Ancistrocactus, Glandulicactus, Sclerocactus, Echinomastus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Ancistro-, Glanduli-,Sclerocactus, Echinomastus...

Příspěvekod Pavel Zouplna » 09 říj 2011, 12:56

Jsou pěkné. Myslím, že Mexičani chtěj v zimě aspoň +5°C, jinak trucujou.
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 led 2012, 13:40

Tak jsem před ca. 2 měsíci před odjezdem raději sklidil
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 23 bře 2012, 15:14, celkem upraveno 1 x.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 29 led 2012, 15:43

No, Jirko, já vím, že vy Moravané máte teplejší klima, úrodnější zeminu, krápníky za zadkem a vinice u nosu. Ale i když to vím a snažím se s tím vyrovnat, připadám si na té naší studené větrné vrchovině při čtení takovýchto příspěvků jak hladová koza, která čumí z kopřivama zarostlého plácku hladově skrz plaňkovej plot na sousedovic šťavnatou louku ... :>< Tak tolik neprovokuj, já budu stěhovat otužilce koncem března a budu si připadat jako hazardér s jejich životy .... :L
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 led 2012, 20:27

Cháááááááááááááá Pavle, zapomněl jsi ještě palírnu za kopcem... :lol: :lol: :lol: Já si ovšem také myslím, že ona kytka jen provokuje...z asi 10 květuschopných glanduláků má poupata jen ona...jinak mají poupata jen P.simpsonii a P.knowltonii, ale ty asi už od podzimu také, poupata ale nerostou, protože jsou venku a v noci přeci jen mrzne... 8**(

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 29 led 2012, 20:34

Tak abys věděl, taky mi kvete kaktus - mám každou zimu na jižním okně pěkný melocactus z doby, kdy jsem chtěl mít od všeho něco - a ten v prosinci vystrkuje plody a teď i tu a tam kvítek. Ale to je na jiné téma ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 led 2012, 10:48

Jistě Pavle - jsou kytky, zejm. ty z teplejších oblastí, jako ty meláky, které kvetou po celý rok...ale jak jsem už předeslal, ten glandulák chce jen dráždit...pravděpodobně dostal někdy v říjnu teplotní šok a pak bylo zase teplo a on při dostatku šťáv v těle začal přemýšlet, že letos zima nebude...a málem se mu to splnilo 8**( ...raději jsem ho včera zase schoval do místnosti :arrow:

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 25 úno 2012, 21:21

Tento rod jsem nikdy nedokázal namnožit. I přes skarifikaci, z 5 pokusů 2 semenáčky, co uhynuly následující zimu ... h:h Slabota, co říkáš? Asi mají nějaký spouštěcí mechanizmus, do jehož tajů jsem ještě nepronikl ... což mě pár let štvalo, chtěl jsem mít původně skleník plný nestěhovacích druhů :( Takže když vidím takovou pěknou rostlinu, štve mě moje neschopnost mluvit jejich řečí ... :><
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 09:40

No, mohu Tě Pavle uklidnit...ani já nejsem na výsevy těchto nádherných kytek expert...a také se mi spíše nedaří jak daří..., takže jsou jiní experti, jako třeba Miroslav z Trenčína...nebo ještě jeden Miroslav z Trenčína (= texensis), ale i spousta jiných...já nemám jaksi trpělivost...
Tedy mohu-li, raději si něco pořídím už většího...tyto dvě kytičky jsem pořídil někdy kolem 2003/04 jako asi 3cm velké hřebínky...jako roubovanci se jim i u mne dařilo a tady je teď výsledek. Asi je lepší mít tyto kytky roubované na echinocereus....pak se dožijí vyššího věku a jsou rychleji dospělé bez velkého strachu o ně....a rozdíl k pravokořenným není žádný....mám jen jeden větší pravokořenný - odešla mu podložka...Sc.spinosior JB 22 - mám ho už velké, opravdu velké roky - jeho fotka je někde vepředu...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 10:05

Myslíš Echinocactus texensis? Ten mám a vede se mu u mě fajn. Vlastně mám po posledním systematickém zemětřesení taky jeden Sclerocactus - Sclerocactus brevihamatus tobuschii :> a to dokonce ve větším počtu. Ale s těmi "pravějšími" je to horší. Ještě jsem nedokázal překonat odpor k roubovaným rostlinám, vše (vč. výše uvedeného) mám na vlastních kořenech. Trpělivost mi nechybí, nejsem jako můj děda, která na špičku rajčete přivazoval závaží na provázku, aby s použitím kladky rostlinu táhlo nahoru a pomáhalo jí rychleji růst ... :lol: Jenže tyto rostliny na vlastních kořenech zřejmě umořím podle Milana nevhodnou zálivkou v horkém dni - i ty semenáčky odešly až po zálivce. Asi vyzkouším více vzdušný substrát s větším podílem perlitu a písku ... Kde je máš v "prckovitém" věku - stín nebo polostín?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 10:39

Ne Pavle - "texensis" je nick Miroslava (jsou tam vlastě v Trenčíně 3 kaktusáři se jménem Miroslav), který také pěstuje a hlavně vysévá skleráky...v souč. době je ale asi ještě mimo republiku (na jaře by se měl vrátit)...
I v přírodě jsou semenáče spíše ve stínu či polostínu...a dávát je na plné slunce není dobré...a roubovat je na Echer.reichenbachii apod. je jistota - podložka není po dvou letech vůbec vidět...vidím to jako jistotu...když koukneš u pěstitelů Sclero/echinomastus ap. mají krásné sbírky kytek a začínali s málem, ale roubovaným...až po letech mohli experimentovat, ale už s vlastními semeny...to je naprosto důležité :!: :!: :!:

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 28 úno 2012, 16:07

V knížce pana Vereše autor udává bezpečnou přezimovací teplotu pro všechny Sclerocactusy ve skleníku -17°C (dlouhodobě), u řady druhů pak i mnohem víc - třeba -30°C. Myslím, že se je musím naučit pěstovat, ta nádhera, kouknout v zimě oknem z obýváku a vidět ve skleníku kaktusy ... Podívám se po dobrém zdroji, ten můj minulý neklíčil, třeba to odjinad půjde ...
Pavel

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 23 dub 2012, 10:06

Ahoj, skleráčky, pedio i navašky jsou fajn kytičky a vydrží opravdu hodně. Tedy zimy a sucha. Co moc nemusí a nevydrží je moc vody. Tak si dovolím připojit své málo k tomuto tématu. Několik fotoček svých rostlin na skalce. Sclerocactus spinosior ssp. blainei SB 1540 Nye County, Nevada, USA (S.L.Welsh & K.H.Thorne) F.Hochstätter a na druhé je semenáček Sclerocactus wrightiae HK1336 Wayne Co, Ut. roubovaný na echinocereus, stáří 3 roky průměr 1 cm. Ještě připojím další až to pokvete.
Vše vlastní sbírka a výsevy.

Obrázek

Obrázek

Zkoušeli jste někdy ke kvetoucím sklerákům přivonět? To je vám taková nádherná lahodná a hodně silná vůně. Paráda!

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ancistrocactus, Glandulicactus, Sclerocactus, Echinomast

Příspěvekod Ivan Behul » 03 kvě 2013, 21:03

Pekné rastlinky Miro. U mňa to tiež kvitne už dosť hojne, tak prikladám niečo z iného súdka. Táto rastlinka tiež ako E. delaetii kvitne u mňa po prvý krát a to po 5 rokoch od výsevu. Je navrúbľovaná na E. jusbertii. Tá farba kvetu ma naozaj zaujala...
Echinomastus erectocentrus MZ 1119, Sonoita, Sonora
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 kvě 2013, 14:22

Už nějaký den kvete jeden z mých prvních skleráků...

Sc.spinosior JB 22...je pravokořenný...

Obrázek

..vloni jsem si opatřil další dva, takže snad příští rok bude některý další také kvést...

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 09 kvě 2013, 22:03

Pekná rastlinka Jirko. Ja mám niečo podobné, ale pod menom Sclerocactus schlesseri. Na prvý pohľad mi pripadajú rovnaké. Aký je medzi nimi rozdiel? Nejak sa tomuto rodu podrobne nevenujem, len ma to tak práve zaujalo...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“