako podnož pro sbírkové rostliny doporučuju Echinocereus coccineus ssp. roemerii nebo Ecer. baileyi. Ostatní zimovzdorné echinocereusy jako triglochidiatus nebo viridiflorus se pozdě probouzí a pediokaktusy, které potřebují vodu hned na začátku vegetace - nejlíp sníh, ten je zaleje hned jak je to potřeba - na nich shazují poupata.

Miroslav
 poděkoval: 68 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 02 led 2010, 21:21

Súhlasím s mamlasom. Dokonca ani opuntie nie sú ideálne, tie sa tie? nedoká?u napi? tak skoro ako to potrebujú pediáky navrúblované na nich. Čo najskôr sa potrebujú napi? zrejme v?etky pediáky. Vidím to na pravokorenných P. knowltonii, despainii, paradinei, peeblesianus,winkleri. P. sileri a bradyi vyskú?am na jar semenáče z výsevu 7/2008.
Miroslav Varček hľadač krásy

mamlas

Příspěvekod mamlas » 03 led 2010, 19:52

Tak jsem letos, pardon vloni po pár letech zase vysel Utahie. Musím tímto poděkovat Mírovi Markovi z Velkých Pavlovic, který mě navštívil koncem léta a požádal mě o semena, já je samozřejmě neměl ještě posbíraný a už mi ve skleníku začala řádit myš. Ta jako první sežere semena P. bradyi, despainii a winklerii a až potom jde na trnité druhy jako simpsonii a utahie. Míra mi semena z utahií posbíral a tím je před žravostí myši zachránil a ještě se se mnou rozdělil. Tak jsem 25. prosince vysel 3 květináčky 4 x 4 cm, celkem 31 semen. Už 29. prosince klíčilo 24 semen, včera jsem už ze 23 semenáčků sundal ze špičky semenáčku testu. Prostě naprostá bomba. Letos poprvé jsem do písku na výsev dal síran vápenatý ve formě prachu, který zbyde při broušení zatmelených spár v sádrokartonové stěně. Písek jsem vzal z náplavu Berounky a to jemný náplav po jarní velké vodě, obsahuje i příměs hlíny. Do něj cca 20 % sádrového prachu, a zalít suspenzí Polyversum, nepařit!!! I v mokrém stavu je vzniklá směs světle šedohnědá, v suchém skoro bílá. Vždy až dosud mi utahie klíčily pomalu a kořínky různě rezavěly a nemohly se rozhodnout zda chcípnout hned nebo až příští týden. A letos po týdnu lepší než jindy po měsíci.
že by na tom sádrovci něco bylo?

Miroslav
 poděkoval: 68 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 03 led 2010, 23:12

Tiež som na Utahie aj iné pedio a sclero už používal Polyversum s úspechom. S tým substrátom to mamlas uhádol, ja som namiesto prachu zo sadrokartónu použil prírodný sadrovec "anhydrit" v kryštalickej forme-podrvený. Vysieval som semená Utahií od mamlasa a už sú z nich pekné rastlinky, aj na pikýrovanie som použil substrát s obsahom sadrovca, práve dnes som ich v skleníku kontroloval. To sú tie čo pochádzajú z Arizony, Fredonia. Tak isto som vysial aj Utahie zo St. George,Ut. a darí sa im zatiaľ dobre. Určite ich skúsim pestovať ako pravokorenné. Milan to rezavění kořínků myslím nebolo kvôli plesniam, ale práve preto, že v substráte chýbal vápnik. Mne sa stáva, že korienky pri klíčení pedio a sclero tak rastú, že ak sa nezaryjú včas do substrátu dokážu pretlačiť semenáčik aj do vedľajšieho kvetináča, majú aj 3cm a stále sa plazia po povrchu. Dosť ma to nasieralo, tak už sa snažím riešiť substrát tak aby mal korienok možnosť ľahšie vniknúť do substrátu.
Milan ja to sundávání testy zo špičky semenáčikov tiež rád robím.
Miroslav Varček hľadač krásy

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“