Yavia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Artur

Yavia

Příspěvekod Artur » 15 říj 2010, 11:31

Chtěl bych se zeptat, jestli jsou to semeníky. Pokud ano tak jestli dozrají. Mám jen jednu rostlinu, proto je mi to divné.

mamlas

Příspěvekod mamlas » 15 říj 2010, 13:08

Měl jsem vloni na své rostlině podobné plody bez opylení, ale zjara místo prodloužení zaschly a nebyla v nich semena. Zda jsou to plody, poznáš až zjara, kdy se skutečné plody yavií prodlouží a vylezou z temene, podobně jako třeba malakokarpusy nebo ariokarpusy. Zkoušet teď, zda tam jsou semena moc nedoporučuju, protože násilím sklizená semena yavií před prodloužením plodu sice už jsou třeba hnědá, ale neklíčí, na rozdíl od těch ze zralých plodů.

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 15 říj 2010, 18:00

Chci se zeptat na vaše zkušenosti se zakořenováním Yavií. Mám malou, co jsem zjara odlomil z větší naroubované, ale zatím kořínky nelezou.

Artur

Příspěvekod Artur » 15 říj 2010, 18:10

Já neporadím...mám roubovanou a zatím jí sundávat nebudu. Někdo snad bude vědět.

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 25 říj 2010, 20:09

No to zrovna potěšující není. Já zaslech, že snad roste podobně jako blossfeldie a co jsem viděl pravokořenné, tak taky podobně placatě vypadají. Ty roubované jsou trochu o něčem jiném.

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 26 říj 2010, 09:18

Jo, mají veliký řepy a většina kaktusu je tak pod zemí. Jak se nevykope s řepou tak údajně nezakoření.

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 26 říj 2010, 11:38

Tohle jsem předpokládal, rostlina, z níž jsem to řezal, byla na jaře napitá a zdravá a zase tak mrňavá taky není, určitě má přes centimetr. Yavii zkouším takhle zakořenit poprvé, uvidím, co to udělá do jara. Není to zase tak běžný druh, proto jsem se ptal na zkušenosti.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 26 říj 2010, 13:19

No tak to je drobná rostlinka, a nedávej jí teplo, stačí když ji jakože zimuješ pod dozorem při nejakých 12-15 ať si teď odpočine, a v čom ji máš posazenou, a jak stimuluješ tvorbu kořenů. Popiš, konzultujme.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 26 říj 2010, 13:46

miro píše::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Věříte pohádkám, nebo jste se sami pokoušeli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Není kaktus co by nezakořenil, pokud jeho velikost je dostatečná na pŕežití určitého času bez kořene a je v dobré zdravotní kondici. Rostliny co mají spodní řepu zakoření také, ale nevytvoří si jen tak tu řepu. Nečekej teda že zakoření "nějaká" slabá odnož.

Z vlastní zkušenosti to nemám a ani neříkám zda tomu věřím. Že kaktusy s řepou obvykle koření to je známý.
Taky doufám, že není kaktus co by nezakořenil. Já se o to zase už dva roky snažím u jednoho řízku Echinocereusu mojavensis a stále nic. Třeba se to za pár roků povede, zatím nevypadá že by se chystal zcela uschnout.

Miroslav
 poděkoval: 57 krát
Obdržel poděkování: 104 krát

Příspěvekod Miroslav » 26 říj 2010, 19:56

Yavia má veľmi hlboko vpadlé temeno a pri odrezávaní odnože môže medzi vegetačným vrcholom a miestom rezu zostať veľmi malá vzdialenosť, takže je to potom ako zakoreňovanie vegetačného vrcholu, a to niektoré druhy nedokážu a skôr uschnú, alebo zhnijú než by zakorenili. A keď zle odhadneš miesto rezu môže sa stať, že to rezneš nad vegetačným vrcholom, na to treba dávať pozor aj keď by si chcel tú odnož vrúbľovať. Myslím si, že ten názor o zlom zakoreňovaní Yavie vznikol práve vďaka tomu chybnému rezaniu odnoží.
Miroslav Varček hľadač krásy

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 26 říj 2010, 20:09

Já jsem ji spíš odlomil v místě, kde vyrůstala z hlavního stonku a místa k vrcholu by měla mít dost. Od jara vypadá pořád stejně, tedy docela dobře, nijak moc scvrkle. Jak jsem ji odlomil, nechal jsem ji pár dní zaschnout, namočil jsem ji v takovém sajrajtu na stimulaci kořenů (gel) a měl jsem ji v písku v květináčku. Párkrát jsem ji během léta pak jen lehoučce porosil, aby nebyla moc v mokru. To je asi tak všechno. Už jsem ji schoval na zimoviště s mexičanama, zatím tam má asi 8-10, jak se ochladí, budu ještě drobet přitápět.

Radovan

Příspěvekod Radovan » 31 bře 2011, 21:51

A ako to dopadlo, zakorenila už? Mám tri odnože asi mesiac a nič, ani čakacie korienky. Asi ich budem musieť navrúbľovať, čo sa mi zdá škoda, lebo potom z nich budú malé melóny...

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 03 dub 2011, 20:04

No tak jsem se šel dneska podívat, jak to vypadá po zimě a vono nic. Byla strčená v suchým písku. Třeba teplo a občasné postříknutí tomu trochu nepomůžou, ale nevím. Co jsem měl úplně stejně přes zimu zakořenit odnože lobivií, zakořenily všecky. Ovšem nechal jsi už někdy loni na jaře 2 odnože z coccineusů na zakořenění, že bych na ně něco příležitostně roubnul, a taky nic. Ale aspoň nevypadá nijak zdecimovaně, vyschle apod. V podstatě vypadá stejně jako loni. Tak třeba letos...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Yavia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 led 2012, 23:12

Také jsem chtěl při cestě na bolivijskou hranici vidět yavie v přírodě...při sledování zimního počasí v Argentině a Chile bylo jasné, že sněžilo i pršelo, takže situace byla lepší jak před dvěmi či čtyřmi lety...a byla šance, že jsou kytky napité a tedy i vidět! tedy podobně jako puny, které mají shodně s yavií velkou řepu v zemi a není-li dostatek vláhy, tak jsou prostě zataženy pod zem a zaváty pískem a kamínky...
Lokalitu jsme našli a kytky také...nekvetly, ale bylo jich asi 20-30 kusů na malém kousku hřbetu kolmých vrstev břidlicovitých hornin. Bylo již pozdě odpoledne a tak jsme pokračovali dále.

...jsou to krásné malé skvosty o průměru hlaviček od ca.1-4cm...za těch ca. 10 let od popisu je jistě v kultuře rozšířena...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 25 úno 2012, 20:05, celkem upraveno 1 x.

Ljoša

Re: Yavia

Příspěvekod Ljoša » 23 led 2012, 23:37

Pravokořený jsou nádherný, roubovaný to neni ono. Tou Yavií jsi mi udělal radost, ty já rád. Objevily se už i v nabídkách rostlin, ale v semenech ještě vůbec (sleduju to dost a nenarazil jsem na ni).

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“