Ferocactus, Hamatocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
cykas
Kontaktovat uživatele:

Ferocactus, Hamatocactus

Příspěvekod cykas » 02 lis 2008, 10:26

Nemá někdo nápad, jak přinutit Ferocactus latispinus k vykvetení. Začátkem října se začnou tvořit květy, dosáhnou velikosti cca 3 mm a konec.
Asi by to chtělo ho přinutit, aby začal dříve, v srpnu. To se mi ale nedaří.

Philty

Příspěvekod Philty » 03 lis 2008, 10:21

Zima. Latispinus je fakt teplomilnej.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Proč některé ferokaktusy nevykvetou?

Příspěvekod cykas » 23 pro 2008, 11:56

Nemá někdo nápad, jak přinutit některé ferokaktusy (latispinus, macrodiscus,...) aby vykvetly?
V září vytvoří poupata, ta se zastaví ve velikosti cca 5mm a je konec. Na jaře je zaschlá odlomím a tak se to opakuje už několik let. Rostliny mají průměr od 15 do do 20 cm.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 23 pro 2008, 12:24

:D bude to tím, že tyhle kaktusy kvetou uprostřed zimy i v přírodě, fotku kterou přikládám je z BZ Phoenix někdy z poloviny prosince, zde jsou celoročně pěstovány pod širým nebem ve volné kultuře a byly to jediné kaktusy, které se tu připravovaly na květ v tuto dobu...teploty zde v prosinci 7-10 noc, 20 st.C den, začátek vlhčího období, kterému předcházelo několik měsíců sucha (myslím si, že i velikost je taková o které píšeš)...

Obrázek

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 30 pro 2008, 10:11

díky pohádkovým klimatickým podmínkám, které na jihu Arizony panují, je v pohodě možné, že tyhle krasavci v pohodě vykvetou, ale hlavní doba kvetení je opravdu během vegetačního období, nejspíš tvoje feráky potřebují o něco více tepla, mě to samé dělá Thelocactus lausseri, až když jsem ho dal pod sklo, kde bylo tepleji, byl vývoj popat dokončen...

jeff

Příspěvekod jeff » 28 led 2009, 16:15

Zdravím všechny, tento problém řešil i můj synovec (kterého jsem mimochodem do kaktů taky uvrtal :D ) 3 roky. Vždy jen poupě, které zaschlo a už musel do garáže s ostatními na zimu. Letos jsme zvolili jiný postup; ostatní do zimoviště, feráč na parapet v pokoji a udržovat mírnou zálivku, tedy opravdu mírnou a poupě jemně rosit.
Snad to třeba někdo vyzkouší příští rok.
Jen mě mrzí, že můj nechce kvést ani ve skleníku :evil: .

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 28 led 2009, 18:58

Ok, jedná se vlastně o prodloužení vegetace.
Mě by spíše zajímalo, jak ho přinutit, aby začal tvořit poupata dříve, třeba v polovině srpna.
U pokojových kytek se běžně dá prodloužením nebo zkrácením dne nastavit, kdy vykvetou, mělo by to fungovat i u kaktusů :mrgreen:

jarek

Příspěvekod jarek » 03 úno 2009, 15:32

Mě by spíše zajímalo, jak ho přinutit,

Pro CYKASE:
Já bych Ti poradil, když někdo chce aby mu to brzy kvetlo tak ROUBUJE!
Pokud se Ti zdá moje rada přiblblá tak si přečti ty Tvoje kraviny co sem píšeš
a odrazuješ normální lidi. Budu moc rád když na moje příspěvky nebudeš
reagovat. Moc děkuji. Jarek

Dusan

Příspěvekod Dusan » 03 zář 2009, 14:19

Ako je to u teba z väčšími rastlinami. Je známe že väčšie feráky sú chúlostivé na poškodenie koreňov. Z toho dôvodu sa snažím pri presádzaní starých rastlín neporušovať koreňový bal. Ale má to aj jednu nevýhodu, starý substrát po viacerých rokoch býva ako "betón". Máš s tým skúsenosti?

Philty

Příspěvekod Philty » 03 zář 2009, 15:12

Dusan píše:Ako je to u teba z väčšími rastlinami. Je známe že väčšie feráky sú chúlostivé na poškodenie koreňov. Z toho dôvodu sa snažím pri presádzaní starých rastlín neporušovať koreňový bal. Ale má to aj jednu nevýhodu, starý substrát po viacerých rokoch býva ako "betón". Máš s tým skúsenosti?

No já dělám substát hodně sypký a nemám tam složky, které se spékají. Takže kořeny zlehka vyklepu co to jde, ale nejdu do toho silou.
Nějaký výraznější rozebírání balu pokud neni stoletej tvrdej bych určitě nedělal, nemá to moc smysl a může se tim zaseknout na nějakou dobu vegetace.

Na druhou stranu u těch několika velkých rostlin, krerý jsem získal od jiných pěstielů jsem při prvním přesazení ten kamennej bal rozbil, protože to fakt nešlo nechat tak. Přežily to všechny. Chce to dělat podle citu.

Co se vždycky snažím je nepoškodit ty hlavní tlustý kořeny, protože to může skutečně znamenat konečnou.

Philty

Příspěvekod Philty » 01 říj 2009, 15:51

Teplý. Jinak zflekatí. To je obecný pravidlo.

Na druhou stranu ovšem areál výskytu je poměrně rozsáhlý - jsou to mexické státy Hidalgo, Queretaro, Aquascalientes, Puebla, San Luis Potosi a Zacatecas.
Pro ilustraci sem hodim mapku výskytu.

Obrázek

Z toho plyne, že by tam mohly být odlišnosti v náchylnosti k tvoření fleků, což jsem si experimentálně ověřil :mrgreen: u sebe ve zbírce, kdy mi kdysi v jednom chladným jarním dni zflekatěly přesně kytky z jedný lokality zatímco druhý tím prošly bez vad. Takže výsledkem je, že pokud chceš mít jistotu, zimuj teple. Pokud chceš zažít vzrušení z experimentů, tak bych zkusil vyzkoušed odolnost jedinců z různých lokalit.

Philty

Příspěvekod Philty » 01 říj 2009, 15:54

Macrodiscus zimuju teple, ale nikdy sem nezaznamenal u něj tendenci dělat fleky, takže myslím, že by zvládl normální zimování s teplotami okolo 10°. Gracilis je úplně v klidu při normálním zimování.

A jinak vítej na fóru :wink:

FJ

Philty

Příspěvekod Philty » 01 říj 2009, 17:20

Jak který. Je to dost rozdílný. Sou kytky který kvetou od desítky květníku, ale obecně spíš až jako větší rostliny. A některý jako hodně větší rostliny......(od velikosti kopacího míče dál...) :mrgreen:

Laci Kele
 poděkoval: 90 krát
Obdržel poděkování: 52 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Laci Kele » 09 říj 2009, 11:34

Včera jsem spatřil tohle:
Obrázek
Po 12 letech po výsevu, první poupě, tak je tady možnost odskoušet Jeffův recept. Jinak včera ve fólii bylo 34C...Jen škoda, že už přichází kosa...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 říj 2009, 12:06

Pěkné... určitě by už kvetl z každé následující areoly, protože už na fotce jsou poupata dvě...je prostě květuschopný a je jen na umu pěstitele...držím pěsti!

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“