Ferocactus, Hamatocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Philty

Příspěvekod Philty » 11 říj 2009, 13:24

Mimochodem, tejko sme se o tom bavili s klukama po schůzi spolku, ?e Feráky maj ve zvyku, ?e kdy? se dostanou do velikosti, kdy se rozhodnou kvést, tak první rok, dva po?lou jen takový poslíčky. Poupátka, který se nedovyvinou a zaschnou a to asi celkem bez ohledu na to co s nima člověk tvoří. Pak u? začnou normálně pravidelně ka?doročně kvést. Já osobně sem tohle pozoroval u schwatzii, echidne a macrodiscusu a počítám, ?e teď můj latispinus, kterej letos prvně nasadil bude něco obdobnýho. A nejsem sám kdo má tuhle zku?enost.

Philty

Příspěvekod Philty » 11 říj 2009, 13:29

Jo a k roubování feráků. Popravdě smysl roubovat má tak akorát některý vzácnější pomalurostoucí věci jako johnstoniánus, nebo lindsay. Jako vhodná podnož je tu ferocactus glaucescens.
Ale v zásadě jsem spíš pro to mět Feráky pravokořenný.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 17 říj 2009, 17:05

Tak se mi to letos konečně povedlo! Měly by mi vykvést dva latispini, poupata má i F. horridus, dva F. macrodiscus, ale u nich z poupat nic nebude, doufám, že příští rok. Naprosto souhlasím s tím, co píše Philty, ferokaktusy se tak divně chovají. Dokonce mi něco ukazoval F. hystrix, ale to bych toho chtěl moc!

Jeden z latispinů jsem si vzal domů do tepla, uvidím, jestli se budou květy vyvíjet lépe, než u kolegy, který je ještě venku. Až vykvetou, dám sem fotky :mrgreen: .

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 18 říj 2009, 18:26

Nemôžem úplne súhlasiť s Philtym v tom prvom kvitnutím, nemusí to byť vždy tak, dôležité je však ak už puky nasadené sú - slnko a teplo, maximum možného zimného slnka a pekne kvitnú , niekedy až v mesiacoch Január, Február. Tohto roku, resp. túto sezónu to bolo trocha zvláštne latispinusy nasadili puky už v Januári minulého roka, ale bolo strašne málo zimného slnka, puky udržali až do teraz a teraz pokračujú vo vývoji.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 22 říj 2009, 15:40

Mohu vědět, jak je ta rostlina stará? Ta moje jede ze semínka rychlostí zasypaného horníka - po 10 letech má asi 8 cm pr. bez trnů. Navíc jsem ho zimoval při +8°C, takže má fleky, které pomalu odrůstjí. Zatím bych se s ním nechlubil.
Pavel

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 22 říj 2009, 16:29

Moja rastlina má 12 rokov. Kvitne druhý krát. Priemer asi 12 cm. Rast púčikov sa opäť spomalil, vôbec nesvieti slnko a v skleníku mám do max 13 stupňov :evil:
Zimujem pri 5 - 13 stupňov bez flekov, dôležité sú úhrnné priemerné teploty okolo 10 stupňov, keď svieti slnko vystúpia v skleníku teploty aj v decembri, januári na okolo 25 stupňov aj viac.
Neskôr pridám foto aj ďalších z BZ, ktorý už majú väčšie puky.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 22 říj 2009, 17:07

Dříve jsem si nevedl tak pečlivé záznamy, ale přinesl jsem si ji z naší schůze, kde jich tehdy kolega měl snad 50 semenáčů. To bylo v roce 1993, mohly být tak tříleté, takže dneska jim bude kolem 20 let
Rostlina je v ploché misce, průměr 17 cm :mrgreen:

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 22 říj 2009, 21:15

Určitě ti vykvete dříve, já mám všecno ve "volné kultuře" a tak to roste dost pomalu. Na zimu jsem ho zkusil letos porvé domů, aby vykvetl. V minulých letech byl v zimě také téměř ve tmě.
Nevím, jestli jsou ferokaktusy typicky teplomilné rostliny, já je mám ještě venku (nasucho) a nevadí jim to. :mrgreen:

Philty

Příspěvekod Philty » 23 říj 2009, 14:51

Filord píše:Nemô?em úplne súhlasi? s Philtym v tom prvom kvitnutím, nemusí to by? v?dy tak, dôle?ité je v?ak ak u? puky nasadené sú - slnko a teplo, maximum mo?ného zimného slnka a pekne kvitnú , niekedy a? v mesiacoch Január, Február. Tohto roku, resp. túto sezónu to bolo trocha zvlá?tne latispinusy nasadili puky u? v Januári minulého roka, ale bolo stra?ne málo zimného slnka, puky udr?ali a? do teraz a teraz pokračujú vo vývoji.

To Filord: Já nepí?u, ?e to tak probíhá v?dycky, to ne. Ale probíhá to tak dost často.
Jinak mi letos poprvé nasadily latispinusy který jsem získal před mnoha lety od pana Chvastka z jeho sběrových výsevů a sem s nima na tom asi tak jako ten latispinus na fotce cos postnul. Tak?e si to budu moct opět experimentálně ověřit. :D
Mám je tak v 15°, na světle, tak uvidíme esli dojdou. Ale moc ?ancí tomu nedávám. Myslim, ale ?e pří?tí rok u? pokvetou.

A jinak Cykasi někerý Ferocactusy (wislizenii, emoryi)z ji?ních států USA vydr?í mo?ná i slu?ný mrazíky. Ale u Ferocactusů z jihu Mexika jako např. latispinus, robustus, nebo lindsay se mů?e? dočkat drsnýho zflekatění ze zimy. Blbý je, ?e si tak mů?e? poničit i rostliny ve velikosti, kdy u? to neodroste a to u kusů co pěstuje? x let zamrzí. Je otázka jestli to člověk chce riskovat. Asi i tady budou existovat kytky z lokalit, který budou náchylněj?í víc a který budou odolněj?í, tak?e je mo?ný, ?es narazil na kytky co k tomu sklony nemají, co? je pro tebe dobře, ale obecně platí spí? být opatrný.

Fakt je, ?e se mi zdá, ?e sou k tomu zflekatění náchylněj?í na jaře po vyndání kdy? je o?lehne nějakej náhlej noční mrazík, ale mo?ná je to jen náhoda, nebo můj dojem. Tady by mě určitě zajímalo jaký s tim máte ostatní zku?enosti :?:

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 23 říj 2009, 15:53

Já měl latispinusy přes zimu na chodbě a už jsem je ven s flekama bral, takže od jarních mrazíků to nebylo. Na chodbě, kde jsou přes zimu, mají tak 12-14. Mají to být ty s Pavlíčkovým číslem PP 428 Ventura SLP. Byly tři a koupily to všecky. Ještě mám jinej, kterej číslo nemá, a ten to tam normálně zvládá bez problémů. Letos poprvé nasadil na květ, je teď v pokoji na parapetu, ale řekl bych, že ty poupata sedí. Tak se asi nedočkám. :-(

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 24 říj 2009, 19:14

Dôležité sú priemerné teploty a aspoň jednodňové oteplenie počas týždňa, inak takto zflekatejú.

Filord
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 26 říj 2009, 18:48

Tento to asi dotiahne až do konca, teda vykvitne...ďalšie 2 sú nejaké zbrzdené.
Obrázek
Sorry za zlú kalitu, fotené s bleskom.

Philty

Příspěvekod Philty » 13 kvě 2010, 11:02

Tak mám letos trochu smutek s latispinama. Zimoval sem o kapánek chladnějc než jindy a všechny kytky Ferocactus latispinus, CH 226,El Xoconoxtle, San Luis Potosí, Mexico , kterej mám z našeho dávnýho zájezdu na Ostravsko přímo od pana Chvastka zase kurevsky zflekatěly (oni už flekatý byly, ale teďko doflekatělo i to co mi za posledních pár let od posledního zflekatění dorostlo). Asi holt nemám dobrý podmínky pro ně, neb chtěj víc tepla než sem schopen jim garantovat...

Zajímavý je, že sem je měl smíchaný s Ferocactus latispinus, RS486, Mesa de Leon, IS z vlastních výsevů (ale velký sou tak stejně) a ty nevykázaly žádný poškození, nic. Jinak tam byly i robustusy, macrdiscusy a taky pohoda ani flíček. Jediný co ještě utrpělo nějakou škodu byly tři espostoy (bylo to selektivní podle druhu) který se se mnou rozloučily.

A tak mě zajímá jaký máte ostatní zkušenosti s flekatěním latispinů ve smyslu toho, že bych chtěl trochu získat přehled o těch který lokality zflekatí při prvním ofouknutí a který jsou držáci i při poklesech teplot, protože sem si experimentálně ověřil, že v tom rozdíly jsou.. :mrgreen:

Ferocactus1

Příspěvekod Ferocactus1 » 25 kvě 2010, 15:09

To je škoda, mne zfľakateli tiež pred par rokmi už celkom pekné rastliny, odvtedy ich už zimujem na parapete v izbe. A vlani už konečne neuschli puky a takych 6 - 7 rastlin zakvitlo! Predošlé 2 roky vždy puky uschli, ale teraz som ich ešte mierne polial a vyšlo to. :D

Philty

Ferocactus &

Příspěvekod Philty » 02 čer 2010, 16:31

Jiří Kolařík mě inspiroval a po jeho vzoru jsem založil vlákno věnované rostlinám, které patří k mým nejoblíbenějším -> Ferocactusům.

Rostliny tohoto rodu se vyznačují tím, že ve valné míře rostou do krásy, dělají ozdobu především svým otrněním a "dřevně" kaktusovitým vzhledem a také tím, že ve valné většině kvetou teprve jako pořádný mackové (jako vždy i tady existují vyjímky).

Abych tedy nějak zahájil tohle téma, tak sem si připravil pár obrázků ilustrujících co jsou tyhle krasavci zač, jen tak na ochutnávku:

Tohle je růstový vrchol Ferocactusu fordii, který je jedním z těch kteří popírají pravidlo, že Ferocactusy kvetou až ve větší velikosti. Forďáci kvetou od desítky květníku a tuhle už jsou vidět pletošní poupátka. Zakvétají mi v průběhu letních měsíců a kvetou poměrně dlouhou dobu.

Ferocactus emoryi patří k těm rostlinám, které od mala vypadají fantasticky. Bohužel kvete až jako velká rostlina, ale trny to myslím vynahrazují u mladších rostlin. (F. emoryi PC81)

Další zástupce brzy kvetoucích Ferocactusů - Ferocactus viridescens subsp. viridescens. U těchto rostlin je jedním z typických znaků živě zelená barva epidermis. Na orbázku je vidět krom nasazených poupátek taky přítel všech Ferocactusů - Ferda Brabenec. Nezabíjejte mravence ve svých sbírkách, neb jsou vašimi pomocníky v udržování Ferocactusů v dobrém stavu - mlsají totiž nektar prýštící z glandul, útvarů to při kořenech trnů, které Ferocactusy spolu s některými jinými rody vlastní. Nektar který není sněden má nepříjemnou vlastnost být zplesnivěn černou chlupatou plísní, která nepříjemně zhyzdí naše milé rostliny. A tudíž mravencům držte palce!

Na závěr jsem pak vybral pro mne radostný pohled na růstový vrchol a hlavně poupata na mé rostlině Ferocactus pilosus, která také kvete až ve větší velikosti, naštěstí ten můj již té velikosti dosáhl (asi tak jako volejbalovej míč bych to tipnul). Způsobuje mi to nezřízenou radost....

Takže výkop byl proveden a už se těším na příspěvky všech dalších, kdo mají tyhle kytky v oblibě. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Philty dne 03 lis 2010, 16:21, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“