Epithelantha

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 12 pro 2010, 09:59

Pekné počasie, dobré svetlo od takého slniečka. Nepoznám tvoju kultúru, ale vo všeobecnosti platí jedna zásada pre všetky rastliny. A hlavne pre mrazuvzdorné a mrazuodolné. A to je práve množstvo substrátu. Škoda že si experiment nemohol pripraviť s teplom matky zeme, ale skús zmerať-zhodnotiť-zvážiť (neviem ako to najlepšie povedať) substrát v plytkom črepníku či miske a vedľa daj výsledky z merania matkyzeme. Áno, aj na zemi dochádza k postupnému zmrznutiu povrchu, ale korienky sahajú hlboko, a možno taký korienok "indikátor" by "povedal" rastlinke, že "Neblbni a vydrž, tu dole je lepšie a na jar porastieš" ale v črepníku povie "Som na dne, je to v prdeli, už to mená cenu". No a jedno určite dôležitá vec, hustota výsevu. Možno v trsu by to bolo lepšie, tie na okraji by lepšie hriali tých v strede.
:oops: Vieš čo som chcel povedať? Možno v tom je celá ta záhada, pretože aj epišky sú v niektorých lokalitách odolné na chlad až mráz. Na tomto makal aj Miloš v Prahe (MK), ale už to nestihol dokončiť a ani to nestihol nikomu povedať.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 12 pro 2010, 23:23

No Miro, musím s tebou len súhlasiť. Zasadiť to do plytkej 5cm hlbokej misky, asi nebolo to "prave vořechove". Bol to síce len experiment, no Epithelanty nie sú rastliny, ktoré by zniesli naše zimy, zvlašť bez toho aby človek vedel z ktorej lokality pochádzajú. Určite znesú aj silnjšie mrazy, ale len krátkodobo. Mna zmiatol ten semenáčik, ktorý rastie stále s mrazuvzdorným echinocereusom. Mal som tri možnosti, buť to zasadiť vonku na skalku, ktorá je bez krytu- myslím že tam je šanca aby prežila nejaká Epith. nulová. Alebo zasadiť to do misky,kvetináča čo sa ukázalo ako tiež nevyhovujúce. Je tu ešte jedna možnosť, ktorú vyskúšam na budúci rok.
V skleníku mám taky suchý múrik, kde z času na čas zasadím nejaký ten Echinocereus,Escobariu,Neobesseyu, ktorých mám viac a skúšam či vydržia prežiť našu zimu. Vonku na skalku už nesadím nič, okrem pár opuncií, tam už nevydrží nič. Pár kaktusikov tam ešte živori, ale je to len pomalé umieranie. Súčasné zimy zlikvidujú všetko, dnes je mínus 15C a o dva dni už prší a je desať nad nulov. Takéto počasie zimuvzdorné kaktusy a kaktusári z duše nenávidia. Nuž ale počasiu nerozkážeš.
Tak skúsim na budúci rok zasadiť pár semenačikov na ten múrik a poriadne to niečim prikryť na zimu, a dúfať, že nejaký ten semenáčik odola.

Artur

Re: Epithelantha

Příspěvekod Artur » 01 zář 2011, 12:40

Tak Vám představuji výsledky mého snažení s tímto rodem. Na to, kolik už jsem vysel semen, mi jich moc nezbylo :( Aspoň, že ty dva dospělci, který mám, dávají každej rok tolik semen. Já na to jednou přijdou v čem je zakopanej pes h:h ...první fotka jsou tuším loňský semenáče a druhá předloňský. No ale jak je vidět, zůstává jich se mnou každý rok víc...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 zář 2011, 20:39

...a teď jedna z přírody...(mám ji pojmenovanou pro přednášku)

...lokalita - Big Bend, Texas a roste spolu s A.fissuratus, M.lasiacantha, E.dasyacanthus...E.horizonthalonius a kousek dál ještě byly další...jako E.warnockii, F.hamatacanthus, C.echinus, C.macromeris (?), Escobaria sp., + nějaké Opuncia...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 zář 2011, 09:00

Na setkání Notosekce v Lipníku jsme také navštívili jednu hezkou sbírku...a i tam byla mj. taková epitelanta...

...v přírodě by asi takový trs neměl moc šancí, ale v kultuře je to paráda...

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 02 led 2013, 22:18

tak na tohle sice odborník nejsem, i když štěstí pokoušet zase hodlám. ale kdysi jsem je měl a platilo na ně jednoduché - minerální substrát s maximálně 1/5 zeminy - spíš jílovité, max. slunce a vzduchu (foliák na dvoře na jv) a vydatnou zálivku až po dokonalém proschnutí. já měl jednoduchý měřák vlhkosti (dva dráty, dioda a baterka v pouzdru z fixi) a zaléval sem tak týden po tom, co mi to ukázalo, že je sucho. i když u semenáčků prvním rokem sem zalejval už po třech dnech, co to ukázalo sucho (ono ot nebylo až tak přesný :wink: )

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 419 krát

Příspěvekod African » 16 čer 2013, 16:41

K těmto rostlinám mám více než osobní vztah :lol:

E. unguisipna, el Carmen, NL
Obrázek

E. bokei, Lucio Blanco, Coah.
Obrázek

E. bokei, Cuatrocienegas, Coah.
Obrázek

E. bokei, Plan de Ayala, Coah.
Obrázek

E. micromeris, Casa Blanca, NL
Obrázek

E. pachyrhyza, Icamole, NL¨
Obrázek
Obrázek

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tozi » 16 čer 2013, 17:15

Romane krásne kytičky a tá bokei (Plan de Ayala, Coah.). :)--
Epithelanthy mám od minulého roku,no dovolím si tvrdiť že sú bezproblémové aj výsevy. Pestujem ich rovnako ako turbiňáky či ariáky no s rozdielnym zimovaním. h:h
Přílohy
Epithelanta micromeris1.jpg
E. micromeris var. neomexicana

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tozi » 24 črc 2013, 14:18

Na oživenie vlákna pridávam pár fotiek E. unguispina, San Nicolas, NL. To je tá od teba African. :)
emi.jpg

euro.jpg

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 01 kvě 2014, 15:13

Zvláštní epitelanta, konečně poprvé vykvetla.
patrně Epithelantha bokei ze San Francisco v Coahuile (no ale možná se dneska jmenuje jinak :-) )
Přílohy
P1.jpg
P2.jpg

jara
 poděkoval: 573 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 02 kvě 2014, 07:36

Epithelanthy jsou moc pěkné rostliny. Zejména ve velikosti palce mužské ruky, to je doba mládí v rozpuku. No holt později už začínají na své kráse trochu ztrácet.

tozi
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tozi » 06 kvě 2014, 08:59

Či veľké, či malé. Všetky sú krásne.

Pridávam tiež pár foto tohtoročných kvetov.
Přílohy
e1.jpg
Epithelantha micromeris v. greggii
e2.jpg
Epithelantha micromeris

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 17 říj 2014, 00:06

Když se pořádně urodí, tak se urodí. Sladké jahůdky na Epithelantha micromeris SB 1327, Belen, NM tento týden u mě ve sbírce. Vloni měly taky hodně, ale letos se překonaly, je toho 2x víc. Za chvíli s tím budu chodit na trh :) Mám vedle sebe čtyři stejné kytky a všechny jsou takto obalené. Asi ji svědčí umístění. Vypadá to fakt nádherně a zajímavě, ve skutečnosti ještě lépe jak na té fotce.

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 17 říj 2014, 13:56

Může se zeptat na odolnost těchto rostlin? V roce 2007 jsem vysel druh označený Dohnalíkem jako Epithelantha micromeris neomexicana, mrazuvzdorný do -20°C. Už dávno kvete a plodí, ale tuto vlastnost jsem si nikdy nedovolil ověřit. Je opravdu rostlina z oblasti Nového Mexika tak mrazuodolná? :snow
Pavel

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 17 říj 2014, 14:34

Pavel Zouplna píše: V roce 2007 jsem vysel druh označený Dohnalíkem jako Epithelantha micromeris neomexicana, mrazuvzdorný do -20°C. Už dávno kvete a plodí, ale tuto vlastnost jsem si nikdy nedovolil ověřit.

Moje rada: .... raději tuto informaci napsanou v katalogu neověřovat :wink: :wink:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“