Ferocactus, Hamatocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 19 x
Obdržel poděkování: 202 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 23 zář 2012, 14:15

Koho by to zaujímalo, tak toto je ten F. herrerae
Obrázek
ktorý som spomínal v tejto diskusii na strane č.6:
Husi píše:Mám čerstvú skúsenosť s F. herrerae. Rastlina stagnovala v raste, tak som ju vytiahol zo substrátu a zistil som, že v podstate prišla o korene. Tak som ju zrezal, reznú plochu zasypal práškovým stimulátorom a nechal zaschnúť, najprv cca 2dni hore koncom a potom na prázdnom kvetináči dole koncom. Po nejakých 2-3 týždňoch vytvorila takéto korienky:
Následne som rastlinu zasadil do suchého substrátu a po cca 2 dňoch zalial. Keďže to bolo už 5. septembra tak to bola pravdepodobne aj jediná zálievka po presadení v tomto roku. Zatiaľ rastlina mlčí, som zvedavý, ako sa prejaví na jar.
Rastlina sa napila, je vidieť aj náznaky rastu ale je pravda, že slabého. Pripisujem to tomu, že musela vytvoriť koreňovú sústavu. Uvidíme na budúci rok.

Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Příspěvek od Alojz » 24 zář 2012, 22:48

Husi píše: Rastlina sa napila, je vidieť aj náznaky rastu ale je pravda, že slabého. Pripisujem to tomu, že musela vytvoriť koreňovú sústavu. Uvidíme na budúci rok.
Ja si myslím,že ten slabý rast bol spôsobený neskorým termínom zakoreňovania.Nad Husiho spomínaným príspevkom na strane č.6 je môj príspevok o zakoreňovaní 12. - ich zrezaných ferokaktusov v podstate rovnakým spôsobom ako u Husiho,ale v oveľa skoršom termíne,čo podľa mňa spôsobilo to,že všetky moje zrezané rastliny sa bujnosťou rastu vyrovnali ostatným nezrezaným.V mojom prípade išlo o plánovanú "operáciu", iný prípad je záchranné zrezanie,kde termín sa naplánovať nedá...
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 29 zář 2012, 21:17

Assay píše: Dlhšiu dobu som si myslel že možno F. macrodiscus no stredný trň ma čoraz širší, tak teraz neviem či to nebude latispinus, kedy sa dá spoznať či sa jedna o macrodiscus alebo latispinus :?: až keď zakvitne alebo skôr. Kaktusov z menovkou F. macrodiscus mám v zbierke viac, no všetko sa to viac podoba na latispinus.
Assay,Ferocactus macrodiscus sa ozaj považuje za podobné Fer.latispinus,takže tvoje váhanie je na mieste.Ja mám v tomto roku získané mladé rastliny Fer.macrodiscus od autora tejto témy Dušana,ktorý na odlíšenie od Fer.latispinus v tomto mladom veku rastlín ma upozornil na široké rebrá u Fer.macrodiscus.

ObrázekObrázek

Tak som urobil fotozáber mojej rastliny spolu s mladou rastlinou Fer.latispinus/troška väčšou/ a skutočne tento znak - šírka a tvar rebier je u oboch taxónov odlišný:

Obrázek

Keď si prečítate popis Fer.macrodiscus,má v dospelosti 12 - 24 rebier/môže mať až 34 rebier/.Pri tomto počte rebier a obvode rastlín,sa ale taký počet širokých rebier "nemôže zmestiť",preto možno Assay sa ti zdá,že vekom sa tvoje Fer.macrodiscus stále viac podobajú na Fer.latispinus.Je to len moja úvaha - snáď správna, podporená tým ,že na fotozáberoch starších rastlín Fer.macrodiscus,nie sú tie rebrá tak výrazne široké.Ale na druhej strane vekom sa u Fer.latispinus vyvíja ozaj široký plochý stredový tŕň,ktorý ale Fer.macrodiscus nemá.

Podľa popisu sa Fer. macrodiscus podobá aj na Echinocactus /Homalocephala/texensis.Na porovnanie je tiež na fotke,ale len menšia rastlina bez stredových tŕňov,ale skutočne veľké rastliny/mám aj takú/ sa otŕnením ,ale aj celkovo ,na Fer.macrodiscus podobajú.

Obrázek

Takže Assay,na upresnenie by si mohol zverejniť,čím sa ti tie rastliny Fer.macrodiscus stále viac podobajú na Fer.latispinus,prípadne dať ich fotozábery - s údajom o skutočnej veľkosti.
s kaktusmi ma zivot bavi

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 01 říj 2012, 20:32

Vrátil by som sa ešte k tomu korkovateniu latispinusov, pretože na zábere hore ho tiež vidieť. Toto je môj starý Latispinus. Priemer kvetináča je 23cm.
Obrázek
Ako sami vidíte vyzerá to hrozne. Jemu to zdá sa nevadí kvitne pravidelne. Tu je detail toho flakatenia :
Obrázek
Mne to stále pripadá ako nejaká choroba. Zimujem ho zásadne v teple min 14st.C Horšie že nábeh na to majú aj mladší súrodenci.
Obrázek
Môže to spraviť tých pár studených dní na začiatku a na konci sezóny? Ozaj si všetci myslia, že jediný liek je stále teplo?
jv3

pepo
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 4 x

ferocactus sp. coxcatlan

Příspěvek od pepo » 03 říj 2012, 20:24

chcel by som sa vratit k prispevkom alojza na strane 5. a to:28.5.11 a 26.6.11.konkretne k taxonu ferocactus sp.coxcatlan,puebla,
z ktoreho ma odo mna rastliny.
celu detektivku sme s alojzom riesili.ja som pisal mudr. stanikovi,on mi odpisal,alojz spravne patral a dedukoval.podrobnosti vid jeho oba prispevky,su fakt fajn.
tento tyzden som znovu patral a zistil som vec ktora vsetko asi potvrdzuje.nasiel som cestopis polskeho znameho
a uznavaneho kaktusara grzegorza f. matuszewskeho,ktory sa o ferakoch z coxcatlanu v clanku zmienuje,vyjadruje svoje taxonomicke dohady a priklada fotografiu dospelej rastliny.
mozno pre niekoho to nebude nic nove,ale mna to velmi zaujalo a myslim si ze grzegorz odfotil a spomenul presne tu rastlinu,co mame
s alojzom v zbierke.
tu je link:
http://www.kaktusymeksyku.pl/13.html

a idem sa ucit ako pisat,aby mi to nerobilo takto blbo odseky.

Assay
Poděkoval: 27 x
Obdržel poděkování: 62 x

Příspěvek od Assay » 03 říj 2012, 21:56

Dávam sem fotky svojich akože F. macrodiscus, podľa všetkého to ale vyzerá tak, že žiadny F. macrodiscus asi nemám
Týchto 5ks mám z výsevu z spred asi 10 rokov
Tri sú v 10 a dva v 8cm kvetináčoch
Obrázek
Na macrodiscus to moc nevyzerá
Obrázek
Ďalšie tri som kúpil asi v 1cm veľkosti, bude to asi všetko možné, len nie macrodiscus :D
Obrázek

Alojz

Příspěvek od Alojz » 07 říj 2012, 20:00

Assay píše:Keď som sa už rozpísal mám ešte jeden dotaz, nevysieval niekto tento Ferak, ja som to sadil v 2004 roku a rád by som ho určil. Semienka od ID
Feroc. sp EL CAMARON IDD 51/01
Assay,pri určení tých tvojich rastlín som bol spočiatku ozaj v rozpakoch.Chcel som si pomôcť lokalitou,ale EL CAMARON je uvádzaný okrem i. v štáte Veracruz,Oaxaca aj inde.Preto som prebehol už spomínanú Aztékiu,kde sú uvedené náleziská jednotlivých druhov kaktusov v mexických štátoch.A tu ma zaujala práve Oaxaca,kde nie je síce uvedený priamo EL CAMARON,ale sú tu náleziská 3 druhov ferokaktusov a to Fer.flavovirens, Fer.macrodiscus, Fer.recurvus.

Fer.macrodiscus sme tu už preberali,hoci podľa popisu môžu byť rebrá aj mierne zaoblené,môžme ho vylúčiť,ako aj Fer.flavovirens,ktorý sa myslím už v tomto veku dostatočne odlišuje dlhým šidlovitým stredovým tŕňom.Takže nám znova ostáva/ak je lokalita určená správne/Ferocactus recurvus.Tŕne rozhodne odpovedajú,líši sa ale farba tela.Ale nakoniec som našiel v mojej zbierke aj rastlinku/priemer 3-4 cm/,ktorá má tiež rebrá zaoblenejšie,ako určované rastliny a dosť sa približuje aj farba tela:

Obrázek

Ináč farba tela tých určovaných rastlín mi pripomína presne Fer.emoryi,ale určovaným rastlinám chýbajú tie výrazné hrboly,ako Fer.emoryi má.Musím ale podotknúť,že tie prezentované rastliny/Fer.recurvus?/,sú skutočne krásne a nezvyčajné/zatiaľ som presne také isté nevidel/.A takéto kaktusárske zápletky sú podľa mňa korením nášho koníčka.

Na záver si nemôžem nechať ujsť jesenné fotografie spomínaných Fer.emoryi,priemer najväčších areol hodne cez 1 cm:

Obrázek

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

pepo
Poděkoval: 3 x
Obdržel poděkování: 4 x

pre jv3

Příspěvek od pepo » 09 říj 2012, 13:33

jv3,mozno sa mylim,ale mne to korkovatenie ci co to je na tom starom latispinuse,pripada ako reakcia na humozny alebo jemny substrat na povrchu.
na tych mladych mas sice strk,ale neboli predtym tiez v substrate v ktorom chybal strk na povrchu?
mozno sa fakt mylim,ale toto mi pripada ako reakcia na to.na vzlinajucu alebo dlhsie sa drziacu vodu.alebo huby v humoznom substrate.alebo oboje.
flaky od zimy by si mal asi aj na inych castiach rastliny,nielen na baze.
ja mam svoje latispinusy obsypane strkom a na jesen aj jar su vystavene aj 5 dni miernym mrazom.v zime kolisu teploty od 5 do 12 stupnov.ale ktovie,mozno i mne ich slahne daco.maju 7-8 cm.

Alojz

Příspěvek od Alojz » 01 pro 2012, 00:02

Ferocactus electracanthus /pod týmto názvom som ho pred rokmi vysieval/som tu už raz zobrazil - iné fotky ako je dole uvedená:

Obrázek

Je to synonymum pre častejšie používaný názov Ferocactus histrix /alebo aj hystrix/.Je blízko príbuzný Fer.echidne - v niektorých častiach San Luis Potosí sú populácie,ktoré je ťažko odlíšiť.Feroc.histrix podľa Atlasu kaktusov by mal mať areoly blízko pri sebe,dokonca by sa mohli dotýkať.Feroc.echidne má areoly oveľa redšie,takže vlastne tá moja rastlina - bez lokality/zobrazená vyššie/,može byť vlastne tá prechodná.Môže,ale nemusí.V Aztékii 1986 venovanej rodu Ferocactus je totiž ako domovina Fer.histrix uvedených až 8 mexických štátov.Takže variabilita rastlín môže byť dosť veľká.Dokumentujem to fotografiou rastliny,ktorú som pred časom získal od známeho a ktorá by mala tiež patriť k druhu Fer.histrix:

ObrázekObrázek

Pritom tieto,ozaj pekné rastliny,sa značne odlišujú od už prezentovaných mojich rastlín.Novozískané rastliny sú síce značne mladšie a tým aj menšie/čo čiastočne môže skresliť porovnanie/ - ich rozmery sú výška 6cm,šírka 7cm.Líšia sa tvarom rebier,ktoré sú oproti pôvodným rastlinám značne hrboľaté.Ďalšie rozdiely sú hlavne v okrajových tŕňoch,ktoré sú u novozískaných rastlín oblúkovito ohnuté a pritlačené k telu.Ich sfarbenie sa tiež značne líši najmä pekne jahodovo sfarbenými základmi tŕňov.Aj keď sa na internete nachádzajú oboje tu zobrazené sfarbenia,je ich aj dosť odlišných/nezvykle veľa/.Napriek tomu si myslím,že oba moje taxóny patria k jednému druhu.A na záver ešte celkový záber "novozískanej" rastliny:

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 04 pro 2012, 00:06

Sempervivum,ja som si vedomý tvojej rečovej bariéry,ale stále viac sa utvrdzujem,že kaktusársku problematiku veľmi neovládaš.Napr.aj tvoj príspevok z 24.11.2012 o tom svedčí.
sempervivum píše:Fer. Rectispinus, lokalita Parras, BC. Ako vidím, tŕne sú rôzne farby?. Je to prírodní hybrid?.
Veď tie tvoje rastliny majú v rámci prirodzenej variability v podstate úplne zhodné otŕnenie,tak o akom prírodnom hybride to básniš ?

A teraz k tvojej reakcii na môj posledný príspevok.Vôbec nemáš pravdu,že Fer.electracanthus sa nepoužíva.Je to často a zo synoným Fer.histrix najčastejšie používaný názov.A ako si vlastne čítal môj príspevok?Píšeš,že tŕne bývajú rôzne farby i dĺžka alebo šírka a ja o čom píšem?A že vzhľad závisí od zeminy a podmienok.Áno,vzhľad tej istej rastliny sa môže meniť podmienkami pestovania,ale keď sú dve rastliny pestované v rovnakých podmienkach,čo je aj prípad mnou porovnávaných rastlín,ich rozdiely predsa nespôsobujú podmienky.

A zdá sa,že aj moje taxonomické úvahy boli správne. Pre zaujímavosť si môžte pozrieť:V googli si vyhľadajte Ferocactus histrix - Obrázky, v treťom rade v strede si otvorte obrázok thelordofcantecroy.be a následne stránku The Lord of Cantecroy,kde sú veľmi pekné obrázky.Je tu aj veľa ferokaktusov a môžem konštatovať,že tu zobrazený Fer.echidne sa úplne podobá na tú moju rastlinu Fer.histrix/electracanthus/,takže to ozaj môže byť spomínaná prechodová forma a zobrazený Fer.histrix je zas veľmi podobný na tú moju novozískanú rastlinu.

Momentálne je obrázok thelordofcantecroy.be v štvrtom rade -môže sa to meniť...
s kaktusmi ma zivot bavi

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Ferocactus &

Příspěvek od jv3 » 02 bře 2013, 23:46

Niekoľkokrát sa v tomto vlákne spomínala tvorba nektáru, ktorá je pre nás vzhľadom k možnému následnému černeniu nežiadúca. Načo je to dobré pre feráky to vedia len oni sami. A prečo to urobil ten môj mnou už viackrát tu spomínaný latispinus teraz ozaj ani srnky netušia.
Obrázek
jv3

Martin_1
Obdržel poděkování: 0

Uhnité korene

Příspěvek od Martin_1 » 20 bře 2013, 16:37

Tento ferokaktus mám už asi 13 rokov. Mám ho celé leto vonku pri stene, kde je chránený pred dažďom. Lenže ku koncu jesene keď už bolo chladnejšie pršalo zošikma a dosť silno zmokol. Aj som ho hneď preniesol do skleníka, lenže veľký kvetináč nasiaknutý s vodou tak rýchlo nevyschne. Dosť som to podcenil a korene mu úplne uhnili. Všetky som mu musel orezať. Potrel som to gélovým stimulátorom, nechal zaschnúť 2 týždne a zasadil do nového substrátu. Celú zimu bol na sucho a teraz na jar som ho kontroloval a stále nevyháňa nové korene.
Neviete mi povedať kedy začne vyháňať nové korene a či vôbec ?
Obrázek

Obrázek

Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 19 x
Obdržel poděkování: 202 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Husi » 20 bře 2013, 17:08

Možné je aj to, že keď si to po dvoch týždňoch zasadil do substrátu nebolo to ešte celkom zahojené a dostala sa tam nejaká infekcia. Čiže tá rezná plocha možno nie je celkom kóšer, preto neženie. Ja by som asi zrezal nanovo až do 100% zdravého pletiva, zasypal práškovým stimulátorom a nechal vo zvislej polohe na vzduchu až do vyrašenia korienkov (viď môj príspevok z 23.sept. na predchádzajúcej strane).

Henry

Příspěvek od Henry » 20 bře 2013, 17:59

Starší rostliny zakořeňuji často neochotně a dlouho. Suché a chladné zimní období růst kořenů taky nepodporuje. Já bych ještě počkal, až dáš kytku někam do tepla, tak do léta by mohla zakořenit.

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od peri » 20 bře 2013, 18:40

Je to svízel tohle, Henry má pravdu.Musíš se obrnit trpělivostí.Ještě je jedna možnost, zkusit ho dát do nějaké průhledné nádoby nad vodu.Někdy to zafunguje dost dobře, ta voda ty kořeny táhne.Ale stopro to není.

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“