Epithelantha

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Epithelantha

Příspěvekod Pavel Zouplna » 21 říj 2014, 09:07

Téma rozděleno dle naší dohody, dále pokračuje pod názvem "Kaktusový záhon v netopeném skleníku" v sekci "Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia"

odkaz:
viewtopic.php?f=28&t=5316
Pavel

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 10 lis 2014, 20:07

Tak místo toho, abych se začal kmitat a uklízel kytky z venku do skleníku na zimoviště, tak si dřepnu do svého Epithelanthiária a kochám se a čerpám energii. Nechtělo se mi tahat bedny, tak jsem si přesadil pár kytiček z výsevů. Krásné na tom je, že na plochu 30 x 35 cm vyrovnáte moc a moc květináčků s moc a moc kytičkami. Jen pro představu, ty menší jsou z výsevů roku 2009 tedy téměř 6 let staré semenáčky, a ty "větší" jsou ve stáří kolem 15 roků. Aby byla představa jasnější, tak květináče na obrázku jsou standardní pětky chrudimáče.

Aby ty kytičky vypadaly jako v domovině, tedy v přírodě, tak nesmí moc vidět vodu a musí dostávat pořádný výpek. Potom jsou to opravdové "button cactus", tedy knoflíkové kaktusy. Přisedlé disky nízko nad substrátem a žádné nalité tykve, brukce nebo dýně. Pěstitel, který epišku naroubuje by zasloužil, no víte co ::-

Tak je další sbírkový materiál, je tam více lokalitních klonů, ale i různé druhy. Některé jdou hůře a jsou vzácnější, jiným se daří vcelku dobře. Ještě mě toho ale fůra čeká přesázet, ale to si nechám až na zimu. Každopádně to je příjemnější práce, než přesazovat 30 leté feráky. Epišky se k pěstiteli chovají slušně, nepíchají a dobře se sází. Neprotestují příliš, když se jim cokoli menšího nelíbí, bez řečí a bez protestů odejdou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 10 lis 2014, 21:13

Pěkné rostlinky, opravdu na plném úpalu? Snažil jsem se ty prcky alespoň přes poledne trochu přistínit ... třebas umístěním za vyšší květináček ...
Pavel

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 11 lis 2014, 11:00

Pavel Zouplna píše:Pěkné rostlinky, opravdu na plném úpalu? Snažil jsem se ty prcky alespoň přes poledne trochu přistínit ... třebas umístěním za vyšší květináček ...

Díky Pavle. Epithelantha potřebuje u nás skutečně maximum světla a tepla. Ve skleníku vždy nejvyšší police, co nejblíž ke sklu. Pochopitelně výpek je myšlen s kvalitním větráním. Tedy abych byl přesný, upravím ten výrok: maximální výpek na pořádném průvanu. Tak je to přesné. A hlavně se nebát je NEZALÉVAT! To ovšem platí pro rostlinky, které jsou takto cepovány od narození. Starší nebo jinak pěstované rostliny se při změně podmínek nehezky deformují a vytvářejí z těla "hrušku". Ale i tím si zkušený kaktusář poradí.

Další velmi častou chybou je substrát, ale především nádoba a způsob sázení. Zde se řekl bych chybuje nejvíce. Substrát zásadně čistě minerální a nádoba užší a vyšší. Epiška roste dobře, když se má o co opřít a musí se o život přetahovat. V přírodě jsou ty nejhezčí v těch nejužších spárách skal, nacpané mezi kameny. Tam jsem se poučil nejvíce. Výhodu má ten, kdo umí pozorovat a pamatuje si.

Připojuji dvě dokumentační fotografie z lokalit. Rostlinky většinou utiskovány mezi kameny, ve spárách, málo substrátu, žádný organický materiál, málo vody.

Obrázek
Epithelantha dickisoniae, přibližně 20 km SVZ od San Pedro, MEX30. Namáčknuté pod vápencem a pomalu sledují spáru s trochou spraše.

Obrázek
Epithelantha micromeris Hidalgo, roste společně na lokalitě s Gymnocactus saueri ssp.septentrionalis u Monterrey,NL, mimoděk jedna
z nejkrásnějších a hlavně nejzajímavějších lokalit. Rostlinky úplně vmáčklé ve spáře vápencové skály, kde uvízlo trochu odumřelého mechu,
pár lístečků a minimum spraše. Trs se po léta pomalu rozrůstá, něco jsou odnože, něco jsou nové semenáčky ze semínek, co odpadnou stranou.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 462 krát
Obdržel poděkování: 353 krát
Kontaktovat uživatele:

Epitelantha

Příspěvekod Mário Snopka » 10 čer 2015, 10:36

Sú to úžasné malé miniatúry a u mňa v zbierke jedny z mála zastupiteľov Severoamerických rastlín.
Epitelantha micromeris
Přílohy
2.jpg
1.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 33 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Epitelantha

Příspěvekod tozi » 28 čer 2015, 18:33

Tak tento rok sa posnažila E. unguispina.
Přílohy
eunguispina.jpg

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 čer 2015, 18:00

...no, blbě se to fotí...

Epithelantha bokei SB 416, Brewster Co. Texas...

DSC_0303.jpg

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 02 črc 2015, 14:23

Blbě se to fotí, to je pravda. Ale musím napsat, že je máš vymazlené. Parádní kytičky, nepřebujelé, hezky husté, kresba trníků. A ještě spousta květů a otevřených. Paráda. Málokdy vidět. Květy se ti Jirko otevírají díky velkému osvětlení, nebo díky vysoké teplotě? Opravdu není tak běžné, aby byly takto naplno otevřeny.

A koukej tam zaštrachat nějakým chlupem, ať se urodí :) Když se epiška přepráší, dává mnohem více semínek.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 črc 2015, 15:42

...no Petře, od té doby, co jsem je 2011 viděl v Big Bendu jsem je postavil na nejsvětlejší místo...ale tyto SB 416 (mám jich 6) mám asi 2 roky z naší výstavy. Pravda je, že jich mám více, ale tyto kvetou opravdu parádně...a - sprašuji, co to jde...

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 03 črc 2015, 14:43

Ano, tak je to správné Jirko. Výpek, chudý substrát, hodně světla a šetřit vodou. Epišky jsou takové pohodové kytičky pro potěchu, nejlépe je nacpat někam nahoru na polici a dlouho si jich nevšímat :)

Tohle je nějaká Jardovo vzácnost, odrouboval jsem před dvěma roky dvě malinké odnožky, no a ta jedna tedy jede. Takže materiál je zachráněn a zachován, Ta na fotce je z 5 mm odnože za dva roky 5 cm obalená dalšími odnožemi a kvetoucí, tak bude pro další pravokořennou kulturu osivo i odnože na zakořenění. Roubováno na selenicereus.

Obrázek

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 462 krát
Obdržel poděkování: 353 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 02 zář 2015, 11:24

Nedávno sme boli u Vinca Balogha a niečo som nafotil.
Dosť ma zaujala táto úžasná rastlinka.
Epithelantha petrii, Cerro Bola, Coahuila, Mexico 1700 m, 1B-R4
Přílohy
1.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 334 krát

Příspěvekod African » 16 dub 2016, 14:05

Tahle rostlinka patrně nějaké jméno má, já ho ale nevím a ani nechci vědět. Pro mne je to sběrovka s lokalitou 7 km západně od Palomas, Coahuila, MEX.
Přílohy
P1310809 E 7 km W Palomas, Coah.JPG

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 17 čer 2016, 15:38

Epithelantha micromeris DJF 714.41

DSC_7081a.jpg