Ferocactus, Hamatocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Citron

Re: Ferocactus, Hamatocactus

Příspěvekod Citron » 26 zář 2013, 18:57

Díky za odpovědi. Zkusím je s rozumem zalít a zimovat půjdou až plně substrát proschne. Světla by měli mít relativně dost.

Citron

Příspěvekod Citron » 26 zář 2013, 21:21

Jak dlouho si zachovávají klíčivost semena feráků? Samozřejmě za předpokladu optimálního uchování. Jde mi o to, že se chci pokusit v lednu/únoru o výsev a uvažuji již teď o zakoupení semen z nabídek pro rok 2013. To znamená, že semena budou více jak rok možná 1,5-2 roky stará. Neví někdo, jestli budou nějaká semena k dispozici k zakoupení tento víkend v Chrudimi?

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Příspěvekod jezour » 26 zář 2013, 21:46

Na otázku klíčivosti odpovědět nedokážu. Nicméně, když nyní na podzim zakoupíš semena a vyseješ je na jaře, bude to bez problémů. Semena budou klíčit ochotně ve velkém procentu. Ohledně stáří semen taky nedokážu odpovědět. Ve většině nabídek se objevují semena čerstvá (letošní, nejstarší loňská) a klíčí spolehlivě. Nevím, jestli budou v Chrudimi k sehnání i semena. Možná importní. Nabídky semen teď pomalu začínají, ještě počkej tak půl měsíce, to vypukne hlavní vlna nabídek semen.
-- Administrátor --

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod peri » 27 zář 2013, 13:43

Pro Citrona-pokud máš, jak píšeš, 2-4 leté semenáče ferocactusů, tak si vůbec nedělej starosti s nějakou zálivkou. Ba naopak bych takovéto semenáče teď nesázel a počkal si v klidu do jara. Dále jsi se ptal na F. diguetii-ano, může, mám tříleté semenáče z vlastního výsevu ze semen od Pavlíčka a přesně se takto chovají. Časem se uvidí, jak to s nimi bude, ale také je mám trochu vyšší a světlem to rozhodně není, protože jsou neustále na plném slunci a vždy od srpna, už jako jednoleté semenáče, zasušené.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 15 črc 2014, 00:14

No a čo poviete na tieto unikátne chrysacanthusy ?
Přílohy
1.jpg
2.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

peri

Příspěvekod peri » 15 črc 2014, 08:13

Nemají chybu Mario. Kvetou ti už? Letos mi poprvé jeden pokvete zhruba v této velikosti, ale pouze jedním květem. Chrysacanthusy a acanthodesy považuji za nejkrásnější ferocactusy-samozřejmě spolu s johnstonianusy, ale ty jsou v této a větší velikosti spíše zřídkavou vyjímkou, u nikoho jsem jich neviděl více jak pět, šest.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 15 črc 2014, 17:35

No to nie sú moje, ja som ich len fotil. Sú zo zbierky Naxeru z Plzne.
Pridám ešte jeden kvitnúci, žiaľ neviem aký to je, ale niekto určite bude vedieť.
Přílohy
4.jpg
3.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

peri

Příspěvekod peri » 15 črc 2014, 19:18

Je to určitě z okruhu viridescens.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 zář 2014, 12:00

Čas od času se zde v tématu objeví nějaké obrázek Hamatocactus setispinus. V příručkách a knížkách se můžeme dočíst, že je to snadno pěstovatelná rostlina. Mnozí z nás ji zřejmě někdy pěstovali, nebo pěstují. V současné době je Hamatocactus setispinus řazen do robu Thelocactus, nicméně já zůstávám u staršího názvu.
I já nejsem výjimkou a pěstuji tuto rostlinu také. V příspěvku nepředstavím typické rostliny Hamatocactus setispinus, nýbrž rostliny, které jsem koupil pod jménem Hamatocactus setaceus SB851. Je jasné, že rostliny patří k Hamatocactus setispinus. Jméno setaceus se objevuje někde jako nějaký přívětek, jinde jako forma, nebo i jako varieta. Díky tomu, že rostliny mají sběrovku SB851 je možné dohledat aspoň něco více k lokality. Sběrovka SB patří Stevenu Brackovi, k SB 851 se dozvíme následující: "Jim Hogg County, Texas, USA." Z obrázků na GoogleEarth vidíme při zadání stanoviště docela vyprahlou polopouštní krajinu. Tam někde rostou.
Rostliny nás zaujmou především jednobarevným šedožlutým otrněním. Otrnění je husté, rostliny vypadají hezky elegantně. A když vykvetou, provoní celé okolí jak je u Hamatocactus setispinus běžné. Střed květu je červený, i když ne tak moc jako znám u nominátních Hamatocactus setispinus. Vybarvení je totiž o něco světlejší.

Co vaše Hamatocactusy a Ferocactusy? Pochlubte se fotkami!

2 Hamatocactus setispinus setaceus SB851.jpg
Hamatocactus setispinus var. setaceus, SB 851 celá rostlina s květem

1 Hamatocactus setispinus setaceus SB851.jpg
Hamatocactus setispinus var. setaceus, SB 851, detail květu
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 09 zář 2014, 10:56

Ukážu konečně i jeden Ferocactus. V posledních letech mě rod Ferocactus i Hamatocactus docela zajímá. Byl jsem obdarován některými rostlinami, další jsem si pořídil. Kytky rostou, s postupem času do krásy.

Od Filipa J. jsem dostal některé rostliny. Patří mezi ně i Ferocactus emoryi. Dostal jsem tři kytky. Tenkrát to byli malé rostliny v pětkách květnících. No a po těch páru letech o trochu povyrostli. I jako malé rostliny vypadají velmi hezky, trny různých barev kontrastují se zelenomodrou epidermis.

18 Ferocactus emoryi PC 81 MEX Sonora Sonoita.jpg
Ferocactus emoryi MEX Sonora Sonoita

Kytky mají sběrovku PC 81. Když prohlédnete údaje o sběrovce, zjistíte následující: "Mexiko, Sonora, Sonoita, pouštní oblast bez jiné vegetace." Ferocactus emoryi roste na poměrně rozlehlém areálu na jihozápadě USA a severozápadě Mexika. Derek Bowdery s Johnem Pilbeamem uvádí v knize o Ferocactus výskyt z Arizony (nejvíce z Pima County) i z mexického státu Sonora, kde zmiňují i místo Sonoita, dále i ze státu Sinaloa (sever) a z ostrova Isla San Pedro Nolasco.

Jsem zvědavý, jak se budou kytky dále vyvíjet, i když je mi jasné, že si na květy docela počkám. Pěstuje někdo Ferocactus emoryi? Jaké dosahují velikosti ve vaší sbírce? Už kvetly?
-- Administrátor --

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 02 lis 2014, 22:41

Prvé kvitnutie F. santa-maria San Carlos BC, výsev 2003, miska 15 cm, rastlina bez tŕnov 12-13 cm, je to jeden zo skôr kvitnúcich Feračikov.Fotené včera, kvet sa moc neukázal a dnes už bolo pod mrakom.
Obrázek
image hosting 15mb
Obrázek
image upload
Naposledy upravil(a) Assay dne 02 lis 2014, 22:53, celkem upraveno 1 x.

Assay

Příspěvekod Assay » 02 lis 2014, 22:51

Ešte by som potreboval poradiť, čo by to mohol byť za Ferak, bez kvetu je to h:h , ale kto ho vie kedy bude kvitnúť ><:.
Obrázek
print screen windows 7

wolfstone

Příspěvekod wolfstone » 03 lis 2014, 21:07

Co Ferocactus horridus ?

Assay

Příspěvekod Assay » 03 lis 2014, 23:12

Myslím že horridus nie, meno horridus je len synonymom F.herrerae