Mammillaria

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
petr 21
 poděkoval: 10 krát

Příspěvekod petr 21 » 13 pro 2006, 18:43

Mám před sebou Atlas kaktusů rok 2002 str.14 a píše se tu:
"Mammillaria albicans- slunné a dobře větrané umístění, po jaru rosit, je potřeba se vyvarovat přemokření, nad 30 C omezit zálivku,mělké nádoby minerální substrát s vápencovým štěrkem." To jen tak stručně. Její kultura tedy nebude jednoduchá. :?:

Kaktus01

Mammillaria luethyi

Příspěvekod Kaktus01 » 13 čer 2008, 22:35

Poraďte mi někdo,jaká je nejlepší podnož pro M.Luethyi,chtěl bych jí naroubovat,ale nevím která podnož je vyhovující a ještě chci naroubovat Mammillaria pectinifera,páč mi na vlastních kořenech neroste a jestli jí nenaroubuju,tak mě asi brzo navždy opustí :(

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 14 čer 2008, 07:00

Já mám luethyi roubovanou na Myrtilocactus geometrizas. Ale asi stejně dobře poroste na Eriocereus martinii, jusbertii, Echinopsis atd. Zadej do vyhledávače a koukej na co jsou roubovaný :lol: . Rostou i na opunciích. S tou pectiniferou (Solisia pectinata) to bude podobný.

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 14 čer 2008, 21:13

Měl bys brát do úvahy, jestli to bude "teplá" , nebo odolná podnož a také aby to nebyla podnož, která by mamilárku na základe vlastní přrirozenosti tlačila do rústu do výšky a aby ji také po dobu zimní stagnace neúměrně nevyssávala. Proto se používají také echinopsisy, echinocereusy, astrophytá, mammillárie a jiné nesloupové podložky.
-ono-

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 14 čer 2008, 22:23

Oldo, někde jsi psal, že tvůj kamarád roubuje jednotlivé mamle a tak tu rostlinu z úspěchem množí. Já to v zimě také vyzkoušel a z deseti mi jich přirostlo šest (na selenicereusy). Ale od té doby se nic neděje, jsou napité ale stojí, odnož vytvořit ne a ne.

Kaktus01

Příspěvekod Kaktus01 » 15 čer 2008, 20:13

Jsem je zkusil naroubovat na echinopsisy,tak jsem jen zvědav jestli se mi chytnou hned na poprvé :) moc praxe s roubováním zatím nemám.Dík za odpovědi :wink:

Renatkaaaa

Příspěvekod Renatkaaaa » 11 říj 2008, 11:08

prosim Vás. Mam kaktusy Mammillaria. Teď se mi u ní objevil malinký kaktus asi její ''miminko''.:).co s nim mam dělat? mam to malý přesadit a kdy? a do jakého substráttu? Díky za odpověď

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 11 říj 2008, 11:39

Mammillarie často odnožují a vytvářejí trsy, které jsou také pěkné pokud jich je více pohromadě, takže není třeba dělat nic, mladé pokud jsou ponechány u dospělé pak rostou o poznání rychleji než když se oddělí, no a pokud budete později chtít tuto novou oddělit, je lepší až by byla větší a udělat to před začátkem nové sezóny (z jara), potom totiž lépe a rychleji zakoření a přes sezónu se pak i to mladé lépe chytne a něco i naroste... 8)

Nadine

Příspěvekod Nadine » 11 říj 2008, 18:24

k luetce i Mamm. pectinifera bych jen dodala: pokud máte jednu rostlinu, tak je asi fakt nejvhodnější roubování. Já osbobně oba zmiňované druhy pěstuji pravokořenné a to bez jakýhkoli ztrát. Je fakt, že luethyi kvete pravokořená VELMI sporadicky - tedy téměř vůbec. Zato M. pectinifera, kvere pravokořenná úplně bez problémů :P

Marles

Příspěvekod Marles » 12 říj 2008, 18:24

Ano většinou spíše pektinátní.Nevím proč ,ale viděl jsem hodně narubovaných kytek na subinermisu .

Baruna

Mammillaria - jedle plody

Příspěvekod Baruna » 16 čer 2009, 15:16

Zdravim, na strankach naseho klubu se jena ctenarka pta, zda jsou opravdu plody Mammillarii jedle. Ja se priznam, ze jsem ochutnaval, ale bojim se nekomu napsat, ze je to uplne v pohode. Mate nekdo otestovane, jestli se to opravdu da jist aniz by neco hrozilo? Nebo vite nekdo o tom, ze by to nekdy nekomu ublizilo? Dik za pomoc :wink:

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 16 čer 2009, 15:59

Jedlá by měla být mammillaria prolifera. Kaktusy nebývají jedovaté, když už se brání chemicky, tak obsahem halucinogeních látek. Hodně kaktusů má jedlé plody - mammillarie, opuncie, gymna, ferokaktusy.

Nadine

Příspěvekod Nadine » 16 čer 2009, 16:16

Kaktusy se chemicky určitě nebrání :roll: :wink: to je blud, pouze většina z nich produkuje specifické sekundární metabolity - alkaloidy, a velmi malá část alkaloidů je halucinogenní :idea: Jinak k otázce, oplodí by mělo být jedlé, resp. doposud v opolodí nebylu prokázány látky toxické pro člověka, semena taktéž nebudou patrně toxická, byť nebyla jejich chemnická analýza prováděna.

Nadine

Příspěvekod Nadine » 16 čer 2009, 16:19

A propos. poživatelnost plodů opuncií je známá. Jsou VELMI chutné, asi před dvaceti lety jsme na jednom vandru (v BLR) natrhaly opunciové plody, rozkrájely na kousky a smíchaly s vločkami. bylo to super, tak jsme si něco nechaly i na ráno (ve stanu). Tu hromadu mravenců, kteří nás přes noc navštívili bych nikomu nepřála vidět :D :D

gripen01

Příspěvekod gripen01 » 16 čer 2009, 16:24

Vím určitě že jedlá by měla být Mammillaria wrightii viz odkaz:

http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMIL ... ightii.htm

Tato stránka je sice v angličtině, ale jinak je velice šikovná, je tam popsáno a vyfoceno hodně druhů kaktusů a ještě je to přehledné. Jinak já mám doma semena Opucie ficus-indica, právě za účelem sladkých jedlých plodů.. Ale za jak dlouho a jestli vůbec mi ty opuncie budou plodit, to je ve hvězdách.. :)

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“