Ancistrocactus, Glandulicactus, Sclerocactus, Echinomastus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ancistrocactus, Glandulicactus, Sclerocactus, Echinomast

Příspěvekod wurm » 28 led 2015, 14:15

Standa píše:Ahoj, chtěl bych se zeptat zkušenějších - mám nějaké Sclero. polyancistrusy z Nevady (Nye Co.), jaké teploty do minusu asi tak mohou snést (jsou umístěné v pootevřeném skleníčku, chráněné před deštěm a sněhem)? Zatím je uklízím jakmile se teplota v noci pohybuje tak kolem -5. Napadlo mne jestli to není trochu zbytečné, zase bych ale nerad o ně přišel.

Zdravím Stando, můj názor je ten, že děláš dobře. Podle mých letitých zkušeností, pokusů, sledování a vedení všech možných záznamů je právě Sclerocactus polyancistrus na zimování v našich podmínkách ze všech nejnáročnější a pěkná mrcha. A nemám tím na mysli jen teplotu. I když by se to mohlo zdát jako nesmysl, že roste s jinými co vydrží více. Já osobně se domnívám, že to má hodně na svědomí ta naše evropská zima, tedy především vlhkost, málo světla a taky málo čerstvého proudícího vzduchu přes zimu. Já bych více jak -6°C u této kytky neriskoval, ale do této teploty je to OK. Krátkodobě neuškodí i více, ale ne trvale a při vysoké vlhkosti. Nechat projít kytky nižší teplotou je nutné pro jejich dobrý a zdravý vývoj i kvetení. Hlavně pokud možno suché, ale dobře větrané prostředí.

Pak je také pochopitelně velmi důležité, na čem ty kytky rostou. Nepředpokládám, že jsou pravokořenné, ale možná ano, pak platí výše uvedené. Při mrazuvzdorné podnoži to platí také, ale potřebují poměrně brzy zavlažit substrát, hlavně Opuntia je problematická - uschne nebo je vysáta. Echinocereus je lepší. Zálivka už záhy, dle vývoje počasí v únoru a nenechat vystoupat teploty příliš vysoko! Proto musí kytky brzo ven, průvan a teplota do max. 15°C v březnu a dubnu, což je právě u nás opět opačný problém, že to jde příliš vysoko. Ono jim to asi pak už neškodí, jen nevykvetou a začnou růst.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 28 led 2015, 14:54

Ahoj a díky za odpověď. Některé Sclero mám na vlastních, některé roubované. Tyto jsou na mrazuvzdorných Echinocereusech. Za dotazem je vlastně lenost stále je přenášet a zase vracet společně s Ancistrocactusy a Echinomastusy z Texasu atd.. Radši ale budu pokračovat - letošní zima je zatím úděsná, chvilku trochu mrzne pak zase delší dobu nic.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 29 led 2015, 14:07

:) jasné, viděl bych to stejně a k tomuto druhu se chovat tak nějak podobně, jako k těm mastusům. Určitě by nedaly to, co jiné skleráky. Máš pravdu, letošní zima je tedy skutečně úděs. Co sleduji u nás v Polabí, tak jsem asi letos nemusel uklízet nic, ani Mexiko. Za pár let bude se zimovzdornými opačný problém, bude málo mrazu.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 29 led 2015, 14:41

Což bude problém větší, protože do tepla kytku schováš vždycky, kdežto když není mráz, tak jsi v loji. I když zimování v ledničce mám vlastně taky vyzkoušený a funguje dobře.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 07 kvě 2015, 21:31

...dnes jsem zase kontroloval moje sclero, mastusy etc...
Tím, že jsem byl v březnu/dubnu mimo republiku, tak jsem ty citlivější - mastusy většinově měl schované...až tedy na ty roubované na mrazuvzdorné echinocereusy...jinak totiž jdou ven už koncem února. Poslední roky je ale teplo, tak to jde a i letos by to fungovalo, byť byly začátkem dubna mrazíky. Ovšem - ještě nenapité kytky vydrží i -10°C bez problémů! Snad až na E.laui, durangensis, mapimiensis...všechny ostatní jako mariposensis, intertextus, dasyacanthus, acunensis/erectocentrus, johnsonii + lutescens, warnockii z USA a hraniční oblasti s Mexikem vydrží. Byli jsme 2011 v USA v květnu/červnu a v lednu/únoru proběhla NM velká vlna chladu, kdy např. v Belenu bylo -24°C... Arizonu a Texas zasáhla tato vlna jen okrajově, zato zasáhla hluboko do Mexika (500km!!!), kde bylo i méně než -10°C, kde normálně moc nemrzne. Tato "pohoda" byla více jak týden. Díval jsem se tenkrát na meteorologická data a bylo to tedy něco...No, palmy Washingtonia filifera (?) i Agáve americana byly totálně zmrzlé, nicméně to minimálně palmy rozchodily - nezmrzlo srdíčko, tj. růstový vrchol. V Arizoně na lokalitě E.erectocentrus byla řada rostlin namrzlých...tam i Feroc.wislizenii a Op.macrocentra (asi)...
Je jasné, že příroda a kultura jsou dvě odlišné věci, ale dá se to...zejm. když si uvědomíme, že mrzne především v noci a nad ránem, přes den je nula či plusová hodnota...tedy - svítí-li přes den slunce, není to ve skleníku problém...podobně to je i u JA vysokohorských kytek, byť ty ze SA jsou mnohem odolnější! A - pohyb vzduchu - vítr - je opravdu důležitý, byť by byl z ventilátoru...

Miroslav
 poděkoval: 67 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 07 kvě 2015, 22:46

Toumeya papyracantha FH 082 Los Alamos NM. vrúbľovaná na Escobaria vivipara.

Obrázek

Toumeya papyracantha FH 083 Valencia Co. NM. pravokorenná.

Obrázek
Miroslav Varček hľadač krásy

Miroslav
 poděkoval: 67 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 16 kvě 2015, 12:15

Sclerocactus nyensis DJF 707.7 Cental Nye Co. Nevada, myslím, že má zaujímavú farbu kvetu a aj trochu vonia.

Obrázek
Miroslav Varček hľadač krásy

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 21 kvě 2015, 23:00

Letos se mi zimovzdorky nějak zbláznily a kvete to všechno jak pampelišky. Nepamatuji, že by kdy byly toumejky takto obalené květy. Na jedné rostlině 4 až 6 květů najednou žádný problém. Je to vidět i v pozadí na těch dalších. A tady jsem naštěstí stihl i bzučet a vypadá to velmi nadějně. Zatím se jeví, že plůdky rostou :)

Obrázek

Na fotografii rostliny Toumeya papyracantha  Otero Co, NM, forma bílé a hnědé trny. Jsou to krásné, ale poměrně náročné kytky.

Standa

Příspěvekod Standa » 22 kvě 2015, 08:35

Ahoj, mám nějaké pravokořenné Toumeya papyracantha, letos kvetly nádherně, jenže jako již po několikáté se mi nepodařilo je sprášit. Je pravda, že když jsem je kupoval, tak to byly zakořeněné odnože, ale prý ze 4 klonů. Prostě se mi to nedaří. Takže buď to byla lež a jsou stejný klon, nebo dělám někde chybu. Připadá mi, že prašníky neobsahují téměř žádný pyl.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 22 kvě 2015, 15:15

Těžko říct. Je několik možností, proč se to nedaří. Buď to jsou skutečně stejné kytky namnožené vegetativně, takže tam to nepůjde. Pokud by prašníky neměly pyl, tak může být příčina jinde. Tedy za předpokladu, že se bavíme o různých jedincích, aby mělo jejich sprašování význam. Pokud mohu posoudit já, tak pylu tvoří docela dostatek, alespoň rostliny u mě ve sbírce. Na fotce to je i vidět. Může to souviset s nedostatkem vláhy ve správný čas, tedy časně z jara. Nedostatek vody vede u mnohých rostlin buď k nevytvoření pylu, nebo ho není dostatek. Ještě to může souviset s teplotou, světlem a vlhkostí. Pyl by byl, ale prašníky se neotevřou nebo nedozrají (nízká teplota například). Nebo doba (čas) opylování v závislosti na okolních podmínkách. Někdy se mi taky nepodaří opylit rostliny, které jinak dávají normálně dostatek semen.

Budu kontrolovat rostliny dnes, mrknu se, jak opylení dopadlo. Myslím, že jsem tam zárodky plůdků minulý týden zahlédl. Vloni se opylení taky celkem zdařilo, ale to nebylo tolik květů. Myslím si, že květy musí být pro zdárné opylení dostatečně otevřené (obvykle jsou takové přivřené do trubičky, jako je to vidět na fotce na těch zadních), pyl musí být zralý a musí být sucho a poměrně vysoká teplota.

malykaktus
 poděkoval: 19 krát

Příspěvekod malykaktus » 22 kvě 2015, 20:50

nyensisy z Mirovych semien maju sa k svetu
Přílohy
20150519_163941-1.jpg

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 26 kvě 2015, 17:54

Takže jak jsem před nedávnem slíbil, tak činím. O víkendu jsem kontroloval zmíněné rostlinky a pořídil foto. Dokonce se mi i povedl téměř shodný záběr, jen se omlouvám za kvalitu, je to jen telefonem. Nicméně jsme zde lehce probírali otázku zdárného opylení těchto rostlin, konkrétně Toumeya. Jak dokladuje fotografie, tak u mě myslím 100% úspěch. Je vidět, že všechny původní květy byly přeměněny na plůdky, i další rostliny v pozadí mají už plody. Tento rod se vyznačuje poměrně rychlou tvorbou plodu i jeho následného dozrání, asi to souvisí s podmínkami v přírodě.

Jinak ještě jednou za mě, aby to bylo úspěšné: rostliny musí být zalité včas, tedy hodně časně z jara, aby pak už při vykvetení vytvořily pyl. Důležité jsou podmínky kvetení a i úspěšného opylení, což je vedro a sucho. Květy musí být maximálně otevřené, žádné přivřené rourky. Blizna musí být zralá (otevřená, lepkavá) a dostatek pylu. Prostředí nesmí být zásadité, lepší je mírně kyselé. Možná mohou mít vliv i další aspekty. Je fakt, že letos je u kytek jako Sclero, Pedio a Navajo semen mraky a opylení se daří. Přikládám největší význam suchému prostředí.

Obrázek
Na fotografii rostliny Toumeya papyracantha Otero Co, NM, forma bílé a hnědé trny po úspěšném opylení. Rostliny tvoří plody neuvěřitelně rychle, obvykle do týdne.
Fotografie byly pořízeny v rozmezí pouhých 6 dní! Foto: P.Trafina (c)2015.

Standa

Příspěvekod Standa » 27 kvě 2015, 07:14

Ahoj, perfektní, zalil jsem je společně s Pediocactusy někdy v březnu poprvé. Mám je společně se Sclerocactusy, takže jsou trvale otevřené aby se hodně větralo (tepla si moc neužijí). U ostatních Pediocactusů jsem větší problém s opylením neviděl. Zkusím je letos v létě, až budou vedra, přesadit. Substrát jsem použil stejný jako na Sclerocactusy - tedy asi chyba. Ten rozhodně mírně kyselý není.

karel
 poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 03 čer 2015, 14:44

Ještě tady letos nebyl echinomastus - Emst. intertextus v.dasyacanthus ze včerejška :

Obrázek
Karel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ancistrocactus, Glandulicactus, Sclerocactus, Echinomastus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 dub 2016, 16:26

Dvě velké letité kytky kvetou...Glandulicactus wrightii/uncinatus RS 254 - ovšem s pylem je to slabší...takže je otázka, budou-li plody...

DSC_0025a.jpg

DSC_0023a.jpg

druhá kytka...
DSC_0024a.jpg

...a data:
Polní číslo : RS 254
Sběratel : Roman Staník
Druhy : Glandulicactus uncinatus
Naleziště : Mexicó : San Luis Potosi (Charco Blanco)
Datum :
Poznámky : zelený plod, = CSD82

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“